Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 58
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Όπως ξέρουμε, το H πάντα τέτοιες μέρες γράφει τα νέα features που θα έχει η ερχόμενη έκδοση του πυρήνα (και τα οποία μπαίνουν συγκεντρωτικά στο kernelnewbies αφού βγει ο πυρήνας).

    Στον 3.6 λοιπόν έχουν ενσωματωθεί δύο πολύ χρήσιμα features για το filesystem BTRFS. Η αναζήτηση δεν μου έδωσε κάποιο νήμα για BTRFS και από το να ξεθάψω το θέμα του 3.5.0 που δεν θα ήταν και τόσο ontopic, ξεκινώ αυτό το νήμα για να μπορούμε να λέμε και τις απορίες μας. Αν υπάρχει ήδη κάποιο νήμα που μου διέφυγε, παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί το μήνυμά μου.

    Τα features που μπήκαν δεν είναι κάτι καινούριο μια και μαγειρεύονταν για κάμποσο καιρό αλλά πλέον θεωρούνται (σχεδόν) stable. Αυτά είναι:

    • Subvolume Quota
      Οι πολλαπλές subvolumes είναι συνήθης τρόπος χρήσης σε pooled storage αλλά έγινε πιο ευρέως γνωστή από το ZFS το οποίο προέτρεπε αυτή τη χρήση. Αντί δηλαδή να χωρίσουμε ένα δίσκο σε πολλαπλές κατατμήσεις (partitions) και να έχουμε ένα filesystem για κάθε μία (πχ για /, /usr, /home, κτλ) όπως κάνουμε στα συμβατικά filesystems, όλος ο δίσκος ανήκει σε μία pool και μετά δημιουργούμε subvolumes οι οποίες μοιράζονται όλο τον χώρο της pool. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να βλέπουν όλες οι εικονικές αυτές κατατμήσεις όλο τον διαθέσιμο χώρο στο δίσκο. Έτσι γλυτώνουμε την μανούρα "γέμισε ένα filesystem: κάνε unmount τουλάχιστον αυτό και κάποιο από τα άλλα, μίκραινε κάποιο από τα άλλα και δώσε τον χώρο σε αυτό που γέμισε". Το ZFS λοιπόν μας επιτρέπει να ορίσουμε quotas δηλαδή ένα μέγιστο χώρο που μπορεί να βλέπει η κάθε εικονική κατάτμηση ώστε να μην έχουμε τον φόβο να τελειώσει όλος ο δίσκος. Αυτός ο τρόπος quota έχει το έξτρα πλεονέκτημα ότι δεν δεσμεύει καθόλου χώρο και δεν αλλάζει τίποτα στο filesystem αλλά είναι απλά ένας αριθμός που γράφεται στο superblock. Μπορούμε χωρίς να χρειάζεται unmount ή χρονοβόρα διαδικασία να αλλάζουμε το quota μιας κατάτμησης όσο συχνά θέλουμε και η αλλαγή γίνεται αστραπιαία γιατί απλά αλλάζει ένας αριθμός. Το BTRFS λειτουργεί και αυτό με πολλαπλές subvolumes όπως το ZFS αλλά μέχρι τώρα δεν είχε αυτή τη μαγκιά των quotas για να περιορίζουμε τον χώρο. Από τον 3.6 πυρήνα ενσωματώνεται η υποδομή.
    • Send/Receive
      Πιστεύω πως όλοι γνωρίζουμε το πρόγραμμα rsync το οποίο μας επιτρέπει τον συγχρονισμό μεταξύ μιας πηγής και ενός προορισμού και επιτρέπει πολύ γρήγορα backup αντιγράφοντας μόνο όσα αρχεία έχουν αλλάξει από την προηγούμενη φορά που το τρέξαμε. Το rsync είναι καταπληκτικό και λειτουργεί τέλεια σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις. Έχει ένα κακό όμως ότι λειτουργεί σε επίπεδο αρχείων (στις περισσότερες περιπτώσεις χρήσης του). Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μεγάλα αρχεία όπως μια ταινία σε καλή ποιότητα η οποία είναι σε matroska container και καταλαμβάνει 10GB χώρο. Τρέχουμε το πρόγραμμα mkvpropedit και αλλάζουμε κάποια καταχώρηση (όπως πχ τον τίτλο) στο container. Για αυτή λοιπόν την αλλαγή των 10 bytes, το rsync θα αντιγράψει ξανά όλο το αρχείο δηλαδή 10GB. Η υποδομή send/receive είναι πάλι δανεισμένη από το ZFS και κάνει την ίδια δουλειά με το rsync αλλά δουλεύει σε block επίπεδο. H send εντολή θα κοιτάξει ποια blocks είναι διαφορετικά και θα γράψει σε ένα αρχείο μόνο αυτά τα blocks (και φυσικά κάποια μεταδεδομένα που να λένε ποια blocks είναι αυτά και άλλες πληροφορίες). Αυτό το αρχείο έπειτα το πετάμε ως είσοδο στην εντολή receive η οποία θα αλλάξει αυτά τα blocks. Αυτό έχει ως συνέπεια πως στο παραπάνω παράδειγμα θα χρειαστεί να αλλάξουμε μόνο τα αλλαγμένα blocks δηλαδή κάποια kilobytes αντί για 10GB. Και αυτή η υποδομή ενσωματώνεται στον 3.6.0 πυρήνα αλλά για την ώρα χρειάζεται την dev έκδοση των btrfs-progs


    Με αυτές τις δύο υποδομές γίνεται ακόμη πιο χρήσιμο το BTRFS και στο σημείο που βρίσκεται θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι stable για μη-κρίσιμα δεδομένα. Εγώ προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα ούτε στο 3.4 ούτε και πιο πριν αλλά δεν γέμισε ποτέ τέρμα ο χώρος (το 90% των περιπτώσεων που έγινε trigger κάποιο bug ήταν όταν γέμισε ο χώρος) οπότε δεν μπορώ να το πω με σιγουριά ότι ήταν stable. Στον 3.5 τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα και στην λίστα αναφέρθηκαν 2-3 περιπτώσεις bug.

    Από άλλα μηνύματα εδώ στο φόρουμ βλέπω ότι το χρησιμοποιούμε κάμποσα άτομα αλλά αν θέλει κάποιος να το δοκιμάσει, ο 3.6 θα είναι καλή περίπτωση για να το κάνει.

    Edit: Προσωπικά τα μόνα που θέλω για να περάσω τελείως σε BTRFS είναι εγγενής υποστήριξη κρυπτογράφησης και per-file raid (το set copies του ZFS).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 24-08-12 στις 16:23.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν βλέπω και πολύ πιθανό να δούμε εγγενή υποστήριξη κρυπτογράφησης σύντομα και είναι μεγάλο κρίμα...
    Το παράδειγμα που φέρνεις με το mkv το έχεις δοκιμάσει; Μου φαίνεται περίεργο, γιατί το rsync στα περισσότερα αρχεία, αν αλλάξει μέρος τους, δεν μεταφέρει/αντιγράφει όλο το αρχείο, αλλά μόνο ένα τμήμα του. Το πόσο θα είναι αυτό, έχει να κάνει με τον τύπο του αρχείου, με τις ρυθμίσεις του rsync κ.α. Βέβαια θα πρέπει να "σκανάρει" με τον rolling checksum όλο το αρχείο και για την παραμικρή αλλαγή, αλλά δεν αντιγράφει ξανά το σύνολο - αυτό άλλωστε είναι και η δύναμή του.
    Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με το btrfs βέβαια, το οποίο γνωρίζει και εκμεταλλεύεται ήδη τα checksums όλων των blocks για άλλους λόγους.
    It is wrong to put temptation in the path of any nation,/For fear they should succumb and go astray;
    So when you are requested to pay up or be molested,/You will find it better policy to say: --
    "We never pay any-one Dane-geld,/No matter how trifling the cost;
    For the end of that game is oppression and shame,/And the nation that plays it is lost!"
    Rudyard Kipling

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobinmob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω και πολύ πιθανό να δούμε εγγενή υποστήριξη κρυπτογράφησης σύντομα και είναι μεγάλο κρίμα...
    Το παράδειγμα που φέρνεις με το mkv το έχεις δοκιμάσει; Μου φαίνεται περίεργο, γιατί το rsync στα περισσότερα αρχεία, αν αλλάξει μέρος τους, δεν μεταφέρει/αντιγράφει όλο το αρχείο, αλλά μόνο ένα τμήμα του. Το πόσο θα είναι αυτό, έχει να κάνει με τον τύπο του αρχείου, με τις ρυθμίσεις του rsync κ.α. Βέβαια θα πρέπει να "σκανάρει" με τον rolling checksum όλο το αρχείο και για την παραμικρή αλλαγή, αλλά δεν αντιγράφει ξανά το σύνολο - αυτό άλλωστε είναι και η δύναμή του.
    Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με το btrfs βέβαια, το οποίο γνωρίζει και εκμεταλλεύεται ήδη τα checksums όλων των blocks για άλλους λόγους.
    Χθες έκανα μια φρέσκια εγκατάσταση του Ubuntu στο Pc μου με ext4 σε / και /home . Imitheos θα πρότεινες ext4 ή btrfs;
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobinmob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω και πολύ πιθανό να δούμε εγγενή υποστήριξη κρυπτογράφησης σύντομα και είναι μεγάλο κρίμα...
    Και εγώ δεν την βλέπω γρήγορα δυστυχώς. Είναι από τα major features γιατί ενώ το dm-crypt είναι μεν πολύ καλό δεν σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις features του btrfs όπως raid, πολλούς δίσκους, κτλ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobinmob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παράδειγμα που φέρνεις με το mkv το έχεις δοκιμάσει; Μου φαίνεται περίεργο, γιατί το rsync στα περισσότερα αρχεία, αν αλλάξει μέρος τους, δεν μεταφέρει/αντιγράφει όλο το αρχείο, αλλά μόνο ένα τμήμα του. Το πόσο θα είναι αυτό, έχει να κάνει με τον τύπο του αρχείου, με τις ρυθμίσεις του rsync κ.α. Βέβαια θα πρέπει να "σκανάρει" με τον rolling checksum όλο το αρχείο και για την παραμικρή αλλαγή, αλλά δεν αντιγράφει ξανά το σύνολο - αυτό άλλωστε είναι και η δύναμή του.
    Έχω μια κατάτμηση που δεν με νοιάζει να είναι και τόσο consistent το backup οπότε πριν τρέξω rsync δεν κλείνω τις processes που γράφουν εκεί. Τα αρχεία λοιπόν που γράφει το azureus αντιγράφονται ολόκληρα κάθε φορά που θα τρέξω το rsync άσχετα αν το azureus έχει αλλάξει 2-3 "pieces" μόνο. Και χωρίς να το έχω δοκιμάσει όμως είναι λογική η λειτουργία του rsync. Όταν έχεις ένα αργό δικτυακό filesystem, τότε συμφέρει να διαβάσει τους δίσκους της πηγής και του προορισμού και να μεταφέρει μόνο όσα κομμάτια είναι αλλαγμένα. Όταν όμως κάνεις backup τοπικά από ένα δίσκο σε άλλον δεν έχει νόημα αυτή η λειτουργία και απλά αντιγράφει ολόκληρα τα αρχεία.

    Γενικά όμως το rsync το ανέφερα απλά ως παράδειγμα επειδή το γνωρίζει πολύς κόσμος για να περιγράψω την λειτουργία του send / receive.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθες έκανα μια φρέσκια εγκατάσταση του Ubuntu στο Pc μου με ext4 σε / και /home . Imitheos θα πρότεινες ext4 ή btrfs;
    Σχεδόν όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισε κόσμος σε BTRFS έγιναν trigger σε 2 περιπτώσεις. Να μην κλείσει σωστά το filesystem (έπεσε το ρεύμα ή crashαρε ο Xorg ή κάτι παρόμοιο) και να γεμίσει ο χώρος. Παλαιότερα με το που τέλειωνε ο χώρος έπαιρνες oops και ήθελες reboot. Αυτά έχουν διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό εδώ και καιρό αλλά στο 3.5.0 ειδικά έχουν σχεδόν εξαλειφθεί. Το να πέσει το ρεύμα έχει πιο σοβαρές επιπτώσεις αλλά και εδώ έγινε πρόοδος. Παλαιότερα, σε ένα μεγάλο ποσοστό περιπτώσεων είχε χαθεί όλο το filesystem μετά από πέσιμο ρεύματος. Από περίπου τον 3.4 πυρήνα, δεν θυμάμαι να διάβασα περίπτωση που να χάθηκε το fs αλλά δεν ξέρεις τι δράκος μπορεί να κρύβεται.

    Οπότε με λίγα λόγια, όποιος έχει UPS και φροντίζει να μην περνά πχ το 80% η χρήση του χώρου δεν έχει να φοβηθεί κάτι. Ο πιο σημαντικός παράγοντας που τονίζεται και στο wiki είναι να χρησιμοποιείται πάντα o νεώτερος πυρήνας γιατί υπάρχει πολύ ανάπτυξη και είναι 100% σίγουρο ότι ο νέος πυρήνας θα έχει καμμιά 20αριά bug fixes.

    Στη λίστα του XFS έρχονται πολλά άτομα με servers με χώρους δεκάδες TB έχοντας διάφορα προβλήματα και στις πληροφορίες που δίνουν βλέπεις να λένε διανομή Centos, RHEL5, κτλ και τρέχουν πυρήνα πχ 3.0.2 (μέχρι και 2.6.30κάτι έχω δει) με αποτέλεσμα να παίρνουν απάντηση ότι πρέπει οπωσδήποτε να βάλουν νέο πυρήνα. Αυτό στην περίπτωση του BTRFS θεωρείται εγκληματικό.

    Τώρα στη δική σου περίπτωση, εφόσον την έκανες την εγκατάσταση κράτησε την έτσι. Γιατί να ξαναστήνεις από την αρχή ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 24-08-12 στις 22:47.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έριξα μια ματιά στην manpage του rsync και έχεις δίκαιο . Για fs που προσδιορίζονται με local paths είναι προεπιλεγμένo το -W,--whole-file switch:
    -W, --whole-file
    With this option rsync's delta-transfer algorithm is not used and the whole file is sent as-is instead. The transfer may be faster if this option is used when the bandwidth between the source and destination machines is higher than the bandwidth to disk (especially when the lqdiskrq is actually a networked filesystem). This is the default when both the source and destination are specified as local paths.
    Για μένα το μαγικό με κάποια νέα fs που έχουν mountable (υπάρχει αυτή η λέξη; ) snapshots είναι ότι μπορείς να προσαρτήσεις read-only ένα snapshot που έκανες πριν ένα λεπτό και να μην ασχολείσαι καθόλου με inconsistencies γιατί τρέχει κάποια διεργασία σε αυτό...

    Έχω την εντύπωση πως υπάρχουν εργαλεία μετατροπής από ext3/4 σε btrfs. Δεν είναι αξιόπιστα;
    It is wrong to put temptation in the path of any nation,/For fear they should succumb and go astray;
    So when you are requested to pay up or be molested,/You will find it better policy to say: --
    "We never pay any-one Dane-geld,/No matter how trifling the cost;
    For the end of that game is oppression and shame,/And the nation that plays it is lost!"
    Rudyard Kipling

  6. #6
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το πρόβλημα με την κρυπτογράφηση λύνεται αν κρυπτογραφήσετε κάθε σκληρό ξεχωριστά και κατόπιν περάσετε το btrfs πάνω στα κρυπτογραφημένα partitions.

    Πολύ σημαντική η δυνατότητα που μπήκε στον 3.4 για χρήση nodes και leafs μεγαλύτερων του default μεγέθους. Δίνει νομίζω αρκετά σε ταχύτητα με sweet spot να είναι τα 16KiB.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα με την κρυπτογράφηση λύνεται αν κρυπτογραφήσετε κάθε σκληρό ξεχωριστά και κατόπιν περάσετε το btrfs πάνω στα κρυπτογραφημένα partitions.

    Πολύ σημαντική η δυνατότητα που μπήκε στον 3.4 για χρήση nodes και leafs μεγαλύτερων του default μεγέθους. Δίνει νομίζω αρκετά σε ταχύτητα με sweet spot να είναι τα 16KiB.
    Έτσι όμως δεν θα χρειάζεται κάθε φορά να γράφεις Ν κωδικούς ? Αν εξαιρέσουμε το σενάριο όπου έχουμε μια μη-btrfs κατάτμηση (πχ την /boot) κρυπτογραφημένη με κωδικό στην οποία να υπάρχουν αρχεία-κλειδιά με τα οποία να κρυπτογραφούνται οι υπόλοιπες, υπάρχει άλλος τρόπος να μη δίνεις Ν κωδικούς ?
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Ναι, χρειάζεσαι N κωδικούς. Συγκεκριμένη λύση δεν ξέρω αν υπάρχει, εξαρτάται και από την διανομή. Προσωπικά θα έκανα αυτό που λες, ίσως με usb key αντί για κρυπτογραφημένο partition, χωρίς να έχει βέβαια ουσιαστική διαφορά.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Ορίστε μια ερώτηση: θα βάζατε BTRFS σε NAS στο οποίο χρειάζεστε αξιοπιστία; Δεν το ρωτώ τυχαία, θέλω να στήσω ένα server που θα λειτουργεί και ως NAS και ψάχνω filesystems (ανάμεσα σε ext4, btrfs, zfs) για τους σκληρούς των δεδομένων.
    Σίγουρα σε BTRFS θα είναι το λειτουργικό του server.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Περιοχή
    /Greece/Athens/Home
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    3.539
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    85000/9997
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έτυχε να διαβάσω ότι η ομάδα του Cyanogenmod είχε πρόβλημα με τους build servers που έτρεχαν btrfs και τους γύρισαν σε ext4

    https://plus.google.com/u/0/10027530...ts/dMG1GrTCXDc
    Lenovo ThinkPad T470- Huawei P20 Pro

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτυχε να διαβάσω ότι η ομάδα του Cyanogenmod είχε πρόβλημα με τους build servers που έτρεχαν btrfs και τους γύρισαν σε ext4

    https://plus.google.com/u/0/10027530...ts/dMG1GrTCXDc
    Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος και να μειώσω τον άνθρωπο, η εντύπωση που μου δίνει όταν διαβάζω τα μηνύματα είναι ότι δεν έκανε κάποια έρευνα και απλά έβαλε BTRFS γιατί κάπου διάβασε ότι είναι το fs του μέλλοντος ή κάτι. Η εντύπωση αυτή ενισχύεται και από το γεγονός ότι γύρισε σε ext4 το οποίο έχει το χειρότερο scaling και συχνά έχουν γίνει trigger bugs κάτω από συνθήκες μεγάλου load σε συσκευές με μεγάλο εύρος όπως συστοιχίες RAID.

    Αν δεις ένα σχόλιό του, απαντά στον Chris Mason ότι μετέβη σε έκδοση 3.4 άρα δηλαδή έτρεχε ακόμη παλαιότερο πυρήνα όταν συνέβη πρώτη φορά το πρόβλημα. Πάλι καλά που δεν έχασε δεδομένα και απλά αργούσε το fs. Τι περίμενε δηλαδή ? Ο νο1 κανόνας στο BTRFS είναι "τρέχουμε πάντα τον τελευταίο πυρήνα".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορίστε μια ερώτηση: θα βάζατε BTRFS σε NAS στο οποίο χρειάζεστε αξιοπιστία; Δεν το ρωτώ τυχαία, θέλω να στήσω ένα server που θα λειτουργεί και ως NAS και ψάχνω filesystems (ανάμεσα σε ext4, btrfs, zfs) για τους σκληρούς των δεδομένων.
    Σίγουρα σε BTRFS θα είναι το λειτουργικό του server.
    Το ZFS σε FreeBSD είναι τζάμι αλλά η έκδοση για linux δεν νομίζω ότι είναι έτοιμη. Το BTRFS τουλάχιστον έχει το καλό ότι δοκιμάζεται από πολύ κόσμο οπότε λογικά είναι πιο εύκολο να βρεθούν bugs από ότι στο ZFS.

    Αν δεν σε καίει και τόσο η επίδοση και απλά δεν θέλεις με τίποτα να ρισκάρεις, το ext4 είναι η σίγουρη λύση. Αν το NAS θα έχει αρχεία μεγαλύτερα από 10-50MB, τότε και το XFS είναι σίγουρη λύση και με πολύ καλύτερες επιδόσεις από ext4.

    Εγώ προσωπικά θα έβαζα BTRFS αλλά εδώ δεν σηκώνει προσωπικές απόψεις. Δικά σου δεδομένα είναι και πρέπει να σκεφτείς τι θα κερδίσεις βάζοντας BTRFS και πόσο θα σου κοστίσει σε χρόνο και κόπο να βρεις ξανά τα δεδομένα αν χαλάσει το fs. Τα πράγματα είναι καλύτερα από παλαιότερα μια και υπάρχει ένα προγραμματάκι (κάτι σαν το testdisk) που ψάχνει το δίσκο και επαναδημιουργεί τα αρχεία που είχε το BTRFS χωρίς μεταδεδομένα όμως όπως ονόματα, permissions, κτλ. Έτσι αν γίνει κάτι θα μπορέσεις να ανακτήσεις κάμποσα αρχεία αλλά και πάλι θα χάσεις χρόνο για να ξανακάνεις μετά το fs και να τα αντιγράψεις πίσω.

    Οι παράγοντες που είπαμε ότι είναι σημαντικοί είναι:
    • Θα τρέχεις πάντα τον τελευταίο πυρήνα ?
    • Το filesystem θα δουλεύει στα όρια του γεμάτου ? *


    Ένας καλός αριθμός μεγίστου συνήθως θεωρείται το 80% ώστε τα συμβατικά filesystems να μπορούν να δουλεύουν καλά και να μην υπάρχει fragmentation. Στο BTRFS όμως είναι λίγο φλου το θέμα λόγω της λειτουργίας του. Αν κατά τη δημιουργία δεν έχουμε επιλέξει "mixed" λειτουργία (η οποία νομίζω πως διάβασα ότι θα αφαιρεθεί κάποια στιγμή), το BTRFS εκχωρεί διαφορετικά chunks των 1G για data και metadata. Δηλαδή, η δημιουργία ενός μικρού αρχείου να "μειώσει" τον χώρο κατά 2GB. Ο χώρος δεν χάνεται στη πραγματικότητα αλλά υπήρξαν περιπτώσεις που λόγω αυτή της λειτουργίας γίνονταν trigger "out of space" bugs ενώ στη πραγματικότητα υπήρχε χώρος.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Πυρήνα ναι, θα τρέχω σύγχρονο. Τα filesystem θα είναι γεμάτα, κυρίως με μεγάλα αρχεία ενώ δεν τίθεται θέμα fragmentation.

    Ο κύριος λόγος που θέλω btrfs είναι τα snapshots / subvolumes. Είναι βολικά για αξιοπιστία κατά το sharing. Δημιουργείς ένα snapshot και αν κάποιος client κάνει «βλακεία» δεν έγινε και τίποτα.

    Το πρόβλημα με το btrfs δεν είναι αν θα χάσω ένα σκληρό, αλλά αν θα τους χάσω όλους. Δηλαδή αν μπει κανένα σοβαρό bug στο κώδικα, τότε δυνητικά μπορεί να μου καταστρέψει όλα τα partition με btrfs.
    Αφού σκέφτομαι να έχω σε κάθε δίσκο διαφορετικό filesystem.
    Σε ένα επιπλέον δίσκο θα έχω parity information με το SnapRAID, επομένως αν χαθεί ένας, τα αρχεία που περιείχε μπορούν να δημιουργηθούν ξανά.

    ΥΓ. Για το zfs, βλέπω αρκετές αναφορές πως χρησιμοποιείται σε production περιβάλλοντα. Αλλά είναι λίγο overkill αφού δεν ενδιαφέρομαι για RAID/storage pools/etc.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Προσωπικά θα πήγαινα σε ZFS που είναι δοκιμασμένο, είτε με FreeNAS για ευκολία αντί για FreeBSD (αλλά με λιιιίγο παλαιότερη έκδοση στο ZFS), είτε με OpenIndiana (υπάρχει και WebUI γι' αυτό: http://www.napp-it.org/index_en.html) για πιο αυθεντικές καταστάσεις
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #14
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το FreeNAS δεν μπορεί να μου προσφέρει το συνδυασμό αξιοπιστίας και features που χρειάζομαι.
    Σε συνδυασμό με το γεγονός πως χρειάζομαι ισχυρή CPU λόγω LUKS, αποφάσισα το μηχάνημα να παίζει διπλό ρόλο server (γενικής χρήσεως) - NAS, οπότε θα βάλω Linux.

    Το καλό με το Linux είναι πως το γνωρίζω, γιατί ακόμη και αν υποθέσουμε πως το FreeBSD θα μπορούσε να είναι καλύτερο από το Linux, σίγουρα δεν θα είναι τόσο καλύτερο ώστε να δικαιολογεί το χρόνο που θα χρειαστώ για να το μάθω. Επιπλέον νομίζω πως το FreeBSD δεν μπορεί να λειτουργήσει ως xen host και με την ευκαιρία θέλω να παίξω λίγο.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Απ' ότι καταλαβαίνω πρόκειται για προσωπική χρήση. Σωστά; Οπότε προχώρα με ότι νομίζεις καλύτερο. Προσωπικά αν μιλάμε για εταιρικό NAS και μαρούλι δεν παίζει για ακριβά μηχανάκια (βλέπε NetApp, EMC, IBM, Panasas, κτλ), τότε προτιμώ ZFS με τα χίλια.

    Πάντως επειδή στο παρελθόν είχα παίξει με FreeBSD λίγο για το σπιτικό σέρβερ, δεν θεωρώ ότι χρειάζεσαι τόσο πολύ χρόνο για να το μάθεις. Για το Solaris ναι.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. νεα μπριζα τηλ.και ερωτησεις
    Από kage στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-11, 12:44
  2. Ερωτησεις για μια νεα συνδεση
    Από Glamor στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-07, 09:37
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-07, 10:57
  4. Ερωτήσεις για νέα σύνδεση...
    Από paralia στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-05, 12:31
  5. Ερωτησεις για νεα σύνδεση DSL
    Από giorgosc61 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-04, 14:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας