Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-58 από 58
  1. #46
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά το btrfs έχει γίνει drop σχεδόν από όλους. Σε τι εφαρμογή το θες?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για snapshots στο /. Επίσημα μόνο η Redhat σταμάτησε να ασχολείται. Γενικά όμως δεν έχω δει να σταματάει η ανάπτυξή του.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά για enterprise εφαρμογές, έχει κοπεί. Μεγάλο ρόλο έχουν παίξει κάτι horror stories με raid5 raid6 και complete data losses. Για αυτό σε ρώτησα τι εφαρμογή.
    Ποιοί είναι οι σχεδόν όλοι; Όπως σου είπε ο megahead, μόνο η redhat το σταμάτησε επίσημα. Καμμία σχέση δεν είχε με το raid5 ή κάτι παρόμοιο αλλά με το γεγονός ότι δεν έχει developers (και ένα 20% για να προωθήσει το stratis). Όπως εξήγησε και ο bacik (νομίζω αυτός ήταν δεν θυμάμαι), και όπως γνωρίζουμε όλοι, ο τρόπος που δουλεύουν οι "stable" distros εισάγει τρομερό όγκο δουλειάς και απαιτεί τρομερές γνώσεις.

    Για όσους δεν καταλαβαίνουν τι εννοώ, σε μία "stable" διανομή, άπαξ και αποφασιστεί μία έκδοση πακέτου και γίνει release η διανομή, τότε παγώνουν τα πακέτα σε αυτήν την έκδοση και δεν αναβαθμίζονται για κανένα λόγο (ώστε να μην εισαχθούν νέα bugs). Όταν υπάρχουν προβλήματα ασφαλείας, απομονώνονται αυτές οι αλλαγές και ενσωματώνονται στα πακέτα. Όσο πιο μικρό είναι ένα πρόγραμμα και όσο πιο αργή ανάπτυξη έχει, τόσο πιο εύκολη είναι αυτή η δουλειά του backporting. Από ένα σημείο όγκου κώδικα και ταχύτητας ανάπτυξης, αυτό γίνεται αδύνατο να γίνει ακόμη και αν μιλάμε για userspace. Προσωπικά πιστεύω, και αγνοήστε το αυτό, ότι οι stable διανομές παρέχουν μόνο αίσθηση ασφάλειας και piece of mind για managers σε corporate περιβάλλον. Το backporting είναι πολύ δύσκολο και (ακόμη και όταν γίνεται από competent package managers) έχει μεγάλη πιθανότητα να εισάγει bugs τα οποία (βλέπε debian openssl) θα μείνουν κρυφά για καιρό επειδή κανείς από το upstream project δεν γνωρίζει. Τέσπα, αυτά είναι υποκειμενικά και εκτός θέματος.

    Στον πυρήνα που έχει πολύ γρήγορη ανάπτυξη και ειδικά στο btrfs που δεν είναι ext4 και έχει συνεχή ανάπτυξη που φτιάχνει το Χ και χαλάει το Ψ, είναι εντελώς αδύνατο να κάνεις backport αν δεν είσαι kernel dev του btrfs ώστε να έχεις γνώση του κώδικα. Η redhat δεν είχε κανέναν τέτοιο dev οπότε δεν μπορούσε να το υποστηρίξει. Στο fedora που έχει νέες εκδόσεις πυρήνα, πολύς κόσμος έχει btrfs.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Υπάρχουν θέματα με το compression;
    Πριν λίγο καιρό υπήρχε ένα θέμα που ήταν μεν άσχετο αλλά νομίζω γινόταν trigger μόνο όταν είχες compression αλλά έχει επιλυθεί. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν και σε εμένα δεν έγινε trigger και ας έχω compression.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Ο Ημίθεος είχε γράψει ότι κάποιες φορές ο τελευταίος πυρήνας μπορεί να είναι λίγο προβληματικός σε σχέση με τον αμέσως προηγούμενο. Ισχύει ακόμα αυτό;
    Συνήθως είναι rock stable ο τελευταίος πυρήνας αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι λαχείο. Σε όλα τα fs που συνεχίζεται η ανάπτυξη, είναι λαχείο τι θα πάθεις. Όλοι οι proponents του ZFS λένε πόσο πιο σταθερό είναι και τέτοια και παρόλα αυτά έχουν βγει releases (και μάλιστα 1-2 τελευταία) που έχουν προξενήσει μέχρι και corruption. Προσωπικά, δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε ένα πρόβλημα από την πρώτη μέρα αλλά αυτό βέβαια δεν λέει τίποτα. Υπάρχει πολύς κόσμος που έπαθε ζημιά με το btrfs. Εγώ πάντως προτείνω πάντα τον τελευταίο πυρήνα.

    Το parity raid εννοείται πως δεν προτείνεται και ακόμη και το raid1 δεν είναι και τόσο ασφαλές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Επίσης έχει αναφερθεί ότι όταν το btrfs αρχίζει και γεμίζει έχει εμφανή θέματα στο performance. Ισχύει ακόμα αυτό;
    Όλα τα filesystems και ειδικά όλα τα CoW filesystems. Έχουν σταματήσει εδώ και χρόνια οι περιπτώσεις που δεν γινόταν mount το fs και το έχανες αλλά θέματα με performance θα έχεις σίγουρα αν περάσεις στο περίπου το 80%.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #47
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Όταν λέω όλοι εννοώ στους sysops. Για soho use είναι stable (enough). Όσοι γνωρίζω που είχαν btrfs να υποστηρίζουν υπηρεσία το ξήλωσαν
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  3. #48
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα filesystems και ειδικά όλα τα CoW filesystems. Έχουν σταματήσει εδώ και χρόνια οι περιπτώσεις που δεν γινόταν mount το fs και το έχανες αλλά θέματα με performance θα έχεις σίγουρα αν περάσεις στο περίπου το 80%.
    Ναι έχεις δίκιο. Δε διατύπωσα σωστά το ερώτημα. Η ερώτηση είχε να κάνει με διάφορα προβλήματα όπως αυτά που ανέφερες, αλλά έχουν ξεπεραστεί.

    Μήπως έχεις κάποια απάντηση στο τέταρτο ερώτημά μου; Διαβάζω το documentation για το πως διαθέτεις χώρο στα subvolumes και ακόμα δεν έχω καταλάβει τίποτα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέω όλοι εννοώ στους sysops. Για soho use είναι stable (enough). Όσοι γνωρίζω που είχαν btrfs να υποστηρίζουν υπηρεσία το ξήλωσαν
    Προφανώς. Κανένας σοβαρός admin δε θα το εμπιστευόταν σε enterprise σύστημα. Προσωπικά εγώ όχι. ZFS και μπαγιάτικο παξιμάδι
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #49
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχεις δίκιο. Δε διατύπωσα σωστά το ερώτημα. Η ερώτηση είχε να κάνει με διάφορα προβλήματα όπως αυτά που ανέφερες, αλλά έχουν ξεπεραστεί.

    Μήπως έχεις κάποια απάντηση στο τέταρτο ερώτημά μου; Διαβάζω το documentation για το πως διαθέτεις χώρο στα subvolumes και ακόμα δεν έχω καταλάβει τίποτα
    Όχι δεν έχω ιδέα από quota groups. Το παρακολουθούσα παλαιότερα αλλά σταμάτησα μετά από κάποιο διάστημα. Θυμάμαι ότι είχαν πολλά προβλήματα, ξαναγράφτηκαν από την αρχή με διαφορετική υλοποίηση, θεωρήθηκαν stable, βγήκαν κάποια μικροπροβλήματα και στην νέα υλοποίηση, οπότε δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τώρα. Πριν καιρό είχε γράψει ένας ένα μήνυμα στη λίστα και έλεγε ότι πρέπει να μπει στο wiki να μην προτείνονται quota groups και πρέπει στο suse να μην τα ενεργοποιούν από την μάνα τους.

    Θυμάμαι ότι προσπαθούσαν σε ένα enterprise πελάτη να διορθώσουν ένα bug και δεν μπορούσαν με τίποτα να το κάνουν trigger αξιόπιστα και τελικά μετά από πολύ ταλαιπωρία, βρήκαν ότι έφταιγαν τα qgroups. Μόλις απενεργοποιούσαν τα qgroups, το πρόβλημα χανόταν. Κάποιοι suse devs μπήκαν στη συζήτηση και είχανε πει ότι έτσι που τα χρησιμοποιούν αυτοί (σαν quota για να μπορεί ο snapper να ξέρει ποιες snapshots καταλαμβάνουν αρκετό χώρο και να τις αφαιρεί) δεν υπάρχει ζήτημα και γενικά δεν συμφώνησαν.

    Η μόνη μου εμπειρία πλέον είναι σε κάθε suse εγκατάσταση, να κλείνω τα qgroups για καλό και για κακό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς. Κανένας σοβαρός admin δε θα το εμπιστευόταν σε enterprise σύστημα. Προσωπικά εγώ όχι. ZFS και μπαγιάτικο παξιμάδι
    Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Το BTRFS δέχεται περισσότερο πόλεμο από όσο του αξίζει και το ZFS δέχεται περισσότερο praise από όσο του αξίζει. Σίγουρα το btrfs έχει προβλήματα με τα raid και θα συνεχίσει γενικά να έχει προβλήματα λόγω των σχεδιαστικών επιλογών που έγιναν. Αυτές οι επιλογές είναι το αίτιο και που έχει αργήσει τόσο πολύ περισσότερο να τελειώσει η ανάπτυξη του σε σχέση με όσο περίμεναν. Για το ZFS έκαναν άλλες επιλογές που είχαν ως αποτέλεσμα μια πιο "εύκολη" και γρήγορη ανάπτυξη και πολύ καλύτερη σταθερότητα.

    Όλοι αυτοί όμως που βγαίνουν και λένε "το ZFS έχει δοκιμαστεί για 35 χρόνια και έχει αποδείξει την αξία του" κάνουν ένα μεγάλο λάθος. Αυτό που έχει δοκιμαστεί είναι το Solaris ZFS στο Solaris. Όχι το OpenZFS (συμπεριλαμβανομένων όλων των tree ZoL, ZoFBSD, κτλ). Το OpenZFS έχει ξεφύγει εδώ και πολύ καιρό από το δοκιμασμένο ZFS. Τα 15 feature flags που υποστηρίζει το OpenZFS στις διάφορες πλατφόρμες τους (πχ Trim, device replacement, large blocks, κτλ) δεν έχουν δοκιμαστεί το ίδιο. Πόσες φορές δεν είχαμε προβλήματα με hangs ή ακόμη και corruption (αν θυμάμαι καλά, μόνο στον 0.7 κύκλο υπήρχαν 2 releases που δημιουργούσαν προβλήματα). Η encryption για παράδειγμα επαινείται από όλους σαν το καλύτερο feature (και εγώ μέσα σε αυτούς) αλλά είναι ένα τεράστιο εγχείρημα στο οποίο έχουν βγει 10 φορές προβλήματα που δεν τα περίμεναν οι devs. Κάτσε να περάσουν 2 χρόνια και τότε να αρχίσουμε να λέμε ότι είναι σταθερή.

    Αυτός που η pool του είναι φτιαγμένη έτσι ώστε να γίνεται mount σε solaris 10, τότε ναι συμφωνώ ότι το ZFS που χρησιμοποιεί είναι rock stable και αρχιτεκτονικά πολύ καλό. Επίσης πολύ καλό απο πλευράς σχεδίασης και αρχιτεκτονικής (στο βαθμό που μπορώ φυσικά να κατανοήσω ένα τόσο πολύπλοκο θέμα) είναι το hammer. Με λιγότερα features από ZFS εννοείται αλλά και πολύ λιγότερη πολυπλοκότητα και indirection layers.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #50
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Όπως πάντα κατατοπιστικός Έτσι που μου τα λες για τα quotas στο btrfs με κάνεις λίγο σκεπτικό αν αξίζει τελικά να περάσω σε αυτό, αντί για κλασσικό LUKS, LVM με XFS και Timeshift για snapshots Παρεμπιπτόντως, έχεις link για το πρόβλημα που ανέφερες;;

    Τώρα όσον αφορά το ZFS, OpenZFS, κτλ θα διαφωνήσω λίγο. Πιστεύω πως και το OpenZFS έχει αποδείξει την αξία του και έχει δοκιμαστεί επαρκώς όλα αυτά τα χρόνια. Αναλογίσου πόσα enterprise προιόντα βασίζονται σε αυτό (ενδεικτικά Nexenta, Tegile, Proxmox, προφανώς iXsystems). Τώρα ναι, αν μιλάμε για το τελευταίο feature στην πιο τελευταία έκδοση, εννοείται ότι θα πρέπει να ωριμάσει και να δοκιμαστεί ο κώδικας.

    Υπό αυτό το πρίσμα, ναι το ZFS/OpenZFS είναι κλάσεις καλύτερο από το btrfs, τουλάχιστον όσον αφορά τα βασικά (quotas, snapshots, raid, replication, αν και το τελευταίο είχε τα θεματάκια του τουλάχιστον σε Oracle ZS appliance που διαχειριζόμουν μέχρι και πριν 2 χρόνια. Σε αυτό το feature η NetApp δεν παίζεται! )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 21-06-19 στις 12:31.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #51
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως πάντα κατατοπιστικός Έτσι που μου τα λες για τα quotas στο btrfs με κάνεις λίγο σκεπτικό αν αξίζει τελικά να περάσω σε αυτό, αντί για κλασσικό LUKS, LVM με XFS και Timeshift για snapshots Παρεμπιπτόντως, έχεις link για το πρόβλημα που ανέφερες;;
    Ήμουν σίγουρος ότι λόγω παράξενων λέξεων θα βάλω λέξεις qgroups quota suse opensuse και θα το βρω με την καμμία. Έχω και την εντύπωση ότι αυτός που εισήγαγε το θέμα ήταν ο Chris Murphy οπότε και αυτό βοηθάει στο ψάξιμο. Παρόλα αυτά δεν βρήκα τίποτα. Όταν θέλεις κάτι ποτέ δεν το βρίσκεις. Το μόνο που βρήκα είναι αυτό το οποίο είναι σε gentoo αλλά μιλάει για το ίδιο θέμα.

    Edit: Το βρήκα. Όντως ο Chris Murphy ήταν καλά θυμόμουν αλλά ήταν στην λίστα του Tumbleweed και όχι στη λίστα του BTRFS (όπως ήταν και λογικό άλλωστε απλά κόλλησε το μυαλό μου. γιατί να ήταν στη λίστα του BTRFS; )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα όσον αφορά το ZFS, OpenZFS, κτλ θα διαφωνήσω λίγο. Πιστεύω πως και το OpenZFS έχει αποδείξει την αξία του και έχει δοκιμαστεί επαρκώς όλα αυτά τα χρόνια. Αναλογίσου πόσα enterprise προιόντα βασίζονται σε αυτό (ενδεικτικά Nexenta, Tegile, Proxmox, προφανώς iXsystems). Τώρα ναι, αν μιλάμε για το τελευταίο feature στην πιο τελευταία έκδοση, εννοείται ότι θα πρέπει να ωριμάσει και να δοκιμαστεί ο κώδικας.
    Μα δεν είπα ότι δεν έχει δοκιμαστεί ή ότι δεν είναι καλό. Και σε εμένα μια χαρά δουλεύει χρόνια και δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε ένα θέμα. Αυτό που έγραψα είναι ότι το OpenZFS είναι κινούμενος στόχος και συνεχώς αλλάζει οπότε δεν μπορεί κάποιος να ισχυρίζεται "έχει δοκιμαστεί Ν χρόνια". Και εσύ ακόμη έπεσες σε αυτό το λάθος με την διατύπωσή σου "το OpenZFS .. επαρκώς όλα αυτά τα χρόνια". Το OpenZFS είναι ένα σύνολο από features τα οποία έχουν ενσωματωθεί σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα. Τα core features που είναι 100% ίδια με το tree της Sun (υποθέτοντας ότι δεν κάνουν expose κάποιο bug στον πυρήνα του linux λόγω κάποιου layer που δεν υπήρχε στο solaris) έχουν όντως δοκιμαστεί 15 χρόνια. Το feature Χ έχει δοκιμαστεί 9 χρόνια, το feature Ψ 4 χρόνια και το feature Ζ μόλις 1 χρόνο, κτλ.

    Δεν μπορούμε να λέμε ότι έχει δοκιμαστεί σαν σύνολο για Ν χρόνια εκτός και αν πάρουμε το μικρότερο διάστημα. Μπορεί να μην έχεις καν ενεργοποιήσει το τάδε feature στην pool σου και παρόλα αυτά μεταβαίνοντας στην νέα έκδοση zfs / spl (πλέον σκέτο zfs) να γίνει trigger κάποιο bug λόγω του νέου αυτού feature.

    Πρακτικά, όπως λες, το ZFS είναι πάρα πολύ σταθερό. Αυτό που έγραψα ήταν καθαρά αν θέλουμε να είματε 100% τυπικοί pedantic. Ο κόσμος λέει "στο BTRFS αν γεμίσει λίγο ο χώρος, κρεμάει και πρέπει να κάνεις format και χάνεις τα πάντα" κάτι που γινόταν πάρα πολύ παλιά και αντίθετα στο ZFS λέει "έχει δοκιμαστεί γαι 15 χρόνια".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 21-06-19 στις 14:17.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #52
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν σίγουρος ότι λόγω παράξενων λέξεων θα βάλω λέξεις qgroups quota suse opensuse και θα το βρω με την καμμία. Έχω και την εντύπωση ότι αυτός που εισήγαγε το θέμα ήταν ο Chris Murphy οπότε και αυτό βοηθάει στο ψάξιμο. Παρόλα αυτά δεν βρήκα τίποτα. Όταν θέλεις κάτι ποτέ δεν το βρίσκεις. Το μόνο που βρήκα είναι αυτό το οποίο είναι σε gentoo αλλά μιλάει για το ίδιο θέμα.

    Edit: Το βρήκα. Όντως ο Chris Murphy ήταν καλά θυμόμουν αλλά ήταν στην λίστα του Tumbleweed και όχι στη λίστα του BTRFS (όπως ήταν και λογικό άλλωστε απλά κόλλησε το μυαλό μου. γιατί να ήταν στη λίστα του BTRFS; )


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν είπα ότι δεν έχει δοκιμαστεί ή ότι δεν είναι καλό. Και σε εμένα μια χαρά δουλεύει χρόνια και δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε ένα θέμα. Αυτό που έγραψα είναι ότι το OpenZFS είναι κινούμενος στόχος και συνεχώς αλλάζει οπότε δεν μπορεί κάποιος να ισχυρίζεται "έχει δοκιμαστεί Ν χρόνια". Και εσύ ακόμη έπεσες σε αυτό το λάθος με την διατύπωσή σου "το OpenZFS .. επαρκώς όλα αυτά τα χρόνια". Το OpenZFS είναι ένα σύνολο από features τα οποία έχουν ενσωματωθεί σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα. Τα core features που είναι 100% ίδια με το tree της Sun (υποθέτοντας ότι δεν κάνουν expose κάποιο bug στον πυρήνα του linux λόγω κάποιου layer που δεν υπήρχε στο solaris) έχουν όντως δοκιμαστεί 15 χρόνια. Το feature Χ έχει δοκιμαστεί 9 χρόνια, το feature Ψ 4 χρόνια και το feature Ζ μόλις 1 χρόνο, κτλ.
    Μα το ίδιο λέμε. Δεν πιστεύω ότι η Nexenta πχ θα πάει να βάλει το τελευταίο OpenZFS feature στο προϊόν της πριν δοκιμαστεί για τα καλά. Αντίστοιχα η Redhat δε θα πάει να βάλει πυρήνα 5.x στο RHEL8. Άλλο τώρα το ZoL, τα BSD, rolling release διανομές, κτλ.

    Τεσπά, θα δω. Mπορεί να καταλήξω με κάνα XFS στο τέλος

    - - - Updated - - -

    Διάβασα το mail list του OpenSuse σχετικά με τα quotas. Απ' ότι βλέπω ακόμα και σήμερα προτείνεται η απενεργοποίηση των quotas. Λένε ότι με τους τελευταίους πυρήνες (5.1 ή 5.2) τα πράγματα θα διορθωθούν

    https://www.reddit.com/r/openSUSE/co...le_by_default/
    https://discuss.linuxcontainers.org/...s-backend/3181

    Κρίμα ένα βασικό χαρακτηριστικό ενός CoW συστήματος (που δεν είναι μόνο file system, αλλά και volume manager) να έχει ακόμα πρόβλημα Ότι και να λέμε το btrfs δυστυχώς, δυστυχέστατα έχει πολύ δρόμο ακόμα για να φτάσει τα επίπεδα του (Open)ZFS με όλα τα σημαντικά CoW features να δουλεύουν σωστά.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #53
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι και να λέμε το btrfs δυστυχώς, δυστυχέστατα έχει πολύ δρόμο ακόμα για να φτάσει τα επίπεδα του (Open)ZFS με όλα τα σημαντικά CoW features να δουλεύουν σωστά.
    Αν τα φτάσει κιόλας και δεν το σταματήσουν κάποια στιγμή. Τελευταία δεν έχει και ιδιαίτερη ανάπτυξη (τουλάχιστον όση θα περιμέναμε για τόσα features που του λείπουν). Δυστυχώς η επιλογή που έκαναν αποδείχτηκε λάθος. Διαβάζω πολύ κόσμο να λέει "μα και τα δύο btrees έχουν" χωρίς να καταλαβαίνει ότι btree είναι μια πολύ γενική έννοια και το πώς θα επιλέξεις να το υλοποιήσεις μπορεί να έχει τρομερές συνέπειες (παραβλέποντας και το γεγονός ότι υπάρχουν 15 τύποι "btrees").

    Όπως έγραψα και στο άλλο νήμα που παρέθεσες, η σχεδίαση των btrees του BTRFS ήταν τέτοια ώστε να μπορείς να προσθέτεις και να αφαιρείς devices, να κάνεις rebalance από ένα raid σε άλλο, να έχεις διαφορετικά raid σε διαφορετικές subvolumes, CoW σε file επίπεδο, κτλ. Όλα αυτά φαντάζουν τέλεια στον απλό χρήστη όπως εγώ και ακόμη και τώρα μου αρέσει που έκαναν αυτή την σχεδίαση. Αυτό όμως δυσκόλεψε σε άλλους τομείς όπως quota, raid, κτλ. Το ZFS από την άλλη επέλεξε μια άλλη σχεδίαση η οποία οδήγησε σε μεγαλύτερη σταθερότητα (με τεράστια πολυπλοκότητα όμως. ακόμη και τώρα δεν είναι σίγουρο πώς γίνονται allocate blocks, transactions, κτλ) αλλά έκανε σχεδόν αδύνατο το block rewrite και το file CoW. Ίσως προσπάθησαν να το υλοποιήσουν και δεν μπόρεσαν, ίσως επειδή η Sun στόχευε σε enterprise με τεράστια SANs να μην το προσπάθησαν καν. Οι devs του Hammer επέλεξαν μια τρίτη σχεδίαση η οποία επιτρέπει history σε επίπεδο αρχείων (μπορείς να επαναφέρεις παλαιότερες εκδόσεις όποιου αρχείο θέλεις ασχέτως των υπολοίπων) αλλά δεν επιτρέπει άλλες μαγκιές που έχουν τα ZFS, BTRFS.

    Bottom Line: Αν θα χρησιμοποιήσεις περισσότερες devices της μίας για κάθε filesystem, ή θέλεις quota, τότε πάνε σε ZFS για πιο πολύ σιγουριά. Αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις, και σε βολεύει να βάζεις - βγάζεις δίσκους, τότε βάλε BTRFS.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #54
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bottom Line: Αν θα χρησιμοποιήσεις περισσότερες devices της μίας για κάθε filesystem, ή θέλεις quota, τότε πάνε σε ZFS για πιο πολύ σιγουριά. Αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις, και σε βολεύει να βάζεις - βγάζεις δίσκους, τότε βάλε BTRFS.
    Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ. Βασικά για το λαπτόπι είναι. Με βλέπω να βάζω τίποτα ZFS on LUKS (αντί για XFS που έλεγα πιο πάνω), έτσι για το χαβαλέ

    Το έχω ξαναπεί πάντως: NetApp κάνε το WAFL open source να γουστάρουμε
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #55
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ. Βασικά για το λαπτόπι είναι. Με βλέπω να βάζω τίποτα ZFS on LUKS (αντί για XFS που έλεγα πιο πάνω), έτσι για το χαβαλέ

    Το έχω ξαναπεί πάντως: NetApp κάνε το WAFL open source να γουστάρουμε
    Γισ λάπτοπ λέμε τόση ώρα; Δηλαδή θα έχει ένα δίσκο μόνο, ούτε raidX, ούτε τίποτα τρελό. Τότε μια χαρά θα σου είναι και το btrfs εκτός αν έχεις κάποια "stable" διανομή με πυρήνα 2 χρόνων πίσω.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #56
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γισ λάπτοπ λέμε τόση ώρα; Δηλαδή θα έχει ένα δίσκο μόνο, ούτε raidX, ούτε τίποτα τρελό. Τότε μια χαρά θα σου είναι και το btrfs εκτός αν έχεις κάποια "stable" διανομή με πυρήνα 2 χρόνων πίσω.
    Ναι, λάπτοπ. Νόμιζα το είχα γράψει πιο πριν KDE Neon (βασίζεται στο τελευταίο Ubuntu LTS) λέω να του ρίξω με πυρήνα από Liquorix ή Xanmod ή τον μαμά Ubuntu low latency HWE Edge
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #57
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, λάπτοπ. Νόμιζα το είχα γράψει πιο πριν KDE Neon (βασίζεται στο τελευταίο Ubuntu LTS) λέω να του ρίξω με πυρήνα από Liquorix ή Xanmod ή τον μαμά Ubuntu low latency HWE Edge
    Για τέτοια περίπτωση πάντως εγώ πάντα προτείνω btrfs. Θα κερδίσεις ότι είναι λίγο περισσότερο βολικό από την άποψη ότι μερικές φορές το root pool δεν γίνεται mount λόγω προβλημάτων με το zfs cache στο initramfs ή γενικά κάτι στο initramfs (το οποίο φυσικά διορθώνεται εύκολα αλλά πρέπει να μπλέξεις με rescue περιβάλλοντα), δεν θα είσαι δέσμιος παλαιών εκδόσεων πυρήνα (σε περίπτωση που κάνεις compile μόνος σου φυσικά. αλλιώς είσαι δέσμιος έτσι και αλλιώς της έκδοσης που δίνει η διανομή), μπορείς να προσθέσεις προσωρινά ένα δίσκο σε περίπτωση που γίνει κάποια βλακεία και χρειάζεσαι ξαφνικά χώρο, κτλ.

    RaidZ και τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα του ZFS έναντι του btrfs λογικά δεν θα σου χρειαστούν ποτέ. Οι snapshots θα παίζουν τζάμι και στο btrfs (τουλάχιστον σε εμένα παίζουν απροβλημάτιστα, χωρίς όμως qgroups).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #58
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τέτοια περίπτωση πάντως εγώ πάντα προτείνω btrfs. Θα κερδίσεις ότι είναι λίγο περισσότερο βολικό από την άποψη ότι μερικές φορές το root pool δεν γίνεται mount λόγω προβλημάτων με το zfs cache στο initramfs ή γενικά κάτι στο initramfs (το οποίο φυσικά διορθώνεται εύκολα αλλά πρέπει να μπλέξεις με rescue περιβάλλοντα), δεν θα είσαι δέσμιος παλαιών εκδόσεων πυρήνα (σε περίπτωση που κάνεις compile μόνος σου φυσικά. αλλιώς είσαι δέσμιος έτσι και αλλιώς της έκδοσης που δίνει η διανομή), μπορείς να προσθέσεις προσωρινά ένα δίσκο σε περίπτωση που γίνει κάποια βλακεία και χρειάζεσαι ξαφνικά χώρο, κτλ.

    RaidZ και τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα του ZFS έναντι του btrfs λογικά δεν θα σου χρειαστούν ποτέ. Οι snapshots θα παίζουν τζάμι και στο btrfs (τουλάχιστον σε εμένα παίζουν απροβλημάτιστα, χωρίς όμως qgroups).
    Καταλαβαίνω τι λες και γενικά συμφωνώ για τα πλεονεκτήματα του btrfs. Όσον αφορά το zfs πιστεύω ότι το ρίσκο του να μη γίνεται mount το root pool λόγω corrupted zpool.cache είναι πολύ χαμηλό εφ' όσον πρόκειται για pool που αποτελείται μόνο από έναν δίσκο, κάτι το οποίο δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ μια και μιλάμε για laptop. Άσε που και αυτό παρακάμπτεται:

    https://github.com/zfsonlinux/zfs/wi...poolcache-file
    https://github.com/zfsonlinux/pkg-zfs/issues/157
    https://www.reddit.com/r/zfs/comment...e_file_in_zol/

    Περί έκδοσης πυρήνα είπαμε επιλογές υπάρχουν, οπότε δεν είναι κάτι που με προβληματίζει. Ούτε το να προσθέσω προσωρινά χώρο.

    Κάνω κάποιες δοκιμές σε KDE Neon VM και αυτά που μου αρέσουν στο zfs είναι ότι πρώτον όλα παίζουν όπως ήδη τα γνωρίζω και από Solaris ή/και Oracle ZFS appliances (αναμενόμενο φυσικά) και δεύτερον τα γνωστά εργαλεία df, κτλ δουλεύουν ολόσωστα τόσο σε κονσόλα όσο και στους desktop file managers με τα volumes και τα quota που ορίζω. Σε αντίθεση με το btrfs που βλέπω μόνο το σύνολο του δίσκου/"partition".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 22-06-19 στις 22:44.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. νεα μπριζα τηλ.και ερωτησεις
    Από kage στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-11, 12:44
  2. Ερωτησεις για μια νεα συνδεση
    Από Glamor στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-07, 09:37
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-07, 10:57
  4. Ερωτήσεις για νέα σύνδεση...
    Από paralia στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-05, 12:31
  5. Ερωτησεις για νεα σύνδεση DSL
    Από giorgosc61 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-04, 14:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας