Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mercyful_Fate_666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tou 10.4 όχι, γιατί μιλάμε για διαφορετική εντελώς αρχιτεκτονική (PowerPC έναντι των τωρινών Intel). Αλλά με πήγες τώρα στο 2004. Ποια σοβαρή εταιρεία (είτε χρησιμοποιεί pc, είτε mac) χρησιμοποιεί ακόμα pc τεχνολογίας/ισχύς 2004?
    Από την άλλη βέβαια κάποιοι κατηγορούν την Microsoft για την διακοπή υποστήριξης των XP που κυκλοφόρησαν μια δεκαετία πριν...

  2. #17
    Εγγραφή
    11-02-2004
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    971
    Downloads
    17
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    Netgear DGN3500
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mercyful_Fate_666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tou 10.4 όχι, γιατί μιλάμε για διαφορετική εντελώς αρχιτεκτονική (PowerPC έναντι των τωρινών Intel). Αλλά με πήγες τώρα στο 2004. Ποια σοβαρή εταιρεία (είτε χρησιμοποιεί pc, είτε mac) χρησιμοποιεί ακόμα pc τεχνολογίας/ισχύς 2004?
    Καμία σχέση η PPC αρχιτεκτονική. Ακόμα και για Intel, εάν ο κώδικας της εφαρμογής έχει μεταγλωττιστεί με τον compiler του 10.4 SDK, δεν τρέχει σε 10.7 ή νεώτερο.
    Τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα λόγω αλλαγής του backend από GNU/GCC σε LLVM.

    Οπότε το να μιλάμε για backward compatibility απλώς για να μιλάμε, χωρίς επί της ουσίας να προσφέρει κάτι το να πηγαίνει η συμβατότητα τόσο πίσω, δεν έχει νόημα. Δηλαδή τι θα κερδίσεις αν σου πει η Apple "backwards compatible with OS X Tiger"?? Έχεις PowerPC μηχάνημα (που να το χρησιμοποιείς καθημερινά, όχι στο ράφι ή σαν file server), ή ξέρεις κανέναν που να έχει και να το χρησιμοποιει?
    Εγώ έχω και PPC μηχάνημα και θα σου πω ένα παράδειγμα: TenFourFox (ψάξτο).
    Εντελώς λάθος αυτό που λες, ακόμα και σε Intel αρχιτεκτονική και για πολλούς λόγους (κατάργηση Carbon και ελλειπής υποστήριξη Cocoa στα 64-bit).

    Πρώτες εντυπώσεις: εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα στον VMM κάνοντας αισχρό paging σε οτιδήποτε είναι πιο απαιτητικό από browsing (π.χ FCPX), ενώ σε παρόμοιες εφαρμογές (ειδικά αυτές που κάνουν χρήση OpenCL) είναι αισθητά πιο αργό. Δυστυχώς, μετά το Snow Leopard τους έχει πάρει η κάτω βόλτα και η ML δεν αποτελεί εξαίρεση. Ίσως να διορθωθούν κάποια πράγματα με την 10.8.1, αλλά αν κρίνω από τα προβλήματα του Lion (και το ότι δε λύθηκαν ακόμα και με την 10.7.4) οι προοπτικές δεν είναι καλές.

    Fail

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη βέβαια κάποιοι κατηγορούν την Microsoft για την διακοπή υποστήριξης των XP που κυκλοφόρησαν μια δεκαετία πριν...
    Έλα ντε! Δύο μέτρα και δύο σταθμά...
    Best Regards,
    Frontier

  3. #18
    Εγγραφή
    14-06-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Αν κάποιος βάλει σε macbookpro 2011 i5 ας μου πει με ένα pm αν είναι πιο γρήγορο. Ευχαριστώ

  4. #19
    Εγγραφή
    23-05-2003
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ έχω μείνει ακόμα στο SL στο MBP 2010 και είμαι σε δίλημμα αν θα πρέπει να αναβαθμίσω ή όχι. Οι ιστορίες τρόμου του Lion με την μπαταρία να κρατάει λιγότερο, μεγαλύτερες θερμοκρασίες, πιο αργό σύστημα και προβλήματα στο WiFi με έχουν κάνει διστακτικό...

  5. #20
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Palpatine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω μείνει ακόμα στο SL στο MBP 2010 και είμαι σε δίλημμα αν θα πρέπει να αναβαθμίσω ή όχι. Οι ιστορίες τρόμου του Lion με την μπαταρία να κρατάει λιγότερο, μεγαλύτερες θερμοκρασίες, πιο αργό σύστημα και προβλήματα στο WiFi με έχουν κάνει διστακτικό...
    Δεν είναι λίγο fail να υπάρχουν τέτοια προβλήματα όταν η εταιρία ελέγχει πλήρως το software και hardware των μηχανημάτων;

  6. #21
    Εγγραφή
    28-01-2004
    Περιοχή
    Παγκρατι - Αθηνα
    Μηνύματα
    3.611
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15.996/935
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 21,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Palpatine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω μείνει ακόμα στο SL στο MBP 2010 και είμαι σε δίλημμα αν θα πρέπει να αναβαθμίσω ή όχι. Οι ιστορίες τρόμου του Lion με την μπαταρία να κρατάει λιγότερο, μεγαλύτερες θερμοκρασίες, πιο αργό σύστημα και προβλήματα στο WiFi με έχουν κάνει διστακτικό...
    ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα με ολα αυτα που λες...

  7. #22
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    έκανα την αναβάθμιση απροβληματιστα (όπως το περίμενα). Πρέπει να το χρησιμοποιήσω όμως για να δω πόσο βαρύ είναι. Πολύ καλό feature είναι το iCloud που συγχρονίζει πια documents σε desktop/laptop/ipad/iphone.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #23
    Εγγραφή
    23-05-2003
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dantouan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα με ολα αυτα που λες...
    Μία βόλτα στα διάφορα apple fora και μπορείς να δεις τα προβλήματα που παρουσιάζονται, δεν είναι κάτι νέο και υπάρχουν συζητήσεις από την 1η μέρα κυκλοφορίας τους (πχ https://www.google.com/search?q=lion...a&channel=fflb)

  9. #24
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Το powernap άργησε να φτάσει στο desktop, αλλά ήρθε. Μπράβο στην apple. Αναρωτιέμαι πόσα watt να χρειάζεται.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  10. #25
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Dallas
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.223
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    940 Mbps/940 Mbps
    ISP
    Astound Broadband
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Palpatine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία βόλτα στα διάφορα apple fora και μπορείς να δεις τα προβλήματα που παρουσιάζονται, δεν είναι κάτι νέο και υπάρχουν συζητήσεις από την 1η μέρα κυκλοφορίας τους (πχ https://www.google.com/search?q=lion...a&channel=fflb)
    Οι βόλτες στα discussion boards είναι για όσους βγάζουν αβίαστα συμπεράσματα χωρίς προσωπική εμπειρία.
    Οι υπόλοιποι κρίνουμε από πρώτο χέρι γιατί χρησιμοποιούμε τα μηχανήματα καθημερινά.

  11. #26
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mercyful_Fate_666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι βόλτες στα discussion boards είναι για όσους βγάζουν αβίαστα συμπεράσματα χωρίς προσωπική εμπειρία.
    Οι υπόλοιποι κρίνουμε από πρώτο χέρι γιατί χρησιμοποιούμε τα μηχανήματα καθημερινά.
    μη χάνεις το χρόνο σου. Όσο και να το λέμε αυτό κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να το ακούσει.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  12. #27
    Εγγραφή
    23-05-2003
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mercyful_Fate_666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι βόλτες στα discussion boards είναι για όσους βγάζουν αβίαστα συμπεράσματα χωρίς προσωπική εμπειρία.
    Οι υπόλοιποι κρίνουμε από πρώτο χέρι γιατί χρησιμοποιούμε τα μηχανήματα καθημερινά.
    Τα discussion boards είναι έρευνα αγοράς γιατί δεν έχω σκοπό να γίνω beta tester. Και επειδή και εγώ χρησιμοποιώ το μηχάνημα καθημερινά δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε το κουράγιο να μπλέκω με troubleshooting προβλημάτων, formats κτλ. Σε εσένα δούλεψε και μπράβο, αλλά δεν νομίζω το δικό σου mbp να είναι η παγκόσμια σταθερά, κάθε εγκατάσταση και δίκτυο είναι διαφορετικα και κοιτάμε τον μέσο όρο ή το ποσοστό προβλημάτων.

  13. #28
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Palpatine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα discussion boards είναι έρευνα αγοράς γιατί δεν έχω σκοπό να γίνω beta tester. Και επειδή και εγώ χρησιμοποιώ το μηχάνημα καθημερινά δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε το κουράγιο να μπλέκω με troubleshooting προβλημάτων, formats κτλ. Σε εσένα δούλεψε και μπράβο, αλλά δεν νομίζω το δικό σου mbp να είναι η παγκόσμια σταθερά, κάθε εγκατάσταση και δίκτυο είναι διαφορετικα και κοιτάμε τον μέσο όρο ή το ποσοστό προβλημάτων.
    υπερβολές, χρησιμοποίησε και τα ξαναλέμε. Ελπίζω απλά να μην χρησιμοποιείς linux και να κατηγορείς για προχειρότητα το OSX.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #29
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Triandria City - Salonika!
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.134
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    14490/1019
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    USR9108A
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 33(dB)
    Εγώ που έχω ίδια εμπειρία από SL και Lion μπορώ να μιλήσω; Το σύστημα είχε χειρότερη διαχείρηση μνήμης στο lion καθώς και ίσως μειωμένη διάρκεια στη μπαταρία. Όταν γυρίσω Ελλάδα θα περάσω πάλι το SL μου φαίνεται.

    Αντικειμενικά το ubutnu που έχω τώρα σε dual boot τα πάει πολύ καλύτερα σε θέματα μνήμης και επιδόσεων. Για μπαταρία δεν ξέρω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ενδελεχώς.


    "Το λουφάρειν εστί φιλοσοφείν"

  15. #30
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Path Level
    Fastpath
    Κάτοχος MBP 2010 εδώ.
    Πέρασα σε Lion για αρκετά μεγάλο διάστημα,μέχρι να πάρω την απόφαση(ευτυχώς) να αναβαθμίσω ξανά σε SL.
    Αργό,χειρότερη διάρκεια μπαταρίας,τα ανεμιστηράκια να δουλεύουν με το παραμικρό,χάλια διαχείριση μνήμης.

    Για αυτό και για ML μετράω περισσότερο τιε γνώμες απο αυτούς που πήγαν απο SL σε ML,γιατί απο Lion σε ML δεν θέλει μεγάλη προσπάθεια για να είναι πιο αποκρίσιμο ένα λειτουργικό,αν βάλεις Vista σε Pentium III είσαι κοντά στο Lion,το χάλι το ίδιο

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mountain Lion
    Από vasim στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-12, 00:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας