Σελ. 408 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 388398403406407408409410413418428 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.106-6.120 από 6427
  1. #6106
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    EndeavourOS, Arcolinux, Archman.
    Καλημερα, με το 1ο ειμαι πολυ καιρο τωρα φοβερο δεν του λειπει τιποτα και δεν μου λειπει το καθαρο Arch.
    Το εβαλα και στον μικρο μου λαπτοπ σε εξωτερικο usb 3 SSD και πεταει.
    Θα το βαλω συντομα και σε 3ο μου pc.
    Tην συστηνω ανεπιφυλακτα αυτη την διανομη.

  2. #6107
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    EndeavourOS, Arcolinux, Archman.
    Ολα αυτά αλλάζουν τουλάχιστον το theme, μερικά και το layout, δεν τα λες καθαρά. To endeavour σου πετάει και ένα σωρό έξτρα στην εγκατάσταση.

    Το Archlinux.gui τουλάχιστον φαίνεται να δίνει installers για καθαρά Gnome/XFCE/KDE που κατ'εμέ το βάζει αυτόματα στην προτίμηση μου.

  3. #6108
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Και το arcolinux νομίζω έχει τέτοια δυνατότητα καθώς επίσης και τη δυνατότητα να επιλέξεις ότι θέλεις να εγκαταστήσεις μέσα απ' τον installer.
    https://www.arcolinuxd.com/installation/

  4. #6109
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα αυτά αλλάζουν τουλάχιστον το theme, μερικά και το layout, δεν τα λες καθαρά. To endeavour σου πετάει και ένα σωρό έξτρα στην εγκατάσταση.

    Το Archlinux.gui τουλάχιστον φαίνεται να δίνει installers για καθαρά Gnome/XFCE/KDE που κατ'εμέ το βάζει αυτόματα στην προτίμηση μου.
    Βάζεις Arch και κολλάς στο theme?

    Arcolinux και Archman είναι καθαρά Arch installations.

    Επίσης, το Artix είναι πιο καθαρό και από το Arch γιατί δεν έχει systemd.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  5. #6110
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζεις Arch και κολλάς στο theme?

    Arcolinux και Archman είναι καθαρά Arch installations.

    Επίσης, το Artix είναι πιο καθαρό και από το Arch γιατί δεν έχει systemd.
    Σαφέστατα. Θέλω καθαρό Arch που με γλιτώνει απο την αρχική εγκατάσταση που τρώει χρόνο, χωρίς καμιά αλαγή. Όπως ακριβώς είναι και το arch, με systemd και vanilla gnome. Όχι έξτρα εφαρμογές, όχι διαφορετικό θέμα, όχι δικό του modified interface. Διαφορετικά βάζω μόνος μου καθαρό Arch απο την αρχή.

    Το Arcolinux βάζει και αυτό δικό του Theme. To archman το ίδιο (απο βίντεος που βλέπω youtube).

    Τέσπα, δεν περιμένω να το καταλάβεις.



    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το arcolinux νομίζω έχει τέτοια δυνατότητα καθώς επίσης και τη δυνατότητα να επιλέξεις ότι θέλεις να εγκαταστήσεις μέσα απ' τον installer.
    https://www.arcolinuxd.com/installation/
    Ενδιαφέρον φαίνεται άν και κάπως κρυμμένο. Το δοκιμάζω τώρα σε VM

    Edit: Δυστυχώς μια απο τα ίδια, βε έβγαλε σε δικό του interface.

    Edit: Ξανακάνοντας την εγκατάσταση και επιλέγοντας advanced, σε αφήνει όντως να αποεπιλέξεις τα έξτρα που βάζει. Καταλήγει πάλι με αλλαγμένα cursor/theme/icons/wallpaper και διάφορα εξτρα του
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 28-10-21 στις 07:53.

  6. #6111
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Η έκδοση D σου δίνει τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις ότι πακέτο θέλεις. Αν για παράδειγμα στα desktop environments επιλέξεις το xfce, τότε επιλέγονται όλα τα σχετικά πακέτα με το xfce. Έχει όμως ένα βελάκι μπροστά απ' to checkbox(όπως και σε κάθε κατηγορία πακέτων), με το οποίο μπορείς να "ανοίξεις" την κατηγορία και να επιλέξεις/απο-επιλέξεις επιμέρους πακέτα. Στο παράδειγμα λοιπόν του xfce έχει τα βασικά πακέτα xfce4 και xfce4-goodies, έχει όμως και άλλα(το dmenu και μερικά άλλα πακέτα που είναι οι επεμβάσεις του arcolinux). Αν τα αποεπιλέξεις λοιπόν θα έχεις καθαρό xfce. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και σε άλλες κατηγορίες για πακέτα που δε χρειάζεσαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaxus : 28-10-21 στις 15:22.

  7. #6112
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφέστατα. Θέλω καθαρό Arch που με γλιτώνει απο την αρχική εγκατάσταση που τρώει χρόνο, χωρίς καμιά αλαγή. Όπως ακριβώς είναι και το arch, με systemd και vanilla gnome. Όχι έξτρα εφαρμογές, όχι διαφορετικό θέμα, όχι δικό του modified interface. Διαφορετικά βάζω μόνος μου καθαρό Arch απο την αρχή.

    Το Arcolinux βάζει και αυτό δικό του Theme. To archman το ίδιο (απο βίντεος που βλέπω youtube).

    Τέσπα, δεν περιμένω να το καταλάβεις.



    - - - Updated - - -



    Ενδιαφέρον φαίνεται άν και κάπως κρυμμένο. Το δοκιμάζω τώρα σε VM

    Edit: Δυστυχώς μια απο τα ίδια, βε έβγαλε σε δικό του interface.

    Edit: Ξανακάνοντας την εγκατάσταση και επιλέγοντας advanced, σε αφήνει όντως να αποεπιλέξεις τα έξτρα που βάζει. Καταλήγει πάλι με αλλαγμένα cursor/theme/icons/wallpaper και διάφορα εξτρα του
    Πρώτον,

    > καθαρό Arch
    > Gnome

    pick one

    Δεύτερον, κολλάς σε πράγματα που αλλάζουν με 2 κλικ. Βάλε Ubuntu τότε.

    Τρίτον, αυτός ο φετιχισμός με το "καθαρό" Arch πρέπει να τελειώσει επιτέλους.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  8. #6113
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρίτον, αυτός ο φετιχισμός με το "καθαρό" Arch πρέπει να τελειώσει επιτέλους.
    Εγώ όταν είπα για καθαρό arch δεν μιλούσα τόσο για theme κτλ όσο για να είναι arch και όχι Manjaro και βλακείες. Προχτές έκανε update το vbox extenstion και οι Manjarαίοι έκλαιγαν γιατί πέρασαν την νέα έκδοση από aur χωρίς να έχει περάσει η νέα έκδοση του ίδιου του VBox στα δικά τους repo.
    Εγώ θέλω τα repo του arch και να μην ψάχνομαι τι αλλαγές έχουν κάνει.
    Από κει και πέρα είναι επιλογή του καθενός αν προτιμά να βάλει τον χειροκίνητο επίσημο τρόπο και να τα βάλει όλα με το χέρι μετά ή αν προτιμά να βάλει τα ετοιματζίδικα και να φάει χρόνο μετά να το φέρει στα μέτρα του.

  9. #6114
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ όταν είπα για καθαρό arch δεν μιλούσα τόσο για theme κτλ όσο για να είναι arch και όχι Manjaro και βλακείες. Προχτές έκανε update το vbox extenstion και οι Manjarαίοι έκλαιγαν γιατί πέρασαν την νέα έκδοση από aur χωρίς να έχει περάσει η νέα έκδοση του ίδιου του VBox στα δικά τους repo.
    Εγώ θέλω τα repo του arch και να μην ψάχνομαι τι αλλαγές έχουν κάνει.
    Από κει και πέρα είναι επιλογή του καθενός αν προτιμά να βάλει τον χειροκίνητο επίσημο τρόπο και να τα βάλει όλα με το χέρι μετά ή αν προτιμά να βάλει τα ετοιματζίδικα και να φάει χρόνο μετά να το φέρει στα μέτρα του.
    Και εγώ αυτό εννοώ όταν λέω καθαρό Arch (χωρίς εισαγωγικά), και γι'αυτό τα EndeavourOS, Arcolinux, Archman τα θεωρώ καθαρά Arch.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  10. #6115
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτον,

    > καθαρό Arch
    > Gnome

    pick one

    Δεύτερον, κολλάς σε πράγματα που αλλάζουν με 2 κλικ. Βάλε Ubuntu τότε.

    Τρίτον, αυτός ο φετιχισμός με το "καθαρό" Arch πρέπει να τελειώσει επιτέλους.
    Και ο ελιτισμός με τις "σωστές" και "λάθος" επιλογές των άλλων καταντάει κουραστικός.

    Γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις οτι μπορεί να υπάρχει κοινό που να θέλει stock gnome+arch και τίποτα άλλο;

  11. #6116
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο ελιτισμός με τις "σωστές" και "λάθος" επιλογές των άλλων καταντάει κουραστικός.

    Γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις οτι μπορεί να υπάρχει κοινό που να θέλει stock gnome+arch και τίποτα άλλο;
    Να σου θυμίσω ότι από την αρχή δεν εξέφρασες "επιλογή" αλλά είπες ότι τα EndeavourOS, Arcolinux, Archman "δεν τα λες καθαρά".

    Με τη δική σου λογική, και το Gnome + Arch δεν είναι καθαρό Arch γιατί το Gnome βάζει και ένα σωρό έξτρα εφαρμογές.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  12. #6117
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου θυμίσω ότι από την αρχή δεν εξέφρασες "επιλογή" αλλά είπες ότι τα EndeavourOS, Arcolinux, Archman "δεν τα λες καθαρά".

    Με τη δική σου λογική, και το Gnome + Arch δεν είναι καθαρό Arch γιατί το Gnome βάζει και ένα σωρό έξτρα εφαρμογές.
    Καλά ότι πεις.

  13. #6118
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο ελιτισμός με τις "σωστές" και "λάθος" επιλογές των άλλων καταντάει κουραστικός.

    Γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις οτι μπορεί να υπάρχει κοινό που να θέλει stock gnome+arch και τίποτα άλλο;
    το μονο που μου ερχεται στο νου ειναι αν βαλεις arch με καποιο σκριπτακι που κυκλοφορουνε και τραβανε ολα τα πακετα κατευθειαν απο τα arch repos. για το endeavourOS ξερω οτι δεν ειναι εντελως vanilla gnome, για arcolinux δεν ξερω, δεν το εχω δοκιμασει ποτε. αλλιως πας σε fedora που εχει stock gnome, που ειναι semi-rolling, αλλα παρεχει εναν ευκολο και γρηγορο τροπο εγκαταστασης (αλλα αυτο θα ειναι μαλλον out of the question for you )

  14. #6119
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buu Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μονο που μου ερχεται στο νου ειναι αν βαλεις arch με καποιο σκριπτακι που κυκλοφορουνε και τραβανε ολα τα πακετα κατευθειαν απο τα arch repos. για το endeavourOS ξερω οτι δεν ειναι εντελως vanilla gnome, για arcolinux δεν ξερω, δεν το εχω δοκιμασει ποτε. αλλιως πας σε fedora που εχει stock gnome, που ειναι semi-rolling, αλλα παρεχει εναν ευκολο και γρηγορο τροπο εγκαταστασης (αλλα αυτο θα ειναι μαλλον out of the question for you )
    Ναι το πρόβλημα μου είναι ακριβώς οτι τραβάνε και πακέτα που δεν υπάρχουν στο stock arch και πρέπει να τα κυνηγάω.

    To fedora δεν είναι out of question (αυτό έχω στο laptop γιατί ήθελα κάτι γρήγορο) και είναι όντως εξαιρετικό, αλλα την ευκολία και το πλήθος των πακέτων του arch (μέσω AUR πχ) δεν την έχει.

  15. #6120
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το πρόβλημα μου είναι ακριβώς οτι τραβάνε και πακέτα που δεν υπάρχουν στο stock arch και πρέπει να τα κυνηγάω.

    To fedora δεν είναι out of question (αυτό έχω στο laptop γιατί ήθελα κάτι γρήγορο) και είναι όντως εξαιρετικό, αλλα την ευκολία και το πλήθος των πακέτων του arch (μέσω AUR πχ) δεν την έχει.
    Αν τραβάνε πακέτα που δεν υπάρχουν στο stock Arch, προφανώς είναι σε δικά τους repo. Τα αφαιρείς από το pacman.conf και τελείωσες -- ή όχι;

Σελ. 408 από 429 ΠρώτηΠρώτη ... 388398403406407408409410413418428 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v5)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2023
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 00:41
  2. Περί Arch Linux... (v4)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5800
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 16:14
  3. Περί Arch Linux... (v3)
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2542
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-10, 13:43
  4. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  5. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας