Σελ. 401 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 381391396399400401402403406411421 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.001-6.015 από 6428
  1. #6001
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    - partitioning με το mkfs και mount με το χερι
    - επιλογη mirrors
    - εγκατασταση βασικων πακετων (pacstrap)
    - δημιουργια fstab, που ευτυχως ειναι με καποιο σκριπτ
    - chroot για συνεχιση της εγκαταστασης
    - timezone + localization
    - network configuration με το systemd-networkd
    - δημιουργια initramfs
    - δημιουργια κωδικου για τον root
    - εγκατασταση bootloader
    Στα εχω πει και θα στα ξαναπω.
    1. Partitioning , ασχετως πως θα κανεις την εγκατασταση , καντο οπως βολευεσαι π.χ. gparted. Στην τελικη θα εχεις παρει backup το /home. Αρα δεν υπαρχει αγχος. Τα windows partitions ειναι "ορατα" απο το filesystem τους , οποτε ξερεις ποια ειναι και δεν τα ακουμπας. Oπως δεν φορμαρεις (mkfs) , το partition που θα προοριζεται για το /home , προφανως . Αν και θα εχεις οπως ειπα και backup καπου σε αλλον δισκο/partition.
    2. Selecting mirrors - Αντε το πολυ πολυ να ανοιξεις το /etc/pacman.d/mirrorlist , να βρεις τον ελληνικο server και να τον βαλεις πανω πανω στην λιστα. Δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα με αυτο το θεμα στις εγκαταστασεις.
    3. pacstrap ειναι μια εντολη... και απο την στιγμη που εχεις κανει mount τα σωστα partitions εκει που πρεπει , ποιο ειναι το αγχος ?
    4. timezone + locallization + network configuration - ειναι εντολες τυφλοσουρτι...ημαρτον δηλ.
    5. systemd-networkd -- εγω παιζω με dhcpcd στην αρχη για να υπαρχει δικτυο και μετα αναλογως τι θα χρησιμοποιησω , το αφαιρω τελειως.
    6. δημιουργια initramfs - δεν χρειαζεται , γινεται αυτοματα με την εγκασταση του kernel , στο βημα με το pacstrap.
    7. εγκατασταση bootloader - δηλ arch-chroot /mnt , pacman -S grub os-prober , grub-install /dev/sda , grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg , ειναι τοσο δυσκολες και επικινδυνες εντολες ? Σοβαρα τωρα? Το πιο ευκολο και γρηγορο βημα ειναι αυτο.
    8. Δεν χρειαζεται chroot "για συνεχιση της εγκατασταση" . Απαξ και περασεις το grub , απλα μπουταρεις το συστημα και συνεχιζεις απο εκει τα υπολοιπα.

    Μιλαμε για την δικη σου περιπτωση , που ειναι απλο σεναριο.. mbr/grub/κλπ. Αν μιλουσαμε για uefi εγκατασταση , μεσω wireless , πολλαπλα partitions , encryption και δεν ξερωγω τι αλλα , οκ να το συζητησουμε ξανα

  2. #6002
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, 40 μέρες κοσκινίζει
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #6003
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Αχ παναγία μου, ό,τι γίνεται στα νήματα με το Android βλέπω

    @jim_p: Αν είναι να κάνεις του κεφαλιού σου σε οτιδήποτε αφορά το software, ενώ ρωτάς σε ένα φόρουμ τεχνολογίας, απλά μη σπαταλάς τον χρόνο αυτών που σε βοηθάνε επειδή ξέρουν.

    Κάνε ό,τι λένε επιτέλους.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #6004
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για το γιατι δεν παω σε αλλη διανομη, δεν κοιταω καν διανομη που δεν μπορει να μου προσφερει τον nvidia 340 (με οποιονδηποτε τροπο). Το ειχα ξαναπει πριν 1+ βδομαδα, τοτε που ο imitheos προτεινε το opensuse, εδω στο θεμα του arch.
    Ο λογος ειναι ο nouveau που δεν μου κανει και εχω αναφερει ολα του τα χαλια στο θεμα της nvidia. Αν θες ριξε μια ματια.
    ξέρω οτι πετάγομαι σαν την πορδή εκεί που δεν με σπέρνουν αλλα θα ήθελα να πώ οτι σύμφωνα με αυτο : https://phoenixnap.com/kb/install-nvidia-drivers-ubuntu

    και με ενα apt show που έκανα σε ένα σύστημα με ubuntu υπάρχει ο properiarty driver 340 της nvidia στην διανομη του ubuntu

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot-from-2021-06-14-12-34-00.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  903,2 KB 
ID: 228216
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  5. #6005
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων


    ξέρω οτι πετάγομαι σαν την πορδή εκεί που δεν με σπέρνουν αλλα θα ήθελα να πώ οτι σύμφωνα με αυτο : https://phoenixnap.com/kb/install-nvidia-drivers-ubuntu

    και με ενα apt show που έκανα σε ένα σύστημα με ubuntu υπάρχει ο properiarty driver 340 της nvidia στην διανομη του ubuntu

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot-from-2021-06-14-12-34-00.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  903,2 KB 
ID: 228216
    To (X)Ubuntu είναι bloated και τα snap είναι ΓΤΠΚ
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #6006
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To (X)Ubuntu είναι bloated και τα snap είναι ΓΤΠΚ
    Αυτά θα τα έλεγε κάποιος άλλος που έχει αποσυρθεί, δεν ξεχνάμε οι βετεράνοι
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  7. #6007
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @mphxths
    Τι μου το θυμησες αυτο στο 7. Το ειχα ξεχασει το pacstrap εντελως

    @8anos
    Εκτος απο αυτο που ειπωθηκε για τα snaps, που οντως τα απεχθανομαι, προσφατα εστησα ubuntu 20.04 (arm64, απο server installation σε xfce + ff + pragmata) σε ενα rpi4 και αρκετα πραγματα με βγαλανε εκτος εαυτου. Πριν απο αυτο, ειχα δοκιμασει περυσι να κανω το ιδιο σε ενα σαπιο λαπτοπ με emmc, με 20.04 amd64 τοτε, και ειχε τα ιδια χαλια.
    Φανταζομαι ξερεις οτι ενα μεγαλο ποσοστο των πακετων του ubuntu (πχ 75%) παιρνονται οπως ειναι απο το debian. Αρα, για να βλεπεις τον nvidia 340 εκει μεσα, παει να πει οτι ειναι στο debian. Μαντεψε λοιπον ποιος ειναι αυτος που εδω και ΜΗΝΕΣ (απο τον 5.2 σιγουρα) κανει οτι μπορει για να μεινει ο 340 στο repo του debian...
    Βγηκε ομως πριν 2-3 μηνες γιατι εχει καποια security issues που τον καθιστουν "ακαταλληλο για το γαματο debian stable". Αν δεις σημερα τα πακετα του 340 στο ubuntu 21.04 και 21.10 θα παρατηρησεις οτι ειναι απλα μεταπακετα που βαζουν τον nouveau. Κοροϊδια μεγαλη, αλλα τι να κανουμε, ετσι ειναι το ubuntu.
    Γιαυτο το λογο απορριπτεται και το ubuntu.

    @megahead13 + @flamelab
    Φυσικα και καθυστερω γιατι με αγχωνει η ολη διαδικασια. Προκειται για τα δεδομενα ΜΟΥ, που αν χασω καποια απο αυτα, πχ την βαση του keepass, δεν θα μπορω να τα ανακτησω με τιποτα.
    Ειμαι σιγουρος πως και εσεις το ιδιο αγχος θα ειχατε για τα δικα σας δεδομενα και πειτε οτι θελετε.
    Τελος, ολη αυτη η "δευτερη φαση" της συζητησης μου για την μεταβαση μου σε arch ξεκινησε επειδη καποιος ρωτησε για την προοδο μου και απαντησα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 14-06-21 στις 15:40.
    ديميتريس

  8. #6008
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και καθυστερω γιατι με αγχωνει η ολη διαδικασια. Προκειται για τα δεδομενα ΜΟΥ, που αν χασω καποια απο αυτα, πχ την βαση του keepass, δεν θα μπορω να τα ανακτησω με τιποτα.
    Ειμαι σιγουρος πως και εσεις το ιδιο αγχος θα ειχατε για τα δικα σας δεδομενα και πειτε οτι θελετε.
    Τα μοναδικα δεδομενα ΜΟΥ στον δισκο του λειτουργικου ειναι τα εμαιλς μου (που παντα κοπιαρω τον προφιλ φακελο του ΤΒ καπου αλλου ανα τακτα χρονικα διαστηματα) και τα passwords απο τον EDGE που ειναι ενα export δρομος. Ολα τα αλλα ειναι σε δευτερους δισκους ή στο desktop που ενα copy παντα γινεται σε αλλον δισκο γενικοτερα. Βεβαια εγω μιλαω για windows εγκατασταση , αλλα η λογικη ειναι λιγο πολυ η ιδια . Σωζεις καπου το user dir / home folder και εχεις καθαρισει ειτε μιλαμε για windows ειτε για καποια λινουξ διανομη. Αντε και κανα /etc ή επιλεγμενα conf files απο εκει ... The end.

    Πολυ φασαρια για το τιποτα. Σου εχω δωσει απειρες λυσεις και εδω και κατ'ιδιαν . Απλα νοιωθεις ασφαλης στην αγκαλια του debian σε σημειο εξαρτησης και φοβασαι να φυγεις μακρυα του

  9. #6009
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @megahead13 + @flamelab
    Φυσικα και καθυστερω γιατι με αγχωνει η ολη διαδικασια. Προκειται για τα δεδομενα ΜΟΥ, που αν χασω καποια απο αυτα, πχ την βαση του keepass, δεν θα μπορω να τα ανακτησω με τιποτα.
    έχουν αναφερθεί τόσοι τρόποι για να μην φοβάσαι για τα δεδομένα σου. Από βήμα βήμα προσεχτικό format μέχρι tar σε άλλο δίσκο/Partition/υπολογιστή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι σιγουρος πως και εσεις το ιδιο αγχος θα ειχατε για τα δικα σας δεδομενα και πειτε οτι θελετε.
    Τι σε κάνει να νομίζεις ότι είσαι ο μόνος που έχει κάνει εγκατάσταση λειτουργικού σε υπολογιστή που έχει ήδη δίσκους με δεδομένα;
    Σου είπα βήμα βήμα τι θα έκανα αν ήθελα να ήμουν υπερβολικά προσεχτικός. Συνδύασε το με ένα backup του ~ σε άλλο δίσκο και δεν μπορεί να πάει κάτι στραβά. Δεν γίνεται. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.

  10. #6010
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχουν αναφερθεί τόσοι τρόποι για να μην φοβάσαι για τα δεδομένα σου.
    Του εχω προτεινει , μιας και εχει desktop μηχανημα , να κοτσαρει πανω εναν δευτερο ssd δισκο , να κανει εκει την εγκατασταση , και να μεταφερει/ρυθμιζει τα παντα σιγα σιγα απο τον αλλον δισκο με το Debian. Ετσι ουτε δεδομενα χανει , ουτε υπαρχει "downtime" οσο ρυθμιζει και σεταρει και μεταφερει δεδομενα. Η πιο σιγουρη και καθαρη λυση.

    Απλα προσπαθει να βρει δικαιολογιες για να μην αποχωριστει το πολυαγαπημενο του debian

  11. #6011
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @mphxths
    Τι μου το θυμησες αυτο στο 7. Το ειχα ξεχασει το pacstrap εντελως

    @8anos
    Εκτος απο αυτο που ειπωθηκε για τα snaps, που οντως τα απεχθανομαι, προσφατα εστησα ubuntu 20.04 (arm64, απο server installation σε xfce + ff + pragmata) σε ενα rpi4 και αρκετα πραγματα με βγαλανε εκτος εαυτου. Πριν απο αυτο, ειχα δοκιμασει περυσι να κανω το ιδιο σε ενα σαπιο λαπτοπ με emmc, με 20.04 amd64 τοτε, και ειχε τα ιδια χαλια.
    Φανταζομαι ξερεις οτι ενα μεγαλο ποσοστο των πακετων του ubuntu (πχ 75%) παιρνονται οπως ειναι απο το debian. Αρα, για να βλεπεις τον nvidia 340 εκει μεσα, παει να πει οτι ειναι στο debian. Μαντεψε λοιπον ποιος ειναι αυτος που εδω και ΜΗΝΕΣ (απο τον 5.2 σιγουρα) κανει οτι μπορει για να μεινει ο 340 στο repo του debian...
    Βγηκε ομως πριν 2-3 μηνες γιατι εχει καποια security issues που τον καθιστουν "ακαταλληλο για το γαματο debian stable". Αν δεις σημερα τα πακετα του 340 στο ubuntu 21.04 και 21.10 θα παρατηρησεις οτι ειναι απλα μεταπακετα που βαζουν τον nouveau. Κοροϊδια μεγαλη, αλλα τι να κανουμε, ετσι ειναι το ubuntu.
    Γιαυτο το λογο απορριπτεται και το ubuntu.

    @megahead13 + @flamelab
    Φυσικα και καθυστερω γιατι με αγχωνει η ολη διαδικασια. Προκειται για τα δεδομενα ΜΟΥ, που αν χασω καποια απο αυτα, πχ την βαση του keepass, δεν θα μπορω να τα ανακτησω με τιποτα.
    Ειμαι σιγουρος πως και εσεις το ιδιο αγχος θα ειχατε για τα δικα σας δεδομενα και πειτε οτι θελετε.
    Τελος, ολη αυτη η "δευτερη φαση" της συζητησης μου για την μεταβαση μου σε arch ξεκινησε επειδη καποιος ρωτησε για την προοδο μου και απαντησα.
    Ασχετος δεν είσαι, απλά σου αρέσει να γκρινιάζεις ελεεινά με οτιδήποτε είναι γραμμένο σε 0 και 1. Θα έλεγα στα παιδιά να σταματήσουν να βοηθάνε επειδή αρνείσαι βοήθεια σε οτιδήποτε σου πουν, πεισματικά. Δεν θα το κάνω γιατί μπορεί κάποιος άλλος να μάθει αντί για σένα.

    Αυτά από μένα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  12. #6012
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη το ποτηρι ξεχειλησε αυτη τη φορα με τους ανευθυνους του debian, θελω μεχρι το τελος της βδομαδας να ειμαι σε πληρως λειτουργικο arch, γιαυτο ρωταω
    - το archinstall που περιλαμβανεται στο νεοτερο iso υποστηριζει bios/mbr? Δεν θελω κατι τρελο, εναν grub για να εκκινω arch και w7.
    - αυτη τη στιγμη εχω περιπου 20gb που μοιραζονται αναμεσα σε / και ~ που ειναι στο ιδιο partition. Θα κανω ενα νεο partition για το ~ και θα μεταφερω τα πραγματα μου εκει. Ποσα gb ειναι καλα για το /? Λεω να βαλω 5-7...
    - δνε θελω να εχει /boot partition, γιατι τα primary partitions του σκληρου θα ειναι ηδη 4 με το ξεχωριστο ~. Γινεται?
    - τι πρεπει να κανω για να εγκατασταθει ο lts απο την αρχη και οχι ο κανονικος?
    Αυτα θυμαμαι τωρα, μιας και ειμαι εξω φρενων απο το πρωι. Αν χρειαστω κατι αλλο θα ξαναποσταρω.
    τωρα εχεις κοινο / και ~. Δεν γινετε να μην χασεις το ~ αφου θα πρεπει να μοιρασεις τοn δισκο απο 3 διαμερισματα που ειναι τωρα σε τεσσερα.
    Για πιο ~ λες οτι φοβασαι μην το χασεις αφου η πρωτη σου ερωτηση ξεκιναει με φορμαρισμα του δισκου
    μας τρολλαρεις ολους μαζι jim

  13. #6013
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πως ακριβως θα χασω το ~ αν το κανω σε ξεχωριστο partition ΠΡΙΝ εγκαταστησω το arch?
    ديميتريس

  14. #6014
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως ακριβως θα χασω το ~ αν το κανω σε ξεχωριστο partition ΠΡΙΝ εγκαταστησω το arch?
    εξήγησε πως θα το κάνεις για να δω κάτι

  15. #6015
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συμφωνα με τα οσα διαβασα
    - θα εκκινησω απο ενα iso που εχει gparted, πχ το parted magic που το εχω και προχειρο
    - θα μικρυνω το sda3 (κοινο / και ~ που εχω τωρα) και θα το κανω 7gb
    - οσα gb μεινουν θα γινουν νεο partition, οποτε θα εχω πλεον και sda4, και θα τα φορμαρω σε ext4
    - θα μεταφερω τα πραγματα του /home/jim στο νεο partition με rsync
    Βασικα μονο το τελευταιο διαβασα, επειδη θελει rsync. Τα υπολοιπα θα τα εκανα και μονος μου, εινια προφανη.
    ديميتريس

Σελ. 401 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 381391396399400401402403406411421 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας