Σελ. 6 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 689

Θέμα: DGN2200V3

  1. #76
    Εγγραφή
    17-09-2010
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    αμα βάλω το νέο firmware πρέπει να ξαναρυθμίσω πάλι password και ότι άλλες ρυθμίσεις είχα πριν ?

  2. #77
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημερα,

    πηρα κι εγω χθες απο το Πλαισιο το συγκεκριμενο modem/router, θελοντας να αντικαταστησω ενα σχετικα παλιο U.S. Robotics (το οποιο δουλευει ακομα) μιας και ο ΟΤΕ (εχω conn-x) εκανε τη γραμμη μου "εως 24mbps" και πλεον θελω ενα καλυτερο router μπας και σταθεροποιηθει η συνδεση μου (ειμαι αρκετα μακρυα απο το DSLAM, οποτε μετα τα 2mbps εχω θεμα)

    Στο web interface του router, εχει ενα Wizard ο οποιος και αναλαμβανει να σεταρει τη συσκευη, ομως θεωρει οτι κατι απο τα login/password που του δινω ειναι λαθος. Θεωρω κατα 99% ομως οτι ειναι τα σωστα...
    Επισης, οταν παω manually να το ρυθμισω, το "Status" δειχνει οτι εχει κανει sync σε καποια ταχυτητα (περιπου 3mbps) αλλα βλεπω οτι δεν εχει παρει IP οποτε προφανως και δεν εχει συνδεθει.

    Τα λαμπακια που δειχνουν το internet και την adsl, το ενα απο τα 2 (δεν το εχω μπροστα μου αυτη τη στιγμη) ειναι παντα κοκκινο.

    Κανω κατι λαθος η πρεπει να ρυθμισω κατι αλλο απο τα settings που βλεπω εκει για να το κανω να συνδεθει ? Θα επικοινωνησω με τον ΟΤΕ το βραδυ για το password μου αλλα επιμενω οτι δινω το σωστο (τα ιδια credentials δινω και στη σελιδσα των conn-x tools και μπαινω μια χαρα).

    Επισης, ο παλιος router βλεπει τη γραμμη σαν PPPoA ενω το netgear σαν PPPoE (αν και μπορω και το αλλαζω αυτο).

    Ευχαριστω πραγματικα, για οποια βοηθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος objectref : 29-11-12 στις 11:46.

  3. #78
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    14.469
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objectref Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα,

    πηρα κι εγω χθες απο το Πλαισιο το συγκεκριμενο modem/router, θελοντας να αντικαταστησω ενα σχετικα παλιο U.S. Robotics (το οποιο δουλευει ακομα) μιας και ο ΟΤΕ (εχω conn-x) εκανε τη γραμμη μου "εως 24mbps" και πλεον θελω ενα καλυτερο router μπας και σταθεροποιηθει η συνδεση μου (ειμαι αρκετα μακρυα απο το DSLAM, οποτε μετα τα 2mbps εχω θεμα)

    Στο web interface του router, εχει ενα Wizard ο οποιος και αναλαμβανει να σεταρει τη συσκευη, ομως θεωρει οτι κατι απο τα login/password που του δινω ειναι λαθος. Θεωρω κατα 99% ομως οτι ειναι τα σωστα...
    Επισης, οταν παω manually να το ρυθμισω, το "Status" δειχνει οτι εχει κανει sync σε καποια ταχυτητα (περιπου 3mbps) αλλα βλεπω οτι δεν εχει παρει IP οποτε προφανως και δεν εχει συνδεθει.

    Τα λαμπακια που δειχνουν το internet και την adsl, το ενα απο τα 2 (δεν το εχω μπροστα μου αυτη τη στιγμη) ειναι παντα κοκκινο.

    Κανω κατι λαθος η πρεπει να ρυθμισω κατι αλλο απο τα settings που βλεπω εκει για να το κανω να συνδεθει ? Θα επικοινωνησω με τον ΟΤΕ το βραδυ για το password μου αλλα επιμενω οτι δινω το σωστο (τα ιδια credentials δινω και στη σελιδσα των conn-x tools και μπαινω μια χαρα).

    Επισης, ο παλιος router βλεπει τη γραμμη σαν PPPoA ενω το netgear σαν PPPoE (αν και μπορω και το αλλαζω αυτο).

    Ευχαριστω πραγματικα, για οποια βοηθεια.
    Τι πάροχο έχεις; Όλα τα λαμπάκια σε μένα πρασινίζουν σε μερικά δεύτερα μετά από επανασύνδεση.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #79
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα, conn-x εχω.


    χμμμ...Καλος συναδελφος και φιλος, μου υπεδειξε αυτο: http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/ds...uration.htm#b1 οπου αναφερεται οτι το username πρεπει να δινεται με τη μορφη user@otenet.gr. Εγω το τελευταιο κομματι δεν το εδινα....Οποτε το βραδυ σπιτι θα το δοκιμασω και θα αναφερω εδω αν αλλαξε κατι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος objectref : 29-11-12 στις 14:52.

  5. #80
    Εγγραφή
    24-06-2011
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear N300/DGN2200V3
    SNR / Attn
    10(dB) / 54(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objectref Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, conn-x εχω.


    χμμμ...Καλος συναδελφος και φιλος, μου υπεδειξε αυτο: http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/ds...uration.htm#b1 οπου αναφερεται οτι το username πρεπει να δινεται με τη μορφη user@otenet.gr. Εγω το τελευταιο κομματι δεν το εδινα....Οποτε το βραδυ σπιτι θα το δοκιμασω και θα αναφερω εδω αν αλλαξε κατι.
    forthnet έχω εγώ και στο username βάζω στο τέλος @forthnet.gr και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. μάλλον αυτό που λες είναι το πρόβλημα και θα λυθεί έτσι. με το pppoa και pppoe μην προβληματίζεσαι είναι άσχετα με το πρόβλημα

  6. #81
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    forthnet έχω εγώ και στο username βάζω στο τέλος @forthnet.gr και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. μάλλον αυτό που λες είναι το πρόβλημα και θα λυθεί έτσι. με το pppoa και pppoe μην προβληματίζεσαι είναι άσχετα με το πρόβλημα
    Ok, σ'ευχαριστω! Για να δουμε...

    - - - Updated - - -

    Καλησπερα,

    τελικα αυτο ηταν (ηθελε και το @otenet), τωρα εχει συγχρονισει κανονικα (PPPoE). Απλα αυτο που βλεπω ειναι οτι το κανει σε χαμηλοτερη ταχυτητα και απο το U.S. Robotics που ειχα πριν. Βεβαια πριν "επαιζε" συνεχεια και ανεβοκατεβαινε μερα με τη μερα (απο 2+ μεχρι 4+ mbps, αν ειναι να το κρατησει το netgear στα 3mbps που δειχνει τωρα χωρις ανεβοκατεβασματα, θα'μαι οκ...

    Μπορω να δοκιμασω καποια ρυθμιση ακομα η να το αφησω στην ησυχια του ?

  7. #82
    Εγγραφή
    24-06-2011
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear N300/DGN2200V3
    SNR / Attn
    10(dB) / 54(dB)
    οκ λύθηκε το θέμα!
    δες πως θα πάει και αποφασίζεις για custom firmware και snr 'σκάλισμα'. προσωπικά εγώ χρησιμοποιώ το snr για να χαμηλώσω την ταχύτητα και όχι το αντίθετο. όπως και εσύ προτιμώ να έχω σταθερό ίντερνετ παρά λίγο πιο γρήγορο. εδώ στον άλιμο με 2,7 είμαι πολύ ευχασιστημένος!!!!

  8. #83
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    14.469
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Eν αναμονή VDSL γραμμής, θα ήθελα να ρωτήσω αν το 2200 μπορεί να συνεργαστεί με το ΖΤΕ VDSL router στο θέμα wireless.
    Δηλαδή γίνεται με κάποιο τρόπο να εκμεταλλευθούμε το πολύ καλό wireless του 2200 μέσω του ZTE?
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #84
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.591
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eν αναμονή VDSL γραμμής, θα ήθελα να ρωτήσω αν το 2200 μπορεί να συνεργαστεί με το ΖΤΕ VDSL router στο θέμα wireless.
    Δηλαδή γίνεται με κάποιο τρόπο να εκμεταλλευθούμε το πολύ καλό wireless του 2200 μέσω του ZTE?
    Ψάξε για το πως μπορείς να το κάνεις access point.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #85
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.981
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παιδια μια ερωτηση που ειναι το κλειδι για το ασυρματο δικτυο και πως το αλλαζω?γιατι παω βαζω WEP μετα βαζω ενα Security Encryption (WEP) Key βαζω Passphrase (χχχχχχχ) κανω GENERATE τα δεχετε και μετα βλεπω απο ασυρματη συσκευη το ROUTER αλλα δινωντας το Passphrase η το πρωτο κλειδι που φτιαχνει δεν μου δινει αυρματο δικτυοπ με καμια δυναμη οτι και να βαλω σαν pass στην αυρματη συσκευη που παω να συνδεσω δεν το δεχεται με τιποτα το βγαζει συνεχεια λαθος κανω κατι που δεν ειναι σωστο?

  11. #86
    Εγγραφή
    05-07-2008
    Περιοχή
    Elliniko
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20907/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το πηρα δωρο σε φιλο μα δε λεει να εγκατασταθει...

    Ο φιλος ειχε ενα ψιλοπαλιο cisco το οποιο το pc του το εβλεπε χωρις προβληματα.
    Tου πα να επιλεξει αρχικα netgear genie, που μετα απο καποια λεπτα ζηταει username k password που του χει δωσει η wind και μετα συνδεεται!
    Λοιπον οταν παει να κανει τη διαδικασια αυτη δε φτανει στο βημα να του ζητησει τα στοιχεια του ...
    Το ρουτερ ειναι συνδεδεμενο απευθειας σε πριζα τηλεφωνου, αφου το τηλεφωνο μπαινει σε αλλη πριζαν
    TRUST NO ONE!!!

  12. #87
    Εγγραφή
    24-06-2011
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear N300/DGN2200V3
    SNR / Attn
    10(dB) / 54(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkazantzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πηρα δωρο σε φιλο μα δε λεει να εγκατασταθει...

    Ο φιλος ειχε ενα ψιλοπαλιο cisco το οποιο το pc του το εβλεπε χωρις προβληματα.
    Tου πα να επιλεξει αρχικα netgear genie, που μετα απο καποια λεπτα ζηταει username k password που του χει δωσει η wind και μετα συνδεεται!
    Λοιπον οταν παει να κανει τη διαδικασια αυτη δε φτανει στο βημα να του ζητησει τα στοιχεια του ...
    Το ρουτερ ειναι συνδεδεμενο απευθειας σε πριζα τηλεφωνου, αφου το τηλεφωνο μπαινει σε αλλη πριζαν
    δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς... δεν μπαίνει στην σελίδα του setup του router; για το 2200 το username/password είναι admin/password μετά μπαίνεις, τρέχεις το wizard και τελείωσες!!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια μια ερωτηση που ειναι το κλειδι για το ασυρματο δικτυο και πως το αλλαζω?γιατι παω βαζω WEP μετα βαζω ενα Security Encryption (WEP) Key βαζω Passphrase (χχχχχχχ) κανω GENERATE τα δεχετε και μετα βλεπω απο ασυρματη συσκευη το ROUTER αλλα δινωντας το Passphrase η το πρωτο κλειδι που φτιαχνει δεν μου δινει αυρματο δικτυοπ με καμια δυναμη οτι και να βαλω σαν pass στην αυρματη συσκευη που παω να συνδεσω δεν το δεχεται με τιποτα το βγαζει συνεχεια λαθος κανω κατι που δεν ειναι σωστο?
    ίσως η συσκεύη σου η άλλη δεν 'παίζει' με wep ή ίσως πρέπει να αλλάξεις τα κανάλια του router σου, από auto δοκίμασε 11. πάντως αν κατάλαβα την αρχική σου ερώτηση όλες οι απαντήσεις είναι γραμμένες στο ρουτερ σου αν το γυρίσεις ανάποδα....

  13. #88
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    14.469
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkazantzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πηρα δωρο σε φιλο μα δε λεει να εγκατασταθει...

    Ο φιλος ειχε ενα ψιλοπαλιο cisco το οποιο το pc του το εβλεπε χωρις προβληματα.
    Tου πα να επιλεξει αρχικα netgear genie, που μετα απο καποια λεπτα ζηταει username k password που του χει δωσει η wind και μετα συνδεεται!
    Λοιπον οταν παει να κανει τη διαδικασια αυτη δε φτανει στο βημα να του ζητησει τα στοιχεια του ...
    Το ρουτερ ειναι συνδεδεμενο απευθειας σε πριζα τηλεφωνου, αφου το τηλεφωνο μπαινει σε αλλη πριζαν
    Καταρχήν δεν χρειάζεται να δηλώσεις στοιχεία για να συγχρονίζει wind.
    Με το που το συνδεεις βάλε τα vci και πρέπει να δει την γραμμή αμέσως.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #89
    Εγγραφή
    24-06-2011
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear N300/DGN2200V3
    SNR / Attn
    10(dB) / 54(dB)
    στη δική μου περίπτωση πάντως έπρεπε να βάλω τα στοιχεία μου της wind όταν άλλαξα ρουτερ

  15. #90
    Εγγραφή
    05-07-2008
    Περιοχή
    Elliniko
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20907/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    3.0(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς... δεν μπαίνει στην σελίδα του setup του router; για το 2200 το username/password είναι admin/password μετά μπαίνεις, τρέχεις το wizard και τελείωσες!!!

    - - - Updated - - -.
    Μπαινει κανονικα στο web interface της Netgear, μετα σκαλωνει το θεμα...

    Διαβαζοντας ξενα φορουμ καταλαβα πως (μαλλον) αν δεν παρεμβαλεται splittερακι ή φιλτρο μεταξυ πριζας τηλεφωνου και ρουτερ, προκοπη δεν γινεται...
    TRUST NO ONE!!!

Σελ. 6 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Netgear] netgear dgn2200v3
    Από nickgeo22 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-12, 16:03
  2. [Netgear] Πρόβλημα Port Forwarding DGN2200v3
    Από specialK στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-12, 13:49
  3. [Netgear] DGN2200v3
    Από Xpuntakias στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 12:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας