Σελ. 2 από 82 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 1225
  1. #16
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Νομίζω δε ρωτάς το βασικότερο...

    Ποιές είναι οι πιθανότητες αποτυχίας της επέμβασης;

    Φίλος, παθών δυστυχώς, το έχει να το λέει... Έχει καλό περιθώριο αποτυχίας, και το σημαντικότερο αν κάτσει στραβά, ΔΕΝ διορθώνεται. Ψάξ'το λίγο και προς την κατεύθυνση αυτή...

  2. #17
    Εγγραφή
    10-05-2005
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    Modem
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap
    Νομίζω δε ρωτάς το βασικότερο...

    Ποιές είναι οι πιθανότητες αποτυχίας της επέμβασης;

    Φίλος, παθών δυστυχώς, το έχει να το λέει... Έχει καλό περιθώριο αποτυχίας, και το σημαντικότερο αν κάτσει στραβά, ΔΕΝ διορθώνεται. Ψάξ'το λίγο και προς την κατεύθυνση αυτή...
    αποτυχια??? επρεπε να το κοιταξεις λιγο πριν φιλε του πατερα μου του εκαναν εξετασεις πριν για να δουν εαν μπορει να κανει και εαν θα πετυχει....δεν σας εκαναν εσας πριν???

  3. #18
    Εγγραφή
    27-06-2002
    Περιοχή
    ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    90972 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    SPEEDPORT
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 10.4(dB)
    Φιλε flap οπως ανεφερα παραπανω και εγω και ο bomberb17 ειναι πιθανοτητες αποτυχιας ειναι στο 1%.Τωρα αν ο φιλος σου πηγε σε γιατρο (συγνωμη) της πλακας παω πασο.Τα μηχανηματα του lazer ειναι πανακριβα και τρομερα ακριβή στις επεμβασεις που κανει.
    Οταν κανεις τετοιες δεν πας οπου και οπου.
    Βρε ουστ......και οι 300 της Βουλης

  4. #19
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από coftaras
    Πριν ποσο καιρο την ειχες κανει bomberb17 ?Βλεπω αρκετες διαφορες γι'αυτο ρωταω.Αν επιτρεπετε που την εκανες?
    Την είχα κάνει το 97 στο "υγεία".

  5. #20
    Το avatar του μέλους ReverseR
    ReverseR Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vIPER151
    αποτυχια??? επρεπε να το κοιταξεις λιγο πριν φιλε του πατερα μου του εκαναν εξετασεις πριν για να δουν εαν μπορει να κανει και εαν θα πετυχει....δεν σας εκαναν εσας πριν???
    στον καθέναν μπορεί να συμβεί, σε κάθε ιατρική και μη επέμβαση, δεν σημαίνει κατανάγκη οτι έφταιγε η κλινική

  6. #21
    Εγγραφή
    27-06-2002
    Περιοχή
    ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    90972 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    SPEEDPORT
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 10.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17
    Την είχα κάνει το 97 στο "υγεία".
    Eτσι δικαιολογουνται οι διαφορες.Πρεπει να εκανες με αλλη μεθοδο απο αυτη που εκανα εγω.Νομιζω οτι αυτη που εκανα εγω λεγονταν "extreme lazik"και υπηρχε μια αλλη μεθοδος πριν απο αυτη.Εγω την εκανα το 2000 και ημουν απο τους πρωτους που την εκανα(ετσι μου ειπαι ο γιατρος).
    Βρε ουστ......και οι 300 της Βουλης

  7. #22
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Δεν περίμενα ότι θα έβρισκα thread και γι αυτό το ζήτημα αλλά είμαι ευτυχής που βρήκα .
    Η μητέρα μου θα κάνει σε 2 μέρες επέμβαση laser για καταράκτη, όμως ενώ έχει καταράκτη καί μυωπία ,
    στην ερώτηση που έκανα στον γιατρό , αν είναι αλήθεια ότι μετά την επέμβαση καταράκτη θα διορθωθεί και η μυωπία εκείνος μου είπε όχι και οτι θα συνεχίσει να φοράει γυαλιά.Στην επέμβαση αυτή χρησιμοποιούν μικροφακούς με τις υπέρυθρες , σ αυτήν που κάνατε εσείς συνέβη κάτι διαφορετικό?
    Ρωτώ γιατί θα ήταν πολύ πρακτικό με την μια επέμβαση να συμβούν δύο ευεργετικά πράγματα στους οφθαλμούς.Βέβαια η ηλικία εδώ είναι Εξήντα-Φεύγα και ίσως αποτελεί κι αυτό κάποιον παράγοντα.
    Everything You Know Is Wrong !

  8. #23
    Το avatar του μέλους ReverseR
    ReverseR Guest
    μμμ, μου φαίνεται οτι ο καταράχτης δεν διορθώνεται με λειζερ αλλά με υπέρηχους, θριμματίζεται και αποβάλεται.

    Το λειζερ καίει τον φακό του ματιού του επιφέρει την επιθυμητή κύρτωση, και διορθώνεται το πρόβλημα

  9. #24
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Έχεις δίκιο υπέρηχοι είναι απλά ο "Λαός " το λέει Laser όπως μου είπαν, άρα αυτό το λαθάκι έκφρασης που κακώς συνηθίζεται να λέγεται και μάλιστα και απο γιατρούς, μου έδωσε να καταλάβω ότι πρόκειται για διαφορετική διαδικασία
    Ευχαριστώ ReverseR

    b.t.w. Το Avatar σου μου θυμίζει φωτογραφίες που φτιάχνω με το SE K700 i
    Everything You Know Is Wrong !

  10. #25
    Το avatar του μέλους ReverseR
    ReverseR Guest
    μου είναι εντελώς διαφορετική διαδικασία!(μάλλον το έγραψες λάθος)


    Νομίζω επίσης οτι οι υπέρηχοι δεν είναι επιβαριντικοί για το μάτι σε αντίθεση με τα λέιζερ, οπότε δεν υπάρχει κάποιος λόγος να τα κάνεις μαζί

    ενιτ

    SE K700?
    με πιάνεις αδιάβαστο

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DM
    Δεν περίμενα ότι θα έβρισκα thread και γι αυτό το ζήτημα αλλά είμαι ευτυχής που βρήκα .
    Η μητέρα μου θα κάνει σε 2 μέρες επέμβαση laser για καταράκτη, όμως ενώ έχει καταράκτη καί μυωπία ,
    στην ερώτηση που έκανα στον γιατρό , αν είναι αλήθεια ότι μετά την επέμβαση καταράκτη θα διορθωθεί και η μυωπία εκείνος μου είπε όχι και οτι θα συνεχίσει να φοράει γυαλιά.Στην επέμβαση αυτή χρησιμοποιούν μικροφακούς με τις υπέρυθρες , σ αυτήν που κάνατε εσείς συνέβη κάτι διαφορετικό?
    Ρωτώ γιατί θα ήταν πολύ πρακτικό με την μια επέμβαση να συμβούν δύο ευεργετικά πράγματα στους οφθαλμούς.Βέβαια η ηλικία εδώ είναι Εξήντα-Φεύγα και ίσως αποτελεί κι αυτό κάποιον παράγοντα.

    Πρόσφτα γνωστος μου εκανε στην Αγγλια επέμβαση (με lazer) για καταράκτη!
    Φυσικά συνεχίζει να φοράει γυαλιά, αλλά πλέον και χωρίς τα γυαλια μπορεί να δει, ακόμα στην νυχτερινη οδήγηση του ειναι ποιο ξεκουραστο.

    Και ναι ήταν με lazer lazer

  12. #27
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    Οκ γιατί ήμουν έτοιμος αύριο να ρωτήσω, γιατί στο χαρτί που διαβάζω (κάτι σαν παραπεμπτικό) αναφέρει Laser
    Everything You Know Is Wrong !

  13. #28
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Και ναι ήταν με lazer lazer
    Δεν είναι laZer είναι laSer (S=Stimulated)

  14. #29
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Περιοχή
    αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπάρχουν 2 τρόποι αντιμετώπισης της μυωπίας με lazer.

    1)Φωτοδιαθλαστική κερακεκτομή
    χρησιμοποιείται για τη διόρθωση χαμηλής-μέτριας μυωπίας (6-7 βαθμούς). Σε αυτήν την επέμβαση αφαιρείται πρώτα επιθήλιο από την επιφάνεια του κερατοειδούς συνήθως πάχους 5-7% (αναλογα με τουσ βαθμούς που θέλουμε να διορθώσουμε)Μετά η ακτινοβολία excimer laser κατευθύνεται προς τον κερατοειδή για να διαμορφώσει την επιφάνειά του.

    2)LASIK
    Χρησιμοποιείται για την διόρθωση από χαμηλής μέχρι και υψηλής μυωπίας (από 0.50 μέχρι και 15 βαθμούς). Με την Lasik ο ιστός αφαιρείται από το ενδιάμεσο στρώμα με ένα εργαλείο που λέγεται μικροκερατόμος. Δημιουργείται ένας λεπτός κρημνός ο οποίος αναποδογυρίζεται.Το excimer laser αφαιρεί την επιθυμητή ποσότητα ιστού και ο κρημνός επανατοποθετείται στην αρχική του θέση και κολλάει με απλό στέγνωμα. Δεν απαιτούνται δηλαδή ράμματα.

    Από την εμπειρία μου και μόνο ξέρω ότι τα αποτελέσματα της Lasik είναι ταχύτερα.
    παρενεργειες: άτομα με καταρράκτη πρέπει να αποφεύγουν την Lasik (εδώ απαντώ και στο φίλο
    DM).
    Προσωρινώς κυμαινόμενη όραση
    Προσωρινή ευαισθησία στο φως
    Διόρθωση σε μικρότερο ή μεγαλύτερο από τον επιθυμητό βαθμό
    (δακτύλιος) στο πεδίο της όρασης το βράδυ
    Ανάγκη για γυαλιά κατά την ανάγνωση ή κατά την οδήγηση το βράδυ

    Σπάνιες επιπλοκές περιλαμβάνουν λοιμώξεις και πιθανή μείωση της οπτικής οξύτητας.

    Κακά τα ψέματα, η μέθοδος αυτή είναι ένα άριστο επίτεyγμα της τεχνολογίας, παρ' όλα αυτά, το πώς θα το δεχτεί κάθε οργανισμός εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τον ίδιο τον οργανισμό...Δηλαδή δεν μπορούμε να υποσχεθούμε «τέλειο» αποτέλεσμα ή 10/10 όρασης σε όλους τους ασθενείς, αλλά παρ'όλα αυτά οι περισσότεροι που έκαναν την επέμβαση με λέιζερ δεν χρειάζονται πλέον γυαλιά ή φακούς για την οδήγηση, ή το άθλημά τους και για να παρακολουθήσουν κάποια ταινία στην τηλεόραση.

    Οι τιμές εξαρτώνται όπως και η μέθοδος που θα επιλέξει ο κάθε χειρουργός οφθαλμίατρος!

    Ελπίζω να βοήθησα, για όποια άλλη πληροφορία μου στέλνεις εάν θες ή εδώ ή pm,

    φιλικά,
    Paketwmenh.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paketwmenh : 11-10-05 στις 21:42.
    human blood...

  15. #30
    Εγγραφή
    14-01-2003
    Περιοχή
    Ελλαδαρα-Αθηνα -Λυκοβρυση
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    2.314
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολυ χλωμο το βλεπω αλλα υπαρχει καμμια ασφαλιστικη να καλυπτει τετοιες δαπανες ????

    Φιλικά Γιάννης

Σελ. 2 από 82 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logitech MX620 Laser Wireless ή CORDLESS LASER MX1000 ή TYPHOON 40820 LASER MOUSE CL
    Από dhmak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-09, 13:52
  2. Γυαλιά μυωπίας και βαθμοί
    Από djargad στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:12
  3. φακοι γυαλιων μυωπιας
    Από mousse στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 19:37
  4. Γυαλια ηλίου - με φακούς μυωπίας
    Από Avatar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 03:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας