Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Από όσο είδα είναι σαφώς γρηγορότερο, όμως αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα ασύρματα πληκτρολόγια + ποντίκια apple που δεν είχα στο Lion.

    Ρε τι έπαθα, κάθε φορά να κάνω connect + reconnect τις συσκευές!
    Sent From My Computer Using Firefox

  2. #32
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lou.nick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που έχω ίδια εμπειρία από SL και Lion μπορώ να μιλήσω; Το σύστημα είχε χειρότερη διαχείρηση μνήμης στο lion καθώς και ίσως μειωμένη διάρκεια στη μπαταρία. Όταν γυρίσω Ελλάδα θα περάσω πάλι το SL μου φαίνεται.

    Αντικειμενικά το ubutnu που έχω τώρα σε dual boot τα πάει πολύ καλύτερα σε θέματα μνήμης και επιδόσεων. Για μπαταρία δεν ξέρω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ενδελεχώς.
    εσύ μπορείς!
    ναι, ίσως το ubuntu να είναι πιο γρήγορο από το lion (καλά, τόσο χάλια αυτό το lion...) αλλά σίγουρα στο ubuntu θα έχεις πιο πολλά πράγματα να σετάρεις & να διορθώσεις σε βάθος χρόνου.

    Στην ουσία τώρα, εγώ ακόμα δεν έχω δει καμιά ουσιαστική διαφορά περνώντας από Lion σε MLion. Θα κοιτάξω το ΣΚ να κάνω και ένα clean install για να είμαι σίγουρος. Όσο για το SL είναι και για μένα το καλύτερο λειτουργικό της apple αλλά και γενικότερα από τα καλύτερα λειτουργικά που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 27-07-12 στις 10:04.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #33
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    Ρε παιδιά εσείς που λέτε ότι είναι πολύ πιο γρήγορο, το λέτε επειδή κάνατε clean install (Επειδή το είδα και αυτό σε άλλο φορουμ); Αν ναι λογικό δεν είναι; Ὀτιδίποτε και να κάνεις σε clean install πάει σφαίρα. Το θέμα είναι πως πάει σε σχέση με το Lion σε υπάρχων installation. Εμένα πάντως ο safari του Lion όταν είναι να φορτώσει flash video κολλάει όλος ο browser ,η πλάκα είναι πως με άλλους browsers τα flash video παίζουν μια χαρά. Έτσι έχω αναγκαστεί να καταργήσω τον safari. Περιμένω λοιπόν να καταλάβω αν το ML είναι όντως πιο γρήγορο γιατί κατα τη δικιά μου αρεσκεια, προτιμώ ένα γρήγορο μηχάνημα απο ένα μηχάνημα με πολλά μπλιμπλικια και features που στη τελική δε τα χρεισιμοποιώ καν.

    Στη τελική σκέφτομαι να ξεθάψω το αυθεντικό CD του SL και να κάνω ένα clean install απο την αρχή σε SL (έχω μοντέλο του 09). Να φανταστείτε το Lion με ανάγκασε να πάω σε 8gb ram.
    zed is dead baby...

  4. #34
    Εγγραφή
    14-06-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Κατέβασα το καινούργιο safari στο lion (MBP pro late 11) και είναι κατά 50% πιο γρήγορο. Να τα πάρω τώρα που σερνόμουν μέχρι τώρα η να πω μπράβο?

  5. #35
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω SL στο πρώτο NEW MacBook Air που βγήκε και δεν το αναβάθμισα ποτέ σε Lion! (δεν μου γέμισε το μάτι). παίζω με την ιδέα να το αναβαθμίσω σε MLion αλλά λίγο που το είδα σε ένα store είδα πως δεν έχει καν την δυνατότητα να ρυθμίσεις την χρήση του trackpad ισχύει αυτό ή μήπως ήταν απλά τύπου κλειδώματος για το store; Εγώ θέλω σίγουρα να έχω την δυνατότητα με τα τέσσερα δάχτυλα δεξιά αριστερά να αλλάζω προγράμματα και όχι να μπαίνο στο expose. Γίνετε; βλέπε και φωτό από SL. http://cl.ly/image/0u2v02231R0R

  6. #36
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Πως κάνω clean install ενώ έχω προχωρήσει ήδη σε αναβάθμιση;

    Υπάρχει κάποιος οδηγός;
    Sent From My Computer Using Firefox

  7. #37
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως κάνω clean install ενώ έχω προχωρήσει ήδη σε αναβάθμιση;

    Υπάρχει κάποιος οδηγός;
    ο πιο απλός τρόπος, που σκέφτομαι να ακολουθήσω, είναι να έχεις πάρει backup με το time machine (ενώ είσαι πια σε ML), να κάνεις καθαρή εγκατάσταση διαγράφοντας ότι υπάρχει στο δίσκο και μετά να κάνεις restore μέσω time machine. Βέβαια δεν ξέρω με πόσο καθαρό σύστημα καταλήγεις μια που το time machine θα διατηρήσει configuration files κλπ που ίσως πολλά από αυτά θα ήθελες να σετάρεις από την αρχή.

    Η λογική λέει ότι με το time machine θα δουλέψουν όλα μια χαρά αλλά ψάξε το πάντως λίγο για να μη σε πάρω στο λαιμό μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atomsk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά εσείς που λέτε ότι είναι πολύ πιο γρήγορο, το λέτε επειδή κάνατε clean install (Επειδή το είδα και αυτό σε άλλο φορουμ); Αν ναι λογικό δεν είναι; Ὀτιδίποτε και να κάνεις σε clean install πάει σφαίρα. Το θέμα είναι πως πάει σε σχέση με το Lion σε υπάρχων installation.
    δεν είναι απαραίτητα γρήγορο κάτι που έχει γίνει clean install. Ίσως να είναι πιο γρήγορο από το αν γινόταν upgrade στη ίδια έκδοση.
    Για παράδειγμα ότι install και να είχα κάνει το Lion (clean/upgrade) την ίδια αργή συμπεριφορά είχε σε σχέση με το SL. Ο μόνος λόγος που το κράτησα/έβαλα ήταν για να έχω την ίδια έκδοση λειτουργικού στα 2 mac μου και επειδή βαριόμουν να ξαναπερνάω SL και στα 2.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Mountain Lion
    Από vasim στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-12, 00:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας