Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.743
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Security
    Με blog post το Dropbox παραδέχθηκε πως έπεσε θύμα hacking την περασμένη εβδομάδα και πως έγινε μη εξουσιοδοτημένη πρόσβαση σε μερικούς λογαριασμούς χρηστών του.
    Η παραβίαση έγινε με υποκλοπή κωδικών από άλλα sites σύμφωνα με τον Aditya Agarwal του Dropbox.

    Ένας από τους λογαριασμούς που παραβιάστηκαν ανήκε σε εργαζόμενο του Dropbox σε έγγραφο του οποίου υπήρχαν διευθύνσεις email χρηστών της cloud υπηρεσίας με αποτέλεσμα την αποστολή spam σε αυτούς, δείχνοντας πως κάτι δεν πάει καλά.
    Μετά από σχετική έρευνα από ανεξάρτητη εταιρία ασφαλείας το Dropbox θα λάβει επιπλέον μέτρα ασφαλείας
    και δεν θα επιτρέπει την φύλαξη στοιχείων των χρηστών του σε έγγραφα των υπαλλήλων του.

    Συγκεκριμένα :
    • Two-factor authentication, a way to optionally require a unique code in addition to your password when signing in. (Coming in a few weeks)
    • New automated mechanisms to help identify suspicious activity. We’ll continue to add more of these over time.
    • A new page that lets you examine all active logins to your account.
    • In some cases, we may require you to change your password. (For example, if it’s commonly used or hasn’t been changed in a long time)


    Τέλος συστήνεται να μην χρησιμοιποιείται το ίδιο password σε πολλαπλά sites ενώ όσοι έπεσαν θύματα
    του hacking έχουν ήδη ενημερωθεί από το Dropbox ώστε να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα.

    Πηγή : the nextweb

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.743
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή και εγώ έλαβα spam email σε λογαριασμό "επίσημο" που χρησιμοποιώ σε συγκεκριμένες υπηρεσίες, πολλαπλά απαράδεκτο το Dropbox.

    Από την μια αποθηκεύει emails σε αρχεία υπαλλήλων του και από την άλλη υπάλληλοι του χρησιμοποιούν κοινό password σε διαφορετικές υπηρεσίες


    Αν και δεν πειράχτηκε ο λογαριασμός μου μόλις έλαβα εκείνο το spam, αμέσως άλλαξα password.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Μαλιστα..λες γι αυτο βροχη τα σπαμ τελευταια?

    θα πρεπε να το περιμενουμε ομως...
    VAMOS ARIS
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  4. #4
    Εγγραφή
    27-03-2012
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    kanena
    Κανείς δεν είναι ασφαλείς στο διαδίκτυο και καλά κάνουν που βελτιώνουν τα μέτρα ασφαλείας.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-07-2012
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Οι πιο πολύ το χρησιμοποιούν και για το πιο ασφαλές, και το διαφήμιζαν ότι τίποτα δεν παθαίνεις.. Φανταστείτε να έχετε όλη την δουλεία σας και να σας κλέψουν ή το πιο απλό να σας σβήσουν τα αρχεία σας.. Μεγάλη ζημιά τίποτα παραπάνω,, Για αυτό χίλιες φορές σε server μου που δεν είναι και "διάσημος" παρά εδώ στο μεγάλο σύννεφο..

  6. #6
    Εγγραφή
    17-05-2003
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    30Mbps/3Mbps
    ISP
    Virgin Media
    Router
    Virgin Media Super Hub
    Γι' αυτό και είναι καλύτερο να κάνουμε encrypt τα σημαντικά αρχεία locally προτού τα ανεβάσουμε στο cloud. Προτείνω σε όλους ανεπιφύλακτα το BoxCryptor. Έχω αγοράσει license εδώ και ένα χρόνο και είμαι πολύ ικανοποιημένος:
    https://www.boxcryptor.com/

  7. #7
    Εγγραφή
    15-07-2012
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Πάλι δεν θα τα ανέβαζα στο cloud... αν και δύσκολα ο άλλος να το "σπάσει" αλλά ποτέ μην λες ποτέ λολ

  8. #8
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας από τους λογαριασμούς που παραβιάστηκαν ανήκε σε εργαζόμενο του Dropbox σε έγγραφο του οποίου υπήρχαν διευθύνσεις email χρηστών της cloud υπηρεσίας
    Εντάξει δεν λέω, άνθρωποι είμαστε αλλά είναι δυνατόν να συμβαίνουν πράγματα σαν και αυτό σε τέτοιου είδους υπηρεσίες όπου η ασφάλεια είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας; Από την μία έχεις αυτό από την άλλη έχεις εταιρίες κολοσσούς που δεν κωδικοποιούν καν τους κωδικούς, αίσχος απλά.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-08-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14884/1011
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Michelin Pilot exalco
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από την στιγμή που τα αρχεία είναι σε cloud πολύ εύκολα “κάποιος/α” μπορεί να τα πάρει και θα έχει όσο χρόνο θέλει για να τα ανοίξει είτε αυτά είχαν κωδικούς είτε είχαν encryption, όλα σπάνε με τον χρόνο και τα κατάλληλα εργαλεία.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Πανέμορφα... Δυστυχώς για μερικούς οι cloud υπηρεσίες είναι αναγκαιότητα, καθώς μπορεί να δουλεύουμε locally ένα αρχείο που βρίσκεται στο cloud.. Η εμπιστοσύνη μου σε κάθε μεγάλη υπηρεσία έγκειται αποκλειστικά στη φήμη που τη συνοδεύει.

    Μεγάλο foul απο το dropbox όχι στη σοβαρότητα του περιστατικού, αλλα στη σοβαρότητα που δεν είχε ωστε να μη γίνει όλο αυτό το σκηνικό.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LEFTKOYL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που τα αρχεία είναι σε cloud πολύ εύκολα “κάποιος/α” μπορεί να τα πάρει και θα έχει όσο χρόνο θέλει για να τα ανοίξει είτε αυτά είχαν κωδικούς είτε είχαν encryption, όλα σπάνε με τον χρόνο και τα κατάλληλα εργαλεία.
    Αν είναι να καταφέρει να σπάσει τα αρχεία μου όταν θα με έχουν φάει τα σκουλίκια στο χώμα, χαλάλι του.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.447
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Μια χαρά κάνω που έχω ένα Serveraki στο εξωτερικό για τέτοιες δουλείες ! Τα ανεβάζω με WCP πάνω τέλος ! Public URL πρόσβασβ με http με SSL Protection και Apache Lock ... Εχω και εξιδικευμένο deamon που κάνει monitor όλα τα services που τρέχουν !

    Τρώω άπειρες επιθέσεις κάποιες φορές βέβαια αλλά μέχρι τώρα τίποτα δεν έχει συμβεί !

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πανέμορφα... Δυστυχώς για μερικούς οι cloud υπηρεσίες είναι αναγκαιότητα, καθώς μπορεί να δουλεύουμε locally ένα αρχείο που βρίσκεται στο cloud.. Η εμπιστοσύνη μου σε κάθε μεγάλη υπηρεσία έγκειται αποκλειστικά στη φήμη που τη συνοδεύει.

    Μεγάλο foul απο το dropbox όχι στη σοβαρότητα του περιστατικού, αλλα στη σοβαρότητα που δεν είχε ωστε να μη γίνει όλο αυτό το σκηνικό.

    Πάντα δουλεύω remotely αλλά ποτέ πάνω σε cloud ... Στήνω πάντα δικές μου υπηρεσίες που εξυπηρετούν μοναχά εμένα και πάντα με ασφάλεια VPN !
    Τα δεδομένα μου ποτέ δεν τα αφήνω στα αδιάκριτα μάτια των άλλων !

  13. #13
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    HAUWAEI Echolife 520c
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά κάνω που έχω ένα Serveraki στο εξωτερικό για τέτοιες δουλείες ! Τα ανεβάζω με WCP πάνω τέλος ! Public URL πρόσβασβ με http με SSL Protection και Apache Lock ... Εχω και εξιδικευμένο deamon που κάνει monitor όλα τα services που τρέχουν !

    Τρώω άπειρες επιθέσεις κάποιες φορές βέβαια αλλά μέχρι τώρα τίποτα δεν έχει συμβεί !

    - - - Updated - - -


    Πάντα δουλεύω remotely αλλά ποτέ πάνω σε cloud ... Στήνω πάντα δικές μου υπηρεσίες που εξυπηρετούν μοναχά εμένα και πάντα με ασφάλεια VPN !
    Τα δεδομένα μου ποτέ δεν τα αφήνω στα αδιάκριτα μάτια των άλλων !
    Και πολύ καλά κάνεις, αλλά δεν έχουμε όλοι αυτή την ευχέρεια.

    Είναι μια προσωρινή λύση πάντως το encryption.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.243
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει δεν λέω, άνθρωποι είμαστε αλλά είναι δυνατόν να συμβαίνουν πράγματα σαν και αυτό σε τέτοιου είδους υπηρεσίες όπου η ασφάλεια είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας; Από την μία έχεις αυτό από την άλλη έχεις εταιρίες κολοσσούς που δεν κωδικοποιούν καν τους κωδικούς, αίσχος απλά.
    Tωρα τι να πω ακριβώς, πόσους κανονισμούς ασφαλείας ακριβώς παραβίασε το συγκεκριμένο άτομο αναρτώντας αρχείο με emails που ανήκουν σε συνδρομητές της υπηρεσίας δεν μπορώ καν να σκεφτώ...

    Απαράδεκτοι. Και λέω απαράδεκτοι γιατί τέτοιες ενέργειες τελικά στιγματίζουν όχι τον υπάλληλο αλλά την εταιρεία.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  15. #15
    Εγγραφή
    15-07-2012
    Μηνύματα
    231
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παιδιά το encryption σπάει είτε ssl είτε https είτε οτιδήποτε, απλά σπάει δύσκολα. Εδώ τις προάλλες σπάσανε το ssl και δεν μιλάω μετά από 50 ή 100 χρόνια. Ότι κλειδώνει--> ξεκλειδώνει , είναι νόμος.. Το θέμα είναι να μην είναι τόσο εμφανές αυτό που κάνεις, για να μπορέσεις να δώσεις μεγαλύτερη ασφάλεια αυτόματα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-11, 21:01
  2. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-10, 20:14
  3. Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-10, 21:52
  4. Θύμα hacking το Αμερικάνικο site της Kaspersky
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-09, 22:33
  5. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-09, 13:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας