Σελ. 1 από 17 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 249
  1. #1
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Ενώ είχαμε πολλά θέματα παλαιότερα στο φόρουμ για το Fedora δεν υπήρχε ένα συγκεντρωτικό thread. Ξεκινάω λοιπόν το thread του Fedora για να συζητάμε τα νέα,τις δυνατότητες αλλά και τα προβλήματα της συγκεκριμένης διανομής.

    - - - Updated - - -

    Τι είναι στα σκαριά για το Desktop μετά το Fedora 26;

    Αναλυτικά τα έχουμε εδώ:
    Fedora Workstation 26 and beyond

    ενδεικτικά:
    • Improving integration of the NVidia binary driver
    • Fractional scaling for HiDPI systems
    • Flatpak building
    • Firmware handling
    • High Dynamic Range
    • Battery life
    • GNOME Shell performance
      και άλλα

  2. #2
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Που βρίσκουμε πληροφορίες για όλα τα updates που έγιναν ή είναι σε αναμονή ανά κυκλοφορία Fedora (25,26,27);

    -Στο Fedora Updates System
    https://bodhi.fedoraproject.org/

    Τα πακέτα είναι μαρκαρισμένα με το ανάλογο εικονίδιο που υποδηλώνει το είδος του update (bug fix,new package,security,enhancement) και υπάρχει δυνατότητα σχολίων.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.643
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Σήμερα ή αύριο θα δοκιμάσω την Rawhide 27 από εδώ.
    https://www.happyassassin.net/nightlies.html

    Θέλω να δω αυτό το καινούριο Pipewire με Wayland
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  4. #4
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    θα έχει και το πολύ φρέσκο GNOME 3.26 aka "Manchester", πάντως εγώ προσπάθησα να δοκιμάσω με αναβάθμιση από virtual fedora 26 μέσω dnf upgrade αλλά προς το παρόν κολλάει σε ένα σημείο:
    Κώδικας:
    dnf system-upgrade download --refresh --releasever=27
    ...
    package abrt-java-connector-1.1.0-8.fc24.x86_64 requires librpm.so.7()(64bit), but none of the providers can be installed
      - problem with installed package abrt-java-connector-1.1.0-11.fc26.x86_64
      - rpm-libs-4.13.0.1-7.fc26.x86_64 does not belong to a distupgrade repository
      - abrt-java-connector-1.1.0-11.fc26.x86_64 does not belong to a distupgrade repository
    Αναμένω λοιπόν ή αν δω ότι δεν φτιάχνει θα περιμένω την beta που πρέπει να βγει σε λίγες μέρες.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.643
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Όμορφη!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Fedora28.png 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  1,87 MB 
ID: 186274
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.643
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά τάχα μου για τέστ το πήγαινα, και μάλιστα rawhide ο ορισμός του ταλιμπάν αλλά μου έχει κάτσει πολύ ωραία.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #7
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Mπήκε και μένα ως virtual machine, έριξα μια ματιά στο Gnome 3.26 που είναι πολύ ωραίο.
    Σε πρώτο πλάνο στο screenshot μου το Gnome Web (παλιός αγαπημένος browser, πρώην epiphany), τώρα και με δυνατότητα sync σε λογαριασμό Firefox
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2017-09-28 23-42-04.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  840,6 KB 
ID: 186627

  8. #8
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.643
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπήκε και μένα ως virtual machine, έριξα μια ματιά στο Gnome 3.26 που είναι πολύ ωραίο.
    Σε πρώτο πλάνο στο screenshot μου το Gnome Web (παλιός αγαπημένος browser, πρώην epiphany), τώρα και με δυνατότητα sync σε λογαριασμό Firefox
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2017-09-28 23-42-04.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  840,6 KB 
ID: 186627
    Γιατί δεν το εγκαθιστάς μόνιμα;
    Δοκίμασες στο Fedora 26
    sudo dnf upgrade --best --allowerasing

    και μετά dnf system-upgrade download --refresh --releasever=27

    Α thx για τον Gnome web, θα τον ρίξω μια ματιά. Αυτή την στιγμή είμαι με Chromium 61 και FF 56

    - - - Updated - - -

    Την εγκατάσταση την έκανα με το Workstation boot image από εδώ https://www.happyassassin.net/nightlies.html το επίσημο nightly build roster από εδώ https://alt.fedoraproject.org/, που ξεκινάει τον Anaconda installer έναν πολύ όμορφο Installer.
    Προσθέτεις κυριολεκτικά ότι πακέτο θες, κατεβάζει τα τελευταία και τα εγκαθιστά. Το ίδιο φαντάζομαι είναι και το everything boot που θα περιέχει και άλλα DEs.
    Μέχρι τώρα μου πάει άψογα.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  9. #9
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν το εγκαθιστάς μόνιμα;
    Δοκίμασες στο Fedora 26
    sudo dnf upgrade --best --allowerasing

    και μετά dnf system-upgrade download --refresh --releasever=27
    έτσι το έκανα στο virtual machine. Δεν την βάζω μόνιμα, γιατί έχω βολευτεί με την 26 και δεν θέλω να ασχοληθώ με πιθανά νταντέματα της 27 beta, ειδικά στο Desktop που έχει nvidia drivers δεν δοκιμάζω με τίποτα, στο laptop που έχει intel graphics ίσως δεν αντισταθώ και την βάλω αργότερα...

    btw
    Την πέμπτη 5 Οκτωβρίου και 5μμ ώρα Ελλάδος έχουμε μάθημα για το git στα πλαίσια του Fedora Classroom, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να παρακολουθήσει με μόνη προϋπόθεση να έχει εγκατεστημένο το git στο σύστημα του.
    Περισσότερες πληροφορίες:
    https://fedoramagazine.org/fedora-cl...ssion-git-101/

  10. #10
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.643
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Εγκατέστησα και το powertop και από όσο είδα η Fedora έχει έτοιμη την υπηρεσία powertop service.

    sudo dnf install powertop
    sudo systemctl enable powertop.service

    που κάνει αυτόματα sudo powertop --auto-tune
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγκατέστησα και το powertop και από όσο είδα η Fedora έχει έτοιμη την υπηρεσία powertop service.

    που κάνει αυτόματα sudo powertop --auto-tune
    Ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα αλλά την τελευταία φορά που το κοίταξα, το powertop ήταν πολύ "γενναιόδωρο" στο τι θεωρούσε καλό και ενεργοποιώντας τα όλα οδηγούμασταν σε θέματα. Κάποια απλά προβλήματα ήταν κάποιες usb συσκευές να μην ξυπνάνε από το power off του controller μέχρι και πιο σοβαρά όπως corruption στα δεδομένα του filesystem λόγω της αλλαγής πολιτικής στον sata controller (ειδικά σε συνδυασμό με ssd).

    Ίσως η υλοποίηση του bios σου να είναι σωστή και να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα απλά το αναφέρω να το έχει υπόψιν του όποιος διαβάζει το νήμα. Σημειωτέον ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα το powertop αυτό καθεαυτό απλά το bios δεν λειτουργεί σωστά σε συνδυασμό με συγκεκριμένες power saving επιλογές.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.643
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Γενικά έχω παλιό chipset στο laptop, είναι το 8-series και έναν i3 4000M και όσο είδα στο Tunables tab του powertop ο controller και το Link power management ήταν αρρύθμιστα always on.
    Τώρα σίγουρα αυτές οι επιλογές πάντα σε critical data με προσοχή όμως για λάπτοπ δεν νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερο θέμα. Νομίζω πλέον με τον 4.14 kernel που τρέχει η rawhide τα θέματα των SATA στα 8-series θα έχουν λυθεί.
    Σωστά όμως το επισημαίνεις καθώς όλα πρέπει κάποιος να τα λάβει υπόψη.


    Θα πω και την αμαρτία μου, εγκατέστησα τα Ubuntu fonts. Μου φαίνεται λίγο πιο ξεκούραστο το rendering τους από τα Dejavu fonts!
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  13. #13
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά έχω παλιό chipset στο laptop, είναι το 8-series και έναν i3 4000M και όσο είδα στο Tunables tab του powertop ο controller και το Link power management ήταν αρρύθμιστα always on.
    Eγώ έχω ακόμα πιο παλιό (Intel® GM45 Express με core2duo P8600), θα δοκιμάσω σίγουρα το powertop.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πω και την αμαρτία μου, εγκατέστησα τα Ubuntu fonts. Μου φαίνεται λίγο πιο ξεκούραστο το rendering τους από τα Dejavu fonts!
    Eγώ αμάρτησα τριπλά με ubuntu,droid και msft fonts, και μαζί με freetype-freeworld+αλλαγές στο fonts.conf δίνουν αρκετά καλό αποτέλεσμα με Fedora 26.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.643
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Κατέβασα κανονικά όλο τον κατάλογο των Google fonts από εδώ.
    https://fonts.google.com/
    Φανταστικά fonts!

    Για πείτε τι επιλογές σε rendering κάνατε;
    Εγώ απλά πράγματα sub-pixel rendering και hinting slight. Έχετε κάτι για πρόταση;
    Τα msft fonts που τα βρήκες;
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά έχω παλιό chipset στο laptop, είναι το 8-series και έναν i3 4000M και όσο είδα στο Tunables tab του powertop ο controller και το Link power management ήταν αρρύθμιστα always on.
    Τώρα σίγουρα αυτές οι επιλογές πάντα σε critical data με προσοχή όμως για λάπτοπ δεν νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερο θέμα. Νομίζω πλέον με τον 4.14 kernel που τρέχει η rawhide τα θέματα των SATA στα 8-series θα έχουν λυθεί.
    Σωστά όμως το επισημαίνεις καθώς όλα πρέπει κάποιος να τα λάβει υπόψη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ έχω ακόμα πιο παλιό (Intel® GM45 Express με core2duo P8600), θα δοκιμάσω σίγουρα το powertop.
    Δεν θέλω να σας χαλάσω το νήμα με άσχετα πράγματα οπότε σκάω μετά από αυτό. Από όσο θυμάμαι δεν είχε να κάνει τόσο με το chipset (αν και έπαιζε ρόλο και αυτό ειδικά σε skylake+) αλλά με τον συνδυασμό bios < - > sata συσκευή. Ο mathew garrett (σίγουρα σκότωσα το όνομα) είχε κάνει μάλιστα δύο προσπάθειες με ένα patch που θεωρητικά βελτίωνε την κατάσταση αλλά και με αυτό ακόμη υπήρχε corruption σε κάμποσους στα σχόλια (αν θυμάμαι καλά με πολλά διαφορετικά chipset). Την ίδια δουλειά ανέλαβε μετά ο Hans de goede (και αυτό το σκότωσα) και αν δεν υπάρχει corruption, το patch θα μπει στον πυρήνα της επόμενης έκδοσης του fedora.

    Αυτό που προτεινόταν από πολλούς σαν λύση ήταν αφού τρέξεις το powertop και δεις τι tunables σου εμφανίζει, να τα πάρεις όλα εκτός από το sata alpm, pcie aspm, κτλ πως τα λένε αυτά τα προβληματικά και να τα πετάξεις σε ένα initscript που να κάνει echo 1 > τάδε, echo false > δείνα. Μια άλλη (ίσως πιο βολική) λύση είναι ο δαίμονας TLP ο οποίος κάνει την ίδια δουλειά και μπορείς να του ρυθμίσεις τι θα ανοίγει και τι θα κλείνει.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 1 από 17 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του KDE
    Από ifaigios στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1190
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-24, 22:18
  2. Το thread του Raspberry Pi
    Από ownagE_ στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4530
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-24, 17:47
  3. Το thread του Media Player Classic
    Από WAntilles στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1168
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-24, 12:49
  4. Το thread του VirtualBox
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1713
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-20, 07:55
  5. Το thread του Moto G (Αυτό με το Ραδιόφωνο)
    Από paradox21 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 336
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 12:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας