Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    26-07-2012
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    γεια σας,

    σκεφτομαι να ξεκινησω εναν mini-ISP με δυνατοτητα για περιπου 1500-5000 χρηστες.(Μονο για internet.)
    χωρο για την στεγαση των servers εχω,οπως και αρκετα μεγαλο budget.

    ξερω σιγουρα πως χρειαζομαι εναν DNS server.αλλα εχω διαφορες αποριες.
    τι αλλους servers χρειαζομαι και τι θα κανει ο καθενας?θα πρεπει να υπαρχει καποιο NOC?αν ναι,πως δημιουργειται κατι τετοιο?

    billing software εχω ψαξει κι εχω βρει.

    Επισης τι αλλες εργασιες χρειαζονται,περα απο leased-lines απο τον ΟΤΕ για να εχω πολυ γρηγορη συνδεση στο internet και αδειες λειτουργιας?

  2. #2
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.142
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι και το πιο απλό πράγμα στον κόσμο, για να το αναλύσουμε σε 5-10-100 γραμμές σε ένα post. Αν γίνεις πιο συγκεκριμένος, πιθανότατα θα λάβεις απαντήσεις.

    Τι ακριβώς υπηρεσίες θες να δώσεις και πώς θα υλοποιήσεις το access κομμάτι ?

    Το θέμα με το χώρο είναι ότι, πρέπει να είναι συγκεκριμένων προδιαγραφών και να βολεύει γεωγραφικά στη διασύνδεσή σου με άλλους φορείς/το υπόλοιπο δίκτυό σου. Αυτό βέβαια δεν είναι και τόσο δύσκολο να λυθεί, στη χειρότερη νοικιάζεις χώρο σε έτοιμο datacenter.

    Περί servers, είναι νωρίς να μιλάς αν δεν έχεις λύσει άλλα θέματα πρώτα. Στο περίπου, θα χρειαστείς dns, email, http/https και μετά πάμε σε εφαρμογές ERP/CRM, management του εξοπλισμού σου, radius/tacacs, παρακολούθησης του δικτύου καθώς και αρκετές ακόμα που πιθανώς να μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.

    Περί αδειών/κτλ, δε νομίζω να είναι ιδιαίτερα δυσκολότερο να πάρεις άδεια λειτουργίας από ότι για άλλες επιχειρήσεις και μετά θες απλά να γραφτείς σαν πάροχος στην ΕΕΤΤ και σαν LIR στο RIPE.

    Γνώμη μου είναι αν ασχοληθείς, να ψάξεις να βρεις άτομα που ξέρουν, ακόμα και βετεράνους του χώρου ( με τόσες εταιρίες που έχουν κλείσει να δε νομίζω να είναι και δύσκολο ) .
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-07-2012
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα!

    Οι υπηρεσιες που θελω να δινω ειναι μονο ιντερνετ και VoIP.
    Access κομματι τι ακριβως εννοεις?

    Τις προδιαγραφες,οι οποιες πρεπει να εινακ συγκεκριμενες,τις γνωριζω και ενας συνεργατης μου εχει αναλαβει να ρωτησει και την εεττ διαφορες λεπτομεριες οσον αφορα αυτο το θεμα,της στεγασης.στην χειροτερη οπως λες,παω σε ετοιμο datacenter.

    Μου ειπες φιλε οτι ειναι νωρις να μιλαω ακομα για σερβερς αν δεν εω λυσει αλλα θεματα πρωτα.συγκεκριμενα ποια θεματα?
    Οι αδειοδοτησεις κτλπ ειναι τυπικες διαδικασιες,χαρτουρα,δεν ειναι τιποτα περιπλοκο..

    Το θεμα ειναι οτι θελω να το κανω ολο αυτο με μερικους καλους συμφοιτητες μου,που εχουμε μερακι για ολο αυτο και μας ενδιαφερει πολυ..ετσι ελα ιστοποιουμε και τα εξοδα μας.

    Αυτο που με προβληματιζει εμενα προσωπικα ειναι το πως θα συνδεεται ο χρηστης με το modem/rooter υου?με καποιο eadius server ή κατι παρομοιο?φανταζομαι πως αυτο ειναιτο ο δυσκολο κομματι...

  4. #4
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.135
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    23600/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου είναι αν ασχοληθείς, να ψάξεις να βρεις άτομα που ξέρουν, ακόμα και βετεράνους του χώρου ( με τόσες εταιρίες που έχουν κλείσει να δε νομίζω να είναι και δύσκολο ) .
    I 'll second that.

    Το στήσιμο ενός DC δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση και δεν νομίζω να λάβεις τις κατάλληλες απαντήσεις ρωτώντας σε forum.

    Χονδρικά θα σου πω και εγώ ότι είτε χρειάζεσαι χώρο σε DC άλλης εταιρίας ή δικό σου όπου θα έρθουν 2+ providers.

    Από εκεί και πέρα χρειάζεσαι routers/switches φυσικά και προφανώς κάποιο blade server enclosure που θα γεμίζεις σταδιακά όταν χρειάζεσαι ισχύ.

    Επιπλέον από τα προαναφερθέντα σίγουρα χρειάζεσαι κάποιο NMS.

    Πάνω απ' όλα όμως χρειάζεσαι ανθρώπους με όρεξη και γνώση για να σου το στήσουν και να σου το υποστηρίξουν γιατί σαν ISP καλύτερα είναι να σου βγει το μάτι παρά το όνομα...
    #41693

  5. #5
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.142
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Access κομμάτι εννοώ πως θα συνδέεται ο χρήστης. Αν μιλάμε για dsl με συνεγκατάσταση σε π.χ. 30-50 ΑΚ χωρίς καν δικό σου δίκτυο, να ξέρεις ότι το "αρκετό μεγάλο budget" σου θα πρέπει να μετριέται σε εκατομμύρια ευρώ. Αν μιλάμε για κεντρική ΟΚΣΥΑ αντί συνεγκατάστασης, είναι σχεδόν μαθηματικά σίγουρο ότι δε θα έχεις κέρδος, αν θες να έχεις έστω και ελάχιστα ανταγωνιστικές τιμές ( για αυτό και δεν προωθεί κανένας isp αυτό το μοντέλο προς το παρόν ).

    Πριν μιλήσεις για servers, πρέπει να δεις τι θα κάνεις με το ίδιο το δίκτυο ( τοπολογία / τι εξοπλισμό θα χρησιμοποιήσεις / κτλ ) , τι υπηρεσίες θες να προσφέρεις, τι τρόπους διαχείρισης θα υποστηρίζει ο εξοπλισμός σου, κτλ . Μιας και είπες για voip π.χ. , λογικά θα σε βολεύει να έχεις TR-069 για να ρυθμίζεις αυτόματα τουλάχιστον το voip και προφανώς, είτε software ή έτοιμα appliances για το ίδιο το voip, το accounting του, κτλ . Η "χαρτούρα", αν έχεις κάποιον που είναι συνηθισμένος να ασχολείται με γραφειοκρατικές διαδικασίες, δεν είναι περίπλοκη. Το τεχνικό κομμάτι όμως είναι.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    @SfH: Μιλάει για 1500-5000 χρήστες. Προφανώς άλλο πράγμα έχει ο άνθρωπος στο μυαλό του, η παρουσία σε 30-50 ΑΚ είναι άλλη τάξη μεγέθους. Μια απομακρυσμένη περιοχή ίσως που δεν υπάρχει ADSL και θα φέρει δίκτυο με άλλο τρόπο, όπως ασύρματη ζεύξη, δορυφόρο, ένα και μόνο καλώδιο οπτικής. Δεν νομίζω πως το μέγεθος αυτό συμβαδίζει με τεχνολογίες DSL.

    @Maarks: Όπως καταλαβαίνεις, από πού και πώς θα παίρνεις εσύ το internet που θα πουλάς και πώς θα το φέρνεις κοντά στον συνδρομητή (ο τρόπος πρόσβασης) είναι το νούμερο 1 για το επιχειρηματικό σου μοντέλο. Μια φορά κι έναν καιρό, τον καιρό του dial-up και του ΕΠΑΚ, έπαιζαν και οι virtual ISPs (νομίζω από Γερμανός-νετ μέχρι Κωτσόβολος-νετ) αλλά τα μοντέλα και κυρίως οι τρόποι πρόσβασης ήταν πολύ διαφορετικά. Θα πρέπει να αποφασίσεις αυτές τις βασικές παραμέτρους και μετά εξετάζεις όλα τα άλλα.
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.142
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @SfH: Μιλάει για 1500-5000 χρήστες. Προφανώς άλλο πράγμα έχει ο άνθρωπος στο μυαλό του, η παρουσία σε 30-50 ΑΚ είναι άλλη τάξη μεγέθους. Μια απομακρυσμένη περιοχή ίσως που δεν υπάρχει ADSL και θα φέρει δίκτυο με άλλο τρόπο, όπως ασύρματη ζεύξη, δορυφόρο, ένα και μόνο καλώδιο οπτικής. Δεν νομίζω πως το μέγεθος αυτό συμβαδίζει με τεχνολογίες DSL.
    Για αυτό ρώτησα πως θα υλοποιήσει το access . Για τα νούμερα όμως δεν ξέρω. Μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 2 isps που με παρουσία σε ~30 Α/Κ είχαν για καιρό ~5000 χρήστες, σε συνθήκες μικρότερου ανταγωνισμού από ότι τώρα και πριν την ανάπτυξη της κρίσης. Σίγουρα σαν υποδομή σηκώνει μεγαλύτερα νούμερα, αλλά δεν είναι κι ότι πιο εύκολο να τα φτάσει κάποιος. Αν δούμε το ανάποδο μάλιστα, π.χ. , παρουσία σε 5 Α/Κ , το θεωρώ πολύ πολύ δυσκολότερο να φτάσεις 5000 χρήστες.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αναφέρομαι στο κομμάτι βιωσιμότητα. Και οι περιπτώσεις που αναφέρεις σίγουρα υπήρχαν αλλά λειτουργούσαν στο κόκκινο. Για παρουσία σε 30-50 ΑΚ πρέπει να έχεις μεγάλη γεωγραφική περιοχή, εκτεταμένο δίκτυο και τα αντίστοιχα κόστη που με τόσους συνδρομητές δεν βγαίνουν. Όπως και να έχει, δεν είναι δικά μου τα χρήματα, ούτε δικά σου
    hnesne

  9. #9
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.142
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συμφωνούμε για τη βιωσιμότητα , για αυτό ανάφερα και το μεγάλο budget νωρίτερα. Απλά, εφόσον μιλάμε για dsl πάντα, υποθέτωντας ότι είχα άπειρα λεφτά κι έπρεπε να πιάσω 5000 πελάτες, θα στόχευα σε περίπου 30 Α/Κ ( και τα 30, δυστυχώς, εύκολα γίνονται αρκετά περισσότερα όταν θέλει υπηρεσίες ο ΧΥΖ manager που μένει σε περιοχή με ελάχιστο πληθυσμό για να έχεις ελπίδες απόσβεσης ) . Από ότι έχω δει μέχρι τώρα, πιστεύω ότι η κλίμακα στην οποία μπορείς όντως να είσαι στο πράσινο με πελάτες dsl/τηλεφωνίας είναι άνετα πάνω από 100.000 πελάτες, κι αυτό αν δεν έχεις χαλάσει μια περιουσία για να τους αποκτήσεις . Για τόσους λίγους πελάτες ( 1500 - 5000 ) , προσωπικά θα έκανα έρευνες για το αν θα πούλαγε κάτι φτηνότερο στο access κομμάτι ( π.χ. , wifi ) .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SfH : 27-07-12 στις 12:37.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-07-2012
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    καλησπερα παιδια,

    διαβασα με ενδιαφερον τις απαντησεις σας και σας ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες που δωθηκαν..

    αρχικα,να σας πω μερικα πραγματα που ισως κανουν λιγοτερο περιπλοκη την υποθεση..

    αυτο που εχω στο μιαλο μου ειναι περιοχες μικρες,γιάυτο και αναφερθηκα σε 1500-5000 συνδρομητες.Χωριά πχ.

    εχω σκεφτει το ζητημα του wifi,δηλαδη να δινω ασυρματα σε οσους θελουν.αλλα αυτο πως θ γινει?δηλαδη με ποιον τροπο θα εχει εναν κωδικο ο καθενας και θα συνδεεται?ακομη,θα πρεπει να εχω wifi AccessPoints καθε 20 μετρα?και που θα τα εχω ομως?

    κατα τα αλλα,ΟΚΣΥΑ ειναι το "plan b" μου.δεν το εχω προς το παρων σκοπο να το υλοποιησω.

    NMS αποτι καταλαβα ειναι το NOC που ζηταω,ε?

    επειτα,αν ολα πανε τοσο καλα,τοτε το βλεπουμε και για DSL με συγκατασκευη κτλπ..φυσικα δεν θελω vISP αλλα κανονικο,αρχικα πολλυ μικρου ευρους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maarks : 27-07-12 στις 15:29.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Sorry ρε παιδιά αλλά κάποιος πρέπει να πει το αυτονόητο:

    Φίλε Maarks.
    Είναι προφανές ότι οι γνώσεις που έχεις απέχουν σημαντικά από τον στόχο σου. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό (κανείς δεν γεννήθηκε γνώστης) όταν έχεις τουλάχιστον τη δυνατότητα να επιλέξεις και να διαχειριστείς συνεργάτες ή υπαλλήλους που έχουν αυτές τις γνώσεις.
    Δεν επιλέγεις ούτε αυτή τη λύση.
    Εκτιμώ ότι είσαι σε δρόμο που θα καταλήξει στο να πετάξεις τις οικονομίες σου. Και τις δικές σου και των άλλων. Αυτό αν μπορέσεις να απεμπλακείς γρήγορα και δεν πάρεις και κανά δάνειο να τρέχεις για όλη σου τη ζωή.

    Just my 2 cents. Δεν μου αρέσει να είμαι καταστροφολόγος και party pooper αλλά εκτιμώ ότι κάποιος έπρεπε να τα γράψει τα παραπάνω.
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 27-07-12 στις 16:08.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  12. #12
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.142
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εχω σκεφτει το ζητημα του wifi,δηλαδη να δινω ασυρματα σε οσους θελουν.αλλα αυτο πως θ γινει?δηλαδη με ποιον τροπο θα εχει εναν κωδικο ο καθενας και θα συνδεεται?ακομη,θα πρεπει να εχω wifi AccessPoints καθε 20 μετρα?και που θα τα εχω ομως?
    Αν σχεδιάζεις να δίνεις δικά σου CPE στους πελάτες, μπορείς να κάνεις το authentication με pppoe / radius καθώς και να ασφαλίσεις καλά το layer2 κομμάτι καθώς, μόνο δικές σου συσκευές θα συνδέονται άμεσα σε αυτό. Για το τι AP θα έχεις, πόσα και που, χρειάζεσαι κάποιον ειδικό να κάνει surveys στις περιοχές που σχεδιάζεις να δώσεις υπηρεσίες καθώς και capacity planning . Ανάλογα με τις συχνότητες που θες να χρησιμοποιήσεις ( οι περισσότεροι wISP παίζουν σε αδειοδοτημένες συχνότητες για ευνόητους λόγους ) θα χρειαστείς και άδειες.

    NMS αποτι καταλαβα ειναι το NOC που ζηταω,ε?
    Είναι λογισμικό που παρακολουθεί/διαχειρίζεται τον εξοπλισμό σου .
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-11-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    NetfasterIAD2/Cisco876
    SNR / Attn
    11(dB) / 21.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά τι συνεγκαταστάσεις σε Α/Κ λέτε ? Είναι δυνατόν μια τέτοια προσπάθεια να ξεκινήσει , ρωτόντας για την υλοποίηση σε forum ? Φίλε Maarks αν πραγματικά θέλεις να ξεκινήσεις κάτι τέτοιο (και έχεις και budget βεβαίως) , πρέπει να βρεις μηχανικούς και σύμβουλους καθώς ένα τέτοιο εγχείρημα δεν υλοποιείται από μια παρέα φοιτητών χωρίς πολλών ετών εμπειρία στον χώρο. Από τα posts σου καταλαβαίνω πως τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου. Το να ξεκινήσεις έναν ISP δεν είναι το πιο απλό πράγμα. Δυστυχώς το να έχεις μόνο μεράκι δεν φτάνει. Χρειάζεται πολύ μεγάλο κεφάλαιο και ακόμα μεγαλύτερη τεχνογνωσία.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-07-2012
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Η αληθεια ειναι οτι στηριζομουν στο μερακι-πορωση για να το πετυχω..

    αλλα βεβαια εχετε δικιο,αποτι βλεπω τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ πιο πολυπλοκα αποτι τα ειχα φανταστει..

    οποτε αναθεωρω προσωρινα

    σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις συμβουλες

Παρόμοια Θέματα

  1. LaCinema Mini HD 500GB και υποτιτλοι απο εξωτερικο Lacie Mini Ethernet Disk Home Edition
    Από chrisfinl στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-10, 22:55
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-05, 14:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας