Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    City
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    fritzbox 5140
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GREGORY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ σε τίποτε από αυτά, αλλά άλλη η φιλοσοφία του χρήστη-πελάτη και άλλη της εταιρίας-υπερκέρδους, (όταν πουλάς αέρα).
    Τι εννοείς αέρα?? Οι κεραίες , το φάσμα, οι μισθοί υπαλλήλων, οι υπηρεσίες, ο σχεδιασμός, τα κτήρια είναι αέρας? Άμα είναι αέρας τότε αύριο άνοιξε μια δική σου εταιρεία!!!

    Για πες μου όμως, τι θα γίνει αν αύριο κάποιος σου κόψει τον αέρα:

    1) Δεν θα επικοινωνείς με κανέναν, άρα δε θα υπάρχεις καν
    2) Δεν θα μπορείς να μπαίνεις στο Internet και να στείλεις email

    ...βασικά δε θα υπάρχεις καν! Πόσο αξία έχει αυτό για εσένα? Τόση αξία έχει και αυτός ο αέρας.

    Με 20 ευρώ το μήνα ΥΠΑΡΧΕΙΣ. Στο σούπερ μαρκετ δίνεις τα 10000πλάσια και δε μιλάς καν..........
    Οπότε γιατί να μη σε χρεώσουν οι εταιρείες τηλ/ιών για μια υπηρεσία που ουσιαστικά σου δίνει τόση αξία, που είναι ανεκτίμητη? Για σκέψου το.....
    Σε άλλους κλάδους της ελληνικής αγοράς πληρώνεις πολλά περισσότερα και παίρνεις πολύ λιγότερα....
    Η μεγαλύτερη λαλακία που έχω ακούσει στην Ελλάδα είναι ότι για το χάλι μας φταίνε οι πολιτικοί. Χα....

  2. #17
    Εγγραφή
    03-11-2011
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Λοιπόν, αρχικά τι εννοώ "αέρα" : νομίζω οτι δεν αμφισβητείται οτι έχουν γίνει αποσβέσεις εγκαταστάσεων και μηχανημάτων ακόμη και των αναβαθμίσεων, διαφορετικά οι τιμές των παρεχομένων υπηρεσιών θα ήταν απαγορευτικά πολλαπλάσιες των σημερινών.
    Τα λειτουργικά έξοδα λοιπόν πληρώνονται από τα κέρδη και όπως αντιλαμβανόμαστε, για να είναι στο χρηματιστήριο σημαίνει οτι έχουν ΚΕΡΔΗ.
    Αν δεν κερδίζανε δεν θα γεμίζαν τα βουνά και τις πολυκατοικίες με κεραίες.
    Αν δεν κερδίζανε δεν θα είχαν πολυτελή κτήρια και μεγάλους μισθούς μάνατζερ.
    Από εκεί και πέρα λοιπόν πουλάς χρόνο χρήσης των μηχανημάτων σου, που τα μηχανήματα τα αγόρασες με τα λεφτά αυτών που πουλάς τον χρόνο χρήσης των.
    Με τα λεφτά αυτών (πελατών) έκανες την απόσβεση των υποδομών σου, αλλιώς δεν θα υπήρχες.
    Δεν συμφωνώ με την άποψη οτι, δεν επικοινωνώ με κανέναν άρα δεν υπάρχω, γιατι αυτό κάλλιστα μεταφράζεται οτι πριν τα κινητά δεν υπήρχαμε, κάτι που δεν αληθεύει.
    Διαφωνώ επίσης στο οτι , οι εταιρίες τηλ/ιών με τις υπηρεσίες τους μου δίνουν ανεκτίμητη αξία, ποιά αξία μου δίνουν; τους πληρώνω ακριβά για μου επιτρέψουν να μιλήσω με κάποιον που εκείνη την στιγμή δεν είναι μπροστά μου.
    Μπορεί στο σούπερ μάρκετ να δίνω πολλαπλάσια από αυτά που δίνω στις εταιρίες τηλ/ιών και να μη μιλάω καν, αλλά τρώω και ζω, ενώ με τα 20 ευρώ το μήνα, θα έχω μιλήσει και θα έχουν γίνει αέρας που λέει ο λόγος.
    Είμαι υπέρ της τεχνολογίας αλλά δεν θα γίνω δούλος της, δεν θα δουλεύω όλη μέρα για να βγάζω λεφτά να τα ακουμπάω στις εταιρίες να μου επιτρέπουν να μιλάω.
    Θα ελέγξω εγώ τι θα τους δώσω και δεν θα μπω στο παιγνίδι τους, αυτοί την δουλειά τους και εγώ την δική μου.
    Κάνε ένα λογαριασμό, από τότε που πήρες το πρώτο σου κινητό, μέχρι σήμερα τι λεφτά έχεις ξοδέψει για την σημαία που λέγεται κινητή τηλεφωνία και ίντερνετ και μετά ανοίγουμε ένα άλλο θέμα και το συζητάμε όλοι μαζί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimarass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς αέρα?? Οι κεραίες , το φάσμα, οι μισθοί υπαλλήλων, οι υπηρεσίες, ο σχεδιασμός, τα κτήρια είναι αέρας? Άμα είναι αέρας τότε αύριο άνοιξε μια δική σου εταιρεία!!!

    Για πες μου όμως, τι θα γίνει αν αύριο κάποιος σου κόψει τον αέρα:

    1) Δεν θα επικοινωνείς με κανέναν, άρα δε θα υπάρχεις καν
    2) Δεν θα μπορείς να μπαίνεις στο Internet και να στείλεις email

    ...βασικά δε θα υπάρχεις καν! Πόσο αξία έχει αυτό για εσένα? Τόση αξία έχει και αυτός ο αέρας.

    Με 20 ευρώ το μήνα ΥΠΑΡΧΕΙΣ. Στο σούπερ μαρκετ δίνεις τα 10000πλάσια και δε μιλάς καν..........
    Οπότε γιατί να μη σε χρεώσουν οι εταιρείες τηλ/ιών για μια υπηρεσία που ουσιαστικά σου δίνει τόση αξία, που είναι ανεκτίμητη? Για σκέψου το.....
    Σε άλλους κλάδους της ελληνικής αγοράς πληρώνεις πολλά περισσότερα και παίρνεις πολύ λιγότερα....

  3. #18
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    City
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    fritzbox 5140
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GREGORY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, αρχικά τι εννοώ "αέρα" : νομίζω οτι δεν αμφισβητείται οτι έχουν γίνει αποσβέσεις εγκαταστάσεων και μηχανημάτων ακόμη και των αναβαθμίσεων, διαφορετικά οι τιμές των παρεχομένων υπηρεσιών θα ήταν απαγορευτικά πολλαπλάσιες των σημερινών.
    Τα λειτουργικά έξοδα λοιπόν πληρώνονται από τα κέρδη και όπως αντιλαμβανόμαστε, για να είναι στο χρηματιστήριο σημαίνει οτι έχουν ΚΕΡΔΗ.
    Αν δεν κερδίζανε δεν θα γεμίζαν τα βουνά και τις πολυκατοικίες με κεραίες.
    Αν δεν κερδίζανε δεν θα είχαν πολυτελή κτήρια και μεγάλους μισθούς μάνατζερ.
    Από εκεί και πέρα λοιπόν πουλάς χρόνο χρήσης των μηχανημάτων σου, που τα μηχανήματα τα αγόρασες με τα λεφτά αυτών που πουλάς τον χρόνο χρήσης των.
    Με τα λεφτά αυτών (πελατών) έκανες την απόσβεση των υποδομών σου, αλλιώς δεν θα υπήρχες.
    Δεν συμφωνώ με την άποψη οτι, δεν επικοινωνώ με κανέναν άρα δεν υπάρχω, γιατι αυτό κάλλιστα μεταφράζεται οτι πριν τα κινητά δεν υπήρχαμε, κάτι που δεν αληθεύει.
    Διαφωνώ επίσης στο οτι , οι εταιρίες τηλ/ιών με τις υπηρεσίες τους μου δίνουν ανεκτίμητη αξία, ποιά αξία μου δίνουν; τους πληρώνω ακριβά για μου επιτρέψουν να μιλήσω με κάποιον που εκείνη την στιγμή δεν είναι μπροστά μου.
    Μπορεί στο σούπερ μάρκετ να δίνω πολλαπλάσια από αυτά που δίνω στις εταιρίες τηλ/ιών και να μη μιλάω καν, αλλά τρώω και ζω, ενώ με τα 20 ευρώ το μήνα, θα έχω μιλήσει και θα έχουν γίνει αέρας που λέει ο λόγος.
    Είμαι υπέρ της τεχνολογίας αλλά δεν θα γίνω δούλος της, δεν θα δουλεύω όλη μέρα για να βγάζω λεφτά να τα ακουμπάω στις εταιρίες να μου επιτρέπουν να μιλάω.
    Θα ελέγξω εγώ τι θα τους δώσω και δεν θα μπω στο παιγνίδι τους, αυτοί την δουλειά τους και εγώ την δική μου.
    Κάνε ένα λογαριασμό, από τότε που πήρες το πρώτο σου κινητό, μέχρι σήμερα τι λεφτά έχεις ξοδέψει για την σημαία που λέγεται κινητή τηλεφωνία και ίντερνετ και μετά ανοίγουμε ένα άλλο θέμα και το συζητάμε όλοι μαζί.
    Δουλεύεις όλη τη μέρα για το κινητό σου? Πόσα χαλάς?
    Η μεγαλύτερη λαλακία που έχω ακούσει στην Ελλάδα είναι ότι για το χάλι μας φταίνε οι πολιτικοί. Χα....

  4. #19
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ~12000/~900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    NetFastr IAD
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 30(dB)

    Έχω στο ίδιο μητρώο ένα αριθμό Vodafone με 100 δωρεάν ΜΒ κι ένα mobile internet με 1000 δωρεάν ΜΒ. Μπορώ να "συνδέσω" ΟΛΑ τα δωρεάν ΜΒ και να τα καταλώνω είτε από το κινητό είτε από το tablet???

  5. #20
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Werdum Εμφάνιση μηνυμάτων
    το viber μεσω 3g το μπλοκάρουν ακομα?
    Να το χ--ω το γρήγορο Mobile Internet τοτε, με τέτοιες πρακτικες και τιμες
    Η Vodafone παλιότερα μπλόκαρε και το tethering.
    Έχω την εντύπωση πως η wind κέρδισε αρκετό κόσμο απο Vodafone και τώρα τρέχει και δε φτάνει...
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  6. #21
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έχω στο ίδιο μητρώο ένα αριθμό Vodafone με 100 δωρεάν ΜΒ κι ένα mobile internet με 1000 δωρεάν ΜΒ. Μπορώ να "συνδέσω" ΟΛΑ τα δωρεάν ΜΒ και να τα καταλώνω είτε από το κινητό είτε από το tablet???
    Αυτό κάνω με την cosmote. Με 15€ το μήνα καταναλώνω 2 gig είτε από το κινητό, είτε από το ipad, είτε από το stick. Ο μόνος περιορισμός που έχω είναι πως σε περίπτωση ταυτόχρονης χρήσης 2 συσκευών μπορεί να χρεωθεί διπλά ο λογαριασμός, πράγμα που δεν έχει γίνει ποτέ μέχρι τώρα και ειδικά τον Άυγουστο που τα ξετίναξα όλα.

  7. #22
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ~12000/~900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    NetFastr IAD
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έχω στο ίδιο μητρώο ένα αριθμό Vodafone με 100 δωρεάν ΜΒ κι ένα mobile internet με 1000 δωρεάν ΜΒ. Μπορώ να "συνδέσω" ΟΛΑ τα δωρεάν ΜΒ και να τα καταλώνω είτε από το κινητό είτε από το tablet???
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό κάνω με την cosmote. Με 15€ το μήνα καταναλώνω 2 gig είτε από το κινητό, είτε από το ipad, είτε από το stick. Ο μόνος περιορισμός που έχω είναι πως σε περίπτωση ταυτόχρονης χρήσης 2 συσκευών μπορεί να χρεωθεί διπλά ο λογαριασμός, πράγμα που δεν έχει γίνει ποτέ μέχρι τώρα και ειδικά τον Άυγουστο που τα ξετίναξα όλα.

    αυτό γίνεται με Vodafone όμως;;;

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-11, 12:39
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-10, 00:21
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-10, 18:59
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-06, 19:10
  5. Αύξηση της χρήσης internet κατά 500% ετησίως
    Από mairy buliadi στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-05, 15:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας