Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    λόγω της κρίσης είπα κ γω πρώτη φορά ν' αλλάξω λάδια κ φίλτρο βενζίνης μόνος μου.

    το τουτού είναι corolla sol 2002-3, κινητήρας 4ΖΖ-FE

    από τα λάδια που λέει το manual που έχω από 10ετίας, λέω να πάρω sae 15w-40 από κανένα πράκτικερ.

    όμως φίλτρο λαδιού δεν λέει specs το manual. κάποιο repair manual θα το λέει αυτό, που δεν βρίσκω προς το παρόν να κατεβάσω.

    βρήκα κάτι σ' ένα μαγαζί στη φραντζή. να πάρω αυτό ή κάτι άλλο?

    μου μου πείτε μόνο να πάω στη toyota γιατί έχω πάρει όρκο να μην ξαναγοράσω αυθεντικό ανταλλακτικό αν μπορώ να τ' αποφύγω. η τριπλή τιμή κ βάλε συνήθως!!
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΑΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    Λαδάκια παίρνεις αυτά που σε αρέσουν από όπου θες (Σούπερ Μάρκετ, Περίπτερο, Κέντρου τύπου κλπ). Φίλτρο λαδιού θα πας από κάποιο συνεργείο (καλλίτερα όχι εξουσιοδοτημένο - αν και εξουσιοδοτημένο να είναι θα ρωτήσεις για τιμές) και θα ζητήσεις να πάρεις ένα φίλτρο λαδιού που κατάλληλο για το αμάξι σου... Εμένα για Nissan 5€ έκανε.. Τα μαζεύεις όλα αυτά, προσέχεις πως θα σηκώσεις το αμάξι, κρύα μηχανή να μη καείς, προστατευτικά γυαλιά μη πεταχτεί σταγόνα λαδιού στα μάτια (κάτι ξέρω και σου λέω) και με λίγα ευρώ και αίσθημα ικανοποίησης οτι το έκανες μόνο σου έχεις ξεμπερδέψει με το θέμα λάδια για τα επόμενα 10000ΚΜ!!
    Εδιτ: Ούτε εμένα το μάνουαλ έλεγε τι τύπο φίλτρο λαδιού παίρνει..
    Μας τελείωσε ο Αέρας Rulez

  3. #3
    Εγγραφή
    22-01-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Linksys WAG200
    Path Level
    Interleaved
    Με αριθμό πλαισίου βρίσκεις ακριβώς το φίλτρο που θές

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ότι έγραψε ο @body125z, με μόνη διαφορά ότι τα λάδια πρέπει να είναι ζεστά αλλά όχι καυτά.
    Οπωσδήποτε αλλαγή και στην φλάντζα (αλουμινίου ή χάλκινη) της τάπας εξαγωγής του κάρτερ.
    Το φίλτρο το σφίγγουμε καλά με το χέρι όσο παίρνει.
    Στο γέμισμα, βάζεις κατά 3/4 την απαιτούμενη ποσότητα και αφού λειτουργήσεις τον κινητήρα 3-5 λεπτά, σβήνεις και συμπληρώνεις το υπόλοιπο λάδι.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και τα λαδακια δε τα πεταμε στο χωραφι ή στη τουαλεττα, τα συλλεγεις και τα πας σε ενα βενζιναδικο για ανακυκλωση
    They see me postin', they hatin'...

  6. #6
    Εγγραφή
    03-11-2011
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αυτό που πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ, είναι τα λάδια, για την μηχανή είναι το α και το ω , να βάλεις καλά λάδια, ρώτα σε συνεργείο, θα σου προτείνουν συνθετικά, μπορεί να είναι ακριβώτερα από τα άλλα, αλλά σου κρατούν την μηχανή σε καλή κατάσταση, η καλή λίπανση είναι το παν. Όσο για το φίλτρο δεν είναι σπουδαίο το θέμα. Και φυσικά όχι στην αντιπροσωπεία. Καλή δουλειά.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ευχαριστώ πολύ παιδιά

    καθώς λόγω της κρίσης κάνω πολύ λίγο χλμ (δεν βάζω βενζίνη πάνω 4-5 φορές το χρόνο) τα υπόλοιπα πόδι κυρίως ...

    μου είπε κάποτε μηχανικός ότι τα λάδια πρέπει να τ' αλλάζει κανείς έτσι κι αλλιώς μια φορά το χρόνο κ ότι αν δεν κάνεις χλμ να πάρεις ημισυνθετικά, γιατί τα συνθετικά κ θα τα πληρώσεις ακριβότερα κ πάλι θα πρέπει να τ' αλλάξεις σ' ένα χρόνο κάνεις δεν κάνεις χλμ.

    Αληθεύει αυτό;
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  8. #8
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΑΡΙ
    Path Level
    Interleaved
    Ναι όντως αυτό με τα ζεστά και όχι καυτά λάδια ισχύει. Επίσης και το check μετά από 5 λεπτά που θα δουλέψει η μηχανή
    Μας τελείωσε ο Αέρας Rulez

  9. #9
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    μακρυα απο λαδια λιντλ πρακτικερ κ τα συναφη

    ψαξου σε μερικα ανταλλακτικατζηδικα(αν εισαι θεσσαλονικη να σε στειλω) και θα βρεις τα παντα κ φθηνα

    λαδι προτεινω 10-40
    VAMOS ARIS

  10. #10
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Όταν θα βάλεις το φίλτρο λαδιού πριν το βιδώσεις να αλείψεις όπωσδηποτε λάδι πάνω στην επιφάνεια που θα εφαρμόσει στο μπλοκ του κινητήρα για να στεγανοποιηθεί.

    Τσεκαρε και μετά από λίγο ότι δεν έχει διαρροές, γιατί έχω δει καμένο αμάξι από φίλτρο που έιχε διαρροή και φυσικά η ασφαλιστική δεν τον αποζημείωσε.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-11-2011
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Με τέτοια χρήση μην ανησυχείς, αν δεν του βαράς στα αυτιά στο δρόμο και τα απλά τα λάδια, όχι της πλάκας, καλά είναι και να μη τα λλάξεις στο χρόνο δεν θα έχεις πρόβλημα, θα το έχεις και για την επόμενη ζωή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ πολύ παιδιά

    καθώς λόγω της κρίσης κάνω πολύ λίγο χλμ (δεν βάζω βενζίνη πάνω 4-5 φορές το χρόνο) τα υπόλοιπα πόδι κυρίως ...

    μου είπε κάποτε μηχανικός ότι τα λάδια πρέπει να τ' αλλάζει κανείς έτσι κι αλλιώς μια φορά το χρόνο κ ότι αν δεν κάνεις χλμ να πάρεις ημισυνθετικά, γιατί τα συνθετικά κ θα τα πληρώσεις ακριβότερα κ πάλι θα πρέπει να τ' αλλάξεις σ' ένα χρόνο κάνεις δεν κάνεις χλμ.

    Αληθεύει αυτό;

  12. #12
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    1. Προσοχή μη ξεχάσεις να δεις αν λείπει και η φλάνζα το φίλτρου (μου έχει τύχει).
    2. Αν το αυτοκίνητο σου χρειάζεται αλλαγή λαδιών κάθε 30.000 ή 40.000 χιλιομ. θα θέλει λάδια ειδικού τύπου.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    μακρυα απο λαδια λιντλ πρακτικερ κ τα συναφη

    ψαξου σε μερικα ανταλλακτικατζηδικα(αν εισαι θεσσαλονικη να σε στειλω) και θα βρεις τα παντα κ φθηνα

    λαδι προτεινω 10-40
    όχι δεν ειμαι Θεσσαλονίκη φίλε blade, προς Αθήνα ...

    στο manual λέει τα εξής λάδια κ για θερμοκρασίες από -29C έως +38C:
    5w-30 (-29 – 38)
    10w-30 (-18 – 38)
    SAE 15w-40 (-12 – 38)

    Και όμως στο πράκτικερ έχει κ καλά λάδια, βρήκα Castrol ημισυνθετικά 15w-40 με 40 ευρώ, κ συνθετικά 5w-30 με 48 ευρώ, τα οποία κ προτίμησα γιατί είπα ότι η διαφορά είναι μικρή, μπας κ πάω καμιά βόλτα το χειμώνα πουθενά με πολύ κρύο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν θα βάλεις το φίλτρο λαδιού πριν το βιδώσεις να αλείψεις όπωσδηποτε λάδι πάνω στην επιφάνεια που θα εφαρμόσει στο μπλοκ του κινητήρα για να στεγανοποιηθεί.

    Τσεκαρε και μετά από λίγο ότι δεν έχει διαρροές, γιατί έχω δει καμένο αμάξι από φίλτρο που έιχε διαρροή και φυσικά η ασφαλιστική δεν τον αποζημείωσε.
    όντως odys2008, γράφει πάνω στο φίλτρο ακριβώς αυτά που λες

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Προσοχή μη ξεχάσεις να δεις αν λείπει και η φλάνζα το φίλτρου (μου έχει τύχει).
    2. Αν το αυτοκίνητο σου χρειάζεται αλλαγή λαδιών κάθε 30.000 ή 40.000 χιλιομ. θα θέλει λάδια ειδικού τύπου.
    Φλάντζα εννοείς το λαστιχάκι που έχει πάνω το φίλτρο για να πατήσει ε?? Εντάξει έχει, έχει κ κάποιο σελοφάν από πάνω προφανώς για να μη χαθεί ...

    Παρεμπιπτόντως, φίλτρο πήρα από τη περιοχή σπύρου πάτση, στο πεζόδρομο πίσω από την εκκλησία που είναι στη λεωφ Αθηνών, έχει ένα μαγαζί που γράφει "Φίλτρα" απ΄ έξω
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Αν κάνεις λιγότερα από 7-8.000 χιλιόμετρα/έτος, μπορούσες να πάρεις και ημισυνθετικά.
    Τον τύπο των λαδιών τον επιλέγεις αναλόγως των καιρικών συνθηκών που επικρατούν. Εδώ πχ πέρσι τον χειμώνα είχαμε και -20 για αρκετές ημέρες.

    Καλό είναι πάντως να μην τα κρατάς πολύ, εγώ στο ίδιο αυτοκίνητο (5θυρο του 2004) βάζω συνθετικά και τα αλλάζω κάθε 10.000 ή μόλις συμπληρώσουν χρόνο. Στις 15.000χλμ δεν ξέρω τι λιπαντικές ιδιότητες έχουν απομείνει στο λάδι, ειδικά μετά από ένα πολύ ζεστό καλοκαίρι (έκανα 3.000χλμ, όλα σε μέρες καύσωνα)

    Να κοιτάξεις και για φίλτρο αέρα, ειδικά αν μένεις/οδηγείς σε περιοχή με σκόνη ή χωματόδρομο. Είναι μικρό το κόστος, ακόμα και του αυθεντικού γιαπωνέζικου Denso και βοηθάει τον κινητήρα να αναπνέει καλύτερα.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το φιλτρο μπορει να το φυσαει κιολας και να το ξαναβαζει μεσα, υποψιν πολλα συνεργεια αυτο κανουν...
    They see me postin', they hatin'...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία για φίλτρο Forthnet
    Από GSF στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-12, 14:00
  2. Αιδώς για ένα φίλτρο....
    Από CUPRA στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-09, 12:55
  3. Ελαστικά για Toyota Corolla
    Από WAntilles στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-09, 19:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας