Σελ. 346 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 326336341344345346347348351356366 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.176-5.190 από 6421
  1. #5176
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το βλέπετε οπαδικά
    Την στιγμη που εχεις signature με το archlinux

    Λοιπον να πω και γω το μακρυ και το κοντο μου.Σε physical hardware αυτην την στιγμη εχω archlinux (2o μηχανημα) και manjaro σε καναδυο VM.Κανενα απο ολα αυτα δεν εχει σπασει με συχνα updates.Aπο την αλλη εχουμε αρνητικα και θετικα και απο τις δυο μεριες :

    1.Εχω βαρεθει το manual installing στο archlinux.Το εχω κανει πανω απο 100 φορες.Το KISS και αυτα τα ακουω βερεσε.Αν δεν το κανεις με το χερι πως θα το συντηρησεις και τετοια? Και οχι , ο installation guide δεν ειναι πληρης.Τα πακετα που πρεπει να μπουν ΜΕΤΑ την εγκατασταση για να ερθει το λειτουργικο σε .... λειτουργικη μορφη ειναι πολλα και απλα πρεπει να θυμασαι ποια ειναι καθε φορα που κανεις την εγκατασταση.Ναι υπαρχουν "suggestions" για μετα την εγκατασταση , αλλα πρεπει να ξερει ο αλλος την σειρα οπως και μικρολεπτομερειες π.χ. user creation , xdg-dirs , ttf-fonts κλπ κλπ.
    Ειχα βολευτει με το Antergos που μπορουσες ευκολα να γυρισεις σε pure archlinux αλλα τελος εποχης για αυτο.Να δουμε τι θα κανει και το endeavouros.
    2.To manjaro ειχε φερει δικα του εργαλεια που διευκολυναν αρκετα καποιες εργασιες.Δεν ειμαστε εποχες DOS να λιωνουμε σε τερματικο.Αν καποιες εργασιες γινονται σε GUI ευκολα και σωστα , δεν με χαλαει προσωπικα.Ευκολο out-of-the-box optimus support , διαχειριση kernels κλπ...ναι οκ γινονται και απο τερματικο , ξερω πως , βαριεμαι.
    3.Στο archlinux λειπουν πολλα διακοσμητικα στοιχεια.Το manjaro στα repos του εχει αρκετα (themes,backgrounds,cursors, κλπ).Ξερω οι hardcore δεν ενδιαφερονται για αυτα , αλλα μετα τραβανε σκρινσοτ το desktop για να το ανεβασουν στο θεμα "Πως μοιαζει το linux desktop σας" Ολοι θελουμε ομορφο λειτουργικο.Επισης στο manjaro εχω βρει προρυθμισμενα πολλα πραγματα που για να τα ρυθμισω στο καθαρο archlinux θα ετρωγα τις ωριτσες μου.Οκ καταλαβαινω KISS philosophy αλλα απο καποιο σημειο και μετα κουραζει.
    4.Αρνητικο με τις -based διανομες , στην περιπτωση μας manjaro,antergos ειναι οτι ανα πασα στιγμη μπορει να σταματησουν και να σε αφησουν ξεκρεμαστο οπως εγινε με το antergos.Ισως μονο και μονο για αυτον τον λογο να παιξει καποιος αποκλειστικα με archlinux .
    5.Ναι ερχεται με aur helper εγκατεστημενο (pamac) αλλα καποιος ας χρησιμοποιησει τερματικο και pacman αν δεν θελει gui package manager , δεν τον εμποδιζει κατι , ισα ισα βαζει τον pamac για διευκολυνση.Εγω προσωπικα χρησιμοποιω pamac ακομα και σε καθαρο archlinux.Σορρυ αλλα δεν θα παλευω με το τερματικο για καθε εγκατασταση πακετου.Αν θελω να ψαχνω για πακετα και να εγκαταστησω 2-3-4 μαζεμενα , θα το κανω με το τερματικο ?οχι δεν ψηνομαι.pamac και παλι pamac.Ουτε ψηνομαι να παιζω με pkbuilds.Θελω να περναω πακετα που δεν εβρισκα πουθενα αλλου γρηγορα και βολικα.Ναι ξερω τους κινδυνους που ελοχευουν αλλα δεν ψηνομαι να διαβαζω ενα ενα τα pkbuilds να δω αν η καθε γραμμη ειναι "καθαρη"...

    Συμπερασμα , μπορει καποιοι να θελετε το λειτουργικο σας για να παιζετε ή σαν χομπυ να περνατε την ωρας σας ή σαν δειγμα ποσο γκουρου ειστε, καποιοι ομως που θελουν να κανουν δουλεια δεν εχουν χρονο .Θα πειτε παιξε με ubuntu ή την Χ διανομη ρε φιλε , το archlinux εχει συγκεκριμενο κοινο και κανει τα πραγματα με συγκεκριμενο τροπο.Αντιληπτο και δεκτο.Προσωπικα το προτιμω κυριως για το AUR , οπου βρισκεις μαζεμενα σε ενα "ρεπο" πακετα που δεν βρισκεις σε αλλες διανομες.Αρα πρεπει να προσαρμοστω ή να προσαρμοσω την διανομη στα γουστα μου
    Μπορει αυτα που λεει ο τυπος στο λινκ να ισχυουν , αλλα η διανομη δουλευει εδω και πολυ καιρο και οσες φορες την εχω δοκιμασει ειτε σε physical hardware ειτε σε VM ποτε δεν ειχα προβλημα.Προτιμω καθαρο archlinux ή κατι πιο κοντα σε αυτο απο οτι ειναι το manjaro να πω την αληθεια μου...

    Αν το archlinux εβαζε installer , οποιασδηποτε μορφης , με απειρες επιλογες για να μην νοιωθει ο γκουρου arch user οτι χανει τον ελεγχο των κινησεων , η διανομη θα πηγαινε ακομα καλυτερα και δεν θα υπηρχε αναγκη υπαρξης διανομων στυλ antergos/manjaro κλπ...

  2. #5177
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    All in για το αρθρο σου .

  3. #5178
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα παλικάρια! Και εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενα του φίλου ποιο πάνω, και ανυπομονώ να δοκιμάσω τη νέα διανομη σε vm για αρχή... Εν αναμονή λοιπόν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    (meanwhile ψαχνω ενα αλλο θεμα που διαβασα το πρωι και ελεγε για μια διανομη που θα κανει οτι εκανε το antergos)
    καλησπέρα, για αυτο εδω ελεγες? https://www.phoronix.com/scan.php?pa...S-Announcement

    - - - Updated - - -

    Αληθεια τωρα το ειδα απο το παραπανω link, αυτη η distro τι ρολο βαραει την εχει δοκιμασει κανεις ? https://rebornos.org/

    - - - Updated - - -

    Τελικα το εβαλα σε vm παρα παρα πολυ εντυπωσιακο μπορω να πω!!!
    μου αρεσει ειδικα που εχει κατα την εγκατασταση να επιλεξεις repos και εχει και arch και antergos!
    https://rebornos.org/2019/05/24/testing-testing/
    αν ενδιαφερεται κανεις ας την δοκιμασει σε vm, εχει επιλογη επισης για πολλους wm, και μερικους δεν τους γνωριζα καν!

  4. #5179
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Αυτο εχει μεγαλο ενδιαφερον :

    "The folks at Antergos who are thinking of keeping it going under the codename EndeavourOS have agreed to join forces with us in collaboration on our upcoming installer, Fenix! I cannot say more regarding this yet, but I will be sure to let you all know when I can."

    Ελπιζω να βγαλουν κατι καλο μιας και μαζευτηκανε πολλοι.Κατεβαζω και γω το reborn os να δω τι λεει ...

    ---edit---

    To reborn os δεν γινεται εγκατασταση με τιποτα..μαγκωνει με τα ρεπος?με τα πακετα που επιλεγω?δεν γινεται δουλεια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mphxths : 19-06-19 στις 12:29.

  5. #5180
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    mphxths, galotzas, Nikiforos

    Και όμως το βλέπετε οπαδικά, "εμείς vs εσείς".

    Τα 1-2-3 και 5 του mphxths που συμφωνήσατε όλοι, είναι οι λόγοι που προτιμάει/προτιμάτε το manjaro. Αλλά είναι άσχετα με την κουβέντα. Κανείς δεν είπε το manjaro δεν είναι καλό γιατί πρέπει να τα κάνεις όλα με το χέρι, αυτά είναι ψευτο-ελιτισμοί που θα βρεις στα fora των και καλά "hardcore".
    Το άρθρο μιλάει για συγκεκριμένα θέματα ασφαλείας που πρέπει να χτυπήσουν καμπανάκι και να βάλουν σε σκέψεις τους χρήστες. Δεν σχολίασα καθόλου τα σημεία "πουλάει hardware και βγάζει λεφτά" ή "χρησιμοποιεί bots για να ανέβει στο distrowatch", μίλησα μόνο για ασφάλεια και σταθερότητα.

    Σε αυτά δεν μπορείς να κλείνεις τα μάτια και να λες "το arch δεν έχει όμως τόσα eye candy" και "το manjaro έχει εργαλεία gui". Σωστά αυτά, δεκτόν να σας απασχολούν, αλλά άσχετα.

    Ας αφήσουμε τα άλλα σημεία του άρθρου και ας πάμε μόνο στο pamac. Ποιος σου είπε ότι είμαι κατά του gui; Μακάρι να υπήρχε ένα πλήρες και σωστό gui για το pacman. Πότε είπα ότι πρέπει να τα κάνεις όλα με το χέρι; Αυτό που ανέφερα είναι ότι δίνει πρόσβαση στο aur σαν να είναι επίσημο repo. Και το πρόβλημα που δεν βλέπετε αλλά αναφέρει το άρθρο, λέμε εμείς τόσο καιρό και λέει και επίσημα το arch linux από την πρώτη στιγμή δεν είναι ότι έτσι "δεν τα κάνεις όλα με το χέρι όπως εμείς" αλλά ότι το aur δεν είναι repo, δεν υπάρχει έλεγχος από το archlinux, πρέπει να τον κάνει ο χρήστης. Μην μου πεις ότι ελέγχεις τα PKGBUILD πριν το χτίσιμο.

    Στο κάτω κάτω δεν με νοιάζει που οι περισσότεροι yaourtάδες δεν ξέρουν να χτίσουν ένα πακέτο μόνοι τους, ότι αφήνουν σκόρπιες εξαρτήσεις ή ότι δεν ξέρουν να ανανεώσουν το PKGBUILD όταν βγει νέα έκδοση και αργήσει ο maintainer (δηλαδή απλά να αλλάξουν το pkgver και το md5sum) και κάθονται και γκρινιάζουν στο aur ζητώντας update. Αυτά αφορούν μόνο το σύστημα τους.
    Τι λέω; Υποθετικό και απλοποιημένο σενάριο:

    Ξυπνάω στραβά σήμερα και ανεβάζω ένα πακέτο στο aur, πχ το teamviewer που είναι 4-5ο σε votes αυτή τη στιγμή, και το ονομάζω teamviewer-extended ή κάτι τέτοιο πιασάρικο για να το βρεις στην αναζήτηση και να το προτιμήσεις. Έχω κανονικά τα sources από το teamviewer όπως το κανονικό πακέτο αλλά μέσα στο PKGBUILD έχω μια γραμμή τύπου
    rm $(PKGDIR)/bin/teamviewer && echo "sudo rm -rf /" >> $(PKGDIR)/bin/teamviewer && chmod +x $(PKGDIR)/bin/teamviewer
    (υποθετικά paths και εντολές για την οικονομία της κουβέντας και προϋποθέτει και sudo που επίσης δεν θέλω να το βλέπω)
    τρέχεις εσύ το "teamviewer" σου και μένεις με το ποντίκι στο χέρι. Μετά τι θα λες/λέτε/λένε; Ότι ο κακός ranger μας %%$£$&£ το σύστημα ή για το security hole του arch που επέτρεψε σε έναν χρήστη να ανεβάσει κάτι τέτοιο;
    Και ναι, αυτό μπορεί να το πάθω και όταν το κάνω με το χέρι, αλλά οι πιθανότητες μειώνονται όταν φύγεις από την λογική aur=an extra repo. Και σίγουρα δεν μπορώ να το πάθω αν το κάνω με τα βήματα που λέει το wiki.

    Σε αυτά λοιπόν, συγνώμη αλλά η απάντηση δεν είναι "μπούρδες" και "it's just a hater".

    ΥΓ1 Μόνη διαφωνία στο αρχικό μήνυμα είναι ότι ο οδηγός εγκατάστασης δεν είναι πλήρης γιατί "λείπουν βήματα και πακέτα". Όπως είπα δεν θυμάμαι απ έξω να κάνω εγκατάσταση γατί δεν παρακολουθώ τις αλλαγές στον Installer. Έκανα όμως πρόσφατα μια εγκατάσταση σε proxmox VM. Έκανα ότι λέει ο οδηγός, με την σειρά που τα λέει και τίποτα παραπάνω. Είναι πλήρης λοιπόν για να κάνει αυτό που λέει και μόνο, να τελειώσεις την εγκατάσταση ώστε να φτάσεις στην μαύρη οθόνη που λέει login με άσπρα γράμματα. Αν θες κάτι παραπάνω από αυτό, πας στην αντίστοιχη σελίδα στο wiki και περνάς γραφικό, DE ή ότι άλλο θες. Δεν είναι οδηγός για arch linux desktop installation. Μακάρι να είχε κάποιο ncurses installation cd όπως παλιά ή ακόμα και το ALOI cd για κάποιον που τον ενδιαφέρει μία desktop εγκατάσταση. Αλλά άλλο, αυτό, άλλο το "ο οδηγός δεν είναι πλήρης".

    ΥΓ2 και το kde έχω στην υπογραφή μου, πήγαινε μια βόλτα στο thread του να δεις τι λέω για το kde εδώ και χρόνια

  6. #5181
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα, εγω προσωπικα δεν το βλεπω "οπαδικα" ουτε και είμαι οπαδος σε καποια διανομη! ισα ισα που παντα προτιμω τις original διανομες και όχι τις based, αλλα εδώ εγινε δυστυχως εξαιρεση γιατι ειχε προτεραιοτητα ο χρονος.
    Με λιγα λογια και καλα με ενδιαφερει να γινεται ΣΩΣΤΑ η δουλεια μου και λογω παντελούς ελλειψης χρονου πλεον ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.
    Το desktop pc είναι εργαλειο καθημερινης χρησης για ωρες και ΔΕΝ γινεται να μενει εκτος.

    - - - Updated - - -

    Στην τελευταια διανομη που ειπα ποιο πανω, εχει επιλογή κατά την εγκατασταση αν θελουμε ενεργο το AUR.

  7. #5182
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα, εγω προσωπικα δεν το βλεπω "οπαδικα" ουτε και είμαι οπαδος σε καποια διανομη!
    με ενδιαφερει να γινεται ΣΩΣΤΑ η δουλεια μου και λογω παντελούς ελλειψης χρονου πλεον ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.
    Αυτά...
    και πιστευεις ότι εκθέτοντας το σύστημα σου σε security holes κάνεις την δουλειά σου σωστά; Αντί να κάνεις λοιπόν ένα request στο manjaro σχετικά με ένα πρόβλημα ώστε να κάνεις την δουλειά σου γρήγορα αλλά και σωστά, απαντάς με ένα "μπούρδες";
    Εγώ βλέπω οπαδισμό, δεν είπε κανεις κουβέντα για αυτά που αναφέρει το άρθρο, ενώ και έπρεπε να σας απασχολούν και δεν είστε τίποτα αρχάριοι.

  8. #5183
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    To reborn os δεν γινεται εγκατασταση με τιποτα..μαγκωνει με τα ρεπος?με τα πακετα που επιλεγω?δεν γινεται δουλεια...
    Το δοκιμασα σε VM τελικα στο τελος και εμενα κατι εκανε και δεν το εβαλε! παιζει μονο σαν live dvd!

  9. #5184
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στην τελευταια διανομη που ειπα ποιο πανω, εχει επιλογή κατά την εγκατασταση αν θελουμε ενεργο το AUR.
    Τώρα είδα λίγο το rebοrn Κια φαίνεται ενδιαφέρον

  10. #5185
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πιστευεις ότι εκθέτοντας το σύστημα σου σε security holes κάνεις την δουλειά σου σωστά; Αντί να κάνεις λοιπόν ένα request στο manjaro σχετικά με ένα πρόβλημα ώστε να κάνεις την δουλειά σου γρήγορα αλλά και σωστά, απαντάς με ένα "μπούρδες";
    Εγώ βλέπω οπαδισμό, δεν είπε κανεις κουβέντα για αυτά που αναφέρει το άρθρο, ενώ και έπρεπε να σας απασχολούν και δεν είστε τίποτα αρχάριοι.
    Εμενα το αρθρο ετσι μου φανηκε, οκ ας υποθεσω ότι εκανα λαθος….
    οπαδισμος από εμενα δεν υπαρχει αν βρω κατι καλυτερο όταν θα εχω χρονο θα μπει, ακομα και το ιδιο το Arch στο ξαναειπα αλλα με καποια αλλαγη στο pc πχ σκληρο SSD, ειχε βαρεσει κιολας και τον εσωσα, αν πετυχω καμια καλη προσφορα SSD ποιο μεγαλο δεν θα το συζητουσα νεος σκληρος + κανονικο Arch.
    Τωρα που παιζει αψογα δεν ξαναστηνω από την αρχη όμως, δεν εχω χρονο όχι για κανεναν αλλον λογο.
    Και ειχα κανει και πατατα, επαιρνα backup σε εξωτερικο σκληρο με την Rsync το / και όχι και το /home με αποτέλεσμα τα αρχεια χρηστη που εχουν να κανουν με το συστημα και την εκκινηση να χαθουν όταν καηκε ο μηχανικος σκληρος και ετσι εχασα πολύ χρονο μηπως το επαναφερω αλλα μάταια. Ευτυχως τα προσωπικα αρχεια χρηστη ηταν σε αλλον σκληρο και δεν χαθηκαν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα είδα λίγο το rebοrn Κια φαίνεται ενδιαφέρον
    πολύ ποιο ενδιαφερον και καλυτερο σε πολλα πραγματα από το manjaro.
    Στο vm παντως δεν μπορει να εγκατασταθεί, δεν θυμαμαι τι αλλα κατι παιζει με τα πακετα νομιζω και δεν μου μπαινει.
    Mηπως επειδή εχει και repos arch Και antergos και αυτό εχει σταματησει χτυπάει σε αυτά? μηπως να δοκιμάσουμε μονο με του Arch?
    Δεν εχω και διαθεσιμο κατι άλλο να δοκιμασω σε κανονικο υπολογιστη.
    Ας περιμενουμε να δουμε και αυτό : https://www.phoronix.com/scan.php?pa...S-Announcement

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    To reborn os δεν γινεται εγκατασταση με τιποτα..μαγκωνει με τα ρεπος?με τα πακετα που επιλεγω?δεν γινεται δουλεια...
    εβαλες και εσυ και τα 2 ειδων repos? και του arch και του antergos? εγω ναι και δεν εβρισκε καποια πακετα και κολλησε, μηπως να δοκιμάσουμε μονο με του Arch.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 20-06-19 στις 12:37. Αιτία: 2 ειδων repos

  11. #5186
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    @ranger

    1. "μίλησα μόνο για ασφάλεια και σταθερότητα." - Ας μιλησουμε για αυτα. Σταθεροτητα.Απο την εμπειρια μου πιστευω οτι ειναι σταθερο , αφου κραταει και παραπανω χρονο τα πακετα.Αν τα κανει testing ή απλα τα κραταει για να τα κραταει δεν ξερω.Οπως ειπα και στο αλλο ποστ μου , δεν μου εχει σπασει εγκατασταση manjaro ποτε.
    Ας μιλησουμε για την ασφαλεια. Δες το #2
    2.Το πομενεμενο pamac.Αρχικα να σε ενημερωσω , οτι το pamac ερχεται εγκατεστημενο με το AUR απενεργοποιημενο.Ειδικα , δε , κατα την εγκατασταση του manjaro αν επιλεξεις υποστηριξη για AUR , πεταγεται ενα popup και σε ενημερωνει για τα περι AUR.Aπο κει και περα ας παρει την ευθυνη ο χρηστης.
    Οσο ανασφαλες/επισφαλες ειναι το AUR , αλλο τοσο ειναι και τα χιλιαδες ppa που κυκλοφορουν για ubuntu...δεν ακουω να κραζει κανεις τα ppa.Εγω προσωπικα αν θελησω καποιο "εξτρα" πακετακι απο AUR , θα το μπανισω στο pamac , θα κλικαρω στο λινκ για να ανοιξει ο browser να το δω εκει περα..να δω τα votes και τα σχολια και μετα θα το περασω...αν ειναι κανα πακετο περιεργο..αν ειναι κανα mainstream πακετο π.χ. chrome , δεν θα το ψειρισω τοσο.
    Στην τελικη θελω ενα gui package manager , ενα notification στην μπαρα και ευκολη προσβαση στο AUR.Ολα τα αλλα ειναι για να δειξουμε το πουλι μας και τιποτα παραπανω...να δες ξερω 20 παραμετρους στο pacman..δες εχω φτιαξει και σκριπτακι να καθαριζει τις εξαρτησεις που εχουν ξεμεινει , δες εχω και χρωματακια στο pacman...
    Κακοβουλα πακετα θα βρεθουν και στο AUR , και στα παμπολλα ppa του ubuntu και σε projects στυλ bubblebee που σου στελνει ακλαφτο το /usr ...ενα τακτικο backup (τουλαχιστον το /home) και ελεγχος στα σχολια του πακετου στο AUR , τουλαχιστον για οποιον βαριεται να κοιταει το pkgbuild και πιστευω ειναι κατα 99% καλυμμενος...
    3."Δεν είναι οδηγός για arch linux desktop installation" - Τοτε τι ειναι ? οδηγος για arch linux SERVER installation? Εισαι μια λινουξ διανομη που απευθυνεσαι νομιζω σε desktop χρηστες..και οδηγος εγκαταστασης σε φτανει μεχρι..την κονσολα...εχουμε 2019 υπενθυμιζω.
    Οπως ειπα καταλαβαινω την λογικη , οπως και τα "suggestions" μετα την εγκατασταση..βαλε xorg..βαλε DE , βαλε WM , φτιαξε χρηστη , κλπ...αν εισαι τυχερος και επιλεξεις κανα σοβαρο DE (gnome , kde) θα σου περασει πολλα πακετα και θα σε γλυτωσουν απο πολλη μανουρα..αν βαλεις τιποτα openbox , xfce , lxde και τετοια , θα φτυσεις αιμα...
    Θα ανοιγεις τερματικο και θα νομιζεις οτι την γραμματοσειρα την εφτιαξε γιατρος για να γραφει συνταγες..μυριζεις τα νυχια σου να δεις ποιο ttf-* διορθωνει τα πραγματα...ποια services θες για ποιες εργασιες και πως να τα βαλεις .User-dirs με το χερι..τα παντα με το χερι μην μακρυγορω...
    Οπως εχω πει εχω περασει το arch με-το-χερι πανω απο 100 φορες..καποια πραγματα πανε νερακι..αν καποιος (με τεχνικες γνωσεις) εγκαταστησει archlinux για πρωτη φορα..θελει πολλες ωρες για να κανει την εγκατασταση λειτουργικη και καπως εμφανισιμη..ξαναλεω..εν ετει 2019...

    Θελω να κλεισω λεγοντας οτι πολλοι επιλεγουν archlinux(-based) διανομες λογω AUR..ευχαριστω πρεπει να λετε στο AUR , και οχι να το κραζετε..βρισκεις πακετα που δεν υπαρχουν σε αλλες διανομες..μην κοροιδευομαστε δηλ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων

    εβαλες και εσυ και τα 2 ειδων repos? και του arch και του antergos? εγω ναι και δεν εβρισκε καποια πακετα και κολλησε, μηπως να δοκιμάσουμε μονο με του Arch.
    Αναλογως τι θα επιλεξεις στην λιστα με τα features/πακετα ενεργοποιει και τα αντιστοιχα repos.Ειχα απο-επιλεξει σχεδον τα παντα και εβαζε παντα και 2 antergos repo..δεν ξερω τι φαση...αν τα παιξεις manual και τα απενεργοποιησεις δεν σε αφηνει να πας παρακατω , το βελακι πανω πανω το δεξια δεν επιλεγεται.
    Γενικως καποιο θεμα παιζει με τα repos..οποτε περιμενουμε την αλλη διανομη να δουμε τι θα κανει και αυτη...λιγες μερες υπομονη...

  12. #5187
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ranger

    1. "μίλησα μόνο για ασφάλεια και σταθερότητα."
    Αλλά χωρίς καμία αναφορά στα ζητήματα ασφαλείας που έθεσε το άρθρο, πέρα του pamac που το μόνο που είπες "δεν θέλω να τα βάζω με το χέρι", χωρίς να έχει αναφερθεί κανείς σε κάτι τέτοιο, αλλά στα ζητήματα ασφαλείας που δημιουργεί. Η κουβέντα ξεκίνησε για κάτι άλλο και την πας όπου θες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο ανασφαλες/επισφαλες ειναι το AUR , αλλο τοσο ειναι και τα χιλιαδες ppa που κυκλοφορουν για ubuntu...δεν ακουω να κραζει κανεις τα ppa.
    Δεν είμαστε σε θέμα του ubuntu, για να τα αναφέρω και μιλάω μόνο για τον εαυτό μου.
    Για την ιστορία πάντως, θυμάμαι να λένε ότι αν έχεις βάλεις ppa από δω και από κει, μόνο τότε μπορεί να σου μείνει στο χέρι κατά την major αναβάθμιση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελικη θελω ενα gui package manager , ενα notification στην μπαρα και ευκολη προσβαση στο AUR.
    Ολα τα αλλα ειναι για να δειξουμε το πουλι μας και τιποτα παραπανω...να δες ξερω 20 παραμετρους στο pacman..δες εχω φτιαξει και σκριπτακι να καθαριζει τις εξαρτησεις που εχουν ξεμεινει , δες εχω και χρωματακια στο pacman...
    Τα οποία και εγώ είπα ότι είναι καλό να υπάρχουν (ή και χρησιμοποιώ ήδη). Δικαίωμα σου αυτό, τι σχέση έχει αυτό με την ασφάλεια; Που αναφέρθηκε ότι το manjaro είναι "κακό" επειδή έχει αυτά τα gui;
    Όσα για τα ποιος την έχει ποιος μεγάλη την γνώση κτλ που προσπαθείς με το ζόρι να βάλεις στην κουβέντα, δεν έχουν θέση εδώ νομίζω. Αν έχεις δει τέτοια παραδείγματα (προς εσένα ή και γενικά) στα hardcore fora (όπως είπα και πριν δηλαδή), μήπως να τα κρατήσεις για εκεί; Δεν πιστεύω εδώ να είδες κανένα να βγάλει μεζούρα, μην το πας εκεί με το ζόρι λοιπόν

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακοβουλα πακετα θα βρεθουν και στο AUR , και στα παμπολλα ppa του ubuntu και σε projects στυλ bubblebee που σου στελνει ακλαφτο το /usr ...ενα τακτικο backup (τουλαχιστον το /home) και ελεγχος στα σχολια του πακετου στο AUR , τουλαχιστον για οποιον βαριεται να κοιταει το pkgbuild και πιστευω ειναι κατα 99% καλυμμενος...
    Αυτό ακριβώς δεν λέω;
    Αυτό όμως, για το 90% των χρηστών που τρέχουν yaourt κτλ δεν είναι "εύκολη πρόσβαση στο AUR" που λες παραπάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    3."Δεν είναι οδηγός για arch linux desktop installation" - Τοτε τι ειναι ? οδηγος για arch linux SERVER installation?
    Είναι οδηγός για εγκατάσταση, τελεία. Δες το αλλιώς, είναι part 1 οδηγός για εγκατάσταση, με τα part 2a -> Desktop, part 2b -> server να είναι σε άλλη σελίδα. Επειδή ακριβώς έχουμε 2019 και δεν χρειάζεται να τυπώνουμε σε χαρτί τον οδηγό όπως κάποτε, μπορείς πολύ εύκολα να πας βήμα βήμα το wiki και να πατάς (σε δεύτερο υπολογιστή που έχεις δίπλα, κινητό που έχουμε όλοι κτλ) τα αντίστοιχα links. Επίσης, κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι το arch είναι desktop διανομή. Από την αρχική σελίδα:
    To summarize: Arch Linux is a versatile, and simple distribution designed to fit the needs of the competent Linux® user. It is both powerful and easy to manage, making it an ideal distro for servers and workstations. Take it in any direction you like.
    Εγώ ήθελα server εγκατάσταση την τελευταία φορά που το εγκατέστησα, γιατί να διαβάζω πως βάζω DM και X;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως εχω πει εχω περασει το arch με-το-χερι πανω απο 100 φορες..καποια πραγματα πανε νερακι..αν καποιος (με τεχνικες γνωσεις) εγκαταστησει archlinux για πρωτη φορα..θελει πολλες ωρες για να κανει την εγκατασταση λειτουργικη και καπως εμφανισιμη..ξαναλεω..εν ετει 2019...
    Όσο χρόνο (και λιγότερο) θα χρειαστείς εν έτη 2019 να στήσεις μία τόσο παραμετροποιημένη διανομή, ακριβώς στα μέτρα σου, με μόνο τα απαραίτητα services να τρέχουν και τίποτα άλλο. Αυτό είναι η δύναμη του arch και των παρόμοιων distro.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να κλεισω λεγοντας οτι πολλοι επιλεγουν archlinux(-based) διανομες λογω AUR..ευχαριστω πρεπει να λετε στο AUR , και οχι να το κραζετε..βρισκεις πακετα που δεν υπαρχουν σε αλλες διανομες..μην κοροιδευομαστε δηλ...
    Και εδώ είναι που κατάλαβα ότι ή δεν κατάλαβες καν για τι μιλάω ή απλά χρησιμοποιείς τα ίδια επιχειρήματα που χρησιμοποιείς για άλλους. "Κράζουμε το AUR", ενώ εγώ ο ίδιος όχι απλά το χρησιμοποιώ, όχι απλά έχω πακέτα του στο archlinuxgr repo και στο προσωπικό μου repo, αλλά έχω και κάποια (λιγότερα από παλιά λόγω χρόνου) πακέτα που συντηρώ στο ίδιο το AUR. Το AUR είναι η μεγάλη δύναμη του arch και μαζί με τον pacman ο μόνος λόγος που το προτιμώ. Ειδικά μετά το systemd που ουσιαστικά σακάτεψε το arch και έχασε πλέον την μαγεία του (rc.conf)

    Δικαίωμα σου να χρησιμοποιείς όποια διανομή θες αλλά όταν κάποιος επισημαίνει κάποια προβλήματα της μην εθελοτυφλείς και μην whataboutίζεις, τύπου "ναι σιγά μην τα βάλω όλα με το χέρι". πχ το ότι κάποιος από την dev teal έδωσε έτοιμη εντολή που κάνει partial upgrade, είναι πρόβλημα πως να το κάνουμε.

    Με δυο λόγια:
    Το manjaro είναι διανομή που μπορεί να σταθεί στο κενό μεταξύ καθαρού arch και ετοιματζίδικων διανομών. Κανείς δεν το κράζει, αν αυτό κατάλαβες. Και κανείς δεν είπε "πρέπει να γίνονται όλα από κονσόλα" όπως πας να περάσεις. Αν δεν είσαι διατεθειμένος να πας με την λογική του arch (καλή η κακή δεν μας νοιάζει) και σου αρέσει η λογική του manjaro, του gentoo, του suse κτλ δικαίωμα σου. Όπως με όποια διανομή όμως, για να πάει καλά πρέπει να διορθώσει τα στραβά της, ειδικά αν είναι security problems.

  13. #5188
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    @ranger

    - Τα οποία και εγώ είπα ότι είναι καλό να υπάρχουν (ή και χρησιμοποιώ ήδη).
    - Που αναφέρθηκε ότι το manjaro είναι "κακό" επειδή έχει αυτά τα gui;
    - "Κράζουμε το AUR", ενώ εγώ ο ίδιος όχι απλά το χρησιμοποιώ, όχι απλά έχω πακέτα του στο archlinuxgr repo και στο προσωπικό μου repo, αλλά έχω και κάποια (λιγότερα από παλιά λόγω χρόνου) πακέτα που συντηρώ στο ίδιο το AUR.
    - Το AUR είναι η μεγάλη δύναμη του arch και μαζί με τον pacman ο μόνος λόγος που το προτιμώ.


    ενω στο προηγουμενο ποστ σου γραφεις :

    - Αυτό που ανέφερα είναι ότι δίνει πρόσβαση στο aur σαν να είναι επίσημο repo.
    - το aur δεν είναι repo, δεν υπάρχει έλεγχος από το archlinux, πρέπει να τον κάνει ο χρήστης.


    Tελικα δεν καταλαβα..σου αρεσει το pamac?το AUR?Η ενσταση σου ειναι αν το πουμε repo ή μπαμπη?Αν ελεγχεται απο το archlinux ή οχι ?Η ουσια ειναι οτι ειναι repo...σαν repo το ρυθμιζεις..απλα ειναι 3rd party και δεν ελεγχεται απο το επισημο archilinux team.Και στα τοσα χρονια που υπαρχει , ενα κρουσμα μονο εσκασε , με κακοβουλα πακετα και τα πηραν χαμπαρι αμεσα.

    Γραφεις :
    "Δεν είμαστε σε θέμα του ubuntu, για να τα αναφέρω και μιλάω μόνο για τον εαυτό μου.
    Για την ιστορία πάντως, θυμάμαι να λένε ότι αν έχεις βάλεις ppa από δω και από κει, μόνο τότε μπορεί να σου μείνει στο χέρι κατά την major αναβάθμιση.
    "

    Αρχικα να σε ενημερωσω οτι περα απο τα ppa των μεγαλων/mainstream πακετων που μπαινουν καθ'υποδειξη του σαιτ τους ή αυτοματα μετα το dpkg -i blabla.deb , υπαρχουν απειρα 3rd party ppas με μικροεργαλειακια και μικροεφαρμογες π.χ. kernel manager κλπ που το θεμα σου δεν ειναι αν θα σου μεινει στο χερι σε major αναβαθμιση αλλα τι ειδους κωδικα πασαρει ο programmer...ναι εδω δεν ειναι συζητηση για ubuntu , αλλα στις συζητησεις για ubuntu εχει πεταχτει κανεις να πει "Παιδια μην βαζετε ubuntu , τα ppa ειναι επικινδυνα..."??.PPA χωρις συστημα voting/comments κλπ...αλλα στους κυκλους του archlinux σε καθε γωνια κατι εχουμε να πουμε για το AUR...

    ---

    Παμε για να δουμε τον "προσανατολισμο" του archlinux .Αν νομιζουν εκει περα οτι ειναι ιδανικη διανομη για σερβερ , κατι δεν τους ειπανε καλα.Και δεν μιλαμε για σερβερ που θα βαλουμε στο σπιτι μας για να κανουμε streaming καμμια ταινια.Μιλαμε για σερβερς σε εταιρικα περιβαλλοντα.Και περιμενουν εκει στο archlinux να επιλεξουν οι εταιριες για τους σερβερς τους το archlinux αντι για debian,opensuse,centos και αλλα πιο server-oriented διανομες?Σοβαρα τωρα μιλαμε?
    Να σου σκανε updates καθημερινα και μερα παρα μερα kernel update?Σοβαρα τωρα τα λεμε αυτα?

    ----

    - Δικαίωμα σου να χρησιμοποιείς όποια διανομή θες αλλά όταν κάποιος επισημαίνει κάποια προβλήματα της
    - Το manjaro είναι διανομή που μπορεί να σταθεί στο κενό μεταξύ καθαρού arch και ετοιματζίδικων διανομών. Κανείς δεν το κράζει

    Η ολη κουβεντα δεν ξεκινησε απο ενα λινκ που εκραζε το manjaro?Μου διεφυγε κατι στην πορεια?Τοση ωρα για τα κακως κειμενα του manjaro δεν συζηταμε?

    Δεν πρεπει να γινονται ολα απο την κονσολα ?Εσυ δεν γραφεις "Αν δεν είσαι διατεθειμένος να πας με την λογική του arch (καλή η κακή δεν μας νοιάζει)" ??Ποια ειναι η λογικη του arch πηγες στο φορουμ τους να ρωτησεις?Ναι αυτο το hardcore forum που ετσι γενικως αφοριζεις οταν λες "Κανείς δεν είπε το manjaro δεν είναι καλό γιατί πρέπει να τα κάνεις όλα με το χέρι, αυτά είναι ψευτο-ελιτισμοί που θα βρεις στα fora των και καλά "hardcore"."


    Για να καταληξουμε καπου.Εγω προσωπικα το archlinux το γουσταρω...δηλ αν βρω μηχανημα να το χω για λινουξ , archlinux θα βαλω.Καθαρο.Κυριως για τα πακετα στο AUR.Χωρις αυτο , παω καλλιστα σε deb-based διανομη ...με λιγο ψαξιμο θα βρω καποια απο τα πακετα που θα χρειαστω.Αν βρω archlinux based διανομη , οπως ηταν το antergos για παραδειγμα που στην ουσια ηταν ενας arch installer με minimum custom-ιες ακομα καλυτερα.Το manjaro μονο αν βαριεμαι εγκατασταση ή για προσωρινη εγκατασταση σε κανα VM.

    Aπο το να ασχολουνται οι die-hard hardcore guru του archlinux με το manjaro γιατι εχει "ρευμα" ας κατσουν να δουν που θα βρισκοταν το archlinux στις προτιμησεις του κοινου αν δεν υπηρχε το AUR που και αυτο το κραζουν παραπανω απο οσο θα πρεπε...Ουτε καν chrome δεν θα υπηρχε μιας και δεν υπαρχει ετοιμο πακετο για archlinux..θα λιωναμε στα compiles...για τα βασικα...ξερω ξερω δεν κραζεις ουτε το manjaro ουτε το AUR , τοση ωρα κραζουμε το ubuntu , το manjaro μπηκε στην κουβεντα απο σποντα...συνελθετε μερικοι

  14. #5189
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Κάποιος "πρέπει" να συνέλθει, είναι αυτός που βλέπει "κράξιμο" σε όποιον δεν του βαράει παλαμάκια. Δηλαδή: όχι το όλο θέμα δεν ξεκίνησε από άρθρο που κράζει το manjaro, άρα μπορείς να κατεβάσεις ταχύτητα αν θες. Το άρθρο έχει συγκεκριμένα προβλήματα του manjaro, όλα με αναφορές. Μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις, άνοιξες έστω ένα link ή από τον τίτλο άρχισες να φορτώνεις; Αν είναι το δεύτερο, μιας και δεν ανέφερες τίποτα για τα θέματα που θίγει, δεν έχει κανένα νόημα η περαιτέρω κουβέντα. Αλλά μιας και συνεχίζεις να βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν "έγραψα" ποτέ, θα στα πω όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται:

    "Tελικα δεν καταλαβα..σου αρεσει το pamac?το AUR?Η ενσταση σου ειναι αν το πουμε repo ή μπαμπη? ... Η ουσια ειναι οτι ειναι repo...σαν repo το ρυθμιζεις..απλα ειναι 3rd party και δεν ελεγχεται απο το επισημο archilinux team"

    Το pamac και οποιοδήποτε aur helper που φέρεται στο aur σαν repo όχι δεν μου αρέσει. Και Μπάμπη αν θες πες το aur, repo δεν είναι. Απλά και ωραία. Το ότι το κάνουν repo-style κάτι τέτοια προγράμματα δεν σημαίνει ότι είναι repo. Γιατί σε αντίθεση με τα ppa που όπως πολύ σωστά λες δεν ξέρεις τι κώδικα έχουν περάσει μέσα στο πακέτο, στο aur μπορώ να δω ακριβώς τι έχει περάσει μέσα στο πακέτο πριν καν δημιουργηθεί το πακέτο. Τεστάρωντας τον κώδικα και την πηγή του, και κοιτώντας τις 3-5-10 γραμμές του χτισίματος για κάτι ύποπτο. Πες μου ένα repo που μπορείς να το κάνεις αυτό. Αν φέρεσαι στο aur σαν repo χάνεις το πλεονέκτημα αυτό, της ασφάλειας που έχει σε σχέση με τα unofficial repos. Γιαυτό λοιπόν δεν συνιστώ yaourtάκια και παρόμοια.

    "αλλα στους κυκλους του archlinux σε καθε γωνια κατι εχουμε να πουμε για το AUR"
    "το AUR που και αυτο το κραζουν παραπανω απο οσο θα πρεπε"
    Ωραία, να πας στους κύκλους που λες να τα πεις αυτά και να μην φαντάζεσαι ότι "κράζω" το aur που το θεωρώ το μεγάλο ατού του arch. Δεν θα δικαιολογηθώ για κάτι που διάβασες αλλού.

    "δεν μιλαμε για σερβερ που θα βαλουμε στο σπιτι μας" "Και περιμενουν εκει στο archlinux να επιλεξουν οι εταιριες για τους σερβερς τους το archlinux" "Σοβαρα τωρα τα λεμε αυτα"
    Συνεχίζεις να αλλάζεις όπως σε βολεύει τα γραφόμενα. Το site μιλάει για server, τελεία. Δεν λέει για εταιρείες ή σπίτια. Αν θες για λύση home server και δεν σε ενδιαφέρει το γραφικό, ακολουθείς τον οδηγό εγκατάστασης και αν μετά θέλεις desktop πας στην σελίδα #2 ακολουθώντας το κατάλληλο link. Αν είσαι τόσο.. "τολμηρός" να το βάλεις σε εταιρικό server, δικαίωμα σου. Ο οδηγός είναι ο ίδιος.

    "πηγες στο φορουμ τους να ρωτησεις?"
    όπως είπα παραπάνω, αυτά να τα πεις σε αυτούς εκεί στα fora, χωρίς να αλλάζεις ότι γράφω. Η λογική του arch και του κάθε distro δεν βγαίνει στα fora, την βλέπεις στο wiki και στις επίσημες σελίδες τους.

    "Αν βρω archlinux based διανομη , οπως ηταν το antergos για παραδειγμα που στην ουσια ηταν ενας arch installer με minimum custom-ιες ακομα καλυτερα."
    Το οποίο έχω πει και εγώ παραπάνω ότι μου άρεσε και εμένα, από εποχή ALOI cd που δεν ήταν καν διανομή, ήταν ένας custom installer που σε έβγαζε με έτοιμο σύστημα με browser, office κτλ (link παραπάνω)

    Τώρα χαρακτηρισμοί ειρωνείες κτλ, συν το γεγονός ότι οποιαδήποτε κουβέντα που δεν είναι τύπου "πόσο τέλειο είναι το τάδε" το βλέπεις κράξιμο, δεν νομίζω ότι προσφέρουν κάτι στην κουβέντα. Απλά επιβεβαιώνουν ότι δεν είδες πέρα από τον τίτλο στο άθρο. Αν ήθελα να το κράξω θα έλεγα πχ για τα bots ώστε να ανέβουν στο distrowatch, αλλά αυτά δεν με απασχολούν καθόλου, μίλησα για 3-4 συγκεκριμένα θέματα. Από τα οποία δεν έχεις αναφέρει τίποτα εκτός του ότι "το aur είναι repo".

    Αντί να τα βλέπεις όλα "εμείς ενάντιων εσάς" και να αλλάζεις τα γραφόμενα μου για να το κάνεις προσωπική "κόντρα", μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις αναφορές του άρθρου και ως χρήστης manjaro να απαντήσεις στην αρχική ερώτηση του άρθρου, κατά προτίμηση με 1-2 επιχειρήματα.

    Αυτά, ελπίζω αυτή την φορά να είναι κατανοητά όσα γράφω και να μην έχουμε πάλι "κράζεις το aur" και "κράζουμε το manjaro" που (να πω ότι δεν το είπα και πριν...) το θεωρώ αξιόλογη διανομή
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 20-06-19 στις 17:11.

  15. #5190
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το pamac και οποιοδήποτε aur helper που φέρεται στο aur σαν repo όχι δεν μου αρέσει. Και Μπάμπη αν θες πες το aur, repo δεν είναι. Απλά και ωραία. Το ότι το κάνουν repo-style κάτι τέτοια προγράμματα δεν σημαίνει ότι είναι repo. Γιατί σε αντίθεση με τα ppa που όπως πολύ σωστά λες δεν ξέρεις τι κώδικα έχουν περάσει μέσα στο πακέτο, στο aur μπορώ να δω ακριβώς τι έχει περάσει μέσα στο πακέτο πριν καν δημιουργηθεί το πακέτο. Τεστάρωντας τον κώδικα και την πηγή του, και κοιτώντας τις 3-5-10 γραμμές του χτισίματος για κάτι ύποπτο. Πες μου ένα repo που μπορείς να το κάνεις αυτό. Αν φέρεσαι στο aur σαν repo χάνεις το πλεονέκτημα αυτό, της ασφάλειας που έχει σε σχέση με τα unofficial repos. Γιαυτό λοιπόν δεν συνιστώ yaourtάκια και παρόμοια.
    Αν δεν κάνω λάθος, που δε νομίζω ότι κάνω, και στο ppa (όπως και στο αντίστοιχο OBS του Suse), υπάρχει το source του κάθε πακέτου.

    Κατά τ' άλλα ειρήνη υμίν παίδες. Έτσι σκοτωνόμασταν πριν 10+ χρόνια εδώ μέσα για τις διανομές
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 346 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 326336341344345346347348351356366 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας