Σελ. 425 από 430 ΠρώτηΠρώτη ... 405415420423424425426427 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.361-6.375 από 6437
  1. #6361
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Why pacman of all games? And how many level do I have to beat?
    https://old.reddit.com/r/linuxmemes/...ny_level_do_i/

    Κλαιω!
    ديميتريس

  2. #6362
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone

  3. #6363
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Δυστυχώς το σύστημά μου πηδήχτηκε εντελώς.
    Δεν εμφανίζεται ο χρήστης μου στην login screen, αλλά μου ζητάει να δώσω όνομα. Το δίνω σωστά, δίνω password και δεν με αναγνωρίζει...

    Μπήκα σε tty mode, με root και δοκίμασα να κάνω update, αλλά τζάμπα κόπος.
    Μου βγάζει σφάλμα σε όλα τα mirrors και δεν κάνει ενημέρωση.

    Όλα αυτά σε gnome και gmd.
    Σκέφτεστε κάποια λύση;

  4. #6364
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.131
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    οταν λες σφαλμα και δεν κανει update? τι προβλημα εχει δλδ? δεν εχει ιντερνετ? δοκιμασες απο το cd εγκαταστασης με arch-chroot στο συστημα σου? αφου δεν γινεται κατι απο κονσολα ?
    ποτε χαλασε μετα απο updates?

  5. #6365
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν λες σφαλμα και δεν κανει update? τι προβλημα εχει δλδ? δεν εχει ιντερνετ? δοκιμασες απο το cd εγκαταστασης με arch-chroot στο συστημα σου? αφου δεν γινεται κατι απο κονσολα ?
    ποτε χαλασε μετα απο updates?
    Με pacman -Syu παίρνω αυτά

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  trouble.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  1,08 MB 
ID: 253473

    Με chroot δεν δοκίμασα γιατί πρέπει να κατεβάσω το iso, να το γράψω σε usb κλπ.
    Μετά τις σημερινές ενημερώσεις είχα ένα warning πως το passwd (νομίζω, δεν είμαι σίγουρος) εγκαταστάθηκε ως .pacnew και έκανα overwrite το παλιό με pacdiff.
    Στο reboot δεν εμφανίζεται ο χρήστης μου, όπως ήδη είπα.
    Επίσης όταν μπαίνω με tty και δίνω όνομα χρήστη και password, δεν μου το αναγνωρίζει (το password είναι 100% σωστό).

    Πώς διάολο χάθηκε ο χρήστης μου; Είναι πρόβλημα login του gdm ή κάτι άλλο;

  6. #6366
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δικτυο εχεις? Μπορεις να κανεις ping πχ στο ρουτερ ή σε καποια σελιδα?
    Κανε ενα χρηστη δοκιμαστικα και δες αν με αυτον σε αφηνει να κανεις login.
    ديميتريس

  7. #6367
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.229
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά τις σημερινές ενημερώσεις είχα ένα warning πως το passwd (νομίζω, δεν είμαι σίγουρος) εγκαταστάθηκε ως .pacnew και έκανα overwrite το παλιό με pacdiff.
    Στο reboot δεν εμφανίζεται ο χρήστης μου, όπως ήδη είπα.
    Επίσης όταν μπαίνω με tty και δίνω όνομα χρήστη και password, δεν μου το αναγνωρίζει (το password είναι 100% σωστό).

    Πώς διάολο χάθηκε ο χρήστης μου; Είναι πρόβλημα login του gdm ή κάτι άλλο;
    1) Μήπως όταν έκανες overwrite το αρχείο pacnew, αυτό αφαίρεσε ουσιαστικά την καταχώρηση του χρήστη ;

    Αν τρέξεις στο /etc "grep mzaf passwd shadow ", παίρνεις τίποτα;

    2) Τι λέει το "ip addr show" και "systemctl --failed"; Μήπως δεν έτρεξε κάποιο init script και δεν έχουν σηκωθεί τα interfaces γιατ αυτό δεν μπορείς να κάνεις resolve τους mirrors;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #6368
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.131
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τα απλα, δικτυο εχεις? γιατι τα λαθη μοιαζουν καπως σαν να μην εχεις δικτυο και εφοσον εισαι root δεν φταιει η απουσια του λογαριασμου χρηστη.
    Λες δεν εχεις χρηστη, ο φακελος του χρηστη ομως υπαρχει? ειναι τα αρχεια που πρεπει μεσα? δλδ κατι σαν αυτο ειχα δει με την απουσια του αρχειου .ICEauthority

    Επισης καποιο backup εχεις στην αναγκη ?

    Νομιζω οτι καλο θα ηταν να το εβλεπες απο arch-chroot.

    - - - Updated - - -

    https://unix.stackexchange.com/quest...ightdm-nor-tty δες και αυτο μηπως εχει σχεση.

  9. #6369
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Μήπως όταν έκανες overwrite το αρχείο pacnew, αυτό αφαίρεσε ουσιαστικά την καταχώρηση του χρήστη ;

    Αν τρέξεις στο /etc "grep mzaf passwd shadow ", παίρνεις τίποτα;

    2) Τι λέει το "ip addr show" και "systemctl --failed"; Μήπως δεν έτρεξε κάποιο init script και δεν έχουν σηκωθεί τα interfaces γιατ αυτό δεν μπορείς να κάνεις resolve τους mirrors;
    Δεν ξέρω, μπορεί. Ανάθεμα την ώρα...

    Σας ευχαριστώ, κατ'αρχήν, όλους για την βοήθεια. Σήμερα είναι δύσκολη μέρα και μόνο το βράδυ θα μπορέσω να ασχοληθώ.
    Προς το παρόν κατάφερα μόνο να βρώ διαθέσιμο φλασάκι και να εγγράψω το iso.
    Θα ενημερώσω μόλις έχω χρόνο.

    (έχω ρίξει τόση δουλειά και παραμετροποίηση σε αυτό το σύστημα, που αν τα χάσω θα πηδηχτώ από το παράθυρο....κλαψ....λυγμ....)

  10. #6370
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω, μπορεί. Ανάθεμα την ώρα...

    Σας ευχαριστώ, κατ'αρχήν, όλους για την βοήθεια. Σήμερα είναι δύσκολη μέρα και μόνο το βράδυ θα μπορέσω να ασχοληθώ.
    Προς το παρόν κατάφερα μόνο να βρώ διαθέσιμο φλασάκι και να εγγράψω το iso.
    Θα ενημερώσω μόλις έχω χρόνο.

    (έχω ρίξει τόση δουλειά και παραμετροποίηση σε αυτό το σύστημα, που αν τα χάσω θα πηδηχτώ από το παράθυρο....κλαψ....λυγμ....)
    Πριν ασχοληθεις με το iso, δες μηπως απλα δεν υπαρχει χρηστης που λεει και ο imitheos.

    Δες και αυτο μηπως σε βοηθησει.
    https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=237239

  11. #6371
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.131
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω, μπορεί. Ανάθεμα την ώρα...

    Σας ευχαριστώ, κατ'αρχήν, όλους για την βοήθεια. Σήμερα είναι δύσκολη μέρα και μόνο το βράδυ θα μπορέσω να ασχοληθώ.
    Προς το παρόν κατάφερα μόνο να βρώ διαθέσιμο φλασάκι και να εγγράψω το iso.
    Θα ενημερώσω μόλις έχω χρόνο.

    (έχω ρίξει τόση δουλειά και παραμετροποίηση σε αυτό το σύστημα, που αν τα χάσω θα πηδηχτώ από το παράθυρο....κλαψ....λυγμ....)
    εγω εδω και καιρο στα μηχανηματα μου (2 pc και εναν λαπτοπ) πλεον εχω Endeavour OS και οχι το κανονικο Arch για ευνοητους προφανεις λογους και κανω backup μια φορα την εβδομαδα οπως λεει εδω στο full backup https://wiki.archlinux.org/title/rsync σε εξωτερικο σκληρο.

    ΠΑΝΤΑ αν χαλασει κατι το ψαχνω πρωτα αλλα αν ειναι να φαω 10 χρονια τοτε θα επαναφερω backup ειδικα αν δεν εχω χρονο και ειδικα στον λαπτοπ που δεν εχω backup ή στο pc εξοχικου ειναι ΠΟΛΥ ποιο ευκολο απλα να το ξανακανω εγκατασταση ειναι τρομερα ευκολη και γρηγορη σε αυτα δεν εχω και πολλα πραγματα μεσα.

    Μου εχει τυχει τωρα τελευταια μετα απο updates να χαλασει 2 φορες o login manager την πρωτη φορα εκανα arch-chroot και μετα απο αναβαθμισεις εφτιαξε αλλα την δευτερη χαλασε πρωτα ο grub που εφτιαξε μετα απο υποβαθμιση του kernel παλι απο arch-chroot αλλα ο login manager τιποτα, μεχρι δοκιμασα αλλον τιποτα ουτε και με σκετο startx, τι αλλαξα nvidia driver εκδοση, xorg τιποτα, εκει εκανα επαναφορα backup απο την rsync.
    Τωρα εχω αφησει πισω linux, dkms, nvidia και ψαχνω τι εφταιγε.

    Επισης εχω δοκιμασει με το clonezilla κλωνο σε αλλον σκληρο αλλα το κακο ειναι οτι γινεται απο live cd και δεν μπορεις να δουλευεις μεχρι να γινει οποτε με βολευει ποιο καλα η rsync.

  12. #6372
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά τις σημερινές ενημερώσεις είχα ένα warning πως το passwd (νομίζω, δεν είμαι σίγουρος) εγκαταστάθηκε ως .pacnew και έκανα overwrite το παλιό με pacdiff.
    Στο reboot δεν εμφανίζεται ο χρήστης μου, όπως ήδη είπα.
    Επίσης όταν μπαίνω με tty και δίνω όνομα χρήστη και password, δεν μου το αναγνωρίζει (το password είναι 100% σωστό).

    Πώς διάολο χάθηκε ο χρήστης μου; Είναι πρόβλημα login του gdm ή κάτι άλλο;
    Ρίξε μια ματιά τι περιέχει το /etc/passwd.

    Αν κατά λάθος έκανες overwrite το /etc/passwd με το /etc/passwd.pacnew θα έχεις μόνο τη γραμμή του root μέσα, οπότε λογικό είναι να μη δουλεύει τίποτα...

    Ίσως υπάρχει ακόμα το backup στο /etc/passwd-

  13. #6373
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.131
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    και εδω καποιος με το ιδιο προβλημα οπως φαινεται : https://forum.endeavouros.com/t/pacd...ed-up/50286/42

  14. #6374
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με chroot δεν δοκίμασα γιατί πρέπει να κατεβάσω το iso, να το γράψω σε usb κλπ.
    Μετά τις σημερινές ενημερώσεις είχα ένα warning πως το passwd (νομίζω, δεν είμαι σίγουρος) εγκαταστάθηκε ως .pacnew και έκανα overwrite το παλιό με pacdiff.
    Στο reboot δεν εμφανίζεται ο χρήστης μου, όπως ήδη είπα.
    Επίσης όταν μπαίνω με tty και δίνω όνομα χρήστη και password, δεν μου το αναγνωρίζει (το password είναι 100% σωστό).

    Πώς διάολο χάθηκε ο χρήστης μου; Είναι πρόβλημα login του gdm ή κάτι άλλο;
    Το /etc/passwd έχει μέσα τους χρήστες του συστήματος. Ποτέ μην κάνεις blindly replace config files με τα .pacnew files που εγκαθίστανται. Δες τις διαφορές τους με diff file file.pacnew και κάνε manually edit το file αν χρειάζεται. Ευτυχώς το /etc/passwd γίνεται backup κάθε φορά που γίνεται edit οπότε μάλλον μπορείς να το επαναφέρεις δίνοντας ως root:

    Κώδικας:
    cp /etc/passwd- /etc/passwd

  15. #6375
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.229
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το /etc/passwd έχει μέσα τους χρήστες του συστήματος. Ποτέ μην κάνεις blindly replace config files με τα .pacnew files που εγκαθίστανται. Δες τις διαφορές τους με diff file file.pacnew και κάνε manually edit το file αν χρειάζεται. Ευτυχώς το /etc/passwd γίνεται backup κάθε φορά που γίνεται edit οπότε μάλλον μπορείς να το επαναφέρεις δίνοντας ως root:

    Κώδικας:
    cp /etc/passwd- /etc/passwd
    Μ..κίες γίνονται. Ένα λίγο πιο γρήγορο enter ή λίγο παραπάνω κούραση και δεν θέλει πολύ να γίνει το λάθος. Δεν νομίζω ότι ο mzaf δεν ήξερε τι είναι το αρχείο passwd.

    Περίμενα να λυθεί το πρόβλημα για να το γράψω αλλά τι fs χρησιμοποιείτε ; Ειδικά σε ένα rolling λειτουργικό (και με τη φήμη σπασιμάτων του arch) είναι σωτήρια τα btrfs, zfs.

    Το snapper (ή οι αντίστοιχες λύσεις του zfs) κάνουν snapshots κάθε 1 ώρα. Φυσικά τα snapshots δεν αντικαθιστούν τα backups που σωστά ανέφερε πριν ο Nikiforos αλλά παρέχουν ταχύτατη λύση σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Σβήστηκε το passwd; Στα @@ σου. cp /.snapshots/νούμερο τάδε/snapshot/etc/passwd /etc/passwd (ή vimdiff για πιο σιγουριά). Αντί να μιλάμε για το αν υπάρχει το passwd- ή όχι, πας στο τελευταίο snapshot και το παίρνεις από εκεί.

    Κάποιοι ακόμη πιο τρελοί έχουμε το /etc σε git αλλά αυτό ξεφεύγει.

    Edit: Με δεδομένο ότι το home directory του υπάρχει ακόμη με άθικτα τα δεδομένα του, ακόμη και να μην υπάρχει passwd- / shadow-, μπορούμε τρέχοντας το useradd να ξαναδημιουργήσουμε τις καταχωρήσεις με τα ίδια στοιχεία και θα μπορεί να κάνει login κανονικά με σχεδόν τα πάντα να παίζουν τζάμι όπως πριν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 22-01-24 στις 23:58.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 425 από 430 ΠρώτηΠρώτη ... 405415420423424425426427 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας