Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 75
  1. #1
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Η ιστορία ξεκινάει στις 4/8 όπου γυρνώντας από τις διακοπές είδα τη γραμμή να συγχρονίζει 2-4Mbit, αντί για 7-8 που είναι το σύνηθες, και είχε και πολλούς αποσυγχρονισμούς.
    Δοκίμασα άλλο router/splitter, κατευθείαν στον τοίχο με/χωρίς netmod (ISDN γραμμή) κτλ και πάντα τα ίδια.

    Δηλώνω τη βλάβη Νο1. Αφού με ρωτάνε όλα τα παραπάνω την περνάνε στο σύστημα και 3-4 ημέρες μετά ήρθε ο τεχνικός, ο οποίος αφού μέτρησε τη γραμμή στο σπίτι, στην πολυκατοικία και στο ΚΑΦΑΟ, μου είπε ότι το πρόβλημα είναι μεταξύ ΚΑΦΑΟ-πολυκατοικίας και άλλαξε απερχόμενο. Μου είπε ότι όλα οκ και όντως συγχρόνισε στα 7.

    Το απόγευμα πάλι τα ίδια. Περιμένω μια μέρα μπας και στρώσει (μπα) και δηλώνω τη βλάβη Νο2 και μετά από 2 ώρες τη βλάβη Νο3 γιατί σταμάτησε και το τηλέφωνο (το οποίο επανήλθε μετά από 2ώρες περίπου). Μετά από2-3 ημέρες ήρθε πάλι ο τεχνικός και είδε ότι η γραμμή ήταν πάλι χάλια και ξανάλλαξε απερχόμενο κτλ, αλλά δεν κατάφερε και πολλά. Η γραμμή έπαιζε 2-6Mbit με αποσυγχρονισμούς κάθε μισή με μία ώρα. Μάλιστα έφυγε χωρίς να μου πει τίποτα.

    Το ίδιο απόγευμα ανοίγω τη βλάβη Νο4. Με παίρνουν και τους εξηγώ πάλι όλη την ιστορία (από ότι φαίνεται μόνο εγώ την ήξερα).
    Σήμερα με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός και μου είπε ότι το πρόβλημα είναι στις υπόγειες γραμμές από το ΚΑΦΑΟ (έχουν πρόβλημα 30 ζεύγη και όχι μόνο εγώ), και ότι θα δώσει την βλάβη στο τμήμα υπογείων καλωδίων.

    17 ημέρες για να το καταλάβουν. Για να δούμε πότε θα το φτιάξουν.

    Όλα αυτά στο Ηράκλειο για να ξέρετε αν είστε κάποιος από τους άλλους 29.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος k.m. : 21-08-12 στις 21:56.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και παλι καλα εισαι φιλε τι να πουμε και εμεις οι μπουκωμενοι με 40 attenuation....sta 3 kai γαμω θα ελεγα

  3. #3
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιστορία ξεκινάει στις 4/8 όπου γυρνώντας από τις διακοπές είδα τη γραμμή να συγχρονίζει 2-4Mbit, αντί για 7-8 που είναι το σύνηθες, και είχε και πολλούς αποσυγχρονισμούς.
    Δοκίμασα άλλο router/splitter, κατευθείαν στον τοίχο με/χωρίς netmod (ISDN γραμμή) κτλ και πάντα τα ίδια.

    Δηλώνω τη βλάβη Νο1. Αφού με ρωτάνε όλα τα παραπάνω την περνάνε στο σύστημα και 3-4 ημέρες μετά ήρθε ο τεχνικός, ο οποίος αφού μέτρησε τη γραμμή στο σπίτι, στην πολυκατοικία και στο ΚΑΦΑΟ, μου είπε ότι το πρόβλημα είναι μεταξύ ΚΑΦΑΟ-πολυκατοικίας και άλλαξε απερχόμενο. Μου είπε ότι όλα οκ και όντως συγχρόνισε στα 7.

    Το απόγευμα πάλι τα ίδια. Περιμένω μια μέρα μπας και στρώσει (μπα) και δηλώνω τη βλάβη Νο2 και μετά από 2 ώρες τη βλάβη Νο3 γιατί σταμάτησε και το τηλέφωνο (το οποίο επανήλθε μετά από 2ώρες περίπου). Μετά από2-3 ημέρες ήρθε πάλι ο τεχνικός και είδε ότι η γραμμή ήταν πάλι χάλια και ξανάλλαξε απερχόμενο κτλ, αλλά δεν κατάφερε και πολλά. Η γραμμή έπαιζε 2-6Mbit με αποσυγχρονισμούς κάθε μισή με μία ώρα. Μάλιστα έφυγε χωρίς να μου πει τίποτα.

    Το ίδιο απόγευμα ανοίγω τη βλάβη Νο4. Με παίρνουν και τους εξηγώ πάλι όλη την ιστορία (από ότι φαίνεται μόνο εγώ την ήξερα).
    Σήμερα με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός και μου είπε ότι το πρόβλημα είναι στις υπόγειες γραμμές από το ΚΑΦΑΟ (έχουν πρόβλημα 30 ζεύγη και όχι μόνο εγώ), και ότι θα δώσει την βλάβη στο τμήμα υπογείων καλωδίων.

    17 ημέρες για να το καταλάβουν. Για να δούμε πότε θα το φτιάξουν.

    Όλα αυτά στο Ηράκλειο για να ξέρετε αν είστε κάποιος από τους άλλους 29.
    Ώπα φίλε φέτα
    Οι καλωδιακές βλάβες θέλουν το χρόνο τους (χωρίς πλάκα). Εσύ επειδή έχεις isdn και είναι πολύ απαιτητικό σε ποιότητα γραμμής έχεις έντονο πρόβλημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balandis Εμφάνιση μηνυμάτων
    και παλι καλα εισαι φιλε τι να πουμε και εμεις οι μπουκωμενοι με 40 attenuation....sta 3 kai γαμω θα ελεγα
    Τι να πείτε κι εσείς που δεν αψηφάτε τους νόμους της φυσικής

  4. #4
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιστορία ξεκινάει στις 4/8 όπου γυρνώντας από τις διακοπές είδα τη γραμμή να συγχρονίζει 2-4Mbit, αντί για 7-8 που είναι το σύνηθες, και είχε και πολλούς αποσυγχρονισμούς.
    Δοκίμασα άλλο router/splitter, κατευθείαν στον τοίχο με/χωρίς netmod (ISDN γραμμή) κτλ και πάντα τα ίδια.

    Δηλώνω τη βλάβη Νο1. Αφού με ρωτάνε όλα τα παραπάνω την περνάνε στο σύστημα και 3-4 ημέρες μετά ήρθε ο τεχνικός, ο οποίος αφού μέτρησε τη γραμμή στο σπίτι, στην πολυκατοικία και στο ΚΑΦΑΟ, μου είπε ότι το πρόβλημα είναι μεταξύ ΚΑΦΑΟ-πολυκατοικίας και άλλαξε απερχόμενο. Μου είπε ότι όλα οκ και όντως συγχρόνισε στα 7.

    Το απόγευμα πάλι τα ίδια. Περιμένω μια μέρα μπας και στρώσει (μπα) και δηλώνω τη βλάβη Νο2 και μετά από 2 ώρες τη βλάβη Νο3 γιατί σταμάτησε και το τηλέφωνο (το οποίο επανήλθε μετά από 2ώρες περίπου). Μετά από2-3 ημέρες ήρθε πάλι ο τεχνικός και είδε ότι η γραμμή ήταν πάλι χάλια και ξανάλλαξε απερχόμενο κτλ, αλλά δεν κατάφερε και πολλά. Η γραμμή έπαιζε 2-6Mbit με αποσυγχρονισμούς κάθε μισή με μία ώρα. Μάλιστα έφυγε χωρίς να μου πει τίποτα.

    Το ίδιο απόγευμα ανοίγω τη βλάβη Νο4. Με παίρνουν και τους εξηγώ πάλι όλη την ιστορία (από ότι φαίνεται μόνο εγώ την ήξερα).
    Σήμερα με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός και μου είπε ότι το πρόβλημα είναι στις υπόγειες γραμμές από το ΚΑΦΑΟ (έχουν πρόβλημα 30 ζεύγη και όχι μόνο εγώ), και ότι θα δώσει την βλάβη στο τμήμα υπογείων καλωδίων.

    17 ημέρες για να το καταλάβουν. Για να δούμε πότε θα το φτιάξουν.

    Όλα αυτά στο Ηράκλειο για να ξέρετε αν είστε κάποιος από τους άλλους 29.
    Ο τεχνίτης που έχει την βλάβη όταν μετρήσει ένα προβληματικό ζευγάρι προσπαθεί να βρει κάποιο καλύτερο από όσα είναι ελεύθερα και ιδίως αν δεν έχει δηλώσει άλλος βλάβη στο κτήριο.
    Δεν μπορεί να δώσει καλωδιακή ελαφρά την καρδία εκτός και θέλει να "ξεφορτωθεί" την βλάβη δηλώνοντας την καλωδιακή, κάι ξανασυζητάμε το θέμα μετά το 15αύγουστο.
    Απότι φαίνεται έπεσες σε καλωδιακή σε εξέλιξη δηλ. και τα ελεύθερα ζευγάρια αρχίσαν να τσιμπάνε πρόβλημα και ίσως οι υπόλοιποι η να λείπαν η δεν τους απασχόλησε το πρόβλημα τόσο πολύ ώστε να ασχοληθούν με δηλώσεις βλαβών.
    Βέβαια στην περίπτωση σου τυχεροί είναι οι υπόλοιποι που θα "φτιάξει το πρόβλημα" τους χωρίς να σχοληθούν.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Σήμερα που πήρα να δω τι γίνεται μου είπαν ότι η βλάβη έχει κλείσει από τις 20/8 (πριν καν την προηγούμενη ενημέρωση).

    Οι καταγγελίες πηγαίνουν σε ΕΕΤΤ ή και κάπου αλλού ?

    - - - Updated - - -

    7 ώρες online. Θαύμα

    ADSL State Show Time
    Data Path Fast
    Operation Mode G.dmt.bisplus
    Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 2952 / 731
    Bandwidth Down/Up(kbps) 2938 / 755
    SNR Margin Down/Up(dB) 4.0 / 8.8
    Attenuation Down/Up(dB) 40.0 / 21.6
    Power Down/Up(dBm) 19.2 / 12.3
    CRC Down/Up 23754 / 13
    FEC Down/Up 19548 / 0
    HEC Down/Up 52071 / 0
    System Up Time 185:18:40
    DSL Up Time 6:51:57
    PVC Select
    PPP Up Time 6:51:54

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Στον ΟΗΕ
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  7. #7
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Και μετά στο .... ΝΑΤΟ.
    Πέρα από την πλάκα, τα προβλήματα καλωδιώσεων θέλουν χρόνο, ανάλογα το πρόβλημα (αν είναι μεγάλο ή όχι).
    Αρκεί να μην σε ταλαιπωρούν πολύ και άδικα για αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefkon : 03-09-12 στις 21:12.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Δεν περιμένω σε μια εβδομάδα να σκάψουν 2 τετράγωνα απόσταση για να αλλάξουν όλα τα καλώδια, αλλά τουλάχιστον να μην κλείνουν τη βλάβη σαν να μην υπάρχει και να με ενημερώνουν για το πότε θα το φτιάξουν.

    Το να μην με χρέωναν αυτό το διάστημα για μια υπηρεσία που δεν μου παρέχουν σωστά, θα ήταν επιστημονική φαντασία για αυτούς να υποθέσω.

    Επίσης η γραμμή είναι σε επαγγελματική στέγη και δεν μπορώ να κάνω και την δουλειά μου, δεν είναι μόνο το σερφάρισμα που δεν τρέχει και τίποτα. Αλλά ούτε αυτό φαίνεται ότι τους συγκινεί.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Άμα περιμένεις από αυτούς (όχι μόνο από τον ΟΤΕ, αλλά και από τους εναλλακτικούς) τα αυτονόητα, σώθηκες.
    Ζήτα τους εσύ να μην σε χρεώσουν για το διάστημα που σου παρείχαν προβληματική υπηρεσία, ανεξαρτήτως αν είναι για οικιακή η επαγγελματική χρήση.
    Για επαγγελματική χρήση, κανονικά θα πρέπει να σου δώσουν και αποζημίωση για τις "ζημιές" που έχεις από την προβληματική υπηρεσία που σου παρείχαν.
    Αλλά όπως είπα και προηγουμένως ..........

  10. #10
    Εγγραφή
    08-10-2011
    Περιοχή
    περιστερι αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.460
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    speedport-entry 2i
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ποτε πανω.... ποτε κατω..και γω συμβιβαστηκα αν ειναι και μπουκωμενη η περιοχη θα τα εχεις αυτα...δυστηχως οι μεγαλεις αποστασεις τα εχουν αυτα

  11. #11
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Πριν μισή ώρα άρχισαν απανωτα disconnect με πτώση και της τηλεφωνίας. Επανήλθε πριν από λίγο.
    Πήρα πάλι τηλ. για βλάβη κου μου είπαν ότι η προηγούμενη (29/8) έκλεισε στις 31/8 με αιτιολογία ότι πέρασε ο τεχνικός και δεν ήταν κανείς στο χώρο. Χωρίς βέβαια να μου πουν ότι θα περάσουν όπως έκαναν τις προηγούμενες φορές.

    Τους ζήτησα fax/mail για να τους κοινοποιήσω την καταγγελία και μου είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα !!! (θα στείλω ταχυδρομικό περιστέρι μάλλον), και ότι καταγγελίες γίνονται σε κάποιο κατάστημα. Μα τους λέω δεν θέλω να κανω σε εσάς καταγγελία, θέλω να σας κοινοποιήσω την καταγγελία που θα κάνω στη EETT για εσάς. Σιγή ... και άλλη σιγή .... και πάλι "δεν υπάρχει κάτι τέτοιο".

    Τι να πω, θα περάσω και από κατάστημα νέας ιωνίας μπας και βγάλω άκρη αύριο, και συντάσω τώρα την καταγγελία με όλα τα γεγονότα.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-08-2009
    Περιοχή
    Ν.Ψυχικό
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    Router
    TP-LINK DECO X60
    k.m. είσαι και εσυ περίπτωση οπως και η δικια μου που υπήρχε πρόβλημα στο καλώδιο και ενώ το "έφτιαχναν" χάλαγε μετά απο κανα 2 μηνες, ετσι μετα απο πολλές επισκέψεις τεχνικών τα εχω μάθει τα παιδια απέξω χαχαχα εγινε το συνδυαστικό και αλλάχτηκε το καλώδιο που ειχε πρόβλημα και τωρα δεν εχει πεσει κατω απο 4600 φτάνει μέχρι 5160 στα καλά του και ολη τη μερα χωρις αποσυνδέσεις και κρατάει ακομα και με 0,2 μια φορα είδα και ενα -0,2 χαχαχα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaker : 05-09-12 στις 00:38.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τράτζικ.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα περιμένεις από αυτούς (όχι μόνο από τον ΟΤΕ, αλλά και από τους εναλλακτικούς) τα αυτονόητα, σώθηκες.
    Ζήτα τους εσύ να μην σε χρεώσουν για το διάστημα που σου παρείχαν προβληματική υπηρεσία, ανεξαρτήτως αν είναι για οικιακή η επαγγελματική χρήση.
    Για επαγγελματική χρήση, κανονικά θα πρέπει να σου δώσουν και αποζημίωση για τις "ζημιές" που έχεις από την προβληματική υπηρεσία που σου παρείχαν.
    Αλλά όπως είπα και προηγουμένως ..........

    Ναι stefkon θα πρέπει να του δώσουν αποζημίωση για ΟΙΚΙΑΚΟ πακέτο που το χρησιμοποιεί για επαγγελματική χρήση.Δεν λέω ότι επειδή είναι οικιακό πακέτο,πρέπει να αφήνουν μια βλάβη στη μοίρα της,αλλά να ζητάμε απο εταιρίες αποζημιώσεις επειδή εμείς ένα πακέτο οικιακό το χρησιμοποιούμε για επαγγελματική χρήση,είναι λάθος λογική.

    Αυτό που θα μπορούσε να κάνει ο φίλος είναι να πιέσει όσο μπορεί τον οτε,για να γίνει αλλαγή της υπόγειας καλωδίωσης.Ίσως αν βρει απο την γειτονιά και άλλους που έχουν προβλήματα με την σύνδεση να μπορέσουν να πιέσουν περισσότερο την κατάσταση.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Δεν κατάλαβα την έννοια του οικιακού πακέτου που λες.

    Και κανονικό κατάστημα να είχα, θα έβαζα κανονικά ISDN και connex. Δεν στο απαγορεύει κανείς. Τα άλλα πακέτα (business) είναι αν θες τις extra παροχές που προσφέρουν.

    Δεν ζήτησα 24χ7 support και 1day επίλυση βλάβης. Ζήτησα τα αυτονόητα.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-12, 20:56
  2. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-12, 11:27
  3. Προβλημα γραμμης
    Από drifter_tou_dromou στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-11, 16:09
  4. Προβλημα γραμμης.
    Από Endj3 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-09, 12:51
  5. Πρόβλημα γραμμής ?
    Από powercaster στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-08, 14:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας