Σελ. 50 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 3040454849505152556070 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 736-750 από 1191
  1. #736
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχετε κάποιο network share mounted;
    Εγώ τουλάχιστον όχι.

  2. #737
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Ούτε εγώ. Είναι παράξενο γιατί όταν κλείσω τον thunar και κάνω shutdown γίνεται αστραπιαία.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  3. #738
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εγώ. Είναι παράξενο γιατί όταν κλείσω τον thunar και κάνω shutdown γίνεται αστραπιαία.
    Ακριβώς. Arch τρέχεις; Full updated;

  4. #739
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς. Arch τρέχεις; Full updated;
    debian sid, Full updated.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  5. #740
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ασχολείσαι. Ουσιαστικά νεκρό software και αυτό. Όπως τα περισσότερα KDE apps.

    Όπως λέει και στο r το πρόβλημα παρατηρήθηκε 3 χρόνια πριν αλλά οι devs

    Λογικό να υπάρχει τρία χρόνια πάντως, αφού τα τελευταία 3 χρόνια είναι ελάχιστες οι αλλαγές στον κώδικα.
    Πήρε πόδι από το σύστημα και από εδώ. Έβαλα το clementine που μου είχε προταθεί παλαιότερα εδώ στο φόρουμ και μπορώ να πω ότι για τα βασικά που με ενδιαφέρουν είμαι ικανοποιημένος. Θα κοιτάξω λίγο τι παίζει και με mpd...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από divinesheet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει τρόπος στο Launcher (μενού έναρξη) να ρυθμίσω το ύψος του ώστε να μην χρησιμοποιώ το ροδάκι για να βρίσκω τις εφαρμογές μου;
    πχ στο πρώτο tab - favourites έχω αρκετές αλλά θα ήθελα να είναι πιό ψηλό το μενού για να μην χρειάζομαι scrolling...
    Έχω ψάξει αλλά δεν έχω καταλάβει ποιά είναι η ρύθμιση ή αν υπάρχει.

    EDIT: Βασικά, μόλις έκανα ένα σωστό googlάρισμα (δεν έψαχνα με το όνομά του - Application Launcher) και βρήκα τη λύση:
    http://karuppuswamy.com/wordpress/20...her-main-menu/
    (ALT+right-click σε κενό μέρος του παραθύρου)
    Εδώ ναι μεν βρήκα πώς να αλλάζω μέγεθος στα αντικείμενα του γραφικού περιβάλλοντος, αλλά εκεί που με νοιάζει περισσότερο -στο μενού "έναρξη"- δεν μου συγκρατεί το μέγεθος αυτό μετά από shutdown/logout. Πώς μπορώ να το κάνω να παραμείνει μόνιμα στο μέγεθος που θέλω;
    topkek

  6. #741
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πετυχα νωριτερα στο reddit αυτο το fork του clementine
    https://www.strawbs.org/

    Ο λογος για το fork ειναι αυτο που περιγραφεται σε αυτο το issue report
    https://github.com/clementine-player...ne/issues/5344

    Και βλεποντας οτι λεει και ο τυπος στο τελευταιο σχολιο
    And I just want to add I am stunned by this arrogance (Dont know a nicer word for it, sorry).
    When i read about this elsewhere, i could not believe it. But yeah, just stunning.. Without any reasoning, discussion or explantion. Just f..k you.
    Great spirit never mind social skills.
    αναρωτιεμαι ποσα fuck you επρεπε να εχω πει δημοσια σε τετοιους devs...
    ديميتريس

  7. #742
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετυχα νωριτερα στο reddit αυτο το fork του clementine
    https://www.strawbs.org/
    Ωραίος! Thanks

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λογος για το fork ειναι αυτο που περιγραφεται σε αυτο το issue report
    https://github.com/clementine-player...ne/issues/5344

    Και βλεποντας οτι λεει και ο τυπος στο τελευταιο σχολιο

    αναρωτιεμαι ποσα fuck you επρεπε να εχω πει δημοσια σε τετοιους devs...
    Ώρες ώρες νομίζω ότι υπερβάλεις με τους devs, αλλά τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει και σε καταλαβαίνω περισσότερο :ρ
    Όρμα τους!
    ( Εξ'άλλου το ελεύθερο λογισμικό εκπροσωπεί την ελευθερία και την δημοκρατία, και όταν η τελευταία σταματάει να δουλεύει, έρχεται και το fork τελειώνει η υπόθεση. μπράβο στο εγχείρημα )
    topkek

  8. #743
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από divinesheet Εμφάνιση μηνυμάτων
    ( Εξ'άλλου το ελεύθερο λογισμικό εκπροσωπεί την ελευθερία και την δημοκρατία, και όταν η τελευταία σταματάει να δουλεύει, έρχεται και το fork τελειώνει η υπόθεση. μπράβο στο εγχείρημα )
    Εκπροσωπεί την δημοκρατία του dev όχι του χρήστη. Ο χρήστης δεν έχει δικαίωμα να πει άποψη αν δεν βαράει παλαμάκια στον dev. Το ύφος του dev είναι πλέον πολύ συνηθισμένο στο ανοικτό λογισμικό. Και δυστυχώς το βλέπεις πολλές φορές και εδώ μέσα όταν κάποιος έχει αντίθετη άποψη, με ατάκες "αν δεν σου αρέσει γράψε το δικό σου" κτλ, για software που δεν είναι καν δικό τους.
    Και συνεχίζουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο, και μετά έρχεται ο κατακερματισμός και η απαξίωση γιατί κάποια projects μένουν με 1-2 devs και καταλήγουμε όπως το kde που από υπόδειγμα έγινε ανέκδοτο.
    Αλλά όταν τα λέγαμε έπρεπε να γράψουμε το δικό μας DE για να έχουμε άποψη...

  9. #744
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το αντίθετο συμβαίνει, πλήρης απαξίωση των dev επειδή δεν χορεύουν όταν τους βαράμε παλαμάκια.

    Όταν κάποιος βάζει άπειρες ώρες χωρίς να πληρώνεται, κάνει το χόμπυ του. Δεν γνωρίζω πολλούς ανθρώπους που δέχονται υποδείξεις στα χόμπυ τους. Αλήθεια, εσένα ποιο είναι το χόμπυ σου; Να σου δώσω μερικές οδηγίες πως να το κάνεις σωστά.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #745
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αντίθετο συμβαίνει, πλήρης απαξίωση των dev επειδή δεν χορεύουν όταν τους βαράμε παλαμάκια.

    Όταν κάποιος βάζει άπειρες ώρες χωρίς να πληρώνεται, κάνει το χόμπυ του. Δεν γνωρίζω πολλούς ανθρώπους που δέχονται υποδείξεις στα χόμπυ τους. Αλήθεια, εσένα ποιο είναι το χόμπυ σου; Να σου δώσω μερικές οδηγίες πως να το κάνεις σωστά.
    Η αλήθεια, όπως σχεδόν πάντα, βρίσκεται στη μέση. Σίγουρα ισχύει ότι ο dev δεν πρέπει να χορεύει επειδή εμείς βαρέσαμε το νταούλι. Αυτό με το χόμπυ όμως δεν πολυ-ισχύει. Υπάρχουν χόμπυ και χόμπυ. Όταν ασχολείσαι πχ με τον μοντελισμό, ο μόνος αποδέκτης είσαι εσύ. Δεν τα κάνεις τα μοντέλα για άλλους ούτε και θα το δει άλλος. Το αντίστοιχο στο software είναι τα private projects που δεν διανέμεις σε άλλους οπότε εκεί όντως κάνεις ό,τι θέλεις και έχουν όποια ποιότητα θέλεις. Δεν χρειάζεται ούτε σχόλια να έχεις ούτε δόκιμο κώδικα ούτε τίποτα.

    Όταν όμως διανέμεις ένα software και το προωθείς σε κόσμο, υποθέτω ότι σε ενδιαφέρει να είναι χρηστικό και σε άλλους αλλιώς γιατί το έδωσες; Για να έρθω στην αναλογία με τον μοντελισμό, αν κάνεις μια έκθεση με τα μοντέλα σου και φωνάζεις κόσμο (ακόμη και χωρίς εισιτήριο), τότε έχει δικαίωμα ο επισκέπτης να σου πει ότι το αεροπλάνο του 2ου παγκοσμίου το έβαψες λάθος χρώμα από αυτό που είχε στην πραγματικότητα, ή ότι ο εκθεσιακός χώρος δεν είναι καθαρός ή ποιος ξέρει τι.

    Καταλαβαίνω επίσης ότι υπάρχουν σπαστικοί και ισχυρογνώμονες χρήστες που θα επιμένουν να αλλάξει το μισό project για να γίνει το δικό τους "όραμα", στην προκείμενη περίπτωση όμως δεν ήταν αυτό. Όταν έχεις ένα πρόγραμμα αναπαραγωγής ήχου και απαντάς "δεν μας ενδιαφέρουν οι audiophiles" (και μάλιστα κατευθείαν στο πρώτο μήνυμα, όχι μετά από μακροσκελή συζήτηση που ήσουν κουρασμένος ή κάτι τέτοιο) τότε είσαι βλάκας. Όπως σωστά τους έγραψε ένας στα σχόλια, είναι σαν να πουν οι devs του gimp "δεν μας ενδιαφέρουν οι γραφίστες". Τέτοιο επίπεδο βλακείας έχω να δω από τους devs του pidgin (μακράν οι πιο βλαμμένοι άνθρωποι στον χώρο του opensource).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #746
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Βασικά νομίζω ότι το σωστό είναι να μη γενικεύουμε. Βλαμμένοι devs φυσικά υπάρχουν - ο τύπος από το clementine είναι χαρακτηριστικό αν και ακραίο παράδειγμα - δεν είναι όλοι όμως. Για την ακρίβεια οι βλαμμένοι είναι μια ελάχιστη μειοψηφία. Αν δεν ίσχυε αυτό, δεν θα μιλούσαμε καν για open source community.

    Από εκεί και πέρα, αντιλαμβάνομαι και τη θέση των devs. Ο χρόνος είναι πεπερασμένος ενώ τα feature/support requests ατελείωτα. Αν δεν βγάζεις λεφτά από το development είναι δεδομένο ότι τα user requests που έχουν χαμηλό priority για σένα παίζει να μην υλοποιηθούν και ποτέ.
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  12. #747
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά νομίζω ότι το σωστό είναι να μη γενικεύουμε. Βλαμμένοι devs φυσικά υπάρχουν - ο τύπος από το clementine είναι χαρακτηριστικό αν και ακραίο παράδειγμα - δεν είναι όλοι όμως. Για την ακρίβεια οι βλαμμένοι είναι μια ελάχιστη μειοψηφία. Αν δεν ίσχυε αυτό, δεν θα μιλούσαμε καν για open source community.

    Από εκεί και πέρα, αντιλαμβάνομαι και τη θέση των devs. Ο χρόνος είναι πεπερασμένος ενώ τα feature/support requests ατελείωτα. Αν δεν βγάζεις λεφτά από το development είναι δεδομένο ότι τα user requests που έχουν χαμηλό priority για σένα παίζει να μην υλοποιηθούν και ποτέ.
    Συμφωνώ και στα δύο. Πότε είπα ότι όλοι οι devs είναι βλαμμένοι; Εννοείται πως λίγοι είναι οι ακραίοι. Φυσικά και ο χρόνος είναι ο λίγος και δεν μπορούν να υλοποιηθούν όλες οι requests. Το μέσο δημοφιλές project στο github έχει 450 issues που ο καθένας ζητάει το μακρύ του και το κοντό του.

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως (αν έχω καταλάβει καλά γιατί δεν το πολύ παρακολούθησα) μιλάμε α) για κάτι ζωτικής σημασίας για τη φύση του projects, β) για κάτι που υπήρχε και αφαιρέθηκε όχι κάτι που έπρεπε να αφιερωθεί χρόνος για να υλοποιηθεί.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #748
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν όμως διανέμεις ένα software και το προωθείς σε κόσμο, υποθέτω ότι σε ενδιαφέρει να είναι χρηστικό και σε άλλους αλλιώς γιατί το έδωσες; Για να έρθω στην αναλογία με τον μοντελισμό, αν κάνεις μια έκθεση με τα μοντέλα σου και φωνάζεις κόσμο (ακόμη και χωρίς εισιτήριο), τότε έχει δικαίωμα ο επισκέπτης να σου πει ότι το αεροπλάνο του 2ου παγκοσμίου το έβαψες λάθος χρώμα από αυτό που είχε στην πραγματικότητα, ή ότι ο εκθεσιακός χώρος δεν είναι καθαρός ή ποιος ξέρει τι.
    ωραία αναλογία ο μοντελισμός. Και τι θα του πεις τότε εσύ για τα χρώματα; Κάτσε βάφτο εσύ και άδειασε μου την γωνιά γιατί ακούνε και άλλοι χρήστες/πελάτες/μοντελιστές και μου χαλάς την μόστρα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εκεί και πέρα, αντιλαμβάνομαι και τη θέση των devs. Ο χρόνος είναι πεπερασμένος ενώ τα feature/support requests ατελείωτα. Αν δεν βγάζεις λεφτά από το development είναι δεδομένο ότι τα user requests που έχουν χαμηλό priority για σένα παίζει να μην υλοποιηθούν και ποτέ.
    Και εκεί έχεις δύο επιλογές:
    - Λόγω περιορισμένου χρόνου δεν μπορώ να το υλοποιήσω, εξάλλου δεν χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο feature/βιβλιοθήκη/whatever και δεν μπορώ να το τεστάρω/αφιερώσω χρόνο
    - Είσαι βλάκας, δεν ασχολούμαι με ανοησίες. Τράβα φτιάχτο μόνος σου. Αλλιώς βάλε windows, linux rules

    Το πρώτο πιθανόν να φέρει βοήθεια/συνεργασία/co-dev. Το δεύτερο θα φέρει fork και κατακερματισμό. Αυτός που έκανε το fork θα μπορούσε πολύ απλά να δουλέψει μαζί του και να φέρει το feature στο αρχικό project.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αντίθετο συμβαίνει, πλήρης απαξίωση των dev επειδή δεν χορεύουν όταν τους βαράμε παλαμάκια.
    όπως πάντα, πας στο άλλο άκρο για στηρίξεις την άποψη σου


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κάποιος βάζει άπειρες ώρες χωρίς να πληρώνεται, κάνει το χόμπυ του. Δεν γνωρίζω πολλούς ανθρώπους που δέχονται υποδείξεις στα χόμπυ τους. Αλήθεια, εσένα ποιο είναι το χόμπυ σου; Να σου δώσω μερικές οδηγίες πως να το κάνεις σωστά.
    Το αν κάποιος θα το δει πρόταση ή υπόδειξη είναι καθαρά στον χαρακτήρα του και στην αντίληψη του για τον κόσμο. Εγώ θα ακούσω τον άλλον όχι μόνο γιατο χόμπι μου, ακόμα και πάνω στην δουλειά μου. Έτσι μόνο πας μπροστά, όχι με τουπέ τα ξέρω όλα. Αν θυμάμαι καλά ασχολείσαι/ασχολιόσουν με την φωτογραφία, αν λοιπόν κάποιος στο flickr ή όπου αλλού σου έλεγε θα μπορούσες να παίξεις λίγο με το iso/contrast/shutter κτλ, τι θα του πεις;
    - Ρε α γ... που θα μου πεις πως θα κάνω το χόμπι μου;
    - Θα μπορούσα αλλά δεν γινόταν γιατί δεν (κάτι κάτι κάτι)
    - Ενδιαφέρον θα το δοκιμάσω

    Όσο για το χόμπι, γελάει ο κόσμος μερικές φορές. Μιας και είμαστε στο thread του kde, να θυμίσω το baloo. Όταν βγήκε αυτός ο χομπίστας δεν είχε βάλει επιλογή να κλείνει. Γέμισε το kde fora και οι λίστες με χρήστες να ρωτάνε πως κλείνει γιατί δεν το χρησιμοποιώ και ο χομπίστας απαντούσε "να το χρησιμοποιείς", "έτσι θα είναι από δω και πέρα, deal with it", "είπαμε δεν κλείνει και δεν θα κλείνει, τέλος και μην μου τα πρήζετε" και κλείδωνε τα theads. Τελικά βέβαια ο χομπίστας δούλευε full time στο baloo, πληρωμένος από μία εταιρία. Full time ξαναλέω.

    Αλλά για μένα δεν είναι ο κάθε dev το πρόβλημα. Πάντα θα υπάρχουν υπερόπτες κτλ που θα λένε έτσι είναι και αν σου αρέσει
    https://www.adslgr.com/forum/threads...01#post5383801
    ή να απειλούν να σου κλειδώσουν thread
    https://www.adslgr.com/forum/threads...82#post5383982
    και να κλειδώνουν bug reports με ένα "δεν θα κλείνει είπαμε και τέλος". Από αυτούς δεν γλιτώνουμε.
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται κάποιοι χρήστες να επαναλαμβάνουν απλά την άποψη του επαγγελματία και full time employed χομπίστα. πχ στην περίπτωση του baloo πάλι ο mrsaccess τον είχε δικαιολογήσει με το "μια χαρά φέρθηκε".

    Και βλέπουμε πως πάει το kde και (κυρίως) τα kapps που το έκαναν κάποτε αυτό που είναι. Αλλά μην μιλάτε, κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας τώρα...

  14. #749
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.501
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Plasma 5.15 απο σημερα
    https://www.kde.org/announcements/plasma-5.15.0.php
    ديميتريس

  15. #750
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βρεις χρονο, μιας και εχεις επαφη με Debianoειδή-Ubuntuoειδή:

    1) Kubuntu -> Aν θες "stable" release, με αντίστοιχη εκδοση KDE
    2) Neon -> Αν θες ακομα πιο "stable" release (συνήθως βγαινει νεα εκδοση neon πανω στο point release) με ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ (rolling) έκδοση KDE.

    Αν και πολύ θα ήθελα να υπήρχε κάτι σαν το παλιο KDEmod στο Archlinux, αλλα αυτο ηταν προπολεμικο πλεον ( KDE 3.5.x )
    Λοιπόν λέω να ρίξω πάνω στο λαπτόπι αυτόν τον ssd που έλεγα ότι έχω κονομήσει και μετά από πολλά πολλά χρόνια να αφήσω τη Σουζάνα και να ξαναγυρίσω σε Kubuntu. Σκέφτομαι όμως αν είναι καλύτερα να εγκαταστήσω τελευταίο Kubuntu με KDE backports ή το KDE Neon. Για το πρώτο βλέπω αυτή την προειδοποίηση σχετικά με τα backports:

    Note: Upgrading from 18.04 to 18.10.

    PPAs (including this one) are automatically disabled when upgrading between Kubuntu distribution versions. As this PPA may eventually contain packages with a newer version than can be found in the 18.10 main archive, it is advisable to use the 'ppa-purge' command to remove this PPA and downgrade packages to the versions found in 18.04 before attempting upgrades to 18.10.

    This can be done with the commands:

    sudo apt-get install ppa-purge
    sudo ppa-purge kubuntu-ppa/backports
    Δηλαδή αυτή η δουλειά πρέπει να γίνεται σε κάθε εξαμηνιαίο upgrade του Kubuntu;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 50 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 3040454849505152556070 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας