Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 108
  1. #16
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν μας πει πώς εγκαταστάθηκε ο ιός, δεν συνέβη.Σε ποιόν υπολογιστή το βρήκε; Ποια διανομή είχε εγκατεστημένη; Έχει "μολυνθεί" κάποιο αποθετήριο και ποιό; Κυκλοφορεί κάποιο deb ή rpm που υποκρίνεται πως είναι κάποιο άλλο πρόγραμμα; Και γιατί να εγκαταστήσεις ποτέ κάποιος κάτι τέτοιο;

    Μήπως πρέπει να κάνω το ιό compile; Γιατί για να εγκαταστήσω κάτι εκτός διανομής, πρέπει να φτύσω αίμα. Και αν έχω τροποποιήσει την αρχική εγκατάσταση της διανομής μου πρέπει να φτύσω την διπλάσια ποσότητα αίματος.

    Τι μαγικό πρόγραμμα είναι αυτό που εγκαθίσταται ετσι εύκολα σε όποια διανομή να 'ναι; Είναι για Ubuntu, Arch, Fedora, Debian κλπ; Αν κάποιος έχει Gentoo, πού μπορεί να βρει το source code για να τον κάνει compile; Γιατί όχι, μπορεί κάποιος να θέλει να έχει κάποιο ιο στον υπολογιστή του. Ποιος Kernel έχει πιθανόν την τρύπα ασφαλείας; Τι συνδυασμό software πρέπει να έχω για να εγκατασταθεί; Οδηγίες εγκατάστασης έχει ή πρέπει να ψάξω στο Google;
    Η φαλάκρα είναι απόδειξη αρρενωπότητας μόνο αν είσαι Klingon.

  2. #17
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, δεν είναι απόρθητο, έχω 1 στο 1000000 πιθανότητα να κολλήσω ιό. Φοβάμαι πολύ τώρα.
    Δεν είναι θέμα φόβου. Εφόσον έχεις πιθανότητες κάποια στιγμή ίσως κολλήσεις και αν στο μέλλον το ποσοστό του Linux ανέβει αρκετά θα κολλήσεις σίγουρα.

  3. #18
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό είναι εν μέρη μύθος γιατί αν πέσεις σε μολυσμένη σελίδα ή αρχείο με "φρέσκο πράμα" δεν σε σώζει τίποτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlindG : 05-09-12 στις 01:32.

  4. #19
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα φόβου. Εφόσον έχεις πιθανότητες κάποια στιγμή ίσως κολλήσεις και αν στο μέλλον το ποσοστό του Linux ανέβει αρκετά θα κολλήσεις σίγουρα.
    πως;;; μόνο αν περάσει στα repo ή αν έχεις βάλει εσύ κανένα "με τρώει ο κώλος μου" repo ή αν το κάνεις εσύ εγκατάσταση. δεν ξέρω άλλο τρόπο να περάσει.....
    πως ένας ιός θα τρέξει για να πάρει root;;;;;; και πως θα το πάρει; θα σπάσει το hash;
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  5. #20
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα φόβου. Εφόσον έχεις πιθανότητες κάποια στιγμή ίσως κολλήσεις και αν στο μέλλον το ποσοστό του Linux ανέβει αρκετά θα κολλήσεις σίγουρα.
    Μην είσαι τόσο σίγουρος. Στα 11 χρόνια που χρησιμοποιώ Linux δεν έχω κολλήσει το παραμικρό malware. "Καλή" η θεωρία, αλλά η πράξη λέει άλλα. Και σίγουρα δεν έχει να κάνει με ποσοστά.

  6. #21
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως;;; μόνο αν περάσει στα repo ή αν έχεις βάλει εσύ κανένα "με τρώει ο κώλος μου" repo ή αν το κάνεις εσύ εγκατάσταση. δεν ξέρω άλλο τρόπο να περάσει.....
    πως ένας ιός θα τρέξει για να πάρει root;;;;;; και πως θα το πάρει; θα σπάσει το hash;
    Τρύπες υπάρχουν παντού και πάντα απλά στο Linux είναι πολύ λιγότερες (αλλά όχι ανύπαρκτες). Τα ποσοστά στο όριο του στατιστικού λάθους είναι όμως ο λόγος που δεν υπάρχει και ενδιαφέρον για εκμετάλλευση των όποιων τρυπών.

    Το θέμα των ποσοστών θα το βρει σιγά σιγά μπροστά του το OS X όσο ανεβάζει ποσοστά. Αν παρόμοια αύξηση παρουσιάσει και το Linux τότε και αυτό θα πρέπει να αντιμετωπίσει παρόμοια φαινόμενα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlindG : 05-09-12 στις 01:33.

  7. #22
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι εν μέρη μύθος γιατί αν πέσεις σε μολυσμένη σελίδα ή αρχείο με "φρέσκο πράμα" δεν σε σώζει τίποτα.
    Ως χρήστης Linux δεν έχω κολλήσει ποτέ ιό εδώ και 8 χρόνια και δεν γνωρίζω κανέναν χρήστη Linux που να έχει κολλήσει.

    Ως χρήστης windows ( έχω dual boot) εδώ και 20 χρόνια έχω κολλήσει ιούς και όλοι οι χρήστες windows που γνωρίζω ανεξαιρέτως, έχουν κολλήσει ιούς περισσότερες από μια φορές. Οι περισσότεροι ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

    Ναι, ασφάλεια 100% δεν υπάρχει πουθενά, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ιδίως με βάση μια αναξιόπιστη είδηση όπως αυτή.
    Η φαλάκρα είναι απόδειξη αρρενωπότητας μόνο αν είσαι Klingon.

  8. #23
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρύπες υπάρχουν παντού και πάντα απλά στο Linux είναι πολύ λιγότερες (αλλά όχι ανύπαρκτες). Τα ποσοστά στο όριο του στατιστικού λάθους είναι όμως ο λόγος που δεν υπάρχει και ενδιαφέρον για εκμετάλλευση των όποιων τρυπών.

    Το θέμα των ποσοστών θα το βρει σιγά σιγά μπροστά του το OS X όσο ανεβάζει ποσοστά. Αν παρόμοια αύξηση παρουσιάσει και το Linux τότε και αυτό θα πρέπει να αντιμετωπίσει παρόμοια φαινόμενα.
    Γιατί ασχολείσαι? Αφού τους βλέπεις.

    Πες απλά 'ναι' και σταμάτα να μιλάς σε τοίχο γιατί σε διαβεβαιώ άκρη δε θα βγάλεις.

  9. #24
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    υπερβολές

    εάν κάποιος βγάλει τα μάτια του μόνος του δεν του φταίει το σύστημα που χρησιμοποιεί
    το linux είναι εξαιρετικά ασφαλές απέναντι σε malware και πρέπει ο χρήστης να βάλει το χεράκι του για να γίνει ζημιά

    κανένας μηλαράς δεν πετάχτηκε πάντως. πως και μείνανε απ'έξω αυτοί;
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  10. #25
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είναι ο τοίχος φάνηκε από την πολύ "πλούσια" επιχειρηματολογία.
    Ποιος είναι ο τοίχος εδώ μέσα φαίνεται χρόνια τώρα. Δε περιμένω από μια είδηση. Άστο.

    Το linux τα σπάει. Τέλος.

  11. #26
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ασχολείσαι? Αφού τους βλέπεις.

    Πες απλά 'ναι' και σταμάτα να μιλάς σε τοίχο γιατί σε διαβεβαιώ άκρη δε θα βγάλεις.
    Αν σου πώ ψέμματα πως έχω κολλήσει ιο ή πως γνωρίζω κάποιον που να έχει κολλήσει θα είσαι ευχαριστημένος;

    Ασφαλώς και γνωρίζω πως τίποτα δεν είναι 100% ασφαλές. Δεν είμαι ηλίθιος. Αλλά εδώ συζητάμε για μια συγκεκριμένη είδηση. Η οποία είναι για γέλια. Και με βάση αυτή, ξεκινάει μια άλλη για ένα σοβαρό θέμα, όπως η ασφάλεια των υπολογιστών. Και όταν η βάση της συζήτησης είναι σαρθρή..
    Η φαλάκρα είναι απόδειξη αρρενωπότητας μόνο αν είσαι Klingon.

  12. #27
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ares Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου πώ ψέμματα πως έχω κολλήσει ιο ή πως γνωρίζω κάποιον που να έχει κολλήσει θα είσαι ευχαριστημένος;

    Ασφαλώς και γνωρίζω πως τίποτα δεν είναι 100% ασφαλές. Δεν είμαι ηλίθιος. Αλλά εδώ συζητάμε για μια συγκεκριμένη είδηση. Η οποία είναι για γέλια. Και με βάση αυτή, ξεκινάει μια άλλη για ένα σοβαρό θέμα, όπως η ασφάλεια των υπολογιστών. Και όταν η βάση της συζήτησης είναι σαρθρή..
    Μερικοί ευχαριστιούνται με τα ψέμματα. Και η ζωή μέσα σ' ένα Matrix δεν θα τους χάλαγε καθόλου.

  13. #28
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ares Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με βάση αυτή, ξεκινάει μια άλλη για ένα σοβαρό θέμα, όπως η ασφάλεια των υπολογιστών. Και όταν η βάση της συζήτησης είναι σαρθρή..
    Η είδηση είναι η αφορμή και όχι η βάση.

  14. #29
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ares Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου πώ ψέμματα πως έχω κολλήσει ιο ή πως γνωρίζω κάποιον που να έχει κολλήσει θα είσαι ευχαριστημένος;
    Όχι και δε σε αμφισβητώ ή κάτι. Είναι λίγοι οι χρήστες linux κι ακόμα πιο λίγοι οι ιοί. Πολύ λίγες οι πιθανότητες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ares Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλώς και γνωρίζω πως τίποτα δεν είναι 100% ασφαλές. Δεν είμαι ηλίθιος.
    Αυτό λέω. Ότι δε βλέπω κανένα λόγο να μη μπορεί να βγάλει κάποιος ένα καινούριο exploit που θα εκτελέσει κώδικα στο linux. Στη τελική, τα android πως τα ρουτάρουμε?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ares Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά εδώ συζητάμε για μια συγκεκριμένη είδηση. Η οποία είναι για γέλια.
    Οι εταιρίες πάντα το κάνανε για να πιάσουν κανένα πελάτη. Ψάξε και παλιότερες αναρτήσεις. Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία.

  15. #30
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Περιοχή
    Δουβλίνο
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    240/24
    ISP
    Virgin
    Router
    RB2011
    Επίσης η στατιστική έχει δείξει ότι όσο πιο μεγάλο και περίπλοκο είναι ένα σύστημα τόσο ποιο πολλά bugs έχει.
    Από μόνη της αυτή η κουβέντα είναι ένα bug.

Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-11, 02:40
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-06, 10:23
  3. Νέος crossplatform ιός στοχεύει τα Windows και το Linux
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-06, 16:52
  4. Νέο "σκουλήκι" στοχεύει συστήματα Linux
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-05, 05:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας