Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Android
    Με μια συντονισμένη επιχείρηση σε διάφορες πολιτείες των ΗΠΑ και σε χώρες του εξωτερικού, το FBI έκλεισε τρία πειρατικά site διακίνησης Android applications, κάτι που γίνεται για πρώτη φορά.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  _62427261_blocked.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  28,7 KB 
ID: 108029Τα εν λόγω sites που είναι τα applanet.net, appbucket.net και snappzmarket.com πλέον εμφανίζουν ειδοποίηση του FBI πως τα domain έχουν κατασχεθεί και πως οι για πρώτη φορά παραβάτες αντιμετωπίζουν ποινή φυλάκισης έως 5 χρόνια.

    Όπως δηλώθηκε από το FBI.

    The theft of intellectual property, particularly within the cyber-arena, is a growing problem and one that cannot be ignored by the US government's law enforcement community.
    These thefts cost companies millions of dollars and can even inhibit the development and implementation of new ideas and applications.


    Τους τελευταίους μήνες η πειρατεία εφαρμογών για smartphones και tablets έχει έρθει πολλές φορές στην επικαιρότητα και έχει τονιστεί πως αυξάνεται συνεχώς.

    Πηγή : BBC

  2. #2
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Δεν βρισκω κανενα λογο να μπλεκει κανεις με πειρατικες εφαρμογες. Υπαρχουν απειρες δωρεαν εναλλακτικες εφαρμογες, και οι τιμες των paid εφαρμογων ειναι αν μη τι αλλο φθηνες.

    Κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι δεν υπαρχει malware στην πειρατικη εφαρμογη, update δεν μπορεις να κανεις επομενως μενεις με τα οποια bug, και χανεις γενικοτερα την ευκολια του Playstore κλπ.

    Οι πειρατικες ουτε για να τις δοκιμασεις δεν αξιζουν, αφου υπαρχουν επισημως free trials. Ασε που εχεις 15 λεπτα για instant refund απο τη στιγμη που εγκατεστησες μια paid.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #3
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19.872/1.312
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 20,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρισκω κανενα λογο να μπλεκει κανεις με πειρατικες εφαρμογες.
    Συμφωνώ απόλυτα με τον netlag. Αλλά δεν ξέρω εάν είναι η χρήστες που κάνουν οικονομία σε πολύ ακριβές εφαρμογές οι έχουν τέτοια νεοτροπία!
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  4. #4
    Εγγραφή
    04-06-2006
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    131.072/5.120
    ISP
    Unitymedia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vumba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα με τον netlag. Αλλά δεν ξέρω εάν είναι η χρήστες που κάνουν οικονομία σε πολύ ακριβές εφαρμογές οι έχουν τέτοια νεοτροπία!
    Οι πολύ (σχετικά) ακριβές εφαρμογές είναι ελάχιστες σε σχέση με το σύνολο των διαθέσιμων εφαρμογών (επί πληρωμή ή δωρέαν). Και συνήθως υπάρχουν εναλλακτικές εφαρμογές που είναι πολύ φτηνότερες ή δωρεάν και πολλές φορές καλύτερες από τις ακριβές.

    Γενικά για τα app markets, με την πολιτική των φτηνών apps που ξεκίνησε η Apple και ακολούθησαν οι άλλοι, δεν καταλαβαίνω την ύπαρξη sites με σπασμένες εφαρμογές. Όταν δίνεις 300-700€ για να πάρεις κινητό, φαντάζομαι ότι έχεις και 1-3€ για να αγοράσεις και μερικά apps. Και μάλιστα όταν δεν τα αγοράζεις για ένα μόνο κινητό αλλά μπορείς να τη βάλεις και σε όλα τα άλλα κινητά που έχεις ή θα αποκτήσεις μελλοντικά.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Συμφωνώ με τους παραπάνω σε γενικές γραμμές, αλλά μερικά παιχνίδια αλλά και εφαρμογες ειναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ακριβες! για παραδειγμα προγραμματα GPS! εκτος αυτου πολλα προγραμματα-παιχνιδια δεν εχουν δωρεαν δοκιμαστικές εκδόσεις για να δεις τι είναι ΠΡΙΝ αγοράσεις! επίσης θεωρω πολυ κακο τόσο στο appstore όσο και στο google play να μην υποστηρίζεται paypal!!! γιατί? πολυς κόσμος δεν θέλει να δίνει νουμερο πιστωτικής σε ξένες σελίδες! πολύ κακως δεν υποστηρίζεται το paypal. Η γνώμη μου είναι πως αν υποστηριζεται και το paypal, οι εφαρμογες-παιχνιδια να εχουν ΟΛΕΣ και δοκιμαστικες εκδοσεις να βλεπουμε πριν αγορασουμε τσαμπα κατι που ΔΕΝ μας αρεσει, και αν οι ακριβες ριξουν τιμες, τοτε θα μειωθει και η πειρατεία!

  6. #6
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Θα συμφωνήσω στο θέμα trial. Πολλές εφαρμογές είτε δεν δίνουν καθόλου trial είτε δίνουν άχρηστες free apps. Έτσι δεν έχεις δυνατότητα να δεις αν σε βολεύει μια εφαρμογή σε βάθος χρόνου. Οπότε πολλοί χρήστες κοιτάνε και τα σπασμένα.

    Προσωπικά έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές αυτό το πρόβλημα. Και έχω στραφεί σε "πειρατικές" λύσεις και με έχει γλιτώσει από αρκετά €€€. Δοκίμασα κάτι που τελικά δεν μου έκανε.

    Αλλά πλέον με τα 1-2 €€€ που κοστίζουν οι εφαρμογές είναι μεγάλη "τσιπιά" να μην αγοράσεις αυτές που δουλεύεις κάθε μέρα.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ναι αλλά οι εφαρμογες που ειναι 1-2 ευρω ειναι ελαχιστες! τα περισσοτερα κυμαινονται απο 2-5 ευρω, ενω τα προγραμματα GPS πχ που πρεπει να δουμε και ποιο μας αρεσει καλυτερα ειναι ακριβα, το Navigon πχ https://play.google.com/store/apps/d...291dF9ldTQwIl0. και δεν εχει TRIAL ενώ το SYGIC GPS εχει για 14 μερες! αυτο λεω! επρεπε όλοι να δινουν TRIAL! αν ειναι να το αγορασει καποιος μετα να ειναι σιγουρος οτι του κανει! και δεν καταλαβαινω τον λογο που δεν υποστηριζουν PAYPAL και θες VISA κτλ!

  8. #8
    Εγγραφή
    21-09-2009
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με τους παραπάνω σε γενικές γραμμές, αλλά μερικά παιχνίδια αλλά και εφαρμογες ειναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ακριβες! για παραδειγμα προγραμματα GPS! εκτος αυτου πολλα προγραμματα-παιχνιδια δεν εχουν δωρεαν δοκιμαστικές εκδόσεις για να δεις τι είναι ΠΡΙΝ αγοράσεις! επίσης θεωρω πολυ κακο τόσο στο appstore όσο και στο google play να μην υποστηρίζεται paypal!!! γιατί? πολυς κόσμος δεν θέλει να δίνει νουμερο πιστωτικής σε ξένες σελίδες! πολύ κακως δεν υποστηρίζεται το paypal. Η γνώμη μου είναι πως αν υποστηριζεται και το paypal, οι εφαρμογες-παιχνιδια να εχουν ΟΛΕΣ και δοκιμαστικες εκδοσεις να βλεπουμε πριν αγορασουμε τσαμπα κατι που ΔΕΝ μας αρεσει, και αν οι ακριβες ριξουν τιμες, τοτε θα μειωθει και η πειρατεία!
    Συμφωνώ μαζί σου, όμως να τονίσω και εγώ ότι οποιαδήποτε εφαρμογή είναι πειραγμένη δεν ξέρουμε και δεν μπορούμε να ξέρουμε αν-και τι τρύπες έχει..
    W550i Τι "ανδροειδή" / "μηλαράκια" και μπλιμπλίκια..
    youtube channel

  9. #9
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19.872/1.312
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 20,5(dB)
    Nikiforos, μάλλον μιλάς για Smart Phone τις Apple. Προσωπικά δεν χρειάζομαι το Paypal! Πρώτον γιατί είμαι πολύ δυσαρεστημένος και σταμάτησα να το χρησιμοποιώ και δεύτερον εγώ προσωπικά σαν χρήστης Smart phone με Android μέσα έχω από την μαμά Google ένα ωραίο Market, συνδεδεμένο με τον λογαριασμό μου τις Google - Gmail , έχω εφαρμογή Google authenticator που μου κλειδώνει τους λογαριασμούς μου στην Google και θέλει τον κωδικό που έχω εγώ για να το ανοίξω είναι μέθοδος δύο βημάτων. Και έχω χρεωμένη την κάρτα μου στο Google Checkout και δεν την δίνω σε κανέναν την κάρτα μου να την βλέπει έτσι ! Οπότε όπως βλέπεις για το Android τουλάχιστον έχεις επιλογή να διασφαλίσεις την πιστωτική σου κάρτα ή την χρεωστική σου.

    Τώρα εάν συζητάμε για το Paypal γιατί εσύ συγκεκριμένα δεν έχεις Πιστωτική - χρεωστική και φορτώνεις τα λεφτά σου μέσα από λογαριασμό τραπέζης για το Paypal είναι άλλο καπέλο ! Πάντως η άποψη μου είναι υπάρχουν πολλές εφαρμογές που μπορούν να σου κάνουν την δουλειά και έχω παρατηρήσει ότι κατά διαστήματα το Google Play βγάζει κάποιες επιλεγμένες εφαρμογές σε προσφορά

  10. #10
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Εδω αγοραζουν κινητο αξιας 700.ε και δεν εχουν μοναδες με δουλευετε?

  11. #11
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Αυτά παθαίνουν όσοι χρησιμοποιούν .com .net .org πλέον. Κατα τα άλλα το SOPA και το PIPA δεν πέρασαν... Ε, δεν πειράζει η αμερικάνικη κυβέρνηση μια χαρά τα καταφέρνει και χωρίς αυτά. Εδώ ολόκληρη εισβολή έκανε χωρίς καμία νομιμοποίηση, στα site θα κολλήσει;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά πλέον με τα 1-2 €€€ που κοστίζουν οι εφαρμογές είναι μεγάλη "τσιπιά" να μην αγοράσεις αυτές που δουλεύεις κάθε μέρα.
    Δεν είναι πάντα 1-2€. Πολλές φορές είναι περισσότερα, αλλά και εγώ αυτές που χρησιμοποιώ συχνά τις έχω αγοράσει (ή είναι free). Έχω και ενα σωρό πειρατικές βέβαια που σπανίως τις χρησιμοποιώ και δεν αξίζει να τις πληρώσω.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    δεν βάζουν paypal γιατι είναι ακριβο. άλλωστε έχουν φτιάξει τα δικά τους paypal ώστε να κρατούν εκείνοι την προμήθεια.

    τα προγράμματα gps μπορεί να είναι μεταξύ των ακριβότερων εφαρμογών αλλά εκτός από τα updates της ίδιας της εφαρμογής σου παρέχεται και update του χάρτη (οχι παντα). gps χωρίς ενημερωμένο και καλό χάρτη είναι άχρηστο.

    Αν είναι πολλά 60 ευρώ για χάρτες μιας ολόκληρης ηπείρου, τοτε μπορεί ο χρήστης να βολευτεί με το 1/3 των χρημάτων για το χάρτη της χώρας του.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  13. #13
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Oπως ειπε και ο Νικηφορος, πολυ κακο που δεν υπαρχει trial.

    Προσωπικα, χρησιμοποιω σπασμενες εφαρμογες αλλα προσπαθω να κανω τη δουλεια μου με τις δωρεαν εκδοσεις.

    Δεν εχω τα λεφτα δυστυχως να τα δινω για εφαρμογες του κινητου.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα! επειδή με ενδιαφέρει και δεν έχω ασχοληθεί κάποιος παραπάνω είπε πως η πιστωτική κλειδώνει μέσω του google account? δλδ αντί paypal εχει κάτι ανάλογο η google και δεν δίνεις συνέχεια νούμερο πιστωτικής? εγώ βασικά δουλεύω με free και trial μερικες φορες, τα μονα σπασμένα είναι κάτι προγραμματα GPS τα οποια κοστίζουν αρκετά ευρώ και δεν μου περισσεύουν και εμενα να δινω απο δω και κει! εχω ενα motorola ΧΤ5 με επιδότηση (το πηρα 67 ευρώ δλδ) και μια ταμπλετα που εκανε 100 ευρω προσφορα απο το e-shop με android 4. Παλιοτερα ειχα iphone αλλα παει γιαυτο και αναφερα για το appstore. Οπως εκλεισαν και εδω σελιδες εκει εκλεισαν τις σελιδες που ανεβασαν τις "σπασμενες" εφαρμογες και ετσι στο installous πχ λεει μετα απλα πως δεν υπάρχει το αρχειο! οπότε το μεγάλο μειονέκτημα παραμένει ότι δεν υπαρχουν όλες οι εφαρμογες σε δοκιμαστικες εκδόσεις για να τις δοκιμάσουμε ΠΡΙΝ τις αγοράσουμε! τελικα οτι επιστρεφονται τα χρηματα πισω αν δεν θέλουμε μια εφαρμογη μέσα σε 15μερες ισχύει? ΑΝ ΝΑΙ που το αναφερει αυτό καπου επίσημα? γιατί είναι πολυ σημαντικό!
    Αν μπορεί κανεις ας μου πει για το google account + visa!
    αν αγορασουμε μια εφαρμογη και την βαλουμε στο κινητο, για την ταμπλετα πρέπει να την ξαναπληρώσουμε?

    Υ.Γ σχετικά με τις αναβαθμισεις στις σπασμενες εφαρμογες δεν ξερω τι κανει στο android παντως στο iphone/ipad κανει κανονικα updates απο το installous! και αυτα με ιους και ιστοριες ειναι θεωρια γιατί στην πραξη ουδεποτε υπηρξε πρόβλημα! για οσα χρονια τουλαχιστον ειχα iphone, γιατι με android δεν ξερω ακομα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 24-08-12 στις 10:52.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! επειδή με ενδιαφέρει και δεν έχω ασχοληθεί κάποιος παραπάνω είπε πως η πιστωτική κλειδώνει μέσω του google account? δλδ αντί paypal εχει κάτι ανάλογο η google και δεν δίνεις συνέχεια νούμερο πιστωτικής?
    http://checkout.google.com

    Logάρεις με το account σου και προσθέτεις την VISA. Δεν χρειάζεται να δίνεις συνέχεια πιστωτική. Όπως το paypal.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα οτι επιστρεφονται τα χρηματα πισω αν δεν θέλουμε μια εφαρμογη μέσα σε 15μερες ισχύει? ΑΝ ΝΑΙ που το αναφερει αυτό καπου επίσημα? γιατί είναι πολυ σημαντικό!
    15 λεπτά επίσημα από την Google, όχι μέρες: http://play.google.com/about/android...-policies.html
    Αντίστοιχα μπορείς να ζητήσεις refund, από τον ίδιο τον dev βέβαια, αν δεν σου κάνει η εφαρμογή για οποιοδήποτε λόγο. Είναι στην δική του ευχέρια να κάνει refund ή όχι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν αγορασουμε μια εφαρμογη και την βαλουμε στο κινητο, για την ταμπλετα πρέπει να την ξαναπληρώσουμε?
    Όχι, οι αγορές συνδέεονται με το Google Account σου. Βάζοντας το ίδιο account στο tablet είσαι good to go!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ** συμβουλες για πρωτη φορα γυαλια ορασεως **
    Από adpapa1971 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-18, 12:23
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-12, 03:20
  3. Για πρώτη φορα: όλα τα τεστ οδήγησης για τις θεωρητικές εξετάσεις Online
    Από NND στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-08, 12:40
  4. Για πρώτη φορά στη Ρωσία επεστράφησαν τα λεφτά για το Windows Vista
    Από linuxman στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 15:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας