Σελ. 11 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 1925
  1. #151
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Netfaster
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Το ιδιο nick δεν γινεται να το εχει αλλος.
    Οποτε αστα αυτα και ομολογησε που βρηκες τη Ferrari.

  2. #152
    Το avatar του μέλους velontor
    velontor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Minas1000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδω http://www.raag.org/amateur_gr.html η εδω http://www.arrl.org/

    Σε γενικες γραμμες ειναι μυστηριοι και γραφικοι τυποι που ανεβαινουν σε ταρατσες και τους επισκεπτονται και βουλευτες καμμια φορα.Αν τους δεις μπροστα σου 8α το καταλαβεις απο τις περιεργες λεξεις που αρθρωνουν οπως εχω qrl, απο εδω η xyl μου,τον εκανα στα 40,τα 73 μου, ενω αν τους ρωτησεις το ονομα τους θα σου πουν
    Foxtrot Oscar Tango India Sierra (fotis).Επισης ξυπνανε στις 5 το πρωι και κοιτανε το cluster
    Συναρπαστικό ακούγετε.. μην μου βαζετε ιδέες :P

  3. #153
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    εγω σπιτι μου εχω ενα ταπεινο cb αξιας 60 ευρω αλλα..
    στο καναλι 5 και 6 ακουω συχνα καποιον callsign δεν εχω ακουσει να λεει αλλα κατι ελεγε για αντανακλασεις στην παρνηθα εαν καποιος ειχε μια τετοια συζητηση τουλαχιστον να μαθει να μην βριζει σε καναλι που προφανως τον ακουνε πολλοι και κυριως ατομα με παιδια..

  4. #154
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από velontor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συναρπαστικό ακούγετε.. μην μου βαζετε ιδέες :P
    Μην ασχοληθείς αν δεν έχεις ένα τουλάχιστον βασικό απο τα 3 Χ: Χρόνο,Χρήμα,Χώρο. Αν έχεις περισσότερο απο 1, είσαι μια χαρά..αν τα έχεις και τα 3..τότε σίγουρα βουρ...

    ........Auto merged post: sv2evs added 1 Minutes and 27 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhs1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω σπιτι μου εχω ενα ταπεινο cb αξιας 60 ευρω αλλα..
    στο καναλι 5 και 6 ακουω συχνα καποιον callsign δεν εχω ακουσει να λεει αλλα κατι ελεγε για αντανακλασεις στην παρνηθα εαν καποιος ειχε μια τετοια συζητηση τουλαχιστον να μαθει να μην βριζει σε καναλι που προφανως τον ακουνε πολλοι και κυριως ατομα με παιδια..
    Αφού πρόκειται για επικοινωνία στα cb, μάλλον δεν μιλάμε για "Ραδιοερασιτέχνη" αλλά περισσότερο για "ραδιοπειρατή" που μάλλον δεν θα έχει και άδεια γι'αυτο το μηχάνημα...ή αν έχει, το πιο πιθανόν είναι οτι δεν έχει μάθει ποιοί είναι οι κανονισμοί που διέπουν τις τηλεπικοινωνίες τέτοιου τύπου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sv2evs : 02-04-08 στις 09:27. Αιτία: auto merged post

  5. #155
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα,

    Πατέντες για δορυφορικές επικοινωνίες έχει κανείς κανένα Link? (ΑΟ-51,PCSat κτλ)

    Απο οτι ακούω μια εγκατάσταση η οποία ξεκινάει απο την αρχή, εργοστασιακά προϊόντα είναι πολύ ακριβή.

  6. #156
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    νομιζω οτι για να πιασεις pcsat στην ελλαδα πρεπει να εχεις μεγαλο ......(εαν θα το μετατρεψεις σε πιατο οπως εκαναν οι αμερικανοι)η θα το κανεις αλα haarp?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giannhs1984 : 03-04-08 στις 12:42.

  7. #157
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Τον PCSat τον θέλω για επαφή στο APRS. Δεν ξέρω πως τον ακούνε/βγαίνουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι, υπάρχουν όμως πολλοί που τον κάνουν. Δεν νομίζω όλοι να έχουν μεγάλα...πιάτα..

  8. #158
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.141
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα απο ενα φίλο της ραδιοφωνίας...
    Πριν κάτι μέρες ΤΥΧΑΙΑ πατώντας λάθος κουμπάκι στο ραδιόφωνο έπεσα στα Μεσαία και στην ακριανή συχνότητα 1602!!
    Ηταν Σάββατο πρωϊ και άκουσα ενα τρομερό τύπο να κάνει ΑΛΗΘΙΝΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ, καλοδιαβασμένο, με σωστή προφορά και φωνήν, να παίζει ψαγμένα κομμάτια...
    Ο ερασιτέχνης λέγεται Α-44 και παίζει κάθε Σάββατο 10-11.30 στους 1602!
    Θα ήθελα να ρωτήσω ΠΟΣΟ κοντά μου μπορεί να είναι γιατί τον πιάνω ΟΛΟΚΑΘΑΡΑ με μια απλή εσωτερική κεραία... απλά πληροφοριακά γιατί σίγουρα είναι απο Βόρεια Προάστεια...
    Επίσης στην ίδια συχνότητα έχω πιάσει άλλες ώρες συνομιλίες πολλών ερασιτεχνών αλλά ακούω ΜΟΝΟ τους μισούς προφανώς γιατί οι άλλοι που παίζουν είναι πιο μακριά??
    Θα ήθελα να μου δώσετε αν έχετε μερικά links με σελίδες σχετικά με μετάδοση στα ΑΜ, τι απόσταση και τι μηχανήματα απαιτούν κλπ...
    Ευχαριστώ...
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  9. #159
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον PCSat τον θέλω για επαφή στο APRS. Δεν ξέρω πως τον ακούνε/βγαίνουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι, υπάρχουν όμως πολλοί που τον κάνουν. Δεν νομίζω όλοι να έχουν μεγάλα...πιάτα..
    αμερικανικο ναυτικο εκει ψαξε αυτοι ειχαν την ιδεα και λογικα αυτοι θα ξερουν αλλα δεν εχω δει καποιον στην ευρωπη εκτως απο μερικους προς ατλαντικο μερια να το εχουν πιασει λογιακ το θες για dual hop ε?)

  10. #160
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα απο ενα φίλο της ραδιοφωνίας...
    Πριν κάτι μέρες ΤΥΧΑΙΑ πατώντας λάθος κουμπάκι στο ραδιόφωνο έπεσα στα Μεσαία και στην ακριανή συχνότητα 1602!!
    Ηταν Σάββατο πρωϊ και άκουσα ενα τρομερό τύπο να κάνει ΑΛΗΘΙΝΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ, καλοδιαβασμένο, με σωστή προφορά και φωνήν, να παίζει ψαγμένα κομμάτια...
    Ο ερασιτέχνης λέγεται Α-44 και παίζει κάθε Σάββατο 10-11.30 στους 1602!
    Θα ήθελα να ρωτήσω ΠΟΣΟ κοντά μου μπορεί να είναι γιατί τον πιάνω ΟΛΟΚΑΘΑΡΑ με μια απλή εσωτερική κεραία... απλά πληροφοριακά γιατί σίγουρα είναι απο Βόρεια Προάστεια...
    Επίσης στην ίδια συχνότητα έχω πιάσει άλλες ώρες συνομιλίες πολλών ερασιτεχνών αλλά ακούω ΜΟΝΟ τους μισούς προφανώς γιατί οι άλλοι που παίζουν είναι πιο μακριά??
    Θα ήθελα να μου δώσετε αν έχετε μερικά links με σελίδες σχετικά με μετάδοση στα ΑΜ, τι απόσταση και τι μηχανήματα απαιτούν κλπ...
    Ευχαριστώ...
    Μόνο που το hobby μας φίλε μου δεν έχει να κάνει με ραδιόφωνο..μάλλον θα χρειαστεί να ψάξεις κάπου αλλού. Επίσης ο κύριος αυτός (νομικά) είναι ραδιο-πειρατής και όχι ραδιοερασιτέχνης. Μην τα μπερδεύουμε. Αν δεις και την αρχή του νήματος, έγινε ακόμα μια φορά το ίδιο μπέρδεμα. Για λινκ πάντως δες στο www.dxzone.com

    ........Auto merged post: sv2evs added 1 Minutes and 7 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhs1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμερικανικο ναυτικο εκει ψαξε αυτοι ειχαν την ιδεα και λογικα αυτοι θα ξερουν αλλα δεν εχω δει καποιον στην ευρωπη εκτως απο μερικους προς ατλαντικο μερια να το εχουν πιασει λογιακ το θες για dual hop ε?)
    Τον έχουν πιάσει και ευρωπαίοι ραδιοερασιτέχνες σύμφωνα με μερικές ιστοσελίδες..ο δορυφόρος αυτός δεν είναι στατικός, αλλά κάνει κύκλους..οπότε είναι "ορατός" γι'αυτούς που έχουν τα κατάλληλα συστήματα κεραιών.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sv2evs : 05-04-08 στις 01:32. Αιτία: auto merged post

  11. #161
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    ναι το ξερω αλλα μονο απο το βορειοδυτικοανατολικο τοξο δηλαδη οσους εχουν προσβαση σε ατλαντικο δεν εχω ακουσει για καποιον αλλον που να ειναι ανατολικα η νοτια προς εμας να τον εχει πιασει(μπορει και να κανω λαθος)διοτι ειναι ΤΕΡΑΣΤΕΙΑ η αποσταση της ταξης των 3.000+μιλιων απο εμας η πορεια του(περναει περιπου στα 300 μιλια βορεια απο το γιοχανεσμπουργκ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giannhs1984 : 05-04-08 στις 11:58.

  12. #162
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Αυτοί οι δορυφόροι είναι χαμηλής τροχιάς στα ~800km...

  13. #163
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί οι δορυφόροι είναι χαμηλής τροχιάς στα ~800km...
    αλλο αυτο δεν μιλησα για την τροχια τους αλλα για το ιχνος τους που απο την ελλαδα απεχουν χιλιαδες χιλιομετρα για αυτο σου λεω οτι αυτοι που το επιασαν εδω πρεπει να ηταν προς την μερια του ατλαντικου (διοτι και στην αμερικη απο οτι ειδα μονο απο το nashville και πανω τον πιανουν απο εμας ειναι περιπου στα 3000 μιλια η απο ισπανια γαλλια γερμανια (το ανατολικο μερος)και τις κατω χωρες(οπου λογο εδαφους και μαγνητικου πεδιου της γης μπορουν να τον δουν)ειναι σπανια πανω απο 1.700 μιλια..
    οταν στις διαβιβασεις μας ειχαν πει να πιασουμε εναν δορυφορο απο σαμο ηταν περιπου στα 2.900 στις 32μ(στρατιωτικος)κανεις δεν μπορεσε να τον πιασει διοτι οπως καταλαβαμε μετα και διπολο 300 μετρα να βαλετε εαν δεν κανει hop το σημα σας δεν γινεται τιποτα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giannhs1984 : 06-04-08 στις 23:56.

  14. #164
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Με δίπολο δεν πιάνεις δορυφόρους εύκολα...είναι αποδεδιγμένο. Αν όμως κατάλαβα μιλάς για σταθερούς δορυφόρους; Εγώ σου μιλάω για κινούμενος...μήπως καταλαβαίνω λάθος;

  15. #165
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με δίπολο δεν πιάνεις δορυφόρους εύκολα...είναι αποδεδιγμένο. Αν όμως κατάλαβα μιλάς για σταθερούς δορυφόρους; Εγώ σου μιλάω για κινούμενος...μήπως καταλαβαίνω λάθος;
    οχι δεν ηταν σε καμια περιπτωση σταθερος λιγοι δορυφοροι στρατιωτικοι ειναι σταθεροι και αυτοι ειναι για αλλου λογους..
    εμεις τοτε το μονο εργαλειο που μπορουσαμε να πιασουμε κατι περα απο την ελλαδα ηταν ενα διπολο περιπου 47 μετρα και προσπαθουσαμε να πιασουμε ισπανια (τελικα αλγερια πιασαμε αλλα κατι ειναι αυτο)
    ξερω ομως οτι στην διοικηση εχουν κατι καλα συστηματα οποτε οταν παω σε περιπου μισο μηνα λογικα θα μαθω μερικα πραγματα για το πως γινεται αρα και θα σου πω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giannhs1984 : 07-04-08 στις 10:30.

Σελ. 11 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. και εδώ τη γνώμη σας για νεο μηχανημα
    Από Amorfis στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-08, 10:55
  2. Ποιος απο εδώ ΔΕΝ εχει δει τον Τιτανικο και γνώμες σας...
    Από teo_L20 στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-06, 17:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας