Σελ. 343 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 323333338341342343344345348353363 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.131-5.145 από 6428
  1. #5131
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβασε και αυτο https://itsfoss.com/best-aur-helpers/
    το εχω γραψει ηδη λιγα ποστς παραπανω στο #5124 γιαυτο και αρχισα να ρωταω.

  2. #5132
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Α σορυ δεν το ειχα δει

  3. #5133
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α σορυ δεν το ειχα δει
    καλημέρα! καλα δεν πειραζει!

    https://wiki.archlinux.org/index.php/AUR_helpers

    Warning: AUR helpers are not supported by Arch Linux. You should become familiar with the manual build process in order to be prepared to troubleshoot problems.

    μηπως είναι ευκαιρια να τα αφήσουμε αυτά και να πιασουμε τα manual build παλι ?
    https://wiki.archlinux.org/index.php...lling_packages

    παντως εβαλα το pikaur για τωρα και βλέπουμε https://github.com/actionless/pikaur

    Με το yaourt τι κανουμε το απεγκαθιστουμε ή το αφήνουμε και απλα δεν το δουλεύουμε ?

  4. #5134
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα! καλα δεν πειραζει!

    https://wiki.archlinux.org/index.php/AUR_helpers

    Warning: AUR helpers are not supported by Arch Linux. You should become familiar with the manual build process in order to be prepared to troubleshoot problems.

    μηπως είναι ευκαιρια να τα αφήσουμε αυτά και να πιασουμε τα manual build παλι ?
    https://wiki.archlinux.org/index.php...lling_packages

    παντως εβαλα το pikaur για τωρα και βλέπουμε https://github.com/actionless/pikaur

    Με το yaourt τι κανουμε το απεγκαθιστουμε ή το αφήνουμε και απλα δεν το δουλεύουμε ?
    Σούταρέ το

  5. #5135
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Warning: AUR helpers are not supported by Arch Linux. You should become familiar with the manual build process in order to be prepared to troubleshoot problems.

    μηπως είναι ευκαιρια να τα αφήσουμε αυτά και να πιασουμε τα manual build παλι ?
    Τόσο καιρό τα λέω, στα λόγια μου έρχεσαι τώρα Μακρία από γιαούρτια και λοιπές βλακείες.
    AUR helper μόνο για να κατεβάσει το PKGBUILD. Χρησιμοποιούσα cower και τώρα που το παράτησαν πέρασα σε yaah.
    yaah paketo
    cd paketo
    makepkg -src
    Τελος

    Και μετά για να έχεις και σωστό έλεγχο εξαρτήσεων το πετάς στο τοπικό repo
    mv paketo.pkg.tar.xz ~/myrepo
    Και τέλος. Το βάζεις και το βγάζεις κανονικά από pacman σαν να είναι στο extra, με τις εξαρτήσεις του και τα όλα του.

    Βλέπω χρήστες στο aur στα σχόλια να μην έχουν ιδέα πως να χτίσουν ένα πακέτο μόνοι του, ή πως να ανανεώσουν το pkgver αν o maintainer δεν ασχολείται και πραγματικά σκέφτομαι μήπως είναι σε λάθος διανομή (χωρίς ίχνος αλαζονείας)

  6. #5136
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσο καιρό τα λέω, στα λόγια μου έρχεσαι τώρα Μακρία από γιαούρτια και λοιπές βλακείες.
    AUR helper μόνο για να κατεβάσει το PKGBUILD. Χρησιμοποιούσα cower και τώρα που το παράτησαν πέρασα σε yaah.
    yaah paketo
    cd paketo
    makepkg -src
    Τελος

    Και μετά για να έχεις και σωστό έλεγχο εξαρτήσεων το πετάς στο τοπικό repo
    mv paketo.pkg.tar.xz ~/myrepo
    Και τέλος. Το βάζεις και το βγάζεις κανονικά από pacman σαν να είναι στο extra, με τις εξαρτήσεις του και τα όλα του.

    Βλέπω χρήστες στο aur στα σχόλια να μην έχουν ιδέα πως να χτίσουν ένα πακέτο μόνοι του, ή πως να ανανεώσουν το pkgver αν o maintainer δεν ασχολείται και πραγματικά σκέφτομαι μήπως είναι σε λάθος διανομή (χωρίς ίχνος αλαζονείας)
    καλησπέρα, ευχαριστω θα το κοιτάξω, βρηκα και αυτό https://projects.metalgamer.eu/yaah

    Το ξερω ότι μαλλον θα με κραξεις, δεν ξερω αν τα ειχες διαβασει, αλλά δεν είμαι με arch τωρα στο desktop, εχω manjaro γιατι ειχα μια ατυχια (τροφοδοτικο) και επαθε ζημια μεγαλη το pc καηκε ενας σκληρος, χαθηκε στον SSD το / filesystem και το /home στον μηχανικο, καηκε το blueray recorder, μετα για καποιο λογο δεν εκανε την εγκατασταση του arch και επειδή δεν ειχα καθολου χρονο και το χρειαζομουν την ιδια στιγμη ειδα ότι παιζει το dvd με το manjaro live οποτε εβαλα αυτό και αλλαξα και τροφοδοτικο πρωτα.
    Τωρα με την πρωτη ευκαιρια θα ξαναγυρίσω στο Arch εννοείτε, αλλα δεν ξερω ποσο συντομα θα γινει αυτό γιατι δεν εχω καθολου χρονο αυτό τον καιρο να ασχοληθώ να τα περναω όλα από την αρχη ότι εχω μεσα, αλλα είναι θετικο ότι πλεον θα εχω μεγαλες ταχύτητες λογω Inalan FTTH αρκει να εχω repos από FTP ntua ή κατι σχετικό, οποτε θα με βοηθησει πολύ στον χρονο που θελω για την εγκατασταση πακετων.

    - - - Updated - - -

    Μια σχετικη ερωτηση, εχω steam με αρκετα games αλλα όχι χρονο για να παιζω, αλλα δεν τα ξηλωνω.
    Τωρα είναι σε έναν μηχανικο σκληρο που είναι και παλιος 10+ χρονων.
    Αν ο φάκελος του steam είναι στον SSD μαζι με το /filesystem στο /home δλδ, βοηθαει πολύ στην ταχυτητα φορτώματος των παιχνιδιων αυτων?
    Γιατι επειδή ειχε βγαλει προβλήματα ο SSD αλλα τον εφτιαξα με fsck κτλ ελεγα μηπως να εβαζα αλλον ποιο μεγαλο, όταν είναι να γινει να αλλαξω και την διανομη να ξαναπαω στο καθαρο Arch.
    Tα δικα μου αρχεια ότι κατεβαζω εγω δλδ είναι σε μηχανικο σκληρο, στο /home (SSD) είναι καθαρα πραγματα από το λειτουργικο τα αρχεια που γινονται για τον χρηστη κτλ.

    - - - Updated - - -

    Βρηκα εδώ και έναν προσφατο σχετικα οδηγο εγκαταστασης : https://itsfoss.com/install-arch-linux/

  7. #5137
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρηκα εδώ και έναν προσφατο σχετικα οδηγο εγκαταστασης : https://itsfoss.com/install-arch-linux/
    Ο επίσημος οδηγός τι πρόβλημα έχει;
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide

  8. #5138
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο επίσημος οδηγός τι πρόβλημα έχει;
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide
    χαλια τον βρισκω, δεν εχει μια σειρα και εχει παραλειψει και καποια βηματα. Σιγουρα οι προχωρημενοι στο Arch δεν εχουν θεμα. Και εγω τωρα ξερω να τα βρω εκει μεσα. Αλλα στις πρωτες εγκαταστασεις δεν εβγαζα ακρη χωρις αλλους οδηγους, το εχω ξαναπει κιολας τα εχω γραψει τα βηματα σε ενα τετραδιο που εχω για το Arch και τα σημειωνω ολα και τα κανω και τελειωνει το θεμα, απλα το ποσταρα αν ενδιαφερεται κανεις, αν και μου φαινεται εχει και διαφορες.
    Τον οδηγο τον καλυτερο τον εχει βρει αν θυμαμαι καλα απο το linuxinside.gr site πολυ παλιοτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 07-06-19 στις 22:03. Αιτία: linuxinside magazine site don't exist

  9. #5139
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Τι έχει παραλείψει; Τα έχει και με την σειρά. Αν θες κάνε δοκιμή σε vm και δες.
    Ξεχνάς ότι το arch είναι rolling release και παλιοί οδηγοί ή το τετράδιο σου μπορεί να είναι outdated

  10. #5140
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι έχει παραλείψει; Τα έχει και με την σειρά. Αν θες κάνε δοκιμή σε vm και δες.
    Ξεχνάς ότι το arch είναι rolling release και παλιοί οδηγοί ή το τετράδιο σου μπορεί να είναι outdated
    Τα βηματα δεν τα εχει αναλυτικα με σειρα αυτο εννοω, το site που ειπα στα λεει ενα ενα με νουμερα, ενταξει ειναι για πολυ αρχαριους στο Arch και εγω τωρα οπως ειπα τα βρισκω ευκολα πλεον και στο site δεν εχω θεμα αλλιμονο.
    Το ξερω οτι ειναι rolling release και ισως εχουν αλλαξει καποια πραγματα.

    Τελικα τα steam games θα εχουν σημαντικη διαφορα αν μπουν σε SSD? να ξερω να το εχω υποψην.
    Μην κλαταρει ο σκληρος και κλαιμε και αυτα μετα...ειναι ιδια μαρκα και μοντελο (seagate baracudas) με τον αλλον μηχανικο που καηκε και παρομοιας ηλικιας.

    - - - Updated - - -

    Αληθεια καπου διαβασα οτι ειναι δυνατον να μετατρεψουμε το manjaro σε Arch native ΧΩΡΙΣ format και ξανα εγκατασταση! αληθεια τωρα???
    ειμαι σιγουρος οτι λενε μπαρουφες γιατι σιγουρα θα σπασει το συστημα και θα εχεις χασει ΠΟΛΥΥΥΥ παραπανω χρονο απο το κανεις εγκατασταση κανονικα το Arch απο κονσολα! εχω αδικο ?

  11. #5141
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον δεν είναι σχετικό με το Arch (ίσως κάποια στιγμή να ανοίγαμε ένα θέμα συγκεκριμένα για λειτουργείες του πυρήνα του linux και όχι ερωτήσεις μέσα στα θέματα των διανομών), αλλά θα ρωτήσω εδώ:

    Έχω ένα service με τα εξής περιεχόμενα:

    Κώδικας:
    [Unit]
    Description=xxxx (%I)
    Requires=network-online.target
    After=network-online.target
    Before=reboot.target shutdown.target
    
    [Service]
    Type=simple
    RemainAfterExit=true
    Nice=19
    IOSchedulingClass=idle
    ExecStart=/bin/true
    ExecStop=/usr/local/bin/_foo_bar
    TimeoutStopSec=300min
    Πώς γίνεται να το "σκοτώσω" αν έχει ξεκινήσει χωρίς να τρέξει το κομμάτι του 'ExecStop' ;
    topkek

  12. #5142
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα βηματα δεν τα εχει αναλυτικα με σειρα αυτο εννοω, το site που ειπα στα λεει ενα ενα με νουμερα, ενταξει ειναι για πολυ αρχαριους στο Arch και εγω τωρα οπως ειπα τα βρισκω ευκολα πλεον και στο site δεν εχω θεμα αλλιμονο.
    Το ξερω οτι ειναι rolling release και ισως εχουν αλλαξει καποια πραγματα.

    Τελικα τα steam games θα εχουν σημαντικη διαφορα αν μπουν σε SSD? να ξερω να το εχω υποψην.
    Μην κλαταρει ο σκληρος και κλαιμε και αυτα μετα...ειναι ιδια μαρκα και μοντελο (seagate baracudas) με τον αλλον μηχανικο που καηκε και παρομοιας ηλικιας.

    - - - Updated - - -

    Αληθεια καπου διαβασα οτι ειναι δυνατον να μετατρεψουμε το manjaro σε Arch native ΧΩΡΙΣ format και ξανα εγκατασταση! αληθεια τωρα???
    ειμαι σιγουρος οτι λενε μπαρουφες γιατι σιγουρα θα σπασει το συστημα και θα εχεις χασει ΠΟΛΥΥΥΥ παραπανω χρονο απο το κανεις εγκατασταση κανονικα το Arch απο κονσολα! εχω αδικο ?
    Όχι,δεν γίνεται.Το manjaro έχει δικά του repos,είναι arch based distro.
    Αυτό μπορούσε να γίνει στο antergos.

  13. #5143
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι,δεν γίνεται.Το manjaro έχει δικά του repos,είναι arch based distro.
    Αυτό μπορούσε να γίνει στο antergos.
    Καλημέρα, καλό ΣΚ! Έτσι λένε μερικοί και ότι γίνεται κτλ. Αλλάζουν τα ρεπος με του Arch εννοείται αυτό λένε . Αλλά σίγουρα κάτι θα σπάσει και θα γίνουν όλα μπάλα. Όπως και να έχει δεν κάνω κάτι τέτοιο. Ο σκοπός της καθαρής εγκατάστασης είναι να μην έχεις και περιττά πράγματα. Ευχαριστώ

  14. #5144
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, καλό ΣΚ! Έτσι λένε μερικοί και ότι γίνεται κτλ. Αλλάζουν τα ρεπος με του Arch εννοείται αυτό λένε . Αλλά σίγουρα κάτι θα σπάσει και θα γίνουν όλα μπάλα. Όπως και να έχει δεν κάνω κάτι τέτοιο. Ο σκοπός της καθαρής εγκατάστασης είναι να μην έχεις και περιττά πράγματα. Ευχαριστώ
    Καλημέρα,έτσι από περιέργεια,έχεις κάποιο λινκ;

  15. #5145
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,έτσι από περιέργεια,έχεις κάποιο λινκ;
    Είμαι από κινητό τώρα έτσι στα γρήγορα ένα από αυτά που είδα χτες ήταν και αυτό http://saleem-khan.blogspot.com/2014...linux.html?m=1 Αν κάνεις αναζήτηση how to convert Manjaro to Arch η καπως έτσι θα βρεις πολλά σχετικά sites.

Σελ. 343 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 323333338341342343344345348353363 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας