Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 99
  1. #31
    Εγγραφή
    22-02-2010
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τι να πω... Ακόμη κι εγώ, ο Die-Hard Firefox χρήστης, αρχίζω να μαλακώνω ως προς το θέμα Chrome/Chromium.

    Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τον Chromium 22 στα Win 8 Pro x64 και δουλεύει άψογα και τάχιστα. Ο Fx έχει να σωρό μικροβλάβες/δυσλειτουργίες. Θα μου πεις, εντάξει, νέο λειτουργικό... Αλλά γιατί οι άλλοι φυλλομετρητές να δουλεύουν μια χαρά και ο Fx να θέλει διαρκώς βελτιστοποιήσεις; Θέλω να πω, αρχίζει να με κουράζει γενικώς. Δε λέω, μετά την έκδοση 4, έχουν κάνει τρομερή δουλειά στη Mozilla και ο βασικός μου παραμένει ο Fx 14 και εναλλακτικός/τεστάκια Nightly 17 αλλά... Αρχίζει να μπαίνει για τα καλά ο Chromium στο παιχνίδι. Υπάρχει καλό Mouse Gestures πρόσθετο, καλό Inline-Translation και Ad Block... Τα μόνα που χρησιμοποιώ... Συνεπώς, γιατί όχι; Να πάρει!

  2. #32
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpetou Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα οσοι λετε για τον chrome εχετε δοκιμασει waterfox 64 φρεσκια εγκατασταση ?
    Η διαφορες στην ταχυτητα ειναι υπερ του waterfox
    Εγραψα περι αυτου
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Pc της δουλειας που αντικατεστησα τον FF με Chrome η διαφορα ειναι κατι παραπανω απο αισθητη σε ταχυτητα, στο σπιτι χρησιμοποιω Waterfox που ειναι optimized για 64bit και Chrome και ειναι σχεδον ιδιοι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά άλλα πράγματα δεν αντιλαμβάνομαι...
    -Σε ένα φορουμ τεχνολογίας όπου υποτίθεται ότι οι χρήστες έχουν περισσότερες γνώσεις από τον μέσο όρο, είναι δυνατόν να κρίνουμε έναν browser από το πόσο μνήμη θέλει όταν δουλεύει? Δηλαδή ποιός προσπάθησε να ανοίξει κάτι άλλο παράλληλα και πήρε μήνυμα "δεν υπάρχει άλλη μνήμη διαθέσιμη" ώστε να τον απασχολεί το θέμα? Ποιανού του χρησίμεψαν τα 100ΜΒ που κερδίζει με το Χ,Ψ browser όταν ανοίγει τις ίδιες σελίδες?
    Οταν μιλαμε για μνημη δεν εννoουμε οτι θα τελειωσει η φυσικη μνημη του υπολογιστη και θα σκασει ο browser αλλα την διαχειρηση που κανει ο καθε browser, κακη διαχειρηση της μνημης (περισσοτερη απ'οτι χρειαζεται, memory leaks κτλ) δημιουργουν μια αισθητα πιο αργη πλοηγηση μετα απο καποια ωρα, ειναι ευκολο να το καταλαβεις αν μεινεις ας πουμε με ενα session ανοικτο για αρκετες ωρες, ο Mozilla γινεται "sluggish" πολυ πιο γρηγορα απ'οτι ο Chrome.
    The world can change by your actions not by your opinions

  3. #33
    Εγγραφή
    22-02-2010
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο σπιτι χρησιμοποιω Waterfox που ειναι optimized για 64bit και Chrome και ειναι σχεδον ιδιοι.
    Στο σπίτι, προφανώς, διαθέτεις καλύτερο υπολογιστή απ΄ότι στο χώρο εργασίας σου, σωστά; Κατά την άποψή μου, θαρρώ πως δε παίζει ρόλο το ότι ο Waterfox είναι x64 και 'optimised'. Η αλήθεια είναι ότι ο Fx σε αργούς υπολογιστές κάπου κλατάρει, ενώ σε γρηγορότερους δεν διακρίνεις την ίδια συμπεριφορά. Έχω τον «κανονικό» υπολογιστή μου με SSD/i5 2500/7950 κ.λπ. και έχω κι έναν "backup" θα τον έλεγα... Η διαφορά είναι κάτι παραπάνω από αισθητή, ενώ στους άλλους φυλλομετητές δε διακρίνεις τόσο αισθητές διαφορές.

    Παραπονιούνται αρκετοί γι΄αυτό το θέμα και δεν μπορούσα να καταλάβω τι εννοούσαν... Όταν μου δώθηκε η ευκαιρία να περάσω τον Firefox στον παλιό μου υπολογιστή, ένιωσα για τα καλά τι εννούν. Όμως, όπως προείπα, γίνεται τρομερή δουλειά και βελτιώνεται σε όλα τα μέτωπα ο Firefox.

    Πιστεύω ακράδαντα πως ο Chrome βοήθησε να ξυπνήσουν εκεί στη Mozilla για τα καλά. Είχαν πέσει σε μικρο-λήθαργο τελευταία, δίοτι όπως καταλαβαίνεις, αυτές είναι παρενέργειες έλλειψης σοβαρού ανταγωνισμού. Τώρα ο Fx έφαγε καλή σφαλιάρα και τρέχει ( «και δε φτάνει», θα έλεγα ). Άντε να δούμε...

    Ωστόσο, στη ταχύτητα φόρτωσης ιστοσελίδων, ειλικρινά, δε βλέπω σχεδόν καμία διαφορά. Φορτώνουν αμφότεροι βαριές/ελαφριές σελίδες το ίδιο γρήγορα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φευ...Γάτος : 07-08-12 στις 01:44.

  4. #34
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εγώ χρησιμοποιώ Waterfox επειδή μου αρέσει το εικονίδιό του. Είναι το πιο ωραίο από όλων των άλλων browser.
    Ανυπόγραφος

  5. #35
    Εγγραφή
    22-02-2010
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ χρησιμοποιώ Waterfox επειδή μου αρέσει το εικονίδιό του. Είναι το πιο ωραίο από όλων των άλλων browser.
    Και έχει και πιο ωραίο χρώμα το Menu Button. Το πορτοκαλί του Fx είναι λίαν επιεικώς απαράδεκτο. Και οι ίδιοι το αναγνωρίζουν, αλλά τι να κάνουν...

    Εγώ το άλλαξα μ΄αυτό της Beta, το μπλε· στη Νightly έχω το ίδιο με του Waterfox.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φευ...Γάτος : 07-08-12 στις 01:46.

  6. #36
    Εγγραφή
    20-01-2007
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    x
    Επίσης τo process forking που κανει ο Chrome για καθε tab είναι ενα μεγάλο θετικο στοιχείο.

  7. #37
    Εγγραφή
    22-02-2010
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Θεσ/νίκης
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rudxai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης τo process forking που κανει ο Chrome για καθε tab είναι ενα μεγάλο θετικο στοιχείο.
    Θέλουν να κάνουν και τον Fx να λειτουργεί έτσι, αλλά δύσκολο εγχείρημα. Απ΄τη στιγμή που άρχισε ν΄αναπτύσσεται ο φυλλομετρητής έπρεπε να είχαν προβλέψει. Ο Chrome εξαρχής χτίστηκε γι΄αυτό το σκοπό. Τώρα στη Mozilla τα βρίσκουν λίγο σκούρα, αλλά θα το πετύχουν εν καιρώ.

  8. #38
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Πραγματικά διαβάζω το thead και δεν πιστεύω στα μάτια μου !!! Κανένας δεν απαντάει με σοβαρά επιχειρήματα....

    Μα είναι δυνατόν να ανοίγεις 70 tabs ? ή 100... .Ελεος !

  9. #39
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Bεβαίως και είναι.

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  10. #40
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    DECO X50
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bεβαίως και είναι.
    CTRL + (100 keypress T) = 100 Tabs έτοιμα για χρήση.
    Βέβαια θα πρέπει να έχεις και μια 40inch οθόνη μήπως και βγάλεις άκρη για το τι θα ανοίξει που...

  11. #41
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν έχω βρεί μέχρι στιγμής εναλλακτικό browser που να μπορεί να κάνει την άνετη διαχείριση που κάνει ο FF σε πολλές καρτέλες. Ο chrome μέχρι τις 50 κάτι κάνει, αλλά σε επαναφορά απο minimise είναι δράμα. Χρησιμοποιώ FF με adblock plus. ghostery και tab mix plus.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά διαβάζω το thead και δεν πιστεύω στα μάτια μου !!! Κανένας δεν απαντάει με σοβαρά επιχειρήματα....

    Μα είναι δυνατόν να ανοίγεις 70 tabs ? ή 100... .Ελεος !
    Προφανώς αυτό δεν απευθύνεται στον μέσο χρήστη που μπαίνει στο facebook, για τον χρήστη που χρειάζεται το κάτι παραπάνω όμως δεν είναι καθόλου σπάνιο (ούτε και δύσχρηστο). Μόνο στο adslgr μπορεί να έχω άνετα 20 καρτέλες όταν διαβάζω τα νέα post και τα subforums αντί να τα ανοίγω ένα-ένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    CTRL + (100 keypress T) = 100 Tabs έτοιμα για χρήση.
    Βέβαια θα πρέπει να έχεις και μια 40inch οθόνη μήπως και βγάλεις άκρη για το τι θα ανοίξει που...
    Tab Mix Plus λέγεται, ούτε 40άρες οθόνες ούτε τίποτα. Scrollable rows και άαααανεση
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  12. #42
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Firefox στο σπίτι και Chrome / IE στο γραφείο, δε θέλω να στεναχωρήσω κανένα !
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  13. #43
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Οι "stealth" installers (δεν ειναι δα και trojan) ενω ειναι καταπτυστοι και ανηθικοι, εντουτοις δεν σημαινει οτι αναγκαζουν το Χ user να χρησιμοποιει την Ζ εφαρμογη. Μπορει με τον τροπο αυτο, να μολυνθηκαν πολλοι υπολογιστες με τον Chrome, δεν σημαινει ομως οτι οι χρηστες των υπολογιστων τον χρησιμοποιησαν κιολας για browsing.

    Ειναι εντυπωσιακο αυτο που εχει καταφερει ο chrome. Ειναι εξαιρετικα δυσκολο, να πεισεις τον κοσμο να αλλαξει συνηθειες.
    Ειδικοτερα τον browser του.

    Οταν ενας browser προερχεται απο εταιρια τυπου Microsoft, Google, Apple τοτε ο ορος privacy εχει παει περιπατο. Γιατι ομως ο κοσμος δεν νοιαζεται; Αγνοια; Ισως κιολας βολευεται με την πρωτη eye-candy λυση.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  14. #44
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ ανοίγω πολλαπλά tabs, κάποιες φορές και πάνω από 70 (εδώ στο adslgr βέβαια) και μετά παίρνω σβάρνα το forum

    @lewton έτσι φαίνεται, ο mobile εμφανίζεται σαν παρακλάδι του κανονικού Opera.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #45
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billaros_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    CTRL + (100 keypress T) = 100 Tabs έτοιμα για χρήση.
    Βέβαια θα πρέπει να έχεις και μια 40inch οθόνη μήπως και βγάλεις άκρη για το τι θα ανοίξει που...
    Στα πολλά tabs ο FF δεν έχει κανένα πρόβλημα ενώ αντίθετα ο Chrome είναι γερό σπάσιμο νεύρων...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν μιλαμε για μνημη δεν εννoουμε οτι θα τελειωσει η φυσικη μνημη του υπολογιστη και θα σκασει ο browser αλλα την διαχειρηση που κανει ο καθε browser, κακη διαχειρηση της μνημης (περισσοτερη απ'οτι χρειαζεται, memory leaks κτλ) δημιουργουν μια αισθητα πιο αργη πλοηγηση μετα απο καποια ωρα, ειναι ευκολο να το καταλαβεις αν μεινεις ας πουμε με ενα session ανοικτο για αρκετες ωρες, ο Mozilla γινεται "sluggish" πολυ πιο γρηγορα απ'οτι ο Chrome.
    Στη δουλειά που τρέχω παράλληλα (8-9 ώρες) FF και Chrome δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Το μόνο παράπονο που έχω είναι με τον Chrome που είναι λίγο τα ζώα μου αργά με την μνήμη μετά από ώρες και σε άσχετες στιγμές μπορεί να χτυπήσει ταβάνι η μνήμη κάποιου process.

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-12, 01:50
  2. Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-12, 12:30
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-11, 17:00
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-10, 12:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας