Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 87
  1. #1
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Router
    Siemens CL 110
    Παιδιά καλησπέρα σας και πάλι...

    Ήρθε η ώρα να πάμε για ηλιακό θερμοσίφωνα. Ένας παλιός FOCO 20ετίας 150λιτρος που είχαμε τα... έπτυσε και είμαι για να ψάχνω για νέο. Έχετε κάτι να προτείνετε;

    Σημειώνω ότι είμαστε 3 άτομα (μάλλον 160άρι ή το πολύ 200άρι) και με ενδιαφέρει κυρίως (τι άλλο):
    α) να ζεσταίνει και με λίγο ήλιο και να κρατάει το νερό (ο ηλιακός άλλωστε φαίνεται κυρίως το χειμώνα),
    β) να μην είναι ξέφτιλος ποιοτικά (να μας βγάλει με καλή συντήρηση καμιά 15αριά χρόνια και όταν βγει πρόβλημα να μην παίρνω την εταιρεία κι αυτή έχει... αλλάξει διεύθυνση και τηλέφωνο) και
    γ) να μην είναι πιασοκω%#@ στυλ Μαλτέζου. Έλεγα για κάνα μπάτζετ μέχρι κάνα 850άρι €.

    Βρήκα εδώ κάποιες περιπτώσεις, και αναμένω τις απόψεις - προτάσεις σας ειδικά από όσους έχουν εμπειρία ή γνώσεις:
    - http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p...lo.598980.html
    - http://www.celsius.gr/42386796.el.aspx
    - http://www.bkstores.gr/ProductDetail...6c3f01dc8.aspx


    ΥΓ. Όσοι μπορούν να διαθέσουν χρήματα για την αγορά ηλιακού, ας το κάνουν. Αξίζει τον κόπο κατά τη γνώμη μου!!!

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Router
    Siemens CL 110
    Εννοείται ότι οποιαδήποτε πρόταση είναι δεκτή...

  3. #3
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Κοίτα, δεν ξέρω τι τιμές έχει ο μαλτέζος πια, αλλα αν ειναι κάθε λίγα χρόνια να αλλάζεις θερμοσίφωνα, να ταλαιπωρήσε κλπ, πιστεύω οτι αξίζει.

    Περίπου στα 15 χρόνια δουλεύει απροβλημάτιστος ο δικός μας στο σπίτι μου, και θυμάμαι με κάτι χιόνια πριν μερικα χρόνια, όλοι στην πολυκατικοία δεν είχαν νερό είχαν πάθη βλάβη, μόνο εμείς είχαμε.

    ΑΝ βρεις κάτι οικονομικό σε Μαλτέζο, εγώ θα έλεγα να το επιλέξεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.726
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    συμφωνω.μαλτεζο κ απο μενα
    VAMOS ARIS

  5. #5
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Router
    Siemens CL 110
    Παιδιά, δεν λέω. Ο Μαλτέζος μπορεί να έχει ποιοτικά πράγματα. Αλλά αξίζει τα λεφτά (είναι και δύσκολοι οι καιροί); Δεν υπάρχουν δοκιμασμένες, φθηνότερες λύσεις;

  6. #6
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    να ειναι 3πλης ενεργειας αν υπαρχει η υποδομη και αν δεν εχεις μποιλερ στο καυστηρα.
    They see me postin', they hatin'...

  7. #7
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Router
    Siemens CL 110
    Τι διαφορά έχουν από τις διπλής; Μπόιλερ στον καυστήρα δεν υπάρχει. Υπάρχει καμιά οικονομική και αξιόπιστη λύση;

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ειναι 3πλης ενεργειας αν υπαρχει η υποδομη και αν δεν εχεις μποιλερ στο καυστηρα.
    Η θέρμανση του μπόιλερ του ηλιακού με πετρέλαιο δεν συμφέρει ούτε με καλοφτιαγμένο και καλορυθμισμένο σύστημα, χρησιμοποιούμενο από γνώστες και πειθαρχημένους χρήστες. Επειδή δε όλα αυτά πολύ σπάνια συνυπάρχουν, στην πράξη η συντριπτική πλειοψηφία των τριπλής όχι απλά στοιχίζει λίγο παραπάνω στη λειτουργία, αλλά φτάνει να γίνεται μαύρη τρύπα. Οχι στα τριπλής, δεν έχει νόημα η επένδυση. Απλό ηλιακό διπλής, και συμπλήρωση όποτε χρειάζεται με ρεύμα. Ειδικά αν υπάρχει και νυχτερινό τιμολόγιο, σε συνδυασμό με ένα χρονοδιακόπτη στον πίνακα, που να συμπληρώνει στο τέλος (ή μετά το τέλος) της ηλιακής ημέρας, και με μειωμένο τιμολόγιο, είναι η οικονομικότερη λύση.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Μένω στον τρίτο όροφο επταώροφης πολυκατοικίας, αξίζει η τοποθέτηση ηλιακού ή θα έχω απώλειες λόγω της απόστασης ?

  10. #10
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Router
    Siemens CL 110
    Αν πάω σε λύση διπλής ενέργειας, από την εμπειρία / γνώση σου, υπάρχει κάποια εταιρεία / μοντέλο που καλό ήταν να αποφύγω (ή να διαλέξω αντίστοιχα); Γιατί οι εταιρείες απ' ότι έχω δεί είναι παααάρα πολλές και οι τιμές ποικίλουν επίσης. Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι αυτά που έγραψα στην αρχή...



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θέρμανση του μπόιλερ του ηλιακού με πετρέλαιο δεν συμφέρει ούτε με καλοφτιαγμένο και καλορυθμισμένο σύστημα, χρησιμοποιούμενο από γνώστες και πειθαρχημένους χρήστες. Επειδή δε όλα αυτά πολύ σπάνια συνυπάρχουν, στην πράξη η συντριπτική πλειοψηφία των τριπλής όχι απλά στοιχίζει λίγο παραπάνω στη λειτουργία, αλλά φτάνει να γίνεται μαύρη τρύπα. Οχι στα τριπλής, δεν έχει νόημα η επένδυση. Απλό ηλιακό διπλής, και συμπλήρωση όποτε χρειάζεται με ρεύμα. Ειδικά αν υπάρχει και νυχτερινό τιμολόγιο, σε συνδυασμό με ένα χρονοδιακόπτη στον πίνακα, που να συμπληρώνει στο τέλος (ή μετά το τέλος) της ηλιακής ημέρας, και με μειωμένο τιμολόγιο, είναι η οικονομικότερη λύση.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vscrapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάω σε λύση διπλής ενέργειας, από την εμπειρία / γνώση σου, υπάρχει κάποια εταιρεία / μοντέλο που καλό ήταν να αποφύγω (ή να διαλέξω αντίστοιχα); Γιατί οι εταιρείες απ' ότι έχω δεί είναι παααάρα πολλές και οι τιμές ποικίλουν επίσης. Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι αυτά που έγραψα στην αρχή...
    Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό, φίλε μου, δεν είμαι ούτε έμπορος ούτε εγκαταστάτης για να έχω εμπειρία από διάφορους κατασκευαστές. Ζήτα εδώ εμπειρία από χρήστες (που είναι και πιο αντικειμενική από των εμπόρων).

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για όσους πρότειναν Μαλτέζο, μια ερώτηση. Δεν σε υποχρεώνει να κάνεις service (δεν θυμάμαι συχνότητα) ώστε να ισχύει η εγγύηση;

  13. #13
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω αν σε υποχρεώνει κάτι τέτοιο, δεν το νομίζω κιόλας, αλλα δεν ειμαι και σίγουρος, δεν νομίζω θα οτι χρειάστει service,(εμεις δεν εχουμε κάνει ποτέ) είναι σκυλιά, εχει τύχει να το έχω ακούσει απο πολύ κόσμο, και όλο το συγγενολόϊ να έχει ΜΑΛΤΕΖΟ και δεν εχει πάθει ποτέ κανείς τίποτα, δεν λέω άλλα, γιατι μπορει να φανεί οτι κάνω διαφήμιση στην εταιρία. Είπα και την γνώμη μου παραπάνω, και επίσης δεν ειναι ενα μηχάνημα που πρέπει να το αλλάζεις συχνά γιατι δεν ειναι και οτι πιο ευκολο, και γιατι μεχρι να αλλαχτεί μπορει να ταλαιπωρηθείς πολύ, οπότε βαζεις κατι καλό απο την αρχή ανάλογα και με τα οικονομικά, εγώ θα σου ελεγα να πας απο το μαγαζί να δεις και τι καλύτερο μπορουν να σου κάνουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όσους πρότειναν Μαλτέζο, μια ερώτηση. Δεν σε υποχρεώνει να κάνεις service (δεν θυμάμαι συχνότητα) ώστε να ισχύει η εγγύηση;
    Αυτό βρίσκεται στα "ψιλά γράμματα" των εγγυήσεων όλων των κατασκευαστών. Συνήθως λένε ανά διετία.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Πάντως αποτι βλέπω, οι Μαλτέζος, ξεκινάνε απο περίπου 1100 ευρώ, όχι και λίγα πάνω απο το budget σου.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πάμε για άλλο pc????????
    Από johnyb98 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-11, 00:55
  2. Παμε για 2η Καταγγελία
    Από Steapo στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-08, 19:42
  3. Πάμε για πρωτιά.
    Από leventopaido στο φόρουμ ADSLgr.com Folding@Home team # 36673
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-05, 15:44
  4. Μηνύματα: 294
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-05, 19:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας