Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 95
  1. #76
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burningaces Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις φωτογραφίες φαίνεται η παλαιού τύπου πρίζα και μια rj 11 που αγόρασα σήμερα.
    Συνημμένο Αρχείο 192425[ATTACΣυνημμένο Αρχείο 192427H=CONFIG]192426[/ATTACH]Συνημμένο Αρχείο 192427
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!
    πήγες σε μαγαζί... ζήτησες μια πρίζα τηλεφώνου και σου έδωσαν αυτήν?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #77
    Εγγραφή
    23-03-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ναι και όμως!

    - - - Updated - - -

    Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! Την άλλαξα με μία πρίζα rj11 και έκανα τη σύνδεση όπως είπατε. Σύνδεσα επάνω μια συσκευή τηλεφώνου να δω αν θα ανάψει και δεν άναψε. Μήπως φταίει ότι η γραμμή είναι ανενεργή ακόμα και δεν υπάρχει ρεύμα για αυτό το λόγο;;;

  3. #78
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που λες, δεν σου έχουν πει πότε θα σε συνδέσουν;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #79
    Εγγραφή
    23-03-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μέσα σε 10 μέρες περίπου μου είπαν από τη Wind, γιατί πρέπει να συνδέσει πρώτα ο ΟΤΕ και μετά ο τεχνικός της Wind. Ξέρεις πως πάνε, 10 σου λένε 15 κάνουν

  5. #80
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    ξανά στο θέμα....
    καλησπέρα, σε μια προσπάθεια να βελτιώσω λίγο τα στατιστικά της adsl 24Μbps γραμμής μου (+περιέργεια) άνοιξα την πρίζα του τηλεφώνου για να δω τι επικρατεί εκει μέσα....
    άνοιξα την κύρια πρίζα (την πρώτη, την κεντρική), απο εκεί και πέρα με καλώδιο μέσα στον τοίχο έχω άλλες 2 πρίζες.
    Αυτό που είδα μου έκανε εντύπωση....απο κάτω (δηλ. απο το κουτί του ΟΤΕ) έρχονται στην πρώτη πρίζα 5 καλώδια (είχα διαβάσει για 2, για 4 άλλα για 5 δεν γνώριζα).
    Τα 5 καλώδια τα βλέπετε στην εικόνα, είναι ένα ασπρο, ένα κίτρινο, ένα πράσινο, ένα μαύρο και ένα καφέ (μην σας ξεγελάνε οι σκιές στην φώτο)
    τα 2 καλώδια (άσπρο+κίτρινο) είναι για το σήμα του internet και τηλεφώνου.....αυτά έχω συνδέσει στις θέσεις 2 και 3 της πρίζας και έχω κανονικά internet και τηλέφωνο.
    Ερώτηση1: Πιστεύετε ότι έχει νόημα να ψάξω μήπως και κάποιος άλλος συνδυσασμός καλωδίων έχει σήμα internet+τηλεφώνου ή όχι; Η απάντηση λογικά είναι Όχι απλά ρωτάω μήπως μου διαφεύγει κάτι.
    Ερώτηση2: τα άλλα 3 καλώδια (εκτός απο τα 2 του σήματος) τι είναι; είναι λογικό ότι είναι μονός ο αριθμός τους;
    όπως βλέπετε στην φώτο 5 καλώδια "φεύγουν" απο το κεντρικό πριζάκι και συνεχίζουν στις άλλες πρίζες τηλεφώνου που υπάρχουν στο σπίτι...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20190604_142502.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  233,5 KB 
ID: 204225

  6. #81
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν φεύγουν 5 καλώδια αλλά πάλι 2 (1 ζεύγος, τα ίδια χρώματα). Τηλεφωνικό σήμα και DSL πάντα δουλεύουν σε 1 μόνο ζεύγος. Τα υπόλοιπα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για 2η γραμμή/σύνδεση ή ως εφεδρικά.
    Εκτός κι αν έκανε ματσοκονιά ο εγκαταστάτης, δεν θα υπάρχει σήμα σε κανένα άλλο ζεύγος στο καλώδιο από τον κατανεμητή. Αν ωστόσο κάνεις έλεγχο και βρεις, πρέπει πάραυτα να το βρεις και να το αποσυνδέσεις στον κατανεμητή.

  7. #82
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    [QUOTE=tempo;6604721]

    Δεν υπάρχει άλλος συνδυασμός, το άλλο ζευγάρι άσπρο+κίτρινο που πάει στις άλλες πρίζες είναι συνδεδεμένο και αυτό πάνω στην πρίζα;; αν ναι, αποσύνδεσε το και κάνε δοκιμή.

    Δεν είναι σωστό να υπάρχει μονός αριθμός καλωδίων, μπορεί να έχει περαστεί το μόνο σαν οδηγός για μελλοντικό πέρασμα άλλου καλωδίου ή ζευγαριού αλλά και πάλι δεν........ το κάνεις με άλλους τρόπους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #83
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    [QUOTE=sweet dreams;6604741]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tempo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν υπάρχει άλλος συνδυασμός, το άλλο ζευγάρι άσπρο+κίτρινο που πάει στις άλλες πρίζες είναι συνδεδεμένο και αυτό πάνω στην πρίζα;; αν ναι, αποσύνδεσε το και κάνε δοκιμή.

    Δεν είναι σωστό να υπάρχει μονός αριθμός καλωδίων, μπορεί να έχει περαστεί το μόνο σαν οδηγός για μελλοντικό πέρασμα άλλου καλωδίου ή ζευγαριού αλλά και πάλι δεν........ το κάνεις με άλλους τρόπους.
    το δεύτερο ζευγάρι άσπρο+κίτρινο που φεύγει για τις άλλες μπρίζες το αποσύνδεσα εντελώς....δεν έχω και δεν χρειάζομαι τηλέφωνο στις άλλες μπρίζες

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φεύγουν 5 καλώδια αλλά πάλι 2 (1 ζεύγος, τα ίδια χρώματα). Τηλεφωνικό σήμα και DSL πάντα δουλεύουν σε 1 μόνο ζεύγος. Τα υπόλοιπα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για 2η γραμμή/σύνδεση ή ως εφεδρικά.
    Εκτός κι αν έκανε ματσοκονιά ο εγκαταστάτης, δεν θα υπάρχει σήμα σε κανένα άλλο ζεύγος στο καλώδιο από τον κατανεμητή. Αν ωστόσο κάνεις έλεγχο και βρεις, πρέπει πάραυτα να το βρεις και να το αποσυνδέσεις στον κατανεμητή.
    προφανώς για να το βρω πρέπει να κάνω όλους τους συνδυασμούς, έτσι; και αυτούς που περιλαμβάνουν το άσπρο και το κίτρινο....
    η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

  9. #84
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προφανώς αφού ψάχνεις στο άγνωστο. Η λογική λέει ότι δεν έχει συνδεθεί άλλο καλώδιο.

  10. #85
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Πας κάτω στον κατανεμιτη και βρίσκεις το καλώδιο σου... και βλέπεις ποσά σύρματα είναι συνδεμενα...

  11. #86
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Asus DSL-AC68VG
    Παιδιά καλησπέρα.

    Παντελώς άσχετος κι εγώ από συνδεσμολογία, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι απλό.

    Εγώ πέρασα πρόσφατα ένα UTP Cat6 από το καλώδιο του ΟΤΕ μέχρι την πρίζα του τηλεφώνου μου (σε μονοκατοικία). Πήγα έξω και μέτρησα τα Volt στο καλώδιο του ΟΤΕ, βρήκα ότι το κόκκινο και το μαύρο τα 57 ( Volt και εκεί συνέδεσα ένα ζεύγος από τα καλώδια του UTP (μπλε στο κόκκινο που είναι το συν και μπλε-άσπρο στο πλην).

    Τώρα, μέσα στο πριζακι του τηλεφώνου έχω αυτό με τις 4 υποδοχές. Συνέδεσα το μπλε στο 2 και το μπλε-άσπρο στο 3. Άρα το συν στο 2 και το πλην στο 3.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει σημασία που βάζω το συν-πλην στο πριζακι γιατί και ανάποδα που τα βάζω έχω τηλέφωνο.

    Ευχαριστώ!

  12. #87
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LuSiD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα.

    Παντελώς άσχετος κι εγώ από συνδεσμολογία, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι απλό.

    Εγώ πέρασα πρόσφατα ένα UTP Cat6 από το καλώδιο του ΟΤΕ μέχρι την πρίζα του τηλεφώνου μου (σε μονοκατοικία). Πήγα έξω και μέτρησα τα Volt στο καλώδιο του ΟΤΕ, βρήκα ότι το κόκκινο και το μαύρο τα 57 ( Volt και εκεί συνέδεσα ένα ζεύγος από τα καλώδια του UTP (μπλε στο κόκκινο που είναι το συν και μπλε-άσπρο στο πλην).

    Τώρα, μέσα στο πριζακι του τηλεφώνου έχω αυτό με τις 4 υποδοχές. Συνέδεσα το μπλε στο 2 και το μπλε-άσπρο στο 3. Άρα το συν στο 2 και το πλην στο 3.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει σημασία που βάζω το συν-πλην στο πριζακι γιατί και ανάποδα που τα βάζω έχω τηλέφωνο.

    Ευχαριστώ!

    Καλησπέρα

    Γιά νά είσαι απόλυτα σίγουρος,κάνε ότι αναφέρει στό παρακάτω βίντεο,όχι δέν έχει σημασία τό σύν-πλήν.



  13. #88
    Εγγραφή
    11-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    WIND
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZXHN H268N
    Καλησπέρα. Που μπορώ να βρω κάποιον τεχνικό να ελέγξει την εγατάσταση μου στο σπίτι να γνωρίζω αν όλα λειτουργούν σωστα και αν χρειάζονται αλλαγή και διορθώσεις. Εϊμαι Ίλιον σε 2όροφη μονοκατοικία κατασκευής του 1989.

  14. #89
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εχω στο σπιτι 3 πριζες τηλεφωνου..η κεντρικη που μεσα της εχει 3 ζευγαρια καλωδιων κοκκινο μαυρο και τα 3 και απο μια πριζα σε καθε υπνοδωματιο.συνδεσμολογια εχω κανει εγω..κεντρικη πριζα εχω ενωσει το καλωδιο απο το κατανεμητη στη δυο μεσαια δοντακια της πριζας και στο ιδιο εχω βαλει και το ζευγαρι που παει στα δωματια.δευτερη πριζα εχει μονο ενα ζευγαρι καλωδιων κοκκινο μαυρο τα οποια εχω ενωσει στα δυο μεσαια δοντια της πριζας..ομως η τριτη πριζα εχει 4 καλωδια κοκκινο μαυρο..ενα ζευγος που ερχετε απο το διπλα δωματιο..και ενα που ερχετε απο το καλωδιο του τοιχου..αν κουμπωσω το ενα απο τα δυο ζευγαρια δεν εχει τηλεφωνο κανενα απο τα δυο δωματια..αν τα βαλω και τα δυο ομως στα 2 μεσαια δοντακια της πριζας εχω κανονικα τηλεφωνο και στα δυο δωματια..το προβλημα τωρα ομως ειναι οτι οταν με παιρνουν τηλεφωνο κατεβαινει το snr απο το 6 στο 3 και βγαζει crc λαθη η γραμμη ωσποου να το σηκωσω..μετα ολα κομπλε..κανει αναστροφη καπου η συνδεσμολογια??

  15. #90
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάπου πρέπει να τα είχαμε πει ξανά, καλό είναι να μην υπάρχουν πολλά posts με την ίδια ερώτηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεσμολογία Χωνευτής Πρίζας
    Από mariospapa στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-11, 18:28
  2. Συνδεσμολογία πρίζας
    Από grigoris24 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-11, 22:07
  3. συνδεσμολογία πρίζας τηλεφώνου για adsl
    Από mariosmk στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-09, 21:14
  4. Βοήθεια σε συνδεσμολογία πρίζας
    Από doritis61 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-08, 10:34
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-07, 14:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας