Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-58 από 58
  1. #46
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evagelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τι κερδίζεις με αυτό.
    εγώ πχ για να ανοίξω (ισως για 10 φορά το www.adslgr.com) πατάω το τετράγωνο στο IE για να ανοίγει νεα καρτέλα, και πατάω ads αντε και καμιά φορά το l και μου ανοίγει η λίστα. ε μετά επιλέγω το site.
    απο το να έχω 100 καρτέλες ανοιχτές και να ψάνχω που είναι η αντίστοιχη για να της κάνω και refresh, δεν είναι πιο γρήγορα;
    Βάλε Firefox και θα καταλάβεις την διαφορά στην λειτουργικότητα...

  2. #47
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evagelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τι κερδίζεις με αυτό.
    εγώ πχ για να ανοίξω (ισως για 10 φορά το www.adslgr.com) πατάω το τετράγωνο στο IE για να ανοίγει νεα καρτέλα, και πατάω ads αντε και καμιά φορά το l και μου ανοίγει η λίστα. ε μετά επιλέγω το site.
    απο το να έχω 100 καρτέλες ανοιχτές και να ψάνχω που είναι η αντίστοιχη για να της κάνω και refresh, δεν είναι πιο γρήγορα;
    μπορεις πανευκολα με καποιο addon να βρισκεις αμεσα οποια καρτελα θες, αλλα υπαρχουν και αλλοι τροποι υποθετω (βασικα "απειροι" θα λεγε κανεις )

    προσωπικα εαν δεν εχω το adslgr στις πρωτες καρτελες,τοτε μπορω παντα να το εχω σε αλλο window...

  3. #48
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    15994/510
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε Firefox και θα καταλάβεις την διαφορά στην λειτουργικότητα...
    έχω firefox αλλά η ερώτηση μου δεν αφορά την λειτουργηκότητα, αλλα τα 100 tabs.

  4. #49
    Εγγραφή
    03-11-2011
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αυτό δεν φαίνεται απλά λογικό, είναι λογικό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evagelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τι κερδίζεις με αυτό.
    εγώ πχ για να ανοίξω (ισως για 10 φορά το www.adslgr.com) πατάω το τετράγωνο στο IE για να ανοίγει νεα καρτέλα, και πατάω ads αντε και καμιά φορά το l και μου ανοίγει η λίστα. ε μετά επιλέγω το site.
    απο το να έχω 100 καρτέλες ανοιχτές και να ψάνχω που είναι η αντίστοιχη για να της κάνω και refresh, δεν είναι πιο γρήγορα;

  5. #50
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evagelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω firefox αλλά η ερώτηση μου δεν αφορά την λειτουργηκότητα, αλλα τα 100 tabs.
    Είναι θέμα χρήσης. Αν μπαίνεις σε λίγα sites προφανώς και δεν ανεβάζεις εύκολα τόσο πολύ τον αριθμό των tabs αλλά πολλοί ανοίγουμε ή κρατάμε ανοιχτά πολλαπλά tabs για διάφορους λόγους.

  6. #51
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    15994/510
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    αρα για τους σχετικά απλους χρήστες είτε έχουν τον έναν xplorer είτε τον άλλον δεν παίζει και μεγάλη διαφορά.
    τώρα για τους επαγγελματίες ή τους χομπίστες, που για τους δικούς τους λόγους έχουν 100+ ανοιχτά tabs εκεί θα δουν (αν δουν) κάποια διαφορά.
    ε έτσι πάω πάσο

  7. #52
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι θέμα χρήσης. Αν μπαίνεις σε λίγα sites προφανώς και δεν ανεβάζεις εύκολα τόσο πολύ τον αριθμό των tabs αλλά πολλοί ανοίγουμε ή κρατάμε ανοιχτά πολλαπλά tabs για διάφορους λόγους.
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχεις 100 tabs ανοικτά

    Στο Mo-Fo κάνουν την ανάγκη φιλοτιμία. Επειδή πάσχει η διαχείριση των RSS, επειδή είναι σε νεατερνταλικό επίπεδο, ανακάλυψαν τα 100 tabs ανοικτά. Και τα βαφτίζουν και χρηστικά

  8. #53
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχεις 100 tabs ανοικτά
    Πότε πέθανε ο Βενέδικτος;

  9. #54
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    778
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19543/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 19(dB)
    100tabs ανοιχτά είναι όντως κάτω απο το μέσο όρο πιθανή περίπτωση,αποτελεί εξαίρεση.

    Σημασία όμως δεν έχει πόσά tabs είναι ανοιχτά,αλλά πόσο κακογραμμένη είναι η σελίδα...Τότε και με 2 tabs μπορεί να σέρνεται ο κόσμος,όπως συνηθίζω να λέω.

  10. #55
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadow_1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
    100tabs ανοιχτά είναι όντως κάτω απο το μέσο όρο πιθανή περίπτωση,αποτελεί εξαίρεση.

    Σημασία όμως δεν έχει πόσά tabs είναι ανοιχτά,αλλά πόσο κακογραμμένη είναι η σελίδα...Τότε και με 2 tabs μπορεί να σέρνεται ο κόσμος,όπως συνηθίζω να λέω.
    Πέρα από αυτό, λέει πολλά για τη διαχείριση πόρων. Π.χ. αυτή τη στιγμή ανοίγω φάκελο με 30 bookmarks ταυτόχρονα... και παρόλα αυτά μπορώ πέρα από μια μικρή καθυστέρηση μπορώ να αλλάζω tabs και να βλέπω σελίδες που έχω ήδη ανοιχτές από πριν. Έχει βελτιωθεί πάρα πολύ στο θέμα αυτό ο firefox.

  11. #56
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχεις 100 tabs ανοικτά

    Στο Mo-Fo κάνουν την ανάγκη φιλοτιμία. Επειδή πάσχει η διαχείριση των RSS, επειδή είναι σε νεατερνταλικό επίπεδο, ανακάλυψαν τα 100 tabs ανοικτά. Και τα βαφτίζουν και χρηστικά
    οχι.

    αλλο οι αδυναμιες και τα λαθη τους,αλλα μη τα συγχεουμε με την χρηστικοτητα που υπαρχει αλλου.
    με αλλα λογια,ο φανατισμος ειναι λαθος.

    δεν ειναι λιγοι αυτοι που εχουν τοσα πολλα tabs ανοιχτα,και ναι υπαρχει λογος. επιπλεον,οχι μονο ο αριθμος των tabs,αλλα φορες-φορες υπαρχει η αναγκη του μαζικου burst ανοιγματος links.

    στο τελευταιο να δηλωσω,οτι δεν γνωριζω επακριβως την συμπεριφορα π.χ. του Opera σε τετοιες καταστασεις (μαζι με διαφορες καταστασεις γενικα χρησης πορων του η/υ απο αλλες λειτουργιες εκεινη τη στιγμη) αλλα ο FF σχεδον παντα ανταποκρινεται αξιοπρεπως αλλα μεχρι την 12.0,αυτη ηταν η τελευταια καλη "εως καλουτσικη" εκδοση,οι επομενες ειναι για τ' αναθεμα,και η 14 ηταν σκουπιδι,σκετη σπατάλη εργασιας και διαδικτυακου χωρου. την 15 δεν την εχω δοκιμασει,οταν βρω χρονο θα το κανω,αλλα φοβαμαι οτι παλι στο ιδιο μοτιβο θα μαστε...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από αυτό, λέει πολλά για τη διαχείριση πόρων. Π.χ. αυτή τη στιγμή ανοίγω φάκελο με 30 bookmarks ταυτόχρονα... και παρόλα αυτά μπορώ πέρα από μια μικρή καθυστέρηση μπορώ να αλλάζω tabs και να βλέπω σελίδες που έχω ήδη ανοιχτές από πριν. Έχει βελτιωθεί πάρα πολύ στο θέμα αυτό ο firefox.
    αλλου ειναι το θεμα.

    να εχεις 5-6 χρησιμα "blue-chip" addons,και καμια 50-70 καρτελες π.χ. ηδη ανοιχτες,και να ανοιξεις burst style 25-30 links. εκει φαινονται τα "cojones" . και η 12.0 ηταν δυστυχως η τελευταια ικανοποιητικη εκδοση.


    υ.γ. : για να μη πει κανεις "τι addons χρησιμοποιεις?",χρησιμοποιω τα απολυτως πληρως απαραιτητα : tab wheel scroll,abp (θα πρεπε να δινουν τα releases με προεγκατεστημενο αυτο,τοσο χρησιμο ειναι) ,tab mix plus,IDM CC (το plugin του IDM),Download Statubar,ShowIP,Smoothwheel,Lighshot. ολα τους χρησιμα (ισως θα μπορουσα να αποχωριστω 1-2),και απροβληματιστα.

  12. #57
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    υ.γ. : για να μη πει κανεις "τι addons χρησιμοποιεις?",χρησιμοποιω τα απολυτως πληρως απαραιτητα : tab wheel scroll,abp (θα πρεπε να δινουν τα releases με προεγκατεστημενο αυτο,τοσο χρησιμο ειναι) ,tab mix plus,IDM CC (το plugin του IDM),Download Statubar,ShowIP,Smoothwheel,Lighshot. ολα τους χρησιμα (ισως θα μπορουσα να αποχωριστω 1-2),και απροβληματιστα.
    Τι να σου πω... από αυτά που αναφέρεις μόνο το ABP θεωρώ απαραίτητο, αλλά ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες. Για την ακρίβεια τα μόνα βαριά extensions που έχω είναι το ABP και το Greasemonkey (το οποίο έχω απενεργοποιημένο όταν δεν το χρειάζομαι).
    Αυτή τη στιγμή κάνω ένα πείραμα, και ανοίγω μαζικά φακέλους με bookmarks. Γύρω στα 150 σύνολο. Την ώρα που ανοίγουν έχω μια καθυστέρηση αλλά αποκρίνεται.
    Μετά που φόρτωσαν η μνήμη μαζί με το plugin container έχει φτάσει στα 2,5 GB και όμως σχεδόν δεν το καταλαβαίνεις ότι είναι τόσο φορτωμένος, το καταλαβαίνεις περισσότερο όταν πας να ανοίξεις νέες καρτέλες.

  13. #58
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω... από αυτά που αναφέρεις μόνο το ABP θεωρώ απαραίτητο, αλλά ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες. Για την ακρίβεια τα μόνα βαριά extensions που έχω είναι το ABP και το Greasemonkey (το οποίο έχω απενεργοποιημένο όταν δεν το χρειάζομαι).
    Αυτή τη στιγμή κάνω ένα πείραμα, και ανοίγω μαζικά φακέλους με bookmarks. Γύρω στα 150 σύνολο. Την ώρα που ανοίγουν έχω μια καθυστέρηση αλλά αποκρίνεται.
    Μετά που φόρτωσαν η μνήμη μαζί με το plugin container έχει φτάσει στα 2,5 GB και όμως σχεδόν δεν το καταλαβαίνεις ότι είναι τόσο φορτωμένος, το καταλαβαίνεις περισσότερο όταν πας να ανοίξεις νέες καρτέλες.


    οταν πας να ανοιξεις νεες καρτελες,δε το καταλαβαινεις απλα...το νιωθεις στο "πετσι" σου

    στον δε σκουπιδο-14 ,εαν παω να κανω τετοιο πραμα (κτ παρομοιο δοκιμασα,οχι απλα ως τεστ,αλλα ως αναγκη) παει...θα σβησουν τα φωτα

    το tab wheel scroll με ειναι πληρως απαραιτητο,και λογω ογκου καρτελων αλλα και για τα χομπυ μου (Φυλετικες Μαχες κτλ).το tab mix plus,αυτοματοποιει περαιτερω και προσθετει λειτουργικοτητα στην χρηση μου (μπορω να..."ζησω" χωρις αυτο,αλλα δε βλεπω το λογο ),IDM CC γτ ειναι το plugin του καλυτερου download manager (youtube κτλ κτλ).

    το Download Statusbar πεταει εξω απο την ζωη μου το απαρχαιωμενο download window του FF (βρειτε επιτελους κτ χρηστικοτερο στο Ιδρυμα,το παλιο συστημα ηταν καλο τοτε,τωρα ειναι απολιθωμενο).
    το ShowIP,κανει οτι λεει,δειχνει την ip της καρτελας και γενικα κανει πληρες query on demand. μπορω να ζησω χωρις αυτο,αλλα δε βλεπω το λογο.
    Smoothwheel....χμμμμ....ενταξει δεν λεω και το scroll καλο ηταν και πριν,αλλα τωρα ειναι πιο "λαδι",πιο "blend",πριν με μια μεσαια ταχυτητα scroll ηταν πιο "σπασμενο" (μονο αρνητικο για καποιους θα ειναι,οτι στην τερμα δυνατη ρυθμιση οπου και δειχνει πληρως την διαφορα που κανει,ο cpu spikarei στα καμια 50+% οσο scrollareis,αμα scrollareis γρηγορα)
    Lightshot...σιγα τα ωα,ενα εργαλειακι απο τα πολλα για να τραβας prntscrn. χρησιμο δε λεω,αλλα ζω και χωρις αυτο.

    last,but surely not least,ABP. απλα,must. το browsing πηγε ΑΙΩΝΕΣ μπροστα μετα την εφευρεση του. καλο το flash,αλλα εδω και χρονια πια,εχει καταντησει η ραστωνη του Διαδικτυου. δε νομιζω το ιδιο το ABP να φορτωνει τον browser,γτ απλα αποκλειει τα banners. ισα-ισα που χωρις αυτο μπορει στις 20-30 καρτελες απλα "να σβησουν τα φωτα στον browser".

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα εκκίνησης Internet explorer ή mozilla
    Από giorgiosb στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-08, 15:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας