Σελ. 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 144
  1. #106
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Λόγω του Zisto το οποίο δεν δέχεται MSN, αναγκάστηκα και διέκοψα πριν λίγες ημέρες το τηλέφωνο που είχα στην BBS (το οποίο από το 2001 υπήρχε για συναισθηματικούς λόγους σαν MSN). Νιώθω οτι ένα ακόμη κομμάτι έχει χαθεί
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  2. #107
    Το avatar του μέλους Vrkyriakos
    Vrkyriakos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλοι μου..αφορμη γιαυτο το post, σταθηκε αυτο που διαβαζα σε καποιο ποστ εδω για τις BBS ! αληθεια... ποσοι απο εμας εχουμε ξανασυναντηθει εκει καπου...στην matrix, στην Hol BBS, στην OaSiS BBS, στην Hypercomm BBS, η στις ιστορικες Eurolink και Gate???
    Θα ηταν πολυ ομορφο να ξαναβρεθουμε καπιοι απο εμας, η ακομα και αν τοτε δε γνωριστικαμε, να γνωριστουμε τωρα... Ποσες φορες ειχα παει σε meetings των τοτε BBS... τοσο ομορφα, τοσο φιλικα, τοσο..οικογενιακα.. Κατι που σημερα δεν υπαρχει..δυστηχως...

    Ελπιζω εστω, οσοι τοτε ξενυχτουσαμε στις BBS αυτες, να βρεθουμε εστω μεσα απο τα φορουμ και να θυμηθουμε αυτο το μαυρο σκοτινο αλλα τοσο γοητευτικο περιββαλον που ζουσαμε τις μοναδικες εκεινες νυκτες απο το 14αρι μονιτορ μας,αυπνοι ειτε στις νυκτερινες δουλειες μας,ειτε στα σπιτια μας...

    Κατι που οσο γρηγορο internet και αν φτιαχτει, οσοι τα ζησαμε, δε θα τα ξεχασουμε ποτε...
    κοίτα να δεις κάτι πράγματα ρε παιδί μου:

    Ξυπνάς πρωί πρωί (για δεδομένα ολλανδίας ακόμη και καλοκαίρι είναι κατόρθωμα), πας "δουλειά", λες έχω όρεξη θα διαβάσω αρκετά papers σήμερα, βάζεις τσάι και... κανεις το λάθος να ανοίξεις το gmail...

    παραθέτω το mail για τους αργόσχολους και όσους δε βαριούνται διότι έχει εξ ίσου γέλιο:

    "Πω ρε φιλε τι θυμήθηκα τώρα... Θυμάσαι εποχές Matrix BBS!!?? Πρέπει να είναι κοντά 12-13 χρονια πίσω αυτό τώρα ("μεγαλωσαμεεε")... Θα μου πεις πως το θυμήθηκα αυτό... E, μιλάμε σε κάτι forums με τα παιδιά από το wow και αρχίσαμε να λέμε τις πρώτες μας online εμπειρίες... Και κάθομαι να σκεφτώ εγώ την πρώτη μου online εμπειρία και σκέφτομαι σκέφτομαι... Και ξαφνικά μου έρχεται... Matrix BBS, σαν Skywalker (εποs) να γράφουμε στο Paranormal forum, να μιλάμε στο chat και να παίζουμε BJ τα credits μας. Να πηγαίνουμε με τα παιδιά για PaintBall και να παίζουμε στο υπέρτατο CircleMUD, το textbased RPG που είχαν βάλει... Κλάψε μεγάλε, τι εποχές ήταν αυτές...

    Θύμαμαι που είχα ένα laptop 8088 και είχα βρει (από σένα, από τον φίλο μου εδώ στη Σαλαμίνα δεν θυμάμαι) ένα modem 28800 και προσπαθούσα να το βάλω να δουλέψει... Και δεν ανταποκρινόταν και σε παίρνω τηλέφωνο και μου λες "τώρα μαλακια θα πω, αλλα "τροφοδοσία του έχεις δώσει?" και σου λέω "exm, θέλει "κιαλλο", δεν παίρνει από το pc?" (από την σειριακή hahahahah). Και έτρεχα να πάρω τροφοδοτικό... Πώως... Μακάρι να υπήρχε ακόμα η BBS θα έκανα ένα login (ούτε που θυμάμαι password) για να περιδιάβαζα στα άδεια forums... πώω

    -Skywalker"

    Είχε υπογράψει ως skywalker το άτομο!!!

    και μετά από το άσχετο αυτό σκηνικό, τα υπόλοιπα πήραν 45 λεπτά, google search matrix bbs "kapatel", adslgr.com, registration, διάβασμα όλων των σχετικών threads και χαμογελάκια (ελπίζω τα "ολλανδακια" διπλα να μη με πάρουν στο ψιλό, περισσότερο από όσο ως τώρα) και ονόματα επί ονομάτων και nicks επί nicks και δώστου αναμνήσεις

    Βεβαια, για μερικούς δε θα ναι και ότι πιο ευχαριστώ να χαιρετίσω ως '"πτσμαστερ"' (Eurolink - αθάνατε Σκουτέρη που μας κόψανε το link του δορυφόρου με Αμερική!!! πάντως δεν ξαναπλήρωσα για internet από τότε, εγωιστική προσέγγιση - και Matrix bbs) μιας και στην αρχή που μπαίνω κάθε οποτε από του Ηρακλή αυνανιζόμουνα αισχρά... ANyways, thankfully, δεν είμαι 14,5 πια

    Να ste καλά όλοι και όλες, και μονο το να βλέπω ονόματα οπως Zeppelin, Shadowlike, Greeneye, Fender, Cemetery, Hastaroth, Handsome, Skatman, Venix

    και πάει λέγοντας - μακρά η λίστα - έχει ένα όμορφο effect

    Καλή συνεχεια σε όλους και αν και τα threads είναι από το 2002 μερικά, αν ποτε (ξανά-)κάνετε κάνα mega meeting των όλων BBS let με know κάνα δίμηνο πριν να βγάλω εισιτηριάκι!

    -Κυριάκος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vrkyriakos : 17-08-07 στις 14:27. Αιτία: greenglish

  3. #108
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Ω ρε παίδες....δεν ήξερα κάν για αυτό το θέμα...

    Κανένας από Ermis, Forum BBS? Είχα ένα 2400 και έμπαινα με την amiga μου 90-93...
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  4. #109
    Το avatar του μέλους m0bius
    m0bius Guest
    Ξαναζωντανεύω αυτό το thread, (που βρήκα από το google) για συγκεκριμένο λόγο.

    Κάποτε κυκλοφορούσα στην compulink bbs ως saturn, και επειδή τώρα πια μεγάλωσα και μου έλειψαν εκείνες οι μέρες αποφάσισα να ξαναστήσω την compulink bbs μιας και πλέον το software της αν και εγκαταλελειμένο υπάρχει στο internet.

    Όποιος μπορεί και θέλει να βοηθήσει με αναμνήσεις, logs etc ας το κάνει για να μοιάζει όπως εκείνη τότε. Αυτή τη στιγμή φτιάχνω το ιστορικό party

    join party

  5. #110
    Το avatar του μέλους panda
    panda Guest
    Γεια σου saturn. Εδώ panda (ή arsisath).
    Έχω αναπολήσει πολλές φορές εκείνες τις μέρες. Δυστυχώς εκτός από μερικά postings δεν έχω στο αρχείο μου πολλά πράγματα!

    Αν τα καταφέρεις θα ήθελα να την ξαναδώ

    .

  6. #111
    Εγγραφή
    28-04-2004
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1021/23299
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    ZXV10 H108L
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 9.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Cyberia/2 BBS reporting!


    @sierra! που είναι ο Στέφανος ; πωωω τι flashback είναι αυτό;

  7. #112
    Εγγραφή
    11-10-2003
    Περιοχή
    Alexandroupoli
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Demokrit εδώ, από POP Αλεξανδρούπολης...

    PS: panda έμαθα σε ψάχνει η giokas

  8. #113
    Εγγραφή
    04-11-2007
    Περιοχή
    ΣΕΠΟΛΙΑ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110092/10998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    (dB) / 4.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    axaxa ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ρε απατη που τα ειχες??? ΗΑΗΑΗΑ ΤΕΛΕΙΑ!!! απιστευτος εισαι..ναι ρε ..χαχαχ που ναναι ο ταζ ρε σεις?
    εδω ειμαι και εγω....παντρεμενος με παιδι με μια κοπελα απο την eurolink...ειστε καλα ρε λαμογια??? εχω τρελλαθει που βλεπω διαλογους χρονια πριν ....συγκινηθηκα ρε ...

  9. #114
    Το avatar του μέλους m0bius
    m0bius Guest
    panda! Τι κάνεις ρε ψυχή!!

    Για του λόγου το αληθές:



    Κοντεύω guys.

  10. #115
    Ας αναδυθώ λοιπόν κι'εγώ από το σκότος,τού οποίου είμαι φύλακας,μιά και είδα κάποιους παλιούς Hol-έρες και Matrixιανούς να αναφέρουν το nick μου....

    Επεσα τυχαία πάνω σ'αυτό το forum καί μέ μεγάλη μου χαρά είδα αυτό το topic,όπου ξαναμαζευόμαστε σάν φαντάσματα τής τεχνολογικής ιστορίας-αλλά πάντοτε ζωντανοί καί ακμαίοι.

    Καμμιά συναντησούλα θά κάνουμε να μαζευτούμε να θυμηθούμε τά παλιά;

  11. #116
    Εγγραφή
    27-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    76
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hastaroth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμμιά συναντησούλα θά κάνουμε να μαζευτούμε να θυμηθούμε τά παλιά;
    H AcroBase, η μόνη σε λειτουργία BBS, το Σάββατο στις 9 Φεβρουαρίου γιορτάζει τα 20 χρόνια της, στον κήπο του Μουσείου στις 21:00. Είστε όλοι ευπρόσδεκτοι.

    Θα είναι μια πολύ μεγάλη συγκέντρωση παλαιών και νέων φίλων, για τον μακροβιότερο φορέα ηλεκτρονικής επικοινωνίας στην Ελλάδα.
    AcroBase BBS

    Από το 1988
    www.acrobase.gr

  12. #117
    Εγγραφή
    21-11-2010
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thumbs up
    Τέτοιο thread και σχεδόν 3 χρόνια χωρίς post? Ανεπίτρεπτο!
    Να χαιρετίσω με τη σειρά μου τους από 10ετίας χαμένους matrixianous και eurolinkades

  13. #118
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    mainline bbs (Diamantis Bataras)....εεεε, που είναι τα αξέχαστα χρόνια...1200 ολόκληρα bps !!!!

  14. #119
    Εγγραφή
    27-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    76
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αν θέλετε βα ξαναζήσετε το κλίμα μιας παραδοσιακής BBS, σας προσκαλώ στην AcroBase, που διατηρούμε για συναισθηματικούς και ιστορικούς λόγους.

    Από το 1988, είμαστε συνέχεια online, φυσικά εδώ και μερικά χρόνια και σαν forum.

    Για να κατεβάστε το πρόγραμμα, με SSH σύνδεση, πατήστε εδώ. Θα σας συνδέσει αυτόματα στην AcroBase ΒΒS.
    AcroBase BBS

    Από το 1988
    www.acrobase.gr

  15. #120
    Εγγραφή
    07-02-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Speedtouch 780
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλετε βα ξαναζήσετε το κλίμα μιας παραδοσιακής BBS, σας προσκαλώ στην AcroBase, που διατηρούμε για συναισθηματικούς και ιστορικούς λόγους.

    Από το 1988, είμαστε συνέχεια online, φυσικά εδώ και μερικά χρόνια και σαν forum.

    Για να κατεβάστε το πρόγραμμα, με SSH σύνδεση, πατήστε εδώ. Θα σας συνδέσει αυτόματα στην AcroBase ΒΒS.
    Δεν δουλεύει όμως...
    Πες μας τις χειροκίνητες ρυθμίσεις αν θέλεις.

    1. Το πρωτόκολλο είναι telnet ή ssh?
    2. Η διεύθυνση είναι bbs.acrobase.org ή κάποια άλλη?
    3. Η πόρτα είναι η default (22 ή 23 ανάλογα) ή η 1024?

Σελ. 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 383
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-07, 12:25
  2. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-07, 01:59
  3. Αγαπημενες ταινιες και σειρες Ε.Φ
    Από zaranero στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-04, 22:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας