Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 61
  1. #16
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τελος πάντων για να μην κουράζουμε, προφανώς η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Όλα θα παίζουν ρόλο και η ανάλυση κόστους ενός laptop θα περιλαμβανει και όσα λέει ο andreasp και όσα λέει ο yiapap. Το θέμα είναι ότι η αξιοπιστία ενός laptop δεν κρίνεται από την τιμή του, αλλά από το πόσο ικανοποιημένοι είναι οι καταναλωτες. Και ένας τρόπος για να μάθουμε την άποψη των καταναλωτών είναι τα forum συζητήσεων όπως αυτό.
    Εν τέλει και για να μην ξεφύγουμε από το θέμα που έθεσε ο kerneld, εγώ και χωρίς εγγύηση να μου δίναν F-S θα το έπαιρνα γιατι εδω και 8 χρόνια χρησιμοποίησα 4 laptop και μου έχουν μείνει μονο δύο τα οποία είναι F-S (ενοείται ότι τα άλλα δεν ήταν ) .

  2. #17
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λυπάμαι αλλά επιμένω στην άποψή μου.
    Ελα τώρα.... δεν περιμένω τέτοια απο εσένα!
    Το κόστος του να καλύψεις το προιόν σου με εγγύηση, είναι μετρήσιμο. Είτε αυτή είναι 1χρόνο, είτε 2, είτε 5, είτε εφόρου ζωής.
    Το κόστος αυτό, μπαίνει επάνω στην τιμή του προιόντος.
    Το αποτέλεσμα είναι , δύο πανομοιότυπα προιόντα το ένα με 1 χρόνο εγγύηση και το 2ο με 2 χρόνια, δεν σημαίνει ότι το δεύτερο είναι πιο αξιόπιστο. Πολύ πιθανόν, αυτό με την μεγαλύτερη εγγύηση, να είναι πολύ πιο ζημιάρικο, απλά ο κατασκευαστής , παίρνοντας την απόφαση να το καλύπτει με εγγύηση, έχει μεταφέρει το κόστος αυτό, στην τιμή του προιόντος.
    Πολύ πιθανόν βέβαια, να είναι πιο αξιόπιστο το 2χρονο, παρόλα αυτά όμως, δεν είναι απόδειξη αξιοπιστίας η διάρκεια της εγγύησης.

  3. #18
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Συμφωνώ περισσότερο με τον andreasp. Είναι καθαρά θέμα σε τι τιμή θέλουν να το πουλήσουν το προιόν. Άλλωστε όλες οι εταιρίες προσφέρουν επέκατση εγγύησης οπότε μπορείς να δεις τιμολογημένο πόσο αξίζει ένας επιπλέον χρόνος εγγύησης. H ACER που έχει ένα χρόνο εγγύησης κανονικά, προσφέρει επιπλέον 2 χρόνια στη τιμή των 75 ευρώ, η toshiba 99 ευρώ και η dell 115. Οπότε θα μπορούσε να πει κανείς ότι η acer παρότι προσφέρει μόνο 1 χρόνο εγγύηση σου ζητάει πολύ μικρότερο premium σε σχέση με τις άλλες εταιρίες για την επέκταση, άρα είναι πιο αξιόπιστη και ξέρει ότι υπάρχουν μικρές πιθανότητες να χαλάσει. Δεν νομίζω ότι είναι έτσι. Απλά έτσι έχει κοστολογήσει την επέκταση με βάση τα εργατικά κόστη, τα κόστη ανταλλακτικών καθώς και τη ποιότητα υπηρεσιών που σκοπεύει να σου προσφέρει.

  4. #19
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα τώρα.... δεν περιμένω τέτοια απο εσένα!
    Το κόστος του να καλύψεις το προιόν σου με εγγύηση, είναι μετρήσιμο. Είτε αυτή είναι 1χρόνο, είτε 2, είτε 5, είτε εφόρου ζωής.
    Το κόστος αυτό, μπαίνει επάνω στην τιμή του προιόντος.
    Ευτυχώς δηλαδή που η Apple δίνει ένα χρόνο εγγύησης. Αλλιώς...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iliaspo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ περισσότερο με τον andreasp. Είναι καθαρά θέμα σε τι τιμή θέλουν να το πουλήσουν το προιόν. Άλλωστε όλες οι εταιρίες προσφέρουν επέκατση εγγύησης οπότε μπορείς να δεις τιμολογημένο πόσο αξίζει ένας επιπλέον χρόνος εγγύησης. H ACER που έχει ένα χρόνο εγγύησης κανονικά, προσφέρει επιπλέον 2 χρόνια στη τιμή των 75 ευρώ, η toshiba 99 ευρώ και η dell 115. Οπότε θα μπορούσε να πει κανείς ότι η acer παρότι προσφέρει μόνο 1 χρόνο εγγύηση σου ζητάει πολύ μικρότερο premium σε σχέση με τις άλλες εταιρίες για την επέκταση, άρα είναι πιο αξιόπιστη και ξέρει ότι υπάρχουν μικρές πιθανότητες να χαλάσει. Δεν νομίζω ότι είναι έτσι. Απλά έτσι έχει κοστολογήσει την επέκταση με βάση τα εργατικά κόστη, τα κόστη ανταλλακτικών καθώς και τη ποιότητα υπηρεσιών που σκοπεύει να σου προσφέρει.
    Πόση είναι η βασική εγγύηση που δίνουν στα 3 παραδείγματά σου οι εταιρείες όμως. Γιατί προφανώς και είναι διαφορετικό το κόστος για να κάνεις επέκταση από το ένα στα δύο χρόνια και από τα δύο στα τρία.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #20
    Εγγραφή
    15-09-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο, Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Ρε μάγκες, επειδή το λαπτοπ με ενδιαφέρει και εμένα, και το βρίσκω πολύ συμφέρον ως προς τα χαρακτηριστικά που προσφέρει, δεν αφήνεται τους τσακωμούς για τις εγγυήσεις για κανένα άλλο thread και να πει κανείς καμιά άποψη επί της ουσίας;
    Εγώ έχω ένα FJ από το 2007 και είναι σκυλί! Το έχω περάσει από χίλια κύματα (ταξίδια, φανταριλίκια, 24ώρες ανοικτό) και την βγάζει ακόμα! Από αυτό σας γράφω...
    Για μένα η μάρκα δεν είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι το βλέπω βαρύ και παχύ. Έχει μεγαλύτερο πάχος από αυτό που έχω τώρα.

  6. #21
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Το έχει πάει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

  7. #22
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχει πάει πάρει κανείς να μας πει εντυπώσεις;
    fixed

  8. #23
    Εγγραφή
    15-07-2009
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18600/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    Netfaster IAD2(pstn)
    Eν τελει φιλε, το πηρες???
    ΕΠειδη ενδιαφερομαι και εγω για λαπτο και το ειδα αυτο..

    Τελικα τα Fujitsu ειναι αξιοπιστα? Υπαρχει καποιο παλικαρι που να ειχε κακη εμπειρια??

  9. #24
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos.kouk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eν τελει φιλε, το πηρες???
    ΕΠειδη ενδιαφερομαι και εγω για λαπτο και το ειδα αυτο..

    Τελικα τα Fujitsu ειναι αξιοπιστα? Υπαρχει καποιο παλικαρι που να ειχε κακη εμπειρια??
    Θα το έπαιρνα αλλά... δε μου φάνηκε εντάξει η κούτα που μου στείλανε και επιστράφηκε όπως ήρθε. Και είμαι ακόμη στο ψάξιμο...

    Πάντως αυτό που παίζει τώρα δεν έχει nvidia κάρτα πάνω.

  10. #25
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Μην μας πεις πως ηταν απο την Cosmodata...
    Γιατι εχει μερικες δελεαστικες προσφορες οπου το μονο αρνητικο ειναι το ιδιο το μαγαζι!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #26
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μας πεις πως ηταν απο την Cosmodata...
    Γιατι εχει μερικες δελεαστικες προσφορες οπου το μονο αρνητικο ειναι το ιδιο το μαγαζι!
    Ω ναι... από που αλλού;
    Είναι να μη σου τύχει... είπα να δοκιμάσω τη τύχη μου αλλά δεν... ευτυχώς ήταν αντικαταβολή.

  12. #27
    Εγγραφή
    06-10-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21715/1020
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    585v8/xiaomi.Mi.wifi.3
    Καλημέρα.

    το λάπτοπ το αγόρασα για την αδερφή μου εδώ και μερικούς μήνες. Γενικά είμαι άτομο το οποίο δεν ενθουσιάζετε εύκολα και το συγκεκριμένο μηχάνημα με ενθουσίασε μπορώ να πω.

    Καταρχάς για αυτούς που είναι επιφυλακτικοί ως προς την μάρκα μπορώ να πω όσα λαπτοπ FJ έχουν περάσει από τα χέρια μου ήταν ανώτερα σε ποιότητα κατασκευής και κύριος σχεδιασμού από HP,compaq,toshiba που αρκετοί τα θεωρούν καλά, ειδικά η HP είναι απαράδεκτη. και προσωπικά την έχω πλέων ως παράδειγμα προς αποφυγή.

    Όσο αφορά το FJ 532 μπορώ να πω ότι μεγάλο πλεονέκτημα είναι το μεγάλο καπάκι στην βάση που σου δίνει εύκολη πρόσβαση στον ανεμιστήρα του συστήματος, ξεβιδώνοντας μόλις 4 βίδες μπορείς να καθαρίσεις την ψύκτρα του συστήματος σε λιγότερο από 10 λεπτά το οποίο επιβάλετε περίπου μια φορά τον χρόνο (ανάλογα φυσικά το περιβάλλον) και έτσι γλυτώνεις της υπερθερμάνσεις που έχουν σαν συνέπεια hardware failure και μετά να τρέχεις για bga reballing ειδικά στην κάρτα γραφικών (καλή τύχη μετά να βγεις κάποιον με σωστό εξοπλισμό IRDA και τεχνογνωσία να στο επισκευάσει σωστά).
    Όσα αντίστοιχα μοντέλα HP, samsung,acer περάσανε από τα χέρια μου είχαν μόνο καπάκι επέκτασης μνήμης και για να καθαρίσεις την ψύκτρα τους επιβάλετε σχεδόν η ολοκληρωτική αποσυναρμολόγηση του (προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο).

    Ο επεξεργαστής είναι INTEL τρίτης γενιάς και έτσι αποφεύγετε τον δεύτερης γενιάς που είχε βγάλει ελαττωματικό batch στα Northbridge HM6x. Είναι 22nm και από θερμοκρασίες πάει καλά. (Οι Intel τρίτης γενιάς έχουν ως Northbridge τα ΗΜ7χ, δεν έχει αναφερθεί κάποιο ελάττωμα μέχρι στιγμής.)

    H κάρτα γραφικών (αν και επιφυλακτικώς ως προς την κακή ιστορία της Nvidia με τα ελαττωματικά G86,G84 κ.τ.λ chipsets) είναι σε λιθογραφία 28nm και idle δουλεύει περίπου στους 38 βαθμούς που είναι αρκετά καλά, full load δεν θυμάμαι.

    Γενικά το λαπτοπακιι "φοράει" πάνω του ότι ποιο σύγχρονο από τεχνολογία και η τιμή του είναι εξαιρετική για αυτά που προσφέρει. Το πρωτινό ανεπιφύλακτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος renault19 : 06-12-12 στις 11:15.

  13. #28
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Aπλα μετάνιωσα που δεν το πήρα με 475€ και κάρτα nvidia. Τώρα το βγάζουν με την intel μονο (σε αυτή την τιμή)

  14. #29
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Ειχε μαλλιασει η γλωσσα μου να το προτεινω τοτε... :P

  15. #30
    Εγγραφή
    14-07-2008
    Μηνύματα
    193
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7590
    Path Level
    Interleaved
    μακρια απο acer... ψαξε για dell

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ LAPTOP FUJITSU LIFEBOOK A SERIES - ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    Από chralexo στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-12, 14:21
  2. Γνώμες για FUJITSU LIFEBOOK A530-F3
    Από KoNiNoS στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-10, 00:57
  3. Μοντέλο bios σε Fujitsu laptop..
    Από asamal στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-10, 19:04
  4. Απόψεις και συμβουλές για Πρακτική Άσκηση
    Από Lucky Luke στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-09, 15:53
  5. Συμβουλες για laptop?
    Από essediss στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-07, 19:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας