Σελ. 399 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 379389394397398399400401404409419 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.971-5.985 από 6428
  1. #5971
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λολ. Περασανε οι μερες και το ξεχασα. Τουλαχιστον τωρα δεν ποναω.
    Εκανα ακομα μια προσπαθεια με manjaro xfce αυτη τη φορα, το minimal iso και παντα σε vm, και ουτε αυτο με ικανοποιησε γιατι ειχε αρκετη σαβουρα (πχ ακυρες 32αρες libs, pulseaudio κ.α) προεγκατεστημενη.
    Θα σου προτείνω και πάλι λοιπόν το acrolinuxD, που φαίνεται να είναι καθαρό arch, έχει εύκολη εγκατάσταση και εγκαθιστάς ότι θέλεις.

  2. #5972
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λολ. Περασανε οι μερες και το ξεχασα. Τουλαχιστον τωρα δεν ποναω.
    Εκανα ακομα μια προσπαθεια με manjaro xfce αυτη τη φορα, το minimal iso και παντα σε vm, και ουτε αυτο με ικανοποιησε γιατι ειχε αρκετη σαβουρα (πχ ακυρες 32αρες libs, pulseaudio κ.α) προεγκατεστημενη.
    Ελπίζω καταλαβαίνεις ότι είναι τελείως άκυρο και χωρίς βάση να συζητάμε για δυσκολίες εγκατάστασης arch αφού δοκιμάζεις άλλες ανεξάρτητες διανομές η script που υπόσχονται ευκολίες αμφιβόλου αποτελέσματος
    Κατά τα αλλά τι πιστεύεις σε δυσκολεύει τόσο στην εγκατάσταση ?
    Διαμόρφωση δίσκου; Εντολές εγκατάστασης base; Εγκατάσταση DE;;
    Ότι και να σε δυσκολεύει νομίζω θα σου γράψει κάποιος εδώ μια πρόταση εάν, ΕΑΝ δεν είναι ήδη στο wiki

    Edit: αλλά ακόμα και αυτό που εγκατέστησες και πάλι έχει λύση
    Εάν πας στην σελίδα το Pacman θα δεις ότι κλείνοντας το ρεπο32 και μια εντολή μπορείς να ξηλώσεις οτιδήποτε 32 στο σύστημα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patch : 13-06-21 στις 14:43.

  3. #5973
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.500
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το archinstall ειναι το πλεον επισημο script απο αυτα που λες. Και, οπως ειπα παλιοτερα, αυτο ηταν που δεν προχωρησε την εγκατασταση οταν ζητησα διαφορετικο partition για το home και αναγκαστικα με βοηθησε ο φιλος μου. Ειναι η πρωτη και σημαντικοτερη δυσκολια που συναντησα στο σεναριο εγκαταστασης που θελω και επειδη δεν εχω χωρο στο σκληρο και χρονο, την αποφευγω απο τοτε.

    Η δευτερη ειναι τα πακετα. Καθε τοσο βρισκω κατι που δεν το εχει το μαμα repo και θα πρεπει να το παρω απο το aur. Πλεον πρεπει να εχω φτασει τα 10 πακετα που θα βρω εκει. Το μονο πακετο που αλλαξε απο τοτε που το ξανασυζηταγαμε ειναι το fdroidcl που σταματησε να αναπτυσσεται, οποτε θα χρειαστει να βαλω την go (500mb), να το χτισω για μια και μονη φορα και μετα να πεταξω την go για παντα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 13-06-21 στις 15:20.
    ديميتريس

  4. #5974
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα! εγω οταν εκανα το νεο pc και πηγα να βαλω Arch τα εκανα μανταρα ενω ειχα κανει εγκατασταση πολλες φορες. Μετα προσπαθησα με αυτο το script https://github.com/MatMoul/archfi εδω εχει βιντεο https://www.youtube.com/watch?v=u2l54FMgWq4 που οντως ηταν πολυ καλο.
    Τελικα εφαγα απειρες ωρες και το λαθος μου το καταλαβα οταν εβαλα εντεβουρο που παλι πεδευτηκα αλλα πολυ λιγοτερο αφου δεν ειχε εντολες.
    Τα ιδια επισης επαθα και με windows 10.
    Το λαθος μου για την ιστορια ηταν οτι το παλιο pc ειχε BIOS ενω η νεα μητρικη εχει UEFI, ετσι εγινε το μπαχαλο λογω διαφορετικου τροπου στο boot και παλι λεγοντας.
    Στην αρχη επισης ειχα ξεκινησει με εναν NVME σκληρο να ειναι μαζι τα 2 λειτουργικα και τους αλλαξα τα φωτα, εφαγα ενα ΣΚ ολοκληρο και pc δεν ειχα με κανενα λειτουργικο.
    Τελικα λογω ελειψης χρονου παντελως, εβαλα το linux σε εναν SSD και στον NVME μπηκαν τα win 10 γιατι εκει παιζουν τα δυσκολα, νεα games και μουσικα προγραμματα που εχουν τρομερη δισκοιλιοτητα σε linux.
    Τωρα που ξερω το λαθος και ειναι σε αλλον σκληρο next time μπορει να δοκιμασω Arch κονσολα κανονικα, αλλα αυτη την στιγμη χρονο για χασιμο δεν εχω.
    Απλα τα λεω για την ιστορια.

    Ποιο καθαρο Arch απο το κανονικο δεν εχει.
    Επισης το next time σημαινει και NVME, δεν θα ξαναβαλω λειτουργικο ξανα σε SSD 2,5" στο νεο pc, η μητρικη μου παιρνει και δευτερο αλλωστε αλλα και να μην επαιρνε εχει και καρτες απο pci-e.

    Aπο το Manjaro παντως θεωρω καλυτερες τις αλλες διανομες.
    Παντως στο παλιο pc αν χρειαστει format, oταν βρω οθονη και που να μπει που τωρα ειναι με manjaro αλλα καθεται στην ακρη (σκετο κουτι) για backup λογους, θα δοκιμασω καθαρο Arch, και εγκατασταση απο κονσολα οχι με scripts, ειναι και με BIOS και ειναι ποιο ευκολα τα πραγματα.

  5. #5975
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το archinstall ειναι το πλεον επισημο script απο αυτα που λες. Και, οπως ειπα παλιοτερα, αυτο ηταν που δεν προχωρησε την εγκατασταση οταν ζητησα διαφορετικο partition για το home και αναγκαστικα με βοηθησε ο φιλος μου. Ειναι η πρωτη και σημαντικοτερη δυσκολια που συναντησα στο σεναριο εγκαταστασης που θελω και επειδη δεν εχω χωρο στο σκληρο και χρονο, την αποφευγω απο τοτε.

    Η δευτερη ειναι τα πακετα. Καθε τοσο βρισκω κατι που δεν το εχει το μαμα repo και θα πρεπει να το παρω απο το aur. Πλεον πρεπει να εχω φτασει τα 10 πακετα που θα βρω εκει. Το μονο πακετο που αλλαξε απο τοτε που το ξανασυζηταγαμε ειναι το fdroidcl που σταματησε να αναπτυσσεται, οποτε θα χρειαστει να βαλω την go (500mb), να το χτισω για μια και μονη φορα και μετα να πεταξω την go για παντα.
    Δεν είναι επίσημο, σε βολεύει να το λες επίσημο. Ότι δεν αναφέρεται στο wiki installation guide ΔΕΝ είναι επίσημο

    Όπως σου έχουν πει ήδη, μάλλον θες να κανείς το Debian Arch και το Arch Debian
    Πάρε τα καλά της κάθε διανομής, ζυγίσε τα και συνέχισε με ότι είναι κοντά στις ανάγκες σου.

    Για να παρεις μια ιδέα πάντως μια τυπική εγκατάσταση arch εχει καμία 30ρια πακέτα από aur. Να περάσουν ακόμα και στο community καλύτερα ξεχνά το, δεν θα συμβεί

  6. #5976
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.500
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πλακα κανεις οτι δεν ειναι επισημο? Τοτε γιατι ειναι σαν πακετο στο μαμα repo ΚΑΙ περιλαμβανεται στο iso εδω και αρκετες εκδοσιες ΚΑΙ εχει στο github του arch το development του? Δεν ειναι πχ σαν το archfi που οντως δεν ειναι επισημο.
    Δεν θελω να κανω κατι απο αυτα που λες. Θελω την ευκολια μου και εχω αποδεχτει οτι θα χρειαστω το aur για αρκετα πραγματα. Απλα δεν περιμενα να ειναι τοσα πολλα.
    ديميتريس

  7. #5977
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλακα κανεις οτι δεν ειναι επισημο? Τοτε γιατι ειναι σαν πακετο στο μαμα repo ΚΑΙ περιλαμβανεται στο iso εδω και αρκετες εκδοσιες ΚΑΙ εχει στο github του arch το development του? Δεν ειναι πχ σαν το archfi που οντως δεν ειναι επισημο.
    Δεν θελω να κανω κατι απο αυτα που λες. Θελω την ευκολια μου και εχω αποδεχτει οτι θα χρειαστω το aur για αρκετα πραγματα. Απλα δεν περιμενα να ειναι τοσα πολλα.
    https://wiki.archlinux.org/title/Archinstall

    Warning: archinstall is experimental software and offers different defaults than the regular installation process. When using a system installed with archinstall, please mention so in support requests and provide /var/log/archinstall/install.log.
    Το επίσημο Installation guide δεν το αναφέρει πουθενά. Το archinstall είναι για αυτούς που θέλουν να πειραματιστούν. Είναι αναμενόμενο να έχει θέματα.

  8. #5978
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.500
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν αντιλεγω. Για μενα εχει ενα σημαντικο θεμα και δεν γινεται να το χρησιμοποιησω ή να βασιστω σε αυτο. Και επειδη ξερω οτι δεν θα καταφερω το εντελως manual installation, δεν προχωραω. 1000 φορες να δοκιμασω/καταλληξω με κατι αλλο απο το να χασω κατι απο τα οσα εχω κατα την εγκατασταση.
    ديميتريس

  9. #5979
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αντιλεγω. Για μενα εχει ενα σημαντικο θεμα και δεν γινεται να το χρησιμοποιησω ή να βασιστω σε αυτο. Και επειδη ξερω οτι δεν θα καταφερω το εντελως manual installation, δεν προχωραω. 1000 φορες να δοκιμασω/καταλληξω με κατι αλλο απο το να χασω κατι απο τα οσα εχω κατα την εγκατασταση.
    Σίγουρα. Σε ότι έχεις αυτοπεποίθηση είναι το καλύτερο. Αλλα κάποια στιγμή μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις το βήμα, αν κρίνω απο τις ανάγκες που έχεις εκφράσει εδώ.

    Δοκίμασε να το κάνεις σε VM. Κάνε μια εγκατάσταση default ubuntu πχ, βάλε μερικά αρχεία στο home του και προσπάθησε να κάνεις 1-2 εγκαταστάσεις με το χέρι με το official guide κρατώντας το παλιό home. Πιστεύω θα ναι αρκετά rewarding μιας και ζητάς μινιμαλισμό. Πάντως να ξέρεις οτι το AUR δεν θα το αποφύγεις με arch κατα πάσα πιθανότητα.

  10. #5980
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Δεν έχω λόγο να σου κάνω πλάκα. Όχι δεν είναι επίσημο
    Μπαίνεις στην σελίδα του και είναι 5 αράδες με τρία κατακόκκινα warning
    Μπαίνεις στο installation guide και είναι ολόκληρο βιβλίο γραμμένο idiot proof σε όλα τα βήματα

    Το archiso συνοδεύεται από παρά πολλά πακέτα, δεν είναι απόδειξη αυτή.
    Όπως και να έχει ε πεσες σε bug σε vm περιβάλλον που δεν ξέρουμε εαν θα συνέβαινε σε real hardware, σε ένα experimental software, που δεν συστήνετε και αυτός είναι λόγος για να ακυρώσεις μια διανομή
    Οκ, ότι πεις

  11. #5981
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να το κάνεις σε VM. Κάνε μια εγκατάσταση default ubuntu πχ, βάλε μερικά αρχεία στο home του και προσπάθησε να κάνεις 1-2 εγκαταστάσεις με το χέρι με το official guide κρατώντας το παλιό home.
    To καναμε αυτο με τον Τζιμη σε VM. Στην ουσια φτιαξαμε ενα /home partition και ριξαμε ενα αρχειο εκει μεσα. Καναμε την εγκατασταση με το σκριπτ , με τα όποια προβληματα δημιουργηθηκαν , και το /home (το αρχειο δηλ) δεν πειραχτηκε. Δεν νομιζω οτι υπαρχει διανομη που πειραζει το /home , ειτε ειναι φακελος , ειτε ειναι partition. Αν του πεις να μην το φορμαρει δεν το φορμαρει και απλα δημιουργει home folders αναλογως αν εχεις πει στην εγκατασταση να δημιουργησει νεο χρηστη.

    Απο κει και περα , εγκατασταση με το archinstall script με mbr / grub σεναριο ειναι λιγο unstable. Αυτο που δουλευει ειναι να φτιαξει καποιος τα partitions απο πριν με οποιον τροπο θελει , να τα κανει mount στο /mnt και οταν τρεξει το σκριπτ να του πει στο σημειο που ρωταει ποιον δισκο να χρησιμοποιησει , να παιξει με το /mnt . Δινει τετοια δυνατοτητα. Με αυτον τον τροπο η εγκατασταση γινεται κανονικα με μηδεν προβληματα.

    Δεν ξερω αν το archinstall ειναι επισημο ή οχι. Εγω θεωρω οτι ειναι ψιλοεπισημο. Αναφερεται στην κεντρικη σελιδα του archlinux στα νεα , ειναι προεγκατεστημενο στο iso , οχι απλα στα ρεπος και κατα την γνωμη μου απευθυνεται σε αυτους που εχουν κανει απειρες χειροκινητες εγκαταστασεις και αρχιζουν και ψιλοβαριουνται την διαδικασια. Δεν ειναι ευκολος τροπος εγκαταστασης για newbies. Θελει καποιες γνωσεις περι εγκαταστασεων και γνωσεις του installation guide.
    Σιγουρα σε καποια σεναρια ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο και unstable , αλλα γενικως με εχει βολεψει αρκετα όποτε το χρησιμοποιησα...

  12. #5982
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.500
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θεωρεις δηλαδη οτι ο λογος που δεν συνεχιζε την εγκατασταση στα τα ηδη ετοιμα partitions ο installer ηταν το οτι ετρεχε σε vm? Σε κανονικο hw τι διαφορα θα ειχε και θα συνεχιζε κανονικα? Εγω δεν ακυρωσα κατι, ειπα απλα πως η χειροκινητη εγκατασταση παραειναι δυσκολη για μενα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 13-06-21 στις 18:16.
    ديميتريس

  13. #5983
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν ξερω αν το archinstall ειναι επισημο ή οχι. Εγω θεωρω οτι ειναι ψιλοεπισημο. Αναφερεται στην κεντρικη σελιδα του archlinux στα νεα , ειναι προεγκατεστημενο στο iso , οχι απλα στα ρεπος και κατα την γνωμη μου απευθυνεται σε αυτους που εχουν κανει απειρες χειροκινητες εγκαταστασεις και αρχιζουν και ψιλοβαριουνται την διαδικασια. Δεν ειναι ευκολος τροπος εγκαταστασης για newbies. Θελει καποιες γνωσεις περι εγκαταστασεων και γνωσεις του installation guide.
    Σιγουρα σε καποια σεναρια ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο και unstable , αλλα γενικως με εχει βολεψει αρκετα όποτε το χρησιμοποιησα...
    Εκεί αναφέρεις όλο το ζουμί. Η δοκιμασία καλό θα ταν να γίνει με τον επίσημο Installation Wiki τρόπο αρχικά πριν περάσει κάποιος σε οτιδήποτε έτοιμο installer, εκτός αν μιλάμε για άλλη διανομή βασισμένη στο arch που ναι ο τρόπος της αυτός.

  14. #5984
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Είπα δεν ξέρουμε εάν θα εμφανιζόταν το bug σε real hardware.
    Ναι, ακυρώνεις διανομή για προβλήματα εγκατάστασης επανειλημμένα χρησιμοποιώντας experimental software η άλλες διανομές
    Στο γράφω και πάλη, δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορέσεις να εγκαταστήσεις arch με Χ σηκωμένο σε , άντε το πολύ μια ώρα αν διαβάσεις όλο το installation guide
    Άσε που μπορείς να το στήσεις για όσο διάστημα θες σε VM και μετά με ένα backup (το script του Τρίτωνα πχ) να το περάσεις σε κανονική εγκατάσταση

  15. #5985
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.500
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μα το bug που ανεφερα δεν σχετιζεται με το αν το hw ειναι κανονικο ή virtual, αυτο λεω! Δεν εχει να κανει με καποιο συγκεκριμενο κομματι hw, εχει να κανει αποκλειστικα με το partitioning.
    ديميتريس

Σελ. 399 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 379389394397398399400401404409419 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας