Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 59
  1. #1
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα!

    Εχω εγκαταστήσει σε μια τηλεόραση μου στο εξοχικό εναν funai δεκτη HD. Η κεραία στην ταράτσα είναι 20ετιας παλιά τύπου "χελιδόνα" αν το λέω καλά. Το πρόβλημα είναι ότι πιάνω οριακά τα κανάλια. Καποιες μέρες τα κανάλια πιξελιαζουν και δεν μπορεις να δεις τιποτα. Καποιες αλλες μέρες δουλεύουν καμπάνα. Η κεραία μου δεν βλέπει Υμηττό γιατί με κρύβει φυσικό εμπόδιο (βουνό) . Λογικα απο τις αντανακλάσεις του σήματος πιάνω.

    Για να βελτιώσω την λήψη υπάρχει καποιος ενισχυτής σήματος?
    Επίσης έχετε να μου προτείνεται μια πολυ καλή κεραία?

  2. #2
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Διάβασε αυτό.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε αυτό.
    Ευχαριστώ . Μια ερώτηση. Αυτη εδώ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.770322
    ειναι κατευθυντική η πολυκατευθυντικη?

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αν κρινω απο το σχημα της ειναι τυπου panel οπως των wifi ειναι μεν κατευθυντικη αλλα εχει μεγαλο ανοιγμα σε μοιρες! ετσι εχει απωλεια σηματος και μειωση της απολαβης, αν εισαι σε περιοχη προβληματικη καλυτερα παρε τριαινα! ή χελιδονα.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κρινω απο το σχημα της ειναι τυπου panel οπως των wifi ειναι μεν κατευθυντικη αλλα εχει μεγαλο ανοιγμα σε μοιρες! ετσι εχει απωλεια σηματος και μειωση της απολαβης, αν εισαι σε περιοχη προβληματικη καλυτερα παρε τριαινα! ή χελιδονα.

    Χελιδόνα έχω αλλά είναι 20 ετίας και βάλε. Απο οτι απρατηρώ το gain σε dbi μιας χεληδόνας είναι μικρότερο απο μια τετοιου τύπου κεραία που ποσταρα. Δεν έχω άμεση επαφή με τον υμηττό. Με κρύβει βουνό. Οπότε λές καλύτερα χεληδόνα και να βρω μια ποιοτική σε απολαβη σήματος?

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ναι προτινω να παρεις μια νεα! μια κεραια 20ετιας θα εχει γεμισει και ενα καρο σκουριες στα σημεια που πιανουν τα καλώδια και όλα αυτά προκαλούν μειωση σηματος! που ειναι το εξοχικο σου αν επιτρέπεται? γιατι εγω στον Μαραθωνα δεν πιανω με τπτ Υμηττο!

  7. #7
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι προτινω να παρεις μια νεα! μια κεραια 20ετιας θα εχει γεμισει και ενα καρο σκουριες στα σημεια που πιανουν τα καλώδια και όλα αυτά προκαλούν μειωση σηματος! που ειναι το εξοχικο σου αν επιτρέπεται? γιατι εγω στον Μαραθωνα δεν πιανω με τπτ Υμηττο!
    Πόρτο Ράφτη. Συγκεκριμενα ειμαι πάνω σε βουνό το οποίο μου κρύβει την πτικη επαφή με τον υμηττό. Βάλε και λίγο το αεροδρόμιο που ίσως να δημιουργεί παρεμβολές.... Χελιδόνα να προτιμήσω, τρίαινα ή κάτι άλλο?

  8. #8
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bananas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Εχω εγκαταστήσει σε μια τηλεόραση μου στο εξοχικό εναν funai δεκτη HD. Η κεραία στην ταράτσα είναι 20ετιας παλιά τύπου "χελιδόνα" αν το λέω καλά. Το πρόβλημα είναι ότι πιάνω οριακά τα κανάλια. Καποιες μέρες τα κανάλια πιξελιαζουν και δεν μπορεις να δεις τιποτα. Καποιες αλλες μέρες δουλεύουν καμπάνα. Η κεραία μου δεν βλέπει Υμηττό γιατί με κρύβει φυσικό εμπόδιο (βουνό) . Λογικα απο τις αντανακλάσεις του σήματος πιάνω.

    Για να βελτιώσω την λήψη υπάρχει καποιος ενισχυτής σήματος?
    Επίσης έχετε να μου προτείνεται μια πολυ καλή κεραία?
    Αλλαγή κεραίας λόγω παλαιότητας δεν χρειάζεσαι.
    Αυτό που θα σου πρότεινα είναι έναν ενισχυτή ιστού για να μην παιδεύεσαι με αλλαγή της θέσης της κεραίας.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #9
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλαγή κεραίας λόγω παλαιότητας δεν χρειάζεσαι.
    Αυτό που θα σου πρότεινα είναι έναν ενισχυτή ιστού για να μην παιδεύεσαι με αλλαγή της θέσης της κεραίας.
    Είχα ακούσει ότι οι κλασικοί ενισχυτές δημιουργούν θόρυβο στο ψηφιακό σήμα.....

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ενισχυτης λενε οτι δεν κανει δουλεια! αν θελουμε καλυτερο σημα βαζουμε κεραια με μεγαλυτερη απολαβη! τριαινα να προτιμήσεις! αλλα ειναι ακριβοτερες νομιζω!

  11. #11
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή ακούω, βλέπω και διαβάζω διάφορα και επειδή υπάρχουν κακοί επαγγελματίες που πουλάνε στον κόσμο ότι θέλουν, ενισχυτή κεραίας βάζουμε ΜΟΝΟ όταν έχουμε να μοιράσουμε το σήμα σε πολλές τηλεοράσεις, ή όταν έχουμε πολλά μέτρα καλώδιο.
    Ο ενισχυτής δεν ενισχύει αυτό που θα λάβει η κεραία, αλλά αυτό που θα στείλει η κεραία στο δέκτη μας.
    Αν η κεραία μας λάβει θόρυβο, τότε ο ενισχυτής απλά θα ενισχύσει αυτό το θόρυβο και θα μεγαλώσει το πρόβλημα.
    Μια καλή κεραία και τέλος.
    Aν τώρα από τη κεραία μας μέχρι το δέκτη έχουμε μεγάλο καλώδιο, ή μοιράζουμε σε πολλες τηλεοράεις, τότε βάζουμε ενισχυτή με υπολογισμένο κέρδος που θα αποσβέσει αυτές τις απώλειες και τίποτα άλλο.
    Αυτό αφορά και αναλογικά, αλλά και ψηφιακά σήματα, αν και στην ουσία αναλογικά είναι όλα τα σήματα που λαμβάνουμε, ψηφιακή ή αναλογική είναι η διαμόρφωση.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  12. #12
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Άλλο ενισχυτής ιστού και άλλο ενισχυτής γραμμής.
    Ο ενισχυτής ιστού μπαίνει το ένα μέρος του στην κεραία και το άλλο στο σπίτι.
    Δουλειά του είναι να ενισχύσει το οποιοδήποτε σήμα λαμβάνει η κεραία.
    Ο ενισχυτής γραμμής δημιουργεί είναι αυτός που μπαίνει στο σπίτι (δεν χρειάζεται κάτι πάνω στην κεραία).
    Χρησιμοποιείται μόνο σε ιδικές περιπτώσεις που στο σπίτι μέσα έχεις πολλές μπρίζες κεραίας και πολλές απώλειες.
    Αυτός μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα.
    Με τον ενισχυτή ιστού μόνο θετικά θα πάρεις στο ψηφιακό σήμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    για να ρωτήσω κάτι και εγώ! όπως είχα πει κάπου επειδή έχω και δορυφορική θέλω να δίνω με το ίδιο καλώδιο σε 2 TV's σε 2 υπνοδωμάτια στο σπίτι μου, έτσι έχω εναν μικτη για την κεραια που απο ενα καλωδιο βγαζει 2 μετα το καθενα απο αυτα παει σε ενα ΤΑΦ που πεφτει μαζι και το δορυφορικο σημα απο το διπλο LNB και ενα αναλογο ΤΑΦ εχει σε καθε TV για να διαχωριζει τηλεοπτικο απο δορυφορικο σημα. Αν αυτα τα ΤΑΦ (διαχωριστες) ριχνουν λιγο το σημα μπορω να το ενισχυσω με κατι? γιατι ειδα πως εχει κατι πραγματακια που βαζουν στις δορυφορικες. http://www.satspot.gr/satellite/dori...-mixer-demixer κατι σαν αυτα εχω http://www.stavrianos-dw.gr/product_...oducts_id=7472
    ο ενισχυτης γραμμης κανει δουλεια? αν ναι στην εγκατασταση μου που πρεπει να τον τοποθετησω ακριβως? http://www.stavrianos-dw.gr/product_...roducts_id=244
    η κεραια μου ειναι σαν αυτη http://www.stavrianos-dw.gr/product_...oducts_id=7421

  14. #14
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.332
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να ρωτήσω κάτι και εγώ! όπως είχα πει κάπου επειδή έχω και δορυφορική θέλω να δίνω με το ίδιο καλώδιο σε 2 TV's σε 2 υπνοδωμάτια στο σπίτι μου, έτσι έχω εναν μικτη για την κεραια που απο ενα καλωδιο βγαζει 2 μετα το καθενα απο αυτα παει σε ενα ΤΑΦ που πεφτει μαζι και το δορυφορικο σημα απο το διπλο LNB και ενα αναλογο ΤΑΦ εχει σε καθε TV για να διαχωριζει τηλεοπτικο απο δορυφορικο σημα. Αν αυτα τα ΤΑΦ (διαχωριστες) ριχνουν λιγο το σημα μπορω να το ενισχυσω με κατι? γιατι ειδα πως εχει κατι πραγματακια που βαζουν στις δορυφορικες. http://www.satspot.gr/satellite/dori...-mixer-demixer κατι σαν αυτα εχω http://www.stavrianos-dw.gr/product_...oducts_id=7472
    ο ενισχυτης γραμμης κανει δουλεια? αν ναι στην εγκατασταση μου που πρεπει να τον τοποθετησω ακριβως? http://www.stavrianos-dw.gr/product_...roducts_id=244
    η κεραια μου ειναι σαν αυτη http://www.stavrianos-dw.gr/product_...oducts_id=7421
    Μιλάς για αναλογικό, ψηφιακό ή δορυφορικό σήμα;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καταρχην στο συγκεκριμενο σημα μιλαμε για ψηφιακο σημα οποτε μιλαω για ψηφιακο πάντα δεν εχω αναλογικό, το δορυφορικο παει στο ιδιο καλωδιο με το ψηφιακο επιγειο σημα μετα το ΤΑΦ που ειπα οποτε μιλαω και για τα 2 μαζι, αν βαλω ενισχυτη γραμμης κανει δουλεια? που πρεπει να μπει? πριν το ΤΑΦ? ή μετα? αν μπει μετα θα ενισχυει και το ψηφιακο και το δορυφορικο σημα γιατι πανε με το ιδιο καλωδιο!
    για να καταλάβετε τι εχω κανει στην φωτο εδω ερχεται ενα καλωδιο απο την εξωτερικη κεραια της ψηφιακης tv και βγαζει 2 εξοδους http://i180.photobucket.com/albums/x...dokeraias4.jpg μετα ειναι απο ενα ΤΑΦ σε καθε εξοδο και περνει το ψηφιακο σημα μαζι με το δορυφορικο και τα βγαζει σε ενα καλωδιο, και τελος στην καθε TV εχει αλλο ενα που διαχωριζει την δορυφορικη απο την ψηφιακη http://i180.photobucket.com/albums/x...axwristis1.jpg

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή ψηφιακού τηλεφωνικού σήματος σε αναλογικό
    Από melabes στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-12, 13:48
  2. Ενισχυση σηματος WI FI
    Από R_E_M_ στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 12:26
  3. Ενίσχυση Σήματος Κεραίας
    Από m.w.n.n στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-11, 22:09
  4. Ενισχυτής Σήματος Κεραίας
    Από saito στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-07, 09:20
  5. Ενισχυτης σηματος κεραιας
    Από Insomniac στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-04, 05:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας