Σελ. 404 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 384394399402403404405406409414424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.046-6.060 από 6427
  1. #6046
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    @jim
    asus 560ti legacy θελει? Σου κανει?

  2. #6047
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jim
    asus 560ti legacy θελει? Σου κανει?
    Με τετοια καρτα θα παρει αερα ο τζιμ. Απο openbox , μπορει να περασει και... xfce

  3. #6048
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Fermi είναι, σηκώνει κανονικά DE με OpenGL 3.x
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #6049
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fermi είναι, σηκώνει κανονικά DE με OpenGL 3.x
    Aν του δωσεις του Τζιμ RTX 3080 , το πολυ να παιξει κανα mame παιχνιδι

  5. #6050
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τετοια καρτα θα παρει αερα ο τζιμ. Απο openbox , μπορει να περασει και... xfce
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #6051
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.452
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @mzaf
    Πριν απο ολα, jim = μονιμη απεχθεια σε opensource μπουρδες που θεωρουνται "μια χαρα εναλλακτικες" παρολο που δεν ειναι (nouveau, libreoffice, gimp κλπ) και με εκνευριζουν επειδη δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους. Libreoffice και gimp μπορω να μην βαλω και να μπαινω στα windows για να κανω τη δουλεια μου σαν ανθρωπος με ms office και ps αντιστοιχα. Σαπιο driver για την gpu ομως δεν γινεται να εχω, γιαυτο και επιλεγω τη διανομη αναλογα με το αν μπορει να μου τον προσφερει.
    For the record, λιγα χρονια πριν σκεφτομουν και την αλλαγη σε sabayon, μιας και ειχε αρκετα απο τα πακετα που θεωρω βασικα, αλλα περυσι αλλαξε πορεια, μετονομαστηκε κλπ και πλεον δεν ειναι για desktop.

    @patch
    Ναι τον legacy, αλλα τον 390 που "υποστηριζεται" ακομα. Αλλα τι να την κανω τετοια καρτα? Τζαμπα τα 150w που καιει.

    @υπολοιποι
    Ειμαι σε openbox απο τα τελη του 2009. Τοτε το gnome, που ειχα ηδη, ηταν στην 2.28 και ειχε μολις αρχισει να παιρνει την κατω βολτα και να γινεται η σαβουρα που ειναι σημερα. Το kde ηταν στην 4.0 (ή καπου εκει, πρωτη φορα ως plasma desktop) και ηταν τιγκα στα bugs και το xfce ηταν πολυ πισω σε σχεση με gnome και kde. Θυμαμαι τοτε ειχα πει για feature που δεν ειχε το xfce και το ειχανε ακομα και τα win98!
    To lxde ηταν ακομα σε πολυ πρωιμο σταδιο και τα υπολοιπα δεν υπηρχανε ουτε σαν ιδεες.
    Οποτε, απο το να παω στο xfce και να ανεχτω τα χαλια του, πηγα σε openbox και εστησα το desktop μου οπως το ηθελα εγω. Problem? :P
    Το xfce εχει βελτιωθει αρκετα απο τοτε, οποτε γιατι να μην το προτιμησω. Σιγουρα το προτιμω απο το σημερινο lxde.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 16-06-21 στις 16:48.
    ديميتريس

  7. #6052
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Χτες μου τη "βάρεσε" και είπα να εγκαταστήσω το Arch σε bare metal. Είπα να το κάνω με το "νέο" τρόπο του Archinstall. Δυστυχώς δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την εγκατάσταση. Την πρώτη φορά δεν ξεκίνησε καν η εγκατάσταση καθώς δε μπόρεσε να διαχειριστεί το ZFS pool από το προηγούμενο λειτουργικό. Διέγραψα τα πάντα με το cfdisk και ξεκίνησε. Όμως στο τέλος της εγκατάστασης δε μπόρεσε να "γράψει" τις ρυθμίσεις παρ' όλο που είχε κατεβάσει και εγκαταστήσει κανονικά τα πακέτα. Μπήκα στα Windows και με το diskpart διέγραψα πλήρως το δίσκο. Δοκίμασα πάλι και είχα το ίδιο αποτέλεσμα στο τέλος. Δεύτερη διαγραφή από τα Windows και χειροκίνητη εγκατάσταση. Εννοείται όλα τέλεια.

    - - - Updated - - -

    Στον καινούριο pacman παρατήρησα την εξής "περίεργη" συμπεριφορά. Έθεσα τα παράλληλα κατεβάσματα σε 10 και στα πολύ μικρά αρχεία βγάζει σφάλμα μικρής ταχύτητας και εγκαταλείπει. Φυσικά με δεύτερη προσπάθεια κατεβάζει. Τα μικρά αρχεία είναι συνήθως KB. Όταν πάω στα 5 κατεβάσματα δεν έχει θέμα.

  8. #6053
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    LinkSYS WAG354G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα να το κάνω με το "νέο" τρόπο του Archinstall. Δυστυχώς δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την εγκατάσταση
    Μέχρι στιγμής αυτά που έχω ακούσει για τον "επίσημο" (μιας και είναι στα repos του Arch) installer είναι ότι είναι τίγκα στα bugs. Επίσης γιατί Python, χάθηκε να γραφτεί σε bash;

  9. #6054
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από happybear Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι στιγμής αυτά που έχω ακούσει για τον "επίσημο" (μιας και είναι στα repos του Arch) installer είναι ότι είναι τίγκα στα bugs. Επίσης γιατί Python, χάθηκε να γραφτεί σε bash;
    Γιατί bash; Χάθηκε να γραφεί σε sh;

  10. #6055
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από happybear Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι στιγμής αυτά που έχω ακούσει για τον "επίσημο" (μιας και είναι στα repos του Arch) installer είναι ότι είναι τίγκα στα bugs. Επίσης γιατί Python, χάθηκε να γραφτεί σε bash;
    Τόσο καιρό διαβάζω ότι το archinstall είναι "ο επίσημος".
    Γιατί ο άλλος που προτείνει το wiki και έχει αναλυτικό οδηγό και είναι και χιλιοδοκιμασμένος και δεν είναι και experimental (όπως ξεκάθαρα λέει το wiki), τι είναι; Δεν είναι επίσημος;;


    Μήπως αυτό που λέτε "ο επίσημος" να το λέτε καλύτερα "ο δοκιμαστικός";

  11. #6056
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    LinkSYS WAG354G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως αυτό που λέτε "ο επίσημος" να το λέτε καλύτερα "ο δοκιμαστικός";
    Αν είναι να μαλώσουμε, δοκιμαστικός. Πάντως η απορία μου παραμένει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί bash; Χάθηκε να γραφεί σε sh;
    Για ενα ba θα τα χαλάσουμε ;;;

  12. #6057
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσο καιρό διαβάζω ότι το archinstall είναι "ο επίσημος".
    Γιατί ο άλλος που προτείνει το wiki και έχει αναλυτικό οδηγό και είναι και χιλιοδοκιμασμένος και δεν είναι και experimental (όπως ξεκάθαρα λέει το wiki), τι είναι; Δεν είναι επίσημος;;


    Μήπως αυτό που λέτε "ο επίσημος" να το λέτε καλύτερα "ο δοκιμαστικός";
    Συνηθως οι archlinux gurus ειναι φιλολογοι και παιζουν με τις λεξεις , οποτε θα απαντησω φιλολογικα Κανεις δεν ξερει στα σιγουρα αν το archinstall ειναι επισημο. Προσωπικα πιστευω οτι ειναι επισημο σκριπτ , μιας και αναφερεται και στην αρχικη σελιδα του arch.
    Aπο κει και περα κανεις δεν ειπε οτι το σκριπτ αυτο ειναι "ο" επισημος installer και οι αλλοι τροποι εγκαταστασης χασανε αυτο το status. Οπως λεει και το σαιτ , ειναι ενας "επιπροσθετος" τροπος εγκαταστασης.

    Τελος , απο αυτα που γραφετε εδω περα μερικοι , καταλαβαινω οτι μπλεκετε τις εννοιες "επισημος" και "εχει bugs" , "δοκιμαστικος". Ενα σκριπτ μπορει να ειναι επισημο και να εχει bugs/να ειναι "δοκιμαστικο", "experimental" . Το επισημο δηλωνει "ιδιοτητα" , το δοκιμαστικο , "κατασταση" στην οποια βρισκεται ο κωδικας του.

    Προσωπικα για απλα σεναρια , το archinstall με βολευει. Δεν θα καθομαι να αποστηθιζω τις εντολες του installation guide. Να καθομαι να το κοιταω να δω με ποια σειρα και αν μου ξεφυγε καποιο βημα. Στην τελικη , περι ορεξεως..οπως βολευεται ο καθενας...

  13. #6058
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    LinkSYS WAG354G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνηθως οι archlinux gurus ειναι φιλολογοι και παιζουν με τις λεξεις
    ΦΠΨ και έτσι;

  14. #6059
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από happybear Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΦΠΨ και έτσι;
    Oι arch gurus ? Μπορει. Εγω οχι

  15. #6060
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @mzaf
    Πριν απο ολα, jim = μονιμη απεχθεια σε opensource μπουρδες που θεωρουνται "μια χαρα εναλλακτικες" παρολο που δεν ειναι (nouveau, libreoffice, gimp κλπ) και με εκνευριζουν επειδη δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους. Libreoffice και gimp μπορω να μην βαλω και να μπαινω στα windows για να κανω τη δουλεια μου σαν ανθρωπος με ms office και ps αντιστοιχα. Σαπιο driver για την gpu ομως δεν γινεται να εχω, γιαυτο και επιλεγω τη διανομη αναλογα με το αν μπορει να μου τον προσφερει.
    For the record, λιγα χρονια πριν σκεφτομουν και την αλλαγη σε sabayon, μιας και ειχε αρκετα απο τα πακετα που θεωρω βασικα, αλλα περυσι αλλαξε πορεια, μετονομαστηκε κλπ και πλεον δεν ειναι για desktop.

    @patch
    Ναι τον legacy, αλλα τον 390 που "υποστηριζεται" ακομα. Αλλα τι να την κανω τετοια καρτα? Τζαμπα τα 150w που καιει.

    @υπολοιποι
    Ειμαι σε openbox απο τα τελη του 2009. Τοτε το gnome, που ειχα ηδη, ηταν στην 2.28 και ειχε μολις αρχισει να παιρνει την κατω βολτα και να γινεται η σαβουρα που ειναι σημερα. Το kde ηταν στην 4.0 (ή καπου εκει, πρωτη φορα ως plasma desktop) και ηταν τιγκα στα bugs και το xfce ηταν πολυ πισω σε σχεση με gnome και kde. Θυμαμαι τοτε ειχα πει για feature που δεν ειχε το xfce και το ειχανε ακομα και τα win98!
    To lxde ηταν ακομα σε πολυ πρωιμο σταδιο και τα υπολοιπα δεν υπηρχανε ουτε σαν ιδεες.
    Οποτε, απο το να παω στο xfce και να ανεχτω τα χαλια του, πηγα σε openbox και εστησα το desktop μου οπως το ηθελα εγω. Problem? :P
    Το xfce εχει βελτιωθει αρκετα απο τοτε, οποτε γιατι να μην το προτιμησω. Σιγουρα το προτιμω απο το σημερινο lxde.
    Μην το πάρεις στραβά. Αλλα απο αυτά που λες μήπως η διανομή που χρειάζεσαι εν τέλει είναι τα Windows; Γιατί περισσότερο μπελά είναι το Linux για σένα απο ότι φαίνεται παρά σε βοηθάει κάπου. Ειδικά αν δεν έχει τις εφαρμογές που χρειάζεσαι, ούτε τον driver που χρειάζεσαι, και αναγκαστικά μπαίνεις Windows έτσι και αλλιώς. Τώρα με δυνατότητες όπως WSL που υποστηρίζει GUI ειδικά.

Σελ. 404 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 384394399402403404405406409414424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας