Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 58
  1. #16
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Ναι, προσωπικό project.

    Το zfs είναι πολύ καλό για υψηλή διαθεσιμότητα, ελάχιστη ανάγκη για διαχείριση και καλή απόδοση σε περιβάλλον με πολλούς χρήστες / μεγάλα workload.

    Εγώ όμως δεν χρειάζομαι τίποτα από όλα αυτά. Αντίθετα το γεγονός πως στο zfs (ή το btrfs ή το RAID5/6/X) αν χάσεις περισσότερους δίσκους από όσους έχεις αναθέσει για redundancy, χάνεις όλο το filesystem είναι απαγορευτικό για home NAS όπου λεφτά για backup δίσκους δεν υπάρχουν.

    Υπάρχουν λύσεις και για redundancy (πχ snapraid, flexraid, unraid) και για storage pooling (πχ aufs, mhhdfs) που δεν έχουν αυτό το μειονέκτημα αλλά αναγκαστικά χάνουν σε ταχύτητα σε σχέση με striped filesystems και είναι ένα έξτρα layer πολυπλοκότητας και διαχείρισης.

    Το btrfs το θέλω μόνο για τα subvolumes/snapshots.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #17
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Έχει παρατηρήσει κανείς υποβάθμιση της απόδοσης σε btrfs partition μετά από καιρό;

    Έχω το root μου σε btrfs εδώ και λίγους μήνες και νομίζω πως έχει πέσει η απόδοση πάρα πολύ. Πάω να ανοίξω μια εφαρμογή και βλέπω πως διαβάζει δεκάδες (ίσως εκατοντάδες) megabyte από το root partition (όχι όμως από το home) χωρίς λόγο, οπότε καθυστερεί τρομερά.
    Εν τω μεταξύ το έχω προσεγμένο το partition. Ναι μεν έχει πολλά temp αρχεία που αλλάζουν συνεχώς αλλά δεν έχει γεμίσει ποτέ πάνω από 65-70%.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  3. #18
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει παρατηρήσει κανείς υποβάθμιση της απόδοσης σε btrfs partition μετά από καιρό;

    Έχω το root μου σε btrfs εδώ και λίγους μήνες και νομίζω πως έχει πέσει η απόδοση πάρα πολύ. Πάω να ανοίξω μια εφαρμογή και βλέπω πως διαβάζει δεκάδες (ίσως εκατοντάδες) megabyte από το root partition (όχι όμως από το home) χωρίς λόγο, οπότε καθυστερεί τρομερά.
    Εν τω μεταξύ το έχω προσεγμένο το partition. Ναι μεν έχει πολλά temp αρχεία που αλλάζουν συνεχώς αλλά δεν έχει γεμίσει ποτέ πάνω από 65-70%.
    Σε τι πυρήνα ? Θυμάμαι ότι είχα διαβάσει πως κάποιος αλγόριθμος δεν ήταν καλός και αργούσε χωρίς λόγο (ειδικά όταν υπάρχουν κάμποσα snapshots/subvolume) για αυτό και ξαναγράφτηκε από την αρχή. Έχω την εντύπωση ότι το commit μπήκε στον 3.5 και ότι η περιγραφή ανέφερε τη λέξη walk αλλά δεν μπόρεσα να το βρω στο git log.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  4. #19
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το έφτιαξα τον Απρίλιο με πυρήνα 3.3. Επομένως δεν μπόρεσα να ορίσω leaf/node size αφού αυτή η δυνατότητα μπήκε στον 3.4. Θεωρητικά αυτό (τα default μεγέθη leaf/node) οδηγεί σε μεγαλύτερο fragmentation.
    Από subvolumes / snapshots δεν έχω χρησιμοποιήσει. Έχω μόνο ένα subvolume που περιέχει το root μου και δεν το έχω πειράξει ποτέ.

    Βέβαια αναβαθμίζω το kernel τακτικά, έτσι το δούλεψα και με kernel 3.4 και τώρα με 3.5.

    Σκεφτόμουν αρχικά μετά την δοκιμαστική περίοδο, να σβήσω το ext4 home και το btrfs root μου και να φτιάξω ένα μεγάλο btrfs που θα βάλω και τα δύο. Με αυτή την εξέλιξη όμως ανησυχώ. Αρχικά είχε τρομερή απόδοση.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έφτιαξα τον Απρίλιο με πυρήνα 3.3. Επομένως δεν μπόρεσα να ορίσω leaf/node size αφού αυτή η δυνατότητα μπήκε στον 3.4. Θεωρητικά αυτό (τα default μεγέθη leaf/node) οδηγεί σε μεγαλύτερο fragmentation.
    Από subvolumes / snapshots δεν έχω χρησιμοποιήσει. Έχω μόνο ένα subvolume που περιέχει το root μου και δεν το έχω πειράξει ποτέ.

    Βέβαια αναβαθμίζω το kernel τακτικά, έτσι το δούλεψα και με kernel 3.4 και τώρα με 3.5.

    Σκεφτόμουν αρχικά μετά την δοκιμαστική περίοδο, να σβήσω το ext4 home και το btrfs root μου και να φτιάξω ένα μεγάλο btrfs που θα βάλω και τα δύο. Με αυτή την εξέλιξη όμως ανησυχώ. Αρχικά είχε τρομερή απόδοση.
    Εφόσον τώρα δουλεύεις 3.5 δεν είναι αυτό που σκέφτηκα. Όπως στα extX όλες οι διεργασίες σέρνονται όταν μπαίνεις σε ένα κατάλογο με χιλιάδες αρχεία, παρόμοια συμπεριφορά είχε και το bug που σκέφτηκα. Ανεξάρτητα με την έκδοση btrfs/πυρήνα που είχες όταν δημιούργησες το fs, ο αλγόριθμος αργούσε να κάνει "walk" όλες τις δομές που χρειάζονταν για μια διεργασία.

    Όντως με 16K leaf/node βελτιώνονται τα πράγματα αλλά και με 4K ακόμη δεν θα έπρεπε να βλέπεις τέτοιο degrade με 3.5 πυρήνα. Χαζομάρα θα προτείνω αλλά δοκίμασες defragment και balance μήπως βοηθήσουν ?
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #21
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Τελικά πήρα την απάντησή μου με διαφορετικό τρόπο.

    Χθες το έψαχνα και εγώ για το fragmentation. Αν θεωρήσουμε πως η εφαρμογή filefrag δουλεύει σωστά για το btrfs, τότε στα /usr/lib* έχω 79852 non fragged αρχεία και 11174 fragged. Στο /usr/bin έχω 4505 non fragged αρχεία και 538 fragged. Μπορεί το ποσοστό να φαίνεται μικρό, αλλά πρόκειται για ένα partition που είχε πάντα τουλάχιστον 10GB ελεύθερο χώρο, ενώ τα συγκεκριμένα αρχεία είναι ως επί τον πλείστον κάτω του ενός megabyte...

    Το πρόβλημα όμως δεν ήταν αυτό. Ένα συγκεκριμένο αρχείο των 11 megabyte, έδειχνε 88 extents σύμφωνα με το filefrag.
    Δοκίμασα να του κάνω defrag αρκετές φορές και δεν έγινε τίποτα.
    Δοκίμασα να κάνω balance. Την πρώτη δεν έγινε τίποτα. Την 2η έγινε... kernel panic (ή κάτι). Στο reboot πάλι kernel panic. Μπήκα από το sysrsccd και έκανα fsck.btrfs. Πράγματι, βρήκε και διόρθωσε λάθη. To σύστημα πλέον ξεκινά αλλά υπολειτουργεί. Κατά το boot καθυστέρησε αρκετά κάνοντας κάτι στο δίσκο (τώρα το αρχείο με τα 88 extents δεν είναι πλέον fragged) και για κάποιο λόγο δεν σηκώνεται ο X!

    Οπότε προς το παρόν δεν τολμώ να περάσω το home μου σε btrfs. Θα κάνω όμως format το root, θα του περάσω ένα νέο btrfs και θα το δοκιμάσω για λίγο καιρό ακόμη γιατί μου αρέσει ως filesystem.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  btrfs-kernelpanic.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  119,3 KB 
ID: 109942
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #22
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Με τέτοια χοντρά θέματα και θα ξαναβάλεις btrfs; Χμ...

    Περίμενε κανά 2 μέρες, λογικά θα βγει ο 3.6 και το κάνεις τότε από την αρχή.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  8. #23
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Δεν με ενοχλεί τόσο. Τελικά ο X σηκώθηκε μετά το τρίτο restart (μετά το fsck ) που έφτιαξε πλήρως το filesystem. Επομένως δεν έχασα κανένα αρχείο, απλά ταλαιπωρήθηκα στην προκειμένη.
    Παρόλ'αυτά, έκανα format το root και ξαναπερνάω τα αρχεία για να διαπιστώσω αν όντως το πρόβλημα ήταν από το filesystem και όχι από εμένα (αν το νέο partition είναι αργό, κάτι άλλο φταίει).
    Το btrfs είναι χρήσιμο και πρέπει να διαπιστώσω κατά πόσο είναι έτοιμο! Το root partition, λόγω μεγέθους, είναι ιδανικό για πειράματα αν κάνεις και τακτικά backups.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  9. #24
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τέτοια χοντρά θέματα και θα ξαναβάλεις btrfs; Χμ...

    Περίμενε κανά 2 μέρες, λογικά θα βγει ο 3.6 και το κάνεις τότε από την αρχή.
    Για αρχεία που σε ενδιαφέρουν όπως αυτά του /home όντως δεν ρισκάρεις αλλά για / ή /usr δεν σε καίει και τόσο να πάθει κάτι. Ειδικά στο /usr τα αρχεία θα είναι όπως στα πακέτα της διανομής χωρίς αλλαγές.

    Εγώ έχω το /etc και ό,τι άλλο με ενδιαφέρει σε git tree το οποίο εκτός από backup μαζί με τα υπόλοιπα αρχεία σε 2ο δίσκο υπάρχει και σε remote μηχάνημα οπότε και να χαλάσει το / έχεις άμεσα όλες τις ρυθμίσεις σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλ'αυτά, έκανα format το root και ξαναπερνάω τα αρχεία για να διαπιστώσω αν όντως το πρόβλημα ήταν από το filesystem και όχι από εμένα (αν το νέο partition είναι αργό, κάτι άλλο φταίει).
    Αυτό το αρχείο των 11MB το προσπελαύνεις συχνά ? Ίσως έγινε trigger κάποια χαζομάρα σε προηγούμενη έκδοση του πυρήνα και την παρατήρησες τώρα. Από εσένα πάντως αποκλείεται να ήταν το πρόβλημα.

    Το να είναι fragmented κάποια αρχεία δεν είναι πρόβλημα αλλά 88 extents σε 11MB είναι όντως σχετικά μεγάλο.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #25
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Τελικά επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά το πρόβλημα αλλά ο γρίφος μεγαλώνει.

    Λοιπόν, με αριθμούς.

    root partition: ~41.8GiB, ~1.212.000 files, ~75.000 folders

    rsync από προς σε
    (backup) παλαιωμένο btrfs φρέσκο btrfs 180 λεπτά
    (restore) φρέσκο btrfs φρέσκο btrfs 30 λεπτά

    Από power off σε πλήρως φορτωμένο desktop.
    Παλαιωμένο btrfs: ~10 λεπτά
    Φρέσκο btrfs: ~2 λεπτά 20 δευτερόλεπτα
    Το πολύ παλιό και σίγουρα fragged λόγω χρήσης ext4 του home μοιάζει να μην επηρεάζει!

    Πάμε τώρα και στους γρίφους.
    Το νέο filesystem, έχει 16Κ nodes/leafs. Το παλιό είχε 4K. Ε, τα αρχεία που ήταν fragged στο παλιό, είναι ακριβώς το ίδιο fragged στο καινούργιο! Όταν λέμε το ίδιο, ακριβώς ο ίδιος αριθμός extents για κάθε αρχείο! Για παράδειγμα η ghostscript που είναι 9.5ΜΒ είχε και έχει ακριβώς 74 extents!

    Το root έχει 41.8GB αρχεία αλλά λόγω συμπίεσης πιάνουν μόλις 29GiB ή ακριβώς το 51% του χώρου του partition. Είναι λογικό καθώς υπάρχουν πολλά text αρχεία κυρίως από source code (πολλοί kernels κλπ).
    Το ενδιάμεσο partition που χρησιμοποιήθηκε για τη μεταφορά, είναι επίσης btrfs αλλά είναι τεράστιο (2TB). Εκεί τα αρχεία δεν είναι fragged σύμφωνα με το filegrag αν και υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μην χρησιμοποίησα συμπίεση (δεν θυμάμαι). Επίσης το ενδιάμεσο δεν έχει κρυπτογράφηση.

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι παίζει αλλά είναι τρομερά ανησυχητικό και είναι κρίμα γιατί οι δυνατότητες του btrfs είναι απαραίτητες για το Linux.

    - - - Updated - - -

    Και κάτι ακόμη, το σύστημά μου το κάνω τακτικά backup σε 2 δίσκους με btrfs και χρήση snapshots/rsync.
    Αυτοί οι δίσκοι αρχικά, όταν τους χρησιμοποιούσα για boot ήταν πολύ γρήγοροι ενώ και το rsync γινόταν πολύ γρήγορα. Σταδιακά παρατηρώ πως πέφτουν και αυτοί, το rsync αργεί περισσότερο, το σύστημα που τρέχει από αυτούς δεν είναι τόσο γρήγορο.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #26
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Πώς κάνεις mount ένα partition με btrfs; Το mount βλέπω δεν το υποστηρίζει.

  12. #27
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το btrfs-progs/tools.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  13. #28
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Και μετά τι τρέχω για να το κάνω mount;

  14. #29
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Το mount.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  15. #30
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς κάνεις mount ένα partition με btrfs; Το mount βλέπω δεν το υποστηρίζει.
    Όταν λες το mount δεν το υποστηρίζει εννοείς ότι έτρεξες mount και πέταξε error ή ότι δεν το έχει στην manpage στην παράγραφο που αναφέρει τις mount επιλογές για κάθε filesystem ?

    Αν το δεύτερο, τότε απλά δεν θα ανανεώθηκε η manpage. Αν το πρώτο, μπορείς να κάνεις paste τι μηνύματα λάθους εμφανίζει το mount καθώς και τις τελευταίες γραμμές που παίρνεις τρέχοντας dmesg ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το btrfs-progs/tools.
    Είσαι σίγουρος για αυτό ? Αν θυμάμαι καλά, τα btrfs-progs χρειάζονται μόνο για να κάνεις scan όταν το filesystem σου αποτελείται από πολλαπλές devices.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. νεα μπριζα τηλ.και ερωτησεις
    Από kage στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-11, 12:44
  2. Ερωτησεις για μια νεα συνδεση
    Από Glamor στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-07, 09:37
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-07, 10:57
  4. Ερωτήσεις για νέα σύνδεση...
    Από paralia στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-05, 12:31
  5. Ερωτησεις για νεα σύνδεση DSL
    Από giorgosc61 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-04, 14:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας