Σελ. 402 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 382392397400401402403404407412422 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.016-6.030 από 6428
  1. #6016
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    θα ήθελα πάρα πολύ να γράψει ο @imitheos αν διαβάζει εδώ
    ΙΜΟ σμίκρυνση/μεγενθυση διαμερίσματος με software είναι άκρως επικίνδυνα χωρίς ύπαρξης backup.
    είναι περισσότερα πολύπλοκα σε σχέση με fdisk, gptdisk, parted
    αφού θα κάνεις σμίκρυνση 7Gb καταλαβαίνω οτι αυτός είναι το 85% του χώρου που καταναλώνει το ~ σου. Δλδ θες ένα φάκελο κάπου να χωράει ~6Gb. Αν το κάνεις tar/zip 20% μικρότερο.
    Δεν θέλω να γράψω άλλα, θα γράψω κακίες. Θα περιμενω τον imitheo
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patch : 14-06-21 στις 19:40.

  2. #6017
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ήθελα πάρα πολύ να γράψει ο @imitheos αν διαβάζει εδώ
    ΙΜΟ σμίκρυνση/μεγενθυση διαμερίσματος με software είναι άκρως επικίνδυνα χωρίς ύπαρξης backup.
    είναι περισσότερα πολύπλοκα σε σχέση με fdisk, gptdisk, parted
    αφού θα κάνεις σμίκρυνση 7Gb καταλαβαίνω οτι αυτός είναι το 85% του χώρου που καταναλώνει το ~ σου. Δλδ θες ένα φάκελο κάπου να χωράει ~6Gb. Αν το κάνεις tar/zip 20% μικρότερο.
    Δεν θέλω να γράψω άλλα θα γράψω κακίες. Θα περιμενω τον imitheo
    Πραγματικά, κι εγώ απορώ με την έκταση που έχει δώσει στο "πρόβλημα" o jim. Μιλάμε για 6gb αρχεία τόση ώρα;

    Ένα tar backup σε usb stick ή κάπου αλλού, για ασφάλεια και τέλος. Να πεις ότι έπρεπε να διαφυλάξει τίποτα tb και δεν είχε που να τα πάρει μπακάπ, να το συζητούσαμε το θέμα.

    Θα συμφωνήσω κι εγώ πως το resizing μέσω gparted δεν αποτελεί ασφαλή μέθοδο. Αν και ποτέ δεν είχα θέμα, το ίδιο το gparted αναφέρει την πιθανή απώλεια δεδομένων, σε x,y περίπτωση που πάει κάτι λάθος.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #6018
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.509
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εκτος απο τα αρχεια μου, τα οποια μπορω να παρω σε ενα στικακι ας πουμε, ειναι και τα αρχεια των εφαρμογων που θα χρειαστω για να μην καθομαι να τις ξαναστηνω απο την αρχη. Γιαυτο και το ξεχωριστο home που λεω τοσες μερες. Αυτα εινια πολυ λιγοτερα σε μεγεθος, αλλα εξισου μεγαλης σημασιας. Και οχι, δεν μπορω να τα κανω σιγα σιγα. Πχ αν δεν στησω το tb αμεσα, θα αναγκαζομαι να μπαινω απο browser για να στελνω τα mail μου για οσο κρατησει η μεταβαση.

    Να το πω απλα, θελω την καθε δουλεια που κανω καθε μερα στο debian, μετα την μεταβαση, να την κανω με τον ιδιο τροπο ακριβως στο arch. Εχω αναφερει ποιες εφαρμογες χρειαζομαι αμεσα και ποιες οχι. Δεν ειναι πολλες σαν πληθος, αλλα ειναι pain in the ass να στηθουν απο την αρχη, ακομα και αν υποθεσουμε οτι εχω παρει backup της καθεμιας και μπορω να το επαναφερω οπουδηποτε, πχ τα bookmarks απο τον καθε browser.

    ---edit
    Γιατι το resizing απο gparted δεν ειναι ασφαλης μεθοδος? Δεν ειναι σε κανενα παρακμιακο filesystem οπως το ntfs, ουτε το νεο partition θα γινει πριν το υπαρχον.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 14-06-21 στις 20:15.
    ديميتريس

  4. #6019
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    για την ασφαλεια σου μην το κανεις. Δεν θα χασεις το ~ αλλα ολον τον δισκο. win, debian, ~ ΟΛΑ !

    https://www.google.com/search?q=gpar...client=gws-wiz

  5. #6020
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.509
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    1ο αποτελεσμα
    As I was resizing my partitions using GParted, my laptop battery ran out, and the process was interrupted.
    Εχω πει για ανθρωπους με αρνητικο iq τελευταια?

    Το μονο resize που θυμαμαι να εκανα με το gparted, και προσφατα, ηταν σε ενα χρεπι με emmc που ο installer του kde neon εβαλε 8gb swap απο μονος του! Το εκανα 4, αυξανοντας το / ταυτοχρονα, και στο επομενο boot ξεκινησε κανονικα, απλα γκρινιαξε γιατι δεν εβρισκε το swap partition. Και δεν το εβρισκε γιατι ηταν δηλωμενο με uuid στο fstab, αντι για device name, το οποιο προφανως αλλαξε μιας και εγινε απο την αρχη (σβησιμο > επεκταση του / > δημιουργια νεου partition για swap). Εκανα την αλλαγη στο fstab και απο τοτε δεν εχει κανει κιχ.

    Θεωρω βεβαια οτι ισχυει αυτο εδω που λεγεται σε αλλο ποστ,
    when it comes to resizing partitions, there is no guarantee that you will not lose data
    απλα ειναι λιγοτερο πιθανο να συμβει στο στησιμο που θελω, και λογω σειρας partitions και λογω filesystem.
    ديميتريس

  6. #6021
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    θελω να γράψει ο @imitheos που μπορεί να εξηγήσει τι γίνετε με mbr, partition scheme, block κτλ. Φοβάσαι μην χάσεις 6Gb (δεν έχω καταλάβει πως) αλλά είσαι προαποφασισμένος να διακινδυνεύσεις όλο τον δίσκο. ΕΣΤΩ και αν αποδεχτώ (που δεν) η πιθανότητα να είναι 1:1M


  7. #6022
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.509
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τα 6gb, που δεν ειναι 6 αλλα λεμε τωρα, θα χαθουν αν κατα λαθος φορμαριστει το partition που προοριζεται για ~.
    Αν με το να διακινδυνευσω ολο το δισκο εννοεις με το gparted, τοτε, συμφωνα με σενα παντα, καλυτερα να μην χρησιμοποιησω gparted και ακομα καλυτερα να μην κανω partitioning γενικως! Αν πχ κανω το partitioning με το fdisk τι αλλαζει?
    ديميتريس

  8. #6023
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    με fdisk δεν θα αλλάξεις partition scheme, mbr. Έχω προτείνει (όχι μόνο εγώ) να κάνεις απλά ένα
    mkfs.ext4 /dev/sdaX (3 μαλλον)
    mount /dev/sda3 /mnt
    install arch
    proof it

  9. #6024
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Σταμάτησα να παρακολουθώ πριν λίγες ημέρες γιατί το νήμα μεγάλωνε κατά δύο σελίδες την ώρα και δεν προλάβαινα να τα διαβάσω οπότε κάποια τα έχασα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ήθελα πάρα πολύ να γράψει ο @imitheos αν διαβάζει εδώ
    ΙΜΟ σμίκρυνση/μεγενθυση διαμερίσματος με software είναι άκρως επικίνδυνα χωρίς ύπαρξης backup.
    είναι περισσότερα πολύπλοκα σε σχέση με fdisk, gptdisk, parted
    αφού θα κάνεις σμίκρυνση 7Gb καταλαβαίνω οτι αυτός είναι το 85% του χώρου που καταναλώνει το ~ σου. Δλδ θες ένα φάκελο κάπου να χωράει ~6Gb. Αν το κάνεις tar/zip 20% μικρότερο.
    Δεν θέλω να γράψω άλλα, θα γράψω κακίες. Θα περιμενω τον imitheo
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελω να γράψει ο @imitheos που μπορεί να εξηγήσει τι γίνετε με mbr, partition scheme, block κτλ. Φοβάσαι μην χάσεις 6Gb (δεν έχω καταλάβει πως) αλλά είσαι προαποφασισμένος να διακινδυνεύσεις όλο τον δίσκο. ΕΣΤΩ και αν αποδεχτώ (που δεν) η πιθανότητα να είναι 1:1M

    Θέλετε δηλαδή σε απλές κατατμήσεις, χωρίς lvm και λοιπά, να χωριστεί ο χώρος; Γίνεται αυτό αλλά υπό προϋποθέσεις, όχι πάντα. Μιλάτε για το ίδιο θέμα ότι δηλαδή ο jim_p θέλει να εγκαταστήσει arch;

    Αν α) θέλει να εγκαταστήσει arch και β) έχει μόνο 6GB προσωπικά δεδομένα, δεν είναι πιο εύκολο να γραφούν σε ένα flashάκι και μετά να σβηστούν όλα και να περαστεί το arch χωρίς κοψίματα και μεταφορές; Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #6025
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.509
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ειπα εγω οτι με gparted αλλαζεις partition scheme (που αλλαζεις βεβαια)? Ή οτι θα αλλαξω για καποιο λογο partition scheme?
    Με τη σειρα εντολων που λες, οπως ειναι τωρα ο σκληρος μου χωρις το εξτρα partition για το ~ (sda4) που εχω σκοπο να φτιαξω, το μονο που θα γινει εινια να χαθουν τα παντα απο το sda3, που ειναι κοινο για / και ~ αυτη τη στιγμη.
    Εκτος αν ηθελες να γραψεις και κατι αλλο πριν απο αυτα...

    @imitheos
    Ο σκοπος ειναι να φτιαχτει ενα νεο partition για /home ωστε να μεταφερθει το βιος μου εκει και να μεινει ανεπαφο γιατι θα γινει φορματ το υπαρχον και θα χαθουν τα παντα.

    Offtopic: Ποια ειναι η σωστη ονομασια για τα gpt και mbr? Partition table?
    ديميتريس

  11. #6026
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    έγραψες θα κάνεις partition 7Gb. Με 85% data στην ουσία είναι ~95% γεμάτος λόγο reserved blocks percentage
    85% ειναι <6Gb

    https://wiki.archlinux.org/title/ext4

  12. #6027
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.509
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το σκεπτικο πισω απο τα 7gb του νεου /, που θα εινια με ~ σε αλλο partition, ειναι οτι η υπαρχουσα εγκατασταση μου στο debian ειναι λιγο λιγοτερο απο 4gb.
    4gb για το arch ειναι το βασικο συστημα + xorg + xfce, που ειναι αρκετα περισσοτερα απο το debian με τα ιδια πραγματα, οποτε πιστευω τα 7 ειναι αρκετα για αυτη την εγκατασταση συν τα προγραμματα μου, ακομα και για τα σαπια σαν το viber που πιανει τα κερατα του επειδη σερνει μαζι την προϊστορικη qt με την οποια χτιστηκε.
    ديميتريس

  13. #6028
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Famous last words: Με gparted δεν νομίζω να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Δεν διάβασα τα links που έδωσες για χαμένες κατατμήσεις από το gparted αλλά μου φαίνεται παράξενο να χαθούν δεδομένα (εκτός αν μιλάμε για πολύ παλιά που το gparted ήταν νέο και πιθανώς είχε bugs).

    Όταν θέλεις να δημιουργήσεις κάποια κατάτμηση πριν την αρχή της υπάρχουσας (ή να "μετακυλίσεις" κάποια κατάτμηση), τότε πρέπει να αντιγραφούν όλοι οι τομείς και εκείνο μπορεί να προκαλέσει προβλήματα αν γίνει κάτι και διακοπεί. Στην περίπτωση που έχει sda3 και θα δημιουργήσει μια sda4 (δηλαδή θα κόψεις από το τέλος), τότε είναι κάτι πολύ απλό και γίνεται πολύ γρήγορα. Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα.

    Προ αμνημονεύτων χρόνων, πριν από lvm, gparted, κτλ, όταν κάναμε χειροκίνητα την διαδικασία, ένα λάθος που μπορούσε να γίνει ήταν να μικρύνεις την κατάτμηση παραπάνω από ό,τι έπρεπε, κόβοντας έτσι το τέλος του filesystem. Αυτό οδηγούσε σε corruption και υπό συνθήκες μέχρι και χάσιμο όλου του fs. Για αυτό αν βρεις παλαιούς οδηγούς θα δεις να συμβουλεύουν να κάνεις "διπλή δουλειά". Αν για παράδειγμα ήθελες να κόψεις μια κατάτμηση από 40Gb σε 25GB, μίκραινες το filesystem στα 24GB, μίκραινες την κατάτμηση στα 25GB, αύξανες το filesystem στα 25Gb.

    Το gparted θα κάνει αυτόματα τη δουλειά χρησιμοποιώντας το ίδιο νούμερο τομέων παντού οπότε δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  14. #6029
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    προτιμάς δλδ να έχεις ενα OS στα όρια. Να κατεβάσεις ένα μεγάλο πακέτο απο aur (brave) και να σου σκάσει το makepkg
    ξεκινάς με αντίκρουση με το OS που θες να δοκιμάσεις. Δεν θα πετύχει...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Famous last words: Με gparted δεν νομίζω να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Δεν διάβασα τα links που έδωσες για χαμένες κατατμήσεις από το gparted αλλά μου φαίνεται παράξενο να χαθούν δεδομένα (εκτός αν μιλάμε για πολύ παλιά που το gparted ήταν νέο και πιθανώς είχε bugs).

    Όταν θέλεις να δημιουργήσεις κάποια κατάτμηση πριν την αρχή της υπάρχουσας (ή να "μετακυλίσεις" κάποια κατάτμηση), τότε πρέπει να αντιγραφούν όλοι οι τομείς και εκείνο μπορεί να προκαλέσει προβλήματα αν γίνει κάτι και διακοπεί. Στην περίπτωση που έχει sda3 και θα δημιουργήσει μια sda4 (δηλαδή θα κόψεις από το τέλος), τότε είναι κάτι πολύ απλό και γίνεται πολύ γρήγορα. Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα.

    Προ αμνημονεύτων χρόνων, πριν από lvm, gparted, κτλ, όταν κάναμε χειροκίνητα την διαδικασία, ένα λάθος που μπορούσε να γίνει ήταν να μικρύνεις την κατάτμηση παραπάνω από ό,τι έπρεπε, κόβοντας έτσι το τέλος του filesystem. Αυτό οδηγούσε σε corruption και υπό συνθήκες μέχρι και χάσιμο όλου του fs. Για αυτό αν βρεις παλαιούς οδηγούς θα δεις να συμβουλεύουν να κάνεις "διπλή δουλειά". Αν για παράδειγμα ήθελες να κόψεις μια κατάτμηση από 40Gb σε 25GB, μίκραινες το filesystem στα 24GB, μίκραινες την κατάτμηση στα 25GB, αύξανες το filesystem στα 25Gb.

    Το gparted θα κάνει αυτόματα τη δουλειά χρησιμοποιώντας το ίδιο νούμερο τομέων παντού οπότε δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.
    Εγώ του προτείνω να πάρει backup και να έχει όπως και τώρα ενα /sda3 για Linux. Χωρίς την χρήση gparted, σμίκρυνση κτλ. mkfs.ext4 και εγκατάσταση

  15. #6030
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ του προτείνω να πάρει backup και να έχει όπως και τώρα ενα /sda3 για Linux. Χωρίς την χρήση gparted, σμίκρυνση κτλ. mkfs.ext4 και εγκατάσταση
    Αν μπορεί να το κάνει (αν μιλάμε για μόνο 6-7GB), τότε αυτό θα είναι καλύτερο.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 402 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 382392397400401402403404407412422 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας