Σελ. 27 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829323747 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 391-405 από 1191
  1. #391
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου λέει το άλλο το παλικάρι 5 χρόνια έκανε debug στο Nepomuk, o ranger κι αν έχει ασχοληθεί με bug reports στο KDE (και είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις αυτό), και λες ότι δε γουστάρουν να κάνουν ένα bug report;;;
    Τα link για τα 2 bug έχουν δοθεί στο νήμα και όχι από εμένα. Εσύ είδες πολλούς στην CC; Αν είσαι dev θα λύσεις το πρόβλημα που απασχολεί 100 άτομα ή το πρόβλημα που απασχολεί μόνο 1;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #392
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα link για τα 2 bug έχουν δοθεί στο νήμα και όχι από εμένα. Εσύ είδες πολλούς στην CC; Αν είσαι dev θα λύσεις το πρόβλημα που απασχολεί 100 άτομα ή το πρόβλημα που απασχολεί μόνο 1;
    Αυτό ήταν το πρόβλημα δηλαδή; Τότε γιατί δεν το άφησε ανοικτό να δει πόσοι θα μπουν στη cc και πόσοι θα το ψηφίσουν; Τι έκανε; Είπε δεν θα το κάνω και το έκλεισε. Αφού τον κράξανε όλοι στο blog το άνοιξε πάλι

    - - - Updated - - -

    I stand corrected.

    Δεν περίμενε να δει πόσους ψήφους θα πάρει γιατί έχει απενεργοποιήσει τους ψήφους στο baloo. Γιατί άραγε;

  3. #393
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    mrsaccess, για ποιο λόγο να γραφτώ στο cc του bug; Δεν με ενδιαφέρει το πρόγραμμα. Πως να το κάνουμε;
    (άσε που όταν το είδα το είχε κλείσει ως wontfix)
    Μα το έγραψα 2 φορές πως το bug ξανάνοιξε μετά την πίεση των χρηστών. Να γραφτείς γιατί δεν είναι για να διορθώσει το Baloo αλλά για να μπει το κουμπάκι απενεργοποίησης που θέλεις. Αν το bug έχει 100 άτομα στην CC, ακόμη και αν ο dev λειτουργεί με λάθος τρόπο, οι υπόλοιποι devs θα μπορέσουν να τον πιέσουν. Θα του πουν ρε βλάκα, 100 χρήστες φωνάζουν, φτιάξε το.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεν μπορώ να το απεγκαταστήσω γιατί μέχρι και το gwenview το έχει εξάρτηση! Δεν θέλω indexing και δεν χρησιμοποιώ tags στις εικόνες μου. Πως να το κάνουμε;

    Κώδικας:
    ┌─ Fri Apr 25, 00:01:23 
    └─┌─ root /mnt/Data
      └─ # pacman -Rsn baloo
            checking dependencies...
    error: failed to prepare transaction (could not satisfy dependencies)
    :: baloo-widgets: requires baloo
    :: kactivities: requires baloo
    :: kdegraphics-gwenview: requires baloo
    :: kdepim-libkdepim: requires baloo
    Το Baloo κανονικά μπορεί να απεγκατασταθεί. Στο OpenSUSE που διάβασα νωρίτερα στο planet, γίνεται. Στο Gentoo δεν έχω προλάβει να το βάλω αλλά με μια ματιά στα use flags, επίσης γίνεται. Η κύρια έλλειψη υποθέτω πως θα είναι το full text search για το kmail. Εδώ δυστυχώς κάποιος θα πρέπει να προσφέρει ένα patch ή ένα plugin για υποστήριξη και άλλων μηχανών για text search (πχ recoll που αναφέρθηκε).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπε κανείς ότι συνωμοτούν, αλλά το αποτέλεσμα αυτό είναι. Διώχνουν κόσμο. Ο χρήστης πχ που δεν μπορεί να κλείσει το indexing και δεν το θέλει θα αναγκαστεί να το βγάλει και να αφήσει και όσες Κ-εφαρμογές το χρησιμοποιούν.

    Έχεις δίκαιο ότι προσπάθησες να βρεις το bug και σου απάντησα "κάπως". Όμως δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το post του giorgosts. Και εξάλλου, υφάκι ήταν το να ανακαλύπτεις ανυπόστατες εικασίες σε μια συζήτηση για το πρόγραμμα της ΕΕ και τα deliverables του. Αλήθεια, τα είδες καθόλου;
    Τα είδα όλα. Δεν συμφωνώ λοιπόν πως ο dev ήθελε να φάει τα λεφτά της ΕΕ, δεν συμφωνώ πως τον πλήρωσε κάποια εταιρεία για να βάλει τα feature που την ενδιαφέρουν, δεν συμφωνώ πως είναι πρώην χρήστης GNOME και επομένως δωσίλογος. Αυτά είναι κάποια από τα σχόλια που γράφτηκαν.
    Από την πρώτη στιγμή έγραψα πως θα προτιμούσα να υπάρχει ένα κουμπάκι για την απενεργοποίηση αλλά δεν το θεωρώ τόσο τραγικό όσο παρουσιάζεται.

    Καταλαβαίνω πως με κάποια πράγματα δεν συμφωνείτε αλλά η επίθεση στους devs δεν λύνει προβλήματα. Το KDE πάντα γεννούσε τεχνολογίες, όπως για παράδειγμα το ARTS και το DCOP. Το ARTS αν θυμάσαι είχε δημιουργήσει πολλά προβλήματα και στο τέλος της ζωής του προκαλούσε περισσότερα από όσα έλυνε. Την εποχή όμως που ξεκίνησε, χρειαζόταν.
    Αν θεωρείς πως το Kmail χάλασε, πρέπει να αναγνωρίσεις πως και ο dolphin, το gwenview, το network management, η διαχείριση πολλαπλών οθονών, το notification system, το okular, η kate, το digikam κλπ βελτιώθηκαν πάρα πολύ. Κάποια νέα προγράμματα, όπως το kde-connect τα χρησιμοποιούμε καθημερινά. Τα activities του KDE 4 είναι απαραίτητα.

    Δυστυχώς υπάρχουν και πισωγυρίσματα αλλά imo το κυριότερο πρόβλημα είναι πως το kmail ανταγωνίζεται το gmail (browser και mobile apps), ο konqueror τον chrome/firefox και πλέον ο amarok το spotify. Ειδικά για τον Konqueror, πλέον το web είναι τόσο πολύπλοκο και έχει τόση ανάγκη για επιδόσεις, που είναι σαν να γράφεις λειτουργικό σύστημα. Το έχω πει αρκετές φορές, παλαιότερα υποστήριζα την khtml και την kjs. Πλέον θεωρώ αδύνατο οποιοδήποτε project να πλησιάσει τον firefox ή τον chrome. Επίσης πισωγυρίσματα έχουμε και στο IM, αλλά πάλι οφείλεται το cloud· η χρήση skype από τρίτους, το κλείσιμο του msn και η έλευση του Android/Chrome με always on client για το gtalk (hangouts) περιορίζουν την χρήση kopete/telepathy. Μπορεί εσύ να μην τα χρησιμοποιείς αλλά τα χρησιμοποιεί το 98% που δεν έχει Linux Desktop.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #394
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Το πόσοι χρήστες φωνάζουν δεν φαίνεται μόνο από εκεί. Η περιρρέουσα ατμόσφαιρα φαίνεται από πολλά. Άσε που αν είχε ανοικτό το voting θα του έβαζα.

    Είδα το post στο planet. Το να χάσω το search στο kmail δεν είναι και λίγο. Επίσης είναι και δευτερεύουσες εφαρμογές που το έχουν ως εξάρτηση χωρίς να το χρειάζονται πραγματικά. Θα χάσω και το search στον dolphin κτλ λογικά.

    Εδώ είσαι λάθος. Κανείς δεν είπε ότι ο dev εφαγε τα λεφτό, ότι τον πλήρωσαν να βάλει ότι θέλουν κτλ και το gnome το ανέφερες εσύ όχι εμείς.
    Ο no_logo αναρωτήθηκε αν η εμμονή τους με το nepomuk ήταν λόγο της χρηματοδότησης και μετά η κουβέντα ήταν για το project, τα λεφτά στα πανεπιστήμια και τα παραδοτέα του. Και επειδή ξέρω πως δουλεύει το σύστημα, άκουσε με.
    Διαφωνείς ότι κάποιος που πληρώνεται από εταιρία για συγκεκριμένο project καίγεται πιο πολύ να πετύχει το project του για να συνεχίσει να έχει δουλειά; Τόσο παράλογο το βλέπεις; Πιστεύεις ότι αν δεν ήταν έμμισθος θα ήταν τόσο ξεροκέφαλος; Μια εταιρία ή η ΕΕ θα χρηματοδοτήσει ξανά ένα project που δεν το αγκάλιασαν οι χρήστες; Όχι.
    Η νοοτροπία του είναι απαράδεχτη. Και ας μην το δέχεσαι.

    Το kmail χάλασε, ο dolphin είναι πισωγύρισμα σε σχέση με τον konqueror (ναι ξέρω ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως fm αλλά δεν έχει νόημα αφού έχει σταματήσει η ανάπτυξη του) και δεν υποστηρίζει ούτε τα μισά, το gwenview δεν έχει φτάσει στη λειτουργικότητα του παλιού αν και πάει καλά, για network management, διαχείριση πολλαπλών οθονών, notification system, okular συμφωνώ, kate δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί κάνω απλή χρήση (προτιμώ Texmaker), με digikam και raw ξεκίνησα να ασχολούμαι πρόσφατα. Να κάνουμε τη σούμα;

    Εδώ είσαι πάλι λάθος. Γενικεύεις τις δικές σου ανάγκες. Που το είδες το 98%; Δεν είναι μόνο online το computing, καταλάβετε το επιτέλους.

    Το kdepim δεν ανταγωνίζεται το gmail. Πολύς κόσμος θέλει mail client και offline messaging. Απόδειξη; Ο thunderbird που παραμένει δημοφιλής όπως και το outlook, ο opera βγάζει αυτόνομο τον client του. Θυμάμαι πως κάνατε όλοι όταν έκλεισε το google reader. Ποιος σοβαρός επαγγελματίας θα εμπιστευτεί τέτοιες λύσεις;
    Ο konqi δεν μπορεί να συναγωνιστεί chrome/firefox γιατί όταν μπορούσε τον άφησαν να πεθάνει, όταν τους χτυπούσε στα ίσια και σε μερικά σημεία ήταν μπροστά. Θα μπορούσαν να περάσουν σε webkit, αλλά ακόμα και αυτό το άφησαν στη μέση. Τώρα είναι αργά. Ο κόσμος δεν θέλει browser-λειτουργικό σύστημα. Απόδειξη πόσοι αναζητούν ένα browser σαν τον καλό konqueror και τα πόσα projects ξεπηδάνε γιαυτό το λόγο. Και αδυνατώ να πιστέψω ότι όταν ο qupzilla είναι one man project ολόκληρο kde δεν μπορεί να έχει browser.
    Amarok & spotify ναι αλλά δεν είναι το ίδιο. Δεν είναι μόνο η online μουσική ο amarok. Δεν υπάρχει μόνο το online computing. Τέτοιες υπηρεσίες περάσανε πολλές (πιο παλιά pandora, last.fm), ο amarok είναι ακόμα εδώ.
    Το ΙΜ πέθανε οριστικά όταν έκλεισε το msn και το skype δεν αφήνει ανοικτό API. Είχε αρχίσει να ξεψυχάει λόγω wa, viber, fb και λοιπά. Σε αυτό συμφωνώ. Το skype έχει γίνει κανόνας πλέον.
    Εσύ κάτσε να αλλάζεις online υπηρεσίες κάθε τόσο, εγώ ασχολούμαι με άλλα πράγματα.

  5. #395
    Εγγραφή
    09-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για τον dev του baloo, απλά μόλις είδα το blog του, δεν είχα αντιληφθεί το bug report δεν τα παρακολουθώ άλλωστε, του έγγραψα ένα σχόλιο πολύ ευγενικά ότι δεν έχει επιλογή κλεισίματος και προσωπικά δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω γιατί χρησιμοποιώ το recoll.

    Πήγα την άλλη μέρα να δω αν μου έχει απαντήσει κάτι και το μήνυμα είχε διαγραφεί. (υπήρχε κανονικά την προηγούμενη μέρα)
    Αφού ακολούθησε σωρεία διαμαρτυριών, δεν έκατσε να σβήνει όλα τα μηνύματα
    Λόγω του αριθμού των διαμαρτυριών δεν έχει σημασία πια αν υπήρξε «τεχνικό» πρόβλημα στο σύστημα σχολίων και διαγράφτηκε το σχόλιό μου για άλλο λόγο.
    Από τους «διαμαρτυρόμενους» δεν νομίζω να ήταν μόνο users.
    Έχω την εντύπωση ότι το blog του παρακολουθείται κυρίως από devs παρά από το μέσο χρήστη
    Ίσως και αυτός να είναι ο λόγος της έντονης διαμαρτυρίας, ενώ σε έναν μέσο χρήστη θα είχε περάσει το θέμα απλά απαρατήρητο.

  6. #396
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    8(dB) / 33(dB)
    Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως με το που πέρασα σε KDE 4.13, το σύστημα κολλούσε κάθε 3 και λίγο, και αυτό λόγω του Indexing του Balloo, αφού μόλις το έκλεισα, έγινε πλήρως αποκρίσιμο. Τα indexing services και το semantic desktop είναι καλά, αλλά χρειάζεται να γίνουν πιο resource friendly για να χρησιμοποιηθούν σε όλα τα συστήματα.

    @ranger: Ο Qupzilla είναι απλά εξαιρετικός .
    Αν είμαστε ότι τρώμε τότε είμαστε γρήγοροι , φτηνοί και εύκολοι....

  7. #397
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Για να αλλάξουμε κλίμα και να φύγουμε από τη γκρίνια (έτσι και αλλιώς φάνηκε τι πιστεύουν οι χρήστες) ένα πολύ ωραίο feature:

    Unlocking KWallet with PAM

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MadAGu Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ranger: Ο Qupzilla είναι απλά εξαιρετικός .
    Πραγματικά, εξαιρετικός. Χρησιμοποιεί την webkit, πολύ καθαρό περιβάλλον, υποστιρίζει native αρκετά, υποστηρίζει και greasemoankey. Γιαυτό δε θα δεχθώ ότι οι του KDE δεν μπορούν να έχουν αξιοπρεπές browser ή να αναστήσουν τον konqueror.

  8. #398
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Μια και αναφερθήκατε στον konqi, υπήρχε παλιότερα ένα blog που ανέφερε τις αλλαγές στον κώδικα του
    http://khtml-konqueror.blogspot.gr/

    έχει να ανανεωθεί από τον Μάρτη του 2013
    οπότε ή το project είναι επίσημα νεκρό ή ο /οι υπευθυνοι δεν ανανεώνουν πλέον το blog

  9. #399
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    8(dB) / 33(dB)
    Από τη στιγμή που η webkit είναι η khtml (η αρχή της τουλάχιστον) θα ήταν προτιμότερο να βοηθήσουν στη webkit και ας πεθάνει η khtml (προσωπική άποψη).
    Αν είμαστε ότι τρώμε τότε είμαστε γρήγοροι , φτηνοί και εύκολοι....

  10. #400
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Εδώ μπορείς να δεις τι γίνεται με την khtml. Αλλά μην ξεχνάς ότι δεν αφορούν όλα τον konqueror.

    @MadAGu
    Έχτιζα και παρακολουθούσα μέχρι πρόσφατα το webkit kpart και έβλεπα την εξέλιξη. Τυπικά δεν το έχουν παρατήσει, ουσιαστικά το έχουν παρατήσει
    https://projects.kde.org/projects/ex...art/repository

    Στην αρχή έκαναν βήματα και από μία έκδοση της Qt και μετά ήταν αξιοπρεπέστατος browser (konqueror+kwebkit), μετά δυστυχώς άρχισαν να είναι trendyδες και ουσιαστικά το παράτησαν. Έχουν να βγάλουν stable έκδοση ένα χρόνο, έχουν να ανανεώσουν τα todo & issues 2 χρόνια παρά κάτι.

    https://projects.kde.org/projects/ex...changes/README
    https://projects.kde.org/projects/ex...r/changes/TODO

    Και μην πείτε δεν πειράζει, πήγαινε σε chrome/ff κτλ. Λόγω της δομής του KDE με τα kparts οι ελλείψεις στην khtml ή στο kwebkit-part επηρεάζουν και άλλες εφαρμογές, όπως τον akregator μέχρι και τον amarok.

    Όπως βλέπεις λοιπόν mrsaccess, εγώ δεν το έχω παρατήσει το άθλημα. Συμμετέχω στο kde ακόμα, και ας με ονομάζεις toxic επειδή λέω αυτά που βλέπω. Το λέω συχνά, ο υπολογιστής είναι εργαλείο δουλειάς, δεν θα βασιστώ σε cloud υπηρεσίες επειδή έγιναν μόδα.

    Ένας μαθητής έβγαλε και συντηρεί τον qupzilla με πολύ συχνά updates και μάλιστα δεν κλείνει απλά bugs αλλά προσθέτει και features. Και μάλιστα για σχεδόν ό,τι λειτουργικό κυκλοφορεί
    The project owner, maintainer and main developer is Czech student David Rosca (nowrep).
    Μην μου λέτε λοιπόν ότι το πρόβλημα του konqueror είναι ότι δεν μπορεί να χτυπήσει τους μεγάλους. Αν ήθελε μια χαρά θα μπορούσε, απλά αποφάσισαν να θέσουν άλλες προτεραιότητες.

    Το integration έφερε κόσμο στο kde, τώρα που είναι;

  11. #401
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Έχω την εντύπωση πως όλο το KDE γυρίζει σε qtwebkit, το kwebkit-part πρέπει να είναι deprecated και επί της ουσίας είναι ένας wrapper για το qtwebkit, δηλαδή δεν λειτουργεί χωρίς αυτό εγκατεστημένο. Με μια πρόχειρη ματιά, απευθείας πάνω στο qtwebkit πατάει τόσο ο rekonq, όσο και ο konqueror και ο qupzilla.

    Μόλις δοκίμασα τον qupzilla. Μπήκα στο google+ και έσκασε. Ο rekonq και ο konqueror με webkit δεν σκάνε αλλά είναι αργοί σε σχέση με τους υπόλοιπους (όπως και ο qupzilla). Επίσης δεν έχουν το ενσωματωμένο pepper flash plugin του chrome, ούτε τα εξαιρετικά developer tools, ούτε τα τόσα εξειδικευμένα plugins. Παλιά ως plugin θεωρούσαμε τον ορθογραφικό έλεγχο ή το search σε διάφορες μηχανές αναζήτησης και το ad blocking. Πλέον χρησιμοποιώ μερικά πιο εξειδικευμένα. Ο qupzilla στο link που έδωσες, μόλις πρόσθεσε nested folders στα bookmarks ενώ προσπαθεί να γυρίσει στην μηχανή του chromium (blink). Πως γίνεται να χτυπήσει τα τέρατα του χώρου;

    Το integration πάντως δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο του KDE. Το μυρίστηκε η Google και το εφάρμοσε και αυτή σε συνδυασμό με τον συγχρονισμό ανάμεσα σε διαφορετικά μηχανήματα (pc, τηλέφωνο, tablet). Τι να πω; Ίσως να φταίει και το workload μου που συνήθως είναι ανάμεσα σε κονσόλα (yakuake) και browser.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #402
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ξαναλέω, ο qupzilla είναι one man project από έναν μαθητή. Δεν είπα ότι μπορεί να παλέψει στα ίσια με τα μεγαθήρια, είπα ότι αφού ένας μαθητής έβγαλε και συντηρεί τον qupzilla φαντάσου τι θα μπορούσε να κάνει το KDE αν ήθελε. Είχα ενθουσιαστεί όταν βγήκε το KDE for windows. Τελικά δεν είδαμε ούτε μία εφαρμογή να περνάει στα windows. Όλες αυτές οι εργατοώρες ξέρεις τι browser θα σου είχαν φτιάξει τώρα; "Όσο φτάνει το πάπλωμα να απλώνεις τα πόδια σου" λένε στο χωριό μου. Ή όπως λένε και οι Κινέζοι ""που πας ρε Καραμήτρο;" kde on windows/mac, plasma media center, plasma mobile, plasma netbook, plasma active... Και μέσα σε αυτά το desktop να μένει πίσω.

    Κάνεις ένα λάθος. Μην συγκρίνεις τον σημερινό chrome/ff με τον konqueror του 2008 (γιατί ουσιαστικά ο ίδιος είναι από τότε).
    Το pepper flash plugin δεν το χρησιμοποιώ και δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει κάτι. Μακάρι όταν σταματήσουν τα bug fixes του adobe flash να μην το χρειαζόμαστε καν. Το pepper flash είναι ακόμα ένα μέτρο πίεσης της google προς το μονοπώλιο της και αυτό αρκεί για να μην το βάλω. Όχι όπου μας βολεύει κοινότητα όπως μας βολεύει εταιρία-μονοπώλιο.
    Τα υπόλοιπα είναι πάλι γενικεύσεις, δεν μπορούμε να συζητάμε πως θα κάνουμε το linux πιο φιλικό στον μέσο χρήστη και να λέμε ότι ο qupzilla είναι ελλιπείς γιατί δεν έχει dev plugins. Λέμε γιατί δεν αντικαθιστά το δημόσιο τα windows με linux. Πόσοι από τους χρήστες του δημοσίου θα χρειαστούν dev tools; Office, outlook, browser θέλει το 90% τους. Τι τους παρέχει το KDE από τα τρία; Τι τους παρείχε λίγα χρόνια πριν;


    Το integration δεν υπάρχει πλέον στο KDE. Το μυρίστηκε όπως λες η goolge, και οι ms/apple θα συμπληρώσω εγώ. Το KDE που το έφερε δεν το έχει πλέον. Αυτό είναι το λυπηρό.

  13. #403
    Εγγραφή
    09-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εν τω μεταξύ έκατσε και ασχολήθηκε με το bug ο Μάριος:
    https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=312840
    Μπράβο Μάριε!
    (βγήκε σε καλό η γκρίνια)
    ---

    Αυτό που συμβαίνει και δεν μπορώ να καταλάβω είναι όταν αναλαμβάνει ένας συντηρητής ένα έργο.
    Πχ ο προηγούμενος συντηρητής του dolphin (αν και χρησιμοποιώ konqueror ως web browser και fm, το κομμάτι fm το μοιράζεται με το dolphin) κάνει ότι κάνει, όλα καλά, δίνει τη δική του φιλοσοφία και νότα, ωραία, αλλά αφαιρεί την προβολή στηλών και κλείνει όλα τα bugs ως wontfix διότι λέει ότι είναι πολύ δύσκολο να συντηρηθεί (και έτσι θα είναι)

    Προσωπικά δεν συμφωνώ που το kde άφησε τον konqueror και εστίασε την προσοχή του στον dolphin, αλλά φαίνεται ότι ο κόσμος ήθελε dolphin, τέλος πάντων
    Μετά από 5 μήνες όμως μας άφησε στα κρύα τα νερά:
    http://ppenz.blogspot.fr/2012/06/dolphin-21.html
    Με παραξένεψε ότι αφού είχε βλέψεις να τα παρατήσει γιατί έκατσε και επηρέαζε την πορεία του KDE. Αλλά είναι η πραγματικότητα. Οι devs πάνε κ έρχονται αλλά στο μέσο της διαδρομής επηρεάζουν τη φιλοσοφία του λογισμικού και των «προσωρινών» χρηστών τους.

    I'm using KDE since version 1.2 and I never cared what market share KDE or Linux on the desktop has. However to me it was important that the desktop-environment I'm using and spending time for can compete with the desktops-environments from Microsoft and Apple.
    I don't have a good explanation why this gap has increased during the last years (at least from my perspective). One guess I have is that the kind of complexity of applications has changed during the last years:

    The user interfaces tend to become simpler and easier to the eye, while the functionality of the application itself has increased. Hiding a complex functionality behind an easy to use interface are not known strengths of "typical" developers ;-)
    The complexity of the non-user-interface-parts of applications has increased a lot. Web-browsers are a good example: While the interface got simplified during the last years, the engines showing web-pages got really complex and are maintained mostly by fulltime-developers in the meantime. There seems to be a similar trend in PIM-applications ("cloud"), chat-clients (one simple user-interface, a various number of protocols) and for desktop-search-engines (simple user-interface, really complex stuff going on behind the scenes).
    Στην παραπάνω παράθεση έχουμε και την εξήγηση:
    Σκοπός ήταν ο ανταγωνισμός των fm/web-browsers της microsoft και της apple για αυτό περάσαμε από τον konqueror στον dolphin και σπονσορίστηκε ο rekonq
    Προσωπικά δεν μου αρεσει το απλό interface των σύγχρονων browsers παρά μόνο σε notebook.
    Σαν fm δεν μπορώ να βρω καλύτερον από τον konqueror

    Πιστεύω ότι το λάθος είναι η κούρσα πίσω από τις εταιρείες m$ και apple τη στιγμή που δεν μπορούμε να πάμε προς τα εκεί λόγω έλειψης δυναμικού και χρημάτων σε σύγκριση με τους κολοσσούς
    Αλλά γιατί να πάμε προς τα εκεί;
    Μια χαρά δεν δούλευε ο konqueror; Γιατί να μην τον βελτιώσουμε έστω ένα 5% κάθε χρόνο από το να τον παρατήσουμε και να τρέχουμε με μπαλώματα και εφαρμογές γραμμένες στο πόδι;
    Θα μου πείτε ο «κόσμος» θέλει τη μόδα η οποία είναι αυτή που περιγράφει ο Peter Penz, ο οποίος μια χαρά χαίρεται το apple του τώρα, και εμείς εδώ τις εφαρμογές χαμηλής ποιότητας που δεν μπορούν να συναγωνιστουν την αγορά.. όπως χαρακτηριστικά αναφέρει.

  14. #404
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitriosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ έκατσε και ασχολήθηκε με το bug ο Μάριος:
    https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=312840
    Μπράβο Μάριε!
    (βγήκε σε καλό η γκρίνια)
    Μπράβο και από εμένα, παίζει άψογα με το ανανεωμένο αρχείο.


  15. #405
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitriosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ έκατσε και ασχολήθηκε με το bug ο Μάριος:
    https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=312840
    Μπράβο Μάριε!
    (βγήκε σε καλό η γκρίνια)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από birdflesh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο και από εμένα, παίζει άψογα με το ανανεωμένο αρχείο.
    Ευχαριστώ. Όντως είχε δυσκολία για να βρεθεί το σωστό format παρόλο που υπήρχαν τόσα παραδείγματα από τα υπόλοιπα αρχεία με γιορτές. Ευτυχώς το korganizer έπαιρνε αμέσως τις αλλαγές, οπότε τα πειράματα γινόντουσαν γρήγορα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitriosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Προσωπικά δεν συμφωνώ που το kde άφησε τον konqueror και εστίασε την προσοχή του στον dolphin, αλλά φαίνεται ότι ο κόσμος ήθελε dolphin, τέλος πάντων
    Μετά από 5 μήνες όμως μας άφησε στα κρύα τα νερά:
    http://ppenz.blogspot.fr/2012/06/dolphin-21.html
    Με παραξένεψε ότι αφού είχε βλέψεις να τα παρατήσει γιατί έκατσε και επηρέαζε την πορεία του KDE. Αλλά είναι η πραγματικότητα. Οι devs πάνε κ έρχονται αλλά στο μέσο της διαδρομής επηρεάζουν τη φιλοσοφία του λογισμικού και των «προσωρινών» χρηστών τους.
    ...
    Μια παρατήρηση, δεν άφησε το Dolphin μετά από 5 μήνες, τον άφησε μετά από 6 χρόνια. Από το 2006 έως τον 2012 ήταν ο βασικός developer. Στο post που παραθέτεις μάλιστα, αναφέρει πως ο Ettrich (ο ιδρυτής του KDE) του πρότεινε να βάλει τον dolphin ως βασικό file manager στο KDE 4 γιατί δεν είχαν κανένα developer για να εξελίξει σωστά τον konqueror και να τον περάσει στο KDE 4.
    Επίσης ο άνθρωπος δεν πληρώθηκε ποτέ, ανέπτυξε τον Dolphin στον ελεύθερο χρόνο του. Οι προτεραιότητες όμως αλλάζουν, μπορεί πχ να έκανε οικογένεια ή η εργασία του να απαιτούσε περισσότερες ώρες, δεν μπορούμε να τον κατηγορήσουμε επειδή μας έδωσε μόνο 6 χρόνια δωρεάν development.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 27 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829323747 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας