Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 144
  1. #1
    Το avatar του μέλους Antonis Papadopoulos
    Antonis Papadopoulos Guest
    Φιλοι μου..αφορμη γιαυτο το post, σταθηκε αυτο που διαβαζα σε καποιο ποστ εδω για τις BBS ! αληθεια... ποσοι απο εμας εχουμε ξανασυναντηθει εκει καπου...στην matrix, στην Hol BBS, στην OaSiS BBS, στην Hypercomm BBS, η στις ιστορικες Eurolink και Gate???
    Θα ηταν πολυ ομορφο να ξαναβρεθουμε καπιοι απο εμας, η ακομα και αν τοτε δε γνωριστικαμε, να γνωριστουμε τωρα... Ποσες φορες ειχα παει σε meetings των τοτε BBS... τοσο ομορφα, τοσο φιλικα, τοσο..οικογενιακα.. Κατι που σημερα δεν υπαρχει..δυστηχως...

    Ελπιζω εστω, οσοι τοτε ξενυχτουσαμε στις BBS αυτες, να βρεθουμε εστω μεσα απο τα φορουμ και να θυμηθουμε αυτο το μαυρο σκοτινο αλλα τοσο γοητευτικο περιββαλον που ζουσαμε τις μοναδικες εκεινες νυκτες απο το 14αρι μονιτορ μας,αυπνοι ειτε στις νυκτερινες δουλειες μας,ειτε στα σπιτια μας...

    Κατι που οσο γρηγορο internet και αν φτιαχτει, οσοι τα ζησαμε, δε θα τα ξεχασουμε ποτε...

  2. #2
    Εγγραφή
    15-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πω πω. *ΑΥΤΕΣ* ήταν εποχές.

    Είμουν και απο τους λίγους που έμπαιναν με 2.400bps modem όταν όλοι είχαν 14.400 και πάνω. Μάλιστα σε μια BBS μου έδωσαν παραπάνω χρόνο μονο και μονο για το modem μου!! (ο sysop είχε τρελαθεί)

    Φυσικά το καλύτερο πρόγραμμα ήταν το terminate (καλό ήταν και το telemate).

    Μπορεί τώρα τα modems να είναι plug&play αλλα πρέπει να πώ οτι είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον όταν έπρεπε να πειράξεις τα dip switches (ναι είχα εσωτερικό) για να του δώσεις IRQ που δεν έπεφτε πάνω σε άλλη συσκευή, και μετά να διαβάσεις το manual με τα AT commands για να συνδεθείς.

    Αντε να εξηγήσεις σε κάποιον που πήρε PC απο την εποχή του Internet και μετά τη είναι η BBS, τί είναι το Zmodem, kermit κλπ (και αυτό που σου έδειχνε τα GIF όπως τα κατέβαζες πως το λεγανε...)


    Πω πω. Αλλο πράγμα τα photoshop γραφικά στο Intenet και άλλο πράγμα τα ANSI γραφικά, φτιαγμένα στο χέρι. (και υπάρχουν ακόμα oi AciD: http://www.acid.org/ )
    (και όποιος έχει φτιάξει κάτι με το AcidDraw ξέρει πόσο δύσκολο είναι)

    το Internet μπορεί να είναι τεχνολογικά 1000 φορές καλύτερο αλλα είναι ψυχρό και άχαρο. (και καλυτερα να μήν πω τι είναι το IRC).

    BBS forever!!!!
    Horngren's Observation:
    Among economists, the real world is often a special case.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-03-2004
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    (dB) / 45(dB)
    Με 1200bps σε αρκετές ΒΒS... (Dune, Dragon, Forum μερικές που θυμάμαι...)
    The evil that men do lives on and on...

  4. #4
    Το avatar του μέλους xenbast_
    xenbast_ Guest
    gate! τότε που στα 15 μας φοράγαμε πετσέτες στο κεφάλι (τελετουργικό! ) και μπαίναμε για κουβεντούλα και χαβαλέ , ε PanaGo ?

  5. #5
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Ωραιες εποχες ... αλλα αυτο που μου λειπει πιο πολυ απο τοτε ειναι το αναλογικο μου τηλεφωνο !

  6. #6
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arcanum
    Πω πω. *ΑΥΤΕΣ* ήταν εποχές.

    Είμουν και απο τους λίγους που έμπαιναν με 2.400bps modem όταν όλοι είχαν 14.400 και πάνω. Μάλιστα σε μια BBS μου έδωσαν παραπάνω χρόνο μονο και μονο για το modem μου!! (ο sysop είχε τρελαθεί)
    Εσύ ήσουνα χλίδας! Το πρώτο modem ήταν ένα MAXAN 1200 χωρίς mnp 5 error correction.

    Ακόμα θυμάμαι τη βάση του Καραϊσηφόγλου (PLOT) την ΑΡΓΩΣ, όπως επίσης την GATE και ACROBASE (Dr. Moukas et al 1988).
    Ο πατριάρχης όμως είναι ένας, ο Xenios και η βάση υπάρχει ακόμα, αφότου ο Morgul μετέτρεψε το major στον μέγιστο.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Εμένα μου έλλειψαν οι παρέες εκείνης της βάσης, γιατί τότε γνωριζόσουνα στη βάση, αλλά έβγαινες για καφέ, ποτό και "νταβαντούρι" έξω, θυμάμαι κάναμε κατεβασιές με μηχανές, αμάξια στα εξάρχεια ή στο Θησείο, πηγαίναμε για τάβλι με μπύρες και σουβλάκια (από το κάβουρα στα εξάρχεια) πάνω στο λυκαβητό ΒΡΑΔΥ και μετά μαζευόμασταν ή στο σπίτι του Xenios στη κυψέλη ή στο σπίτι του Moukas.

    Αυτές ήταν εποχές! τσάμπα τηλέφωνο, τσάμπα βενζίνη, τσάμπα χρόνος και πολλές θέσεις για παρκάρισμα. Δεν υπήρχε εγκληματικότητα και μποτιλιάρισμα ενώ η νυχτερινή ΑΘήνα είχε πλάκα.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  8. #8
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.815
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Και εγώ είμουν σε αυτές τις BBSes, Matrix, Eurolink, Acrobase, Gate και κάτι μικρές που δεν θυμάμαι πως τις λέγανε τότε χεχεχεχε.

    Το nick μου ήταν eMPiRe.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Αν κάποιος από τους Xenios, Morgul, Kurgan, Moukas, Archangel, Kiwi, QLuser, Jes, Nimele, Vampirela, Duche, Cthoulou, Vagelis, Devil, Warewolf είναι εδώ ας δώσει το παρόν.

    Βλέπεις, όταν φύγεις για ΠΟΛΛΑ χρόνια στο εξωτερικό, χάνεις επαφή, ειδικά όταν και οι ίδιες οι βάσεις έχουν εξαφανιστεί.

    Ρε Νιόνιο, έχεις πουθενά το κώδικα του galactic empire; Θέλω να φτιάξω ένα open source 3D galactic empire σε opengl κλπ.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  10. #10
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Matrix, Eurolink, Acrobase, Gate και φυσικά μικρο πέρασμα απ όλες τις άλλες (Hypercomm, hell, Hol κτλ.) σε όλες έμπενα με το username "Zeppelin"

    Μάλιστα η Acrobase και η Gate συνεχίζουν την λειτουργία τους μέσω telnet
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  11. #11
    Εγγραφή
    12-07-2002
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 13,9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian
    Αν κάποιος από τους Xenios, Morgul, Kurgan, Moukas, Archangel, Kiwi, QLuser, Jes, Nimele, Vampirela, Duche, Cthoulou, Vagelis, Devil, Warewolf είναι εδώ ας δώσει το παρόν.

    Βλέπεις, όταν φύγεις για ΠΟΛΛΑ χρόνια στο εξωτερικό, χάνεις επαφή, ειδικά όταν και οι ίδιες οι βάσεις έχουν εξαφανιστεί.

    Ρε Νιόνιο, έχεις πουθενά το κώδικα του galactic empire; Θέλω να φτιάξω ένα open source 3D galactic empire σε opengl κλπ.
    Τουλάχιστον τον Xenios μπορείς να τον βρείς σίγουρα στην acrobase (bbs.acrobase.org μέσω telnet ή ssh) για τους υπόλοιπους... δεν ξέρω
    Σας αρέσει η rock μουσική? Absolute Rock στην διεύθυνση http://www.absolute-rock.com

  12. #12
    Το avatar του μέλους Soulkeeper
    Soulkeeper Guest
    !!!
    απλά ήθελα να πω και εγώ ένα γεια!!
    έμπαινα και εγώ amazing, acrobase, wargames...
    λοιπόν να φτιάξουμε μια adsl-bbs!!!

  13. #13
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Δέν ξέρω άν σε εσας σας έχει μείνει μόνο η νοσταλγία! Σε εμένα έχει μείνει και μια παρέα (μετά από 10+ χρόνια!!!) που ταβερνιάζεται και μπεκροπίνει ασταμάτητα όταν συγκεντρωνόμαστε

  14. #14
    Το avatar του μέλους Salvador
    Salvador Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arcanum
    Πω πω. *ΑΥΤΕΣ* ήταν εποχές.

    Πω πω. Αλλο πράγμα τα photoshop γραφικά στο Intenet και άλλο πράγμα τα ANSI γραφικά, φτιαγμένα στο χέρι. (και υπάρχουν ακόμα oi AciD: http://www.acid.org/ )
    (και όποιος έχει φτιάξει κάτι με το AcidDraw ξέρει πόσο δύσκολο είναι)

    το Internet μπορεί να είναι τεχνολογικά 1000 φορές καλύτερο αλλα είναι ψυχρό και άχαρο. (και καλυτερα να μήν πω τι είναι το IRC).

    BBS forever!!!!
    η ομαδα acid έκανε και demos στον ST?ενα λογοτυπο που ειδα στο site τους μου θυμισε πολλά.. equinox,paragliders (και οσοι ειχαν amiga θα τους ξερουν)

  15. #15
    Το avatar του μέλους Antonis Papadopoulos
    Antonis Papadopoulos Guest
    re ZEPEEELIINNNN απιστευτο!! ρε empireee!! πωπω επαθα πλακα τωρααα ΡΕ ΣΕΙΙΙΣΣΣ... χαχχαα Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο!!! ρε ζεπε ειχαμε γνωριστει κ στο meeting της OaSiS! με τον empire θα πιουμε μια amstel στην υγεια της shadowlike!!!

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 383
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-07, 12:25
  2. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-07, 01:59
  3. Αγαπημενες ταινιες και σειρες Ε.Φ
    Από zaranero στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-04, 22:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας