Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    TP-LINK Archer D5
    Καλησπέρα σε όλους,

    Ετοιμάζομαι τις επόμενες ημέρες να αγοράσω ένα Ultrabook. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέλαξα στα εξής δυο:
    Αυτό το Toshiba: http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tab...E-00G00LGE.htm
    και αυτό το Asus: http://www.asus.com/Notebooks/Superi...ZENBOOK_UX31E/

    Και τα δυο κινούνται περίπου στο budget που διαθέτω, έχω διαβάσει αρκετά στο Internet, έχω δει σχετικά βίντεο στο Youtube από παρουσιάσεις και θα ήθελα την γνώμη σας.
    Πριν από αρκετό καιρό είχα ένα Asus Ultrabook όχι βέβαια αυτής της δυναμικής, πιο φτηνό, και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος, τόσο από την ποιότητα κατασκευής του όσο και από την αυτονομία του η οποία και στην περίπτωση που εξετάζω τώρα παίζει σημαντικό ρόλο.
    Και τα δυο είναι πολύ ελαφριά, μου αρέσουν πολύ και δίνω λίγους πόντους παραπάνω στο Toshiba (η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ποτέ υπολογιστή της συγκεκριμένης εταιρίας) η οποία δίνει και 3 χρόνια εγγύηση.
    Πολλοί φίλοι με προτρέπουν - με την λογική ότι θα διαθέσω τα συγκεκριμένα χρήματα, περίπου 1.200 ευρώ - να αγοράσω Apple, ή MacBook Air ή MacBook Pro.
    H αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν πολύ τα MacBook, αλλά αυτό που με προβληματίζει κυρίως είναι η εξοικείωσή μου με το περιβάλλον και το λειτουργικό τους.
    Οντας χρήστης των Windows πάρα πολλά χρόνια, τόσο ερασιτεχνικά όσο και επαγγελματικά, τώρα στα γεράματα δεν μπορώ να παίρνω βιβλία για Lion X κ.λπ. και να αρχίζω να διαβάζω....

    Κάθε βοήθειά σας θα είναι για μένα πολύτιμη.

    Sorry για το μακροσκελές.

    Καλό βράδυ,
    Γιάννης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jtzimitras : 16-09-12 στις 23:03.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK TD-W8961NB
    SNR / Attn
    7.7(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To Asus zenbook UX31E-RY010V ειναι ενα "επιπεδο" πιο πάνω (+2 στην ανάλυση οθόνης) από το toshiba, εκτός από μνήμη, service, εγγύηση και πιθανόν αξιοπιστία...
    ΥΓ: Απ οτι ειδα τελικα και τα 2 ειναι σε sandy bridge, οχι σε ivy, αντίθετα από αυτό!!

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    1.553
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    micen
    Router
    Draytek 2760n Delight
    Path Level
    Fastpath
    Ειχα το Ux31 για λιγο καιρο και θα σου πω τις εντυπωσεις μου.
    Πριν απο εναν μηνα το ειχαν σε προσφορα τα public και τα multirama στα 688ευρω.

    Θετικα: Φοβερη κατασκευη και design. Φοβερα ηχεια για 13αρια ultrabook. Πολυ καλη αυτονομια (5+ ωρες), και γενικοτερα δεν ζεσταινοταν.

    Αρνητικα: Η οθονη χανει παααρα πολυ σε γωνιες θεασης. Παροτι ειναι υψηλης αναλυσης (1600x900), ακομα και αν κουνησεις ενα - δυο εκατοστα το κεφαλι σου πανω ή κατω αλλοιωνει παρα πολυ τα χρωματα. Προσωπικα με απογοητευσε η οθονη του να σου πω την αληθεια μου.
    Επισης αλλο ενα αρνητικο ειναι το ψιλο 'ψευτικο' πληκτρολογιο (συγκριτικα με το τι πληρωνεις) και το οτι δεν ειναι φωτιζομενο.

    Το Asus Prime με την Full HD οθονη με Ips πανελ σιγουρα ειναι κλασεις ανωτερο, τουλαχιστον ως προς την οθονη.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    TP-LINK Archer D5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα το Ux31 για λιγο καιρο και θα σου πω τις εντυπωσεις μου.
    Πριν απο εναν μηνα το ειχαν σε προσφορα τα public και τα multirama στα 688ευρω.

    Θετικα: Φοβερη κατασκευη και design. Φοβερα ηχεια για 13αρια ultrabook. Πολυ καλη αυτονομια (5+ ωρες), και γενικοτερα δεν ζεσταινοταν.

    Αρνητικα: Η οθονη χανει παααρα πολυ σε γωνιες θεασης. Παροτι ειναι υψηλης αναλυσης (1600x900), ακομα και αν κουνησεις ενα - δυο εκατοστα το κεφαλι σου πανω ή κατω αλλοιωνει παρα πολυ τα χρωματα. Προσωπικα με απογοητευσε η οθονη του να σου πω την αληθεια μου.
    Επισης αλλο ενα αρνητικο ειναι το ψιλο 'ψευτικο' πληκτρολογιο (συγκριτικα με το τι πληρωνεις) και το οτι δεν ειναι φωτιζομενο.

    Το Asus Prime με την Full HD οθονη με Ips πανελ σιγουρα ειναι κλασεις ανωτερο, τουλαχιστον ως προς την οθονη.
    Εχω την εντύπωση πως σε προσφορά μέχρι και πριν λίγες ημέρες στα Public και Multirama ήταν το UX21 και όχι το UX31 ....
    Τέλος πάντων. Κι εγώ πιο πολύ προς το Τοshiba κλίνω...

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2010
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    1.553
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    micen
    Router
    Draytek 2760n Delight
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jtzimitras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντύπωση πως σε προσφορά μέχρι και πριν λίγες ημέρες στα Public και Multirama ήταν το UX21 και όχι το UX31 ....
    Τέλος πάντων. Κι εγώ πιο πολύ προς το Τοshiba κλίνω...
    http://www.insomnia.gr/topic/455058-...5%CF%81%CF%8E/

  6. #6
    Εγγραφή
    18-05-2009
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αν θέλεις δες και το dell http://www.skroutz.gr/s/2290663/Dell...m=autocomplete

    - - - Updated - - -

    αν θέλεις δες και το dell http://www.skroutz.gr/s/2290663/Dell-Inspiron-14z-Ultrabook-i5-3317U-6GB-500GB-32GB-SSD-HD-7570M.html?from=autocomplete

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή συναγερμού για το σπίτι...
    Από Green Dragon στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-15, 12:21
  2. Βοηθεια για επιλογη!
    Από Tazy στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-12, 22:15
  3. βοήθεια για επιλογή software/hardware για pbx
    Από v_zalmas στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-11, 01:03
  4. Βοηθεια για επιλογη
    Από nikolinos στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 17:27
  5. Λίγη βοηθεία για την επιλογή aDSL router για εταιρία...
    Από daveb στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-05, 18:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας