Σελ. 80 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 607075787980
Εμφάνιση 1.186-1.191 από 1191
  1. #1186
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το 6 εχει αρκετα θεματα polishing. Το πιο εκνευριστικο εχει να κανει με το bottom bar - dock. Ωραιο το hover οπτικα, αλλα το "landing" που βαλανε για να μην χανεις pixel δεν λετουργει καλα. Οταν πατας το menu, αναλογα το υψος της καθε υποκατηγοριας των εφαρμογων, αυτο ανεβοκατεβαινει.

    Στα συν βεβαια πως το edit mode ειναι πλεον χρηστικο.

  2. #1187
    Εγγραφή
    27-11-2008
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με το μεγαλο iso εγκατασταση (tumbletweed) εγινε.χ11 μπηκα κανονικα στο δε wayland υπολειτουργει το mouse αν γνωριζει καποιος τι να κανω ευχαριστω.

    - - - Updated - - -

    sudo zypper up
    sudo zypper ref ,
    sudo zypper patch
    sudo zypper inr Μ αυτες τις 4 εντολες εχω wayland κανονικα mouse και nvidia drivers
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnmayson2 : 17-03-24 στις 22:38.

  3. #1188
    Εγγραφή
    30-03-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ είμαι σε tumbleweed και είμαι ευχαριστημένος, Για το neon δεν έχω την καλύτερη άποψη αλλά άλλοι είναι ευχαριστημένοι, ο firefox αναβαθμίζεται γιατί στο neon έρχεται από το mozilla ppa repo.

    Tumbleweed κατέβαζω πάντα το μεγάλο iso είναι πιο γρήγορο, το netinstall κατεβάζει όλα τα πακέτα και το opensuse δεν έχει τους πιο γρήγορους mirrors. Fedora επίσης είναι μια χαρά αλλά όχι rawhide παραείναι bleeding edge, δοκίμασε την 40 που θα βγει σε κάνα μήνα με plasma 6.0.

    Γενικά το plasma 6.0 είναι πολύ φρέσκο ακόμα παντού θα έχεις θέματα.

  4. #1189
    Εγγραφή
    27-11-2008
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20240318_194205.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  199,8 KB 
ID: 254761Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20240318_194205.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  199,8 KB 
ID: 254761

    - - - Updated - - -

    Αφου περιμενω ενα λεπτο login screen δε βλεπω εχω κανει εγω κατι λαθος η προβλημα του kde στο tubletweed;;2 Ο μονοσ τροποσ για fonts micresoft ηταν να εγκαταστησω το fetchmsttfonts ασ μου επιβεβεαιωσει καποιος οτι το χω κανει σωστα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linkdesink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι σε tumbleweed και είμαι ευχαριστημένος, Για το neon δεν έχω την καλύτερη άποψη αλλά άλλοι είναι ευχαριστημένοι, ο firefox αναβαθμίζεται γιατί στο neon έρχεται από το mozilla ppa repo.

    Tumbleweed κατέβαζω πάντα το μεγάλο iso είναι πιο γρήγορο, το netinstall κατεβάζει όλα τα πακέτα και το opensuse δεν έχει τους πιο γρήγορους mirrors. Fedora επίσης είναι μια χαρά αλλά όχι rawhide παραείναι bleeding edge, δοκίμασε την 40 που θα βγει σε κάνα μήνα με plasma 6.0.

    Γενικά το plasma 6.0 είναι πολύ φρέσκο ακόμα παντού θα έχεις θέματα.
    κοιτα η σκεψη μου ειναι η εξης θα βαλω ενα distro με kde plasma 6 για καθημερινη χρηση για δοκιμη εκτος arch. Απο αυτα που εχω δοκιμασει το fedora γενικως μου χει κανει θετικη εντυπωση. Οσο αφορα το kde τα πακετα βγαινουν πρωτα στο neon και μετα στους υπολοιπους. το νεον δεν με βολεψε αρα πρπει να κανω επιλογη η tubletweed (γι αυτο το βαλα για δοκιμη) η fedora. Aν παω σε fedora εννοειται σε 40 θα παω και οχι rawhide. To rawhide το βαλα διοτι ηταν το μονο σε fedora που ειχε kde plasma 6.Με τη σκεψη που εχω τωρα επιλεγω fedora απλως εβαλα και tubletweed για να μη παω μεχρι τισ 18 απριλη που βγαινει επισημα το fedora. το μονο αρνητικο sto rawhide ειναι αυτη η αλλαγη πυρηνα καθε 2 μερες περιπου. Το tubletweed επειδη ειναι γερμανικο δε ειμαι σιγουρος μεχρι στιγμης.

  5. #1190
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    FYI και για να μην κάνω cross posting αφήνω αυτό.

    Γενικά όλα καλά, έπαιξε και το Teams μέσω browser (Brave, στον Chromium δεν παίζει σωστά ο ήχος) με Wayland που το είχα άγχος. Αν και είχα παραπονεθεί για τη «βιαστική» μετάβαση του KDE Neon σε Plasma 6 στην τρέχουσα LTS έκδοση μέχρι στιγμής προχωράμε χωρίς πόνο Θυμάμαι τη μετάβαση από KDE 3.x σε KDE 4 που είχε πολλά περισσότερα προβλήματα (λογικό με όλη την αλλαγή αρχιτεκτονικής και την εισαγωγή του Plasma).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αν βοηθαει, αλλα το viber χτιζεται σε qt6 απο την 18 και μετα, δηλαδη απο την επομενη αυτης που εχεις τωρα. Τα κουσουρια της και ολα τα workarounds που θελει για να τρεξει, αν δεν τρεχει σωστα, αναφερονται στο aur. Μεσα σε αυτα εινια και αυτο που λες.
    Με την τελευταία έκδοση 21.8.0.11 δε χρειάζομαι πλέον το workaround.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #1191
    Εγγραφή
    27-11-2008
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικα ειχα κανει εγω λαθος στο login screen Μεσα στη νεα βδομαδα θα κυκλοφορησουν plasma6.0.3 .Γνωριζετε αν εχουν καποια μερα συγκεκριμενη που δινουν τα update??Το αφαιρεσα το tumbletweed θα βαλω fedora 40 beta.

Σελ. 80 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 607075787980

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας