Σελ. 117 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 97107112115116117118119122127 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.741-1.755 από 1919
  1. #1741
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    websdr δοκίμασε και άλλα...και επίσης δοκίμασε να πατήσεις FM ή όπως προανέφερα στα cw.

  2. #1742
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    FM δεν έχει ο πομποδέκτης μου (ICOM 718), στα cw δεν κάνει απολύτως τίποτα, εκτός αν χρειάζομαι ειδικό μικρόφωνο για να μιλήσω εκεί.

    Τώρα κάτι που έγινε πριν λίγο και με έχει αγχώσει πολύ είναι οτι παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στον πομποδέκτη μου και δεν μπορώ να το διορθώσω, είχα βάλει κατά λάθος τον ήχο από το ηχείο στο τέρμα και πάτησα ένα κουμπί το οποίο αλλάζει τα φίλτρα IF- narrow κτλ, ξαφνικά σταμάτησε ο ήχος από το ηχείο σαν να μην υπάρχει καθόλου λήψη, ούτε καν παράσιτα ενώ η ένδειξη από το ντεσιμπελόμετρο της οθόνης κόλλησε στο τέρμα. Τι κι αν πείραξα πλήκτρα τι κι αν έλεγξα επιλογές τι κι αν έκλεισα και ξαναάνοιξα το μηχάνημα, έκανα και ένα cpu reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.......

    Edit: Λύθηκε το πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Basilhs23_ : 11-05-19 στις 22:21.

  3. #1743
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Για να πατήσεις στα cw χρειάζεσαι κάποιο 'κλειδί' για morse.

  4. #1744
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Προς το παρόν δοκίμασα να εκπέμψω στα ΑΜ με ανοιχτό το ραδιοφωνάκι στα βραχέα, ακούγομαι μια χαρά. Οπότε το συμπέρασμα γιατί δεν ακούγομαι σε κάτι άλλους ραδιοερασιτεχνικούς σταθμούς που έχουν και websrd και παρατηρούσα τι καταγράφεται, είναι θέμα στησίματος κεραίας, πρέπει να στηθεί καλύτερα η κεραία για να αυξηθεί η εμβέλεια.

  5. #1745
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Η κεραία είναι το Α και το Ω όπως πιθανόν ξέρεις ή έχω ξαναγράψει. Ακόμα και το προς τα που 'κοιτάει' η κεραία αλλάζει αμέσως τον λοβό της με αποτέλεσμα αλλού να ακούγεσαι καλά και αλλού ίσως και καθόλου. Αλλάζεις λοιπόν τοποθεσία ή κατεύθυνση στην κεραία σου και ξαναδοκιμάζεις.

  6. #1746
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Η κεραία που έχω είναι μια hi end fed γύρω στα 20μέτρα. Δεν μπορώ να την τοποθετήσω τεντωμένη στην ταράτσα, τώρα θα κοιτάξω αν μπορέσω να την βάλω σε ένα στυλ σαν το inverted v πάνω απ' την σκεπή του δώματος, έχω ένα μακρύ καλάμι ψαρέματος του πατέρα μου, θα προσπαθήσω να το χρησιμοποιήσω γιατί δεν είναι εύκολο χωρίς αυτό.

  7. #1747
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Κατάλαβα τι εννοείς...κάνε τις δοκιμές σου και να θυμάσαι ότι έχεις και 'παρεμβολές' από οτιδήποτε μεταλλικό υπάρχει γύρω από την κεραία στο σύνολο.Έχω μεταλλική σκεπή στο σπίτι και η κατευθυνόμενη υπολειτουργεί...

  8. #1748
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προς διευκρίνιση των "παρεμβολών": οτιδήποτε μεταλλικό, και όσο εγγύτερα στην κεραία τόσο περισσότερο, λειτουργεί ως στοιχείο αυτής (παθητικό) και αλλάζει το διάγραμμα ακτινοβολίας της, με αποτέλεσμα πχ. το μέγιστο του κύριου λοβού να μην εμφανίζεται εκεί που θα έπρεπε, να εμφανίζονται πλευρικοί λοβοί κτλ. Δεν μπορείς να ξέρεις πχ. αν σε μία κατευθυντική κεραία θα λειτουργήσει ως κατευθυντήρας, ως ανακλαστήρας...

  9. #1749
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Η δική μου σκεπή δεν πρέπει να έχει μέταλλο, μόνο κάτι συρματόσχοινα για άπλωμα ρούχων υπάρχουν στην ταράτσα. Έχω διαπιστώσει και κάτι άλλο, όταν ακουμπάω το χέρι μου επάνω στον πομποδέκτη ή στο βύσμα εξόδου ή επάνω στο antenna tuner, αυξάνονται τα db του σήματος λήψης RX.

    Ένα άλλο θέμα τώρα, θέλω να δω τι σύνθετη αντίσταση έχει η κεραία μου με ένα πολύμετρο, μπορώ να μετρήσω από την γραμμή τροφοδοσία με το ομοαξοονικό ή πρέπει να μετρήσω από αλλού;

  10. #1750
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σύνθετη αντίσταση με πολύμετρο δεν μπορείς να μετρήσεις. Η αντίσταση εισόδου μιας κεραίας δεν είναι μια τυπική αντίσταση (ωμικές απώλειες αγωγού).
    Την πληροφορία προσαρμογής που θέλεις θα την πάρεις από το vswr. Αυτό, με τον σχετικό τύπο, μπορεί να σου δώσει τον συντελεστή ανάκλασης αλλά μόνο ως προς το μέτρο. Χρειάζεσαι όμως και την πληροφορία της φάσης για τον υπολογισμό της σύνθετης αντίστασης. Για κάτι τέτοιο όμως χρειάζεται network analyzer.

    Από εκεί και πέρα να ξέρεις πως η αντίσταση εισόδου κινείται πάνω σε έναν σταθερό κύκλο στο χάρτη Smith οπότε μετρώντας σε διαφορετικά σημεία πάνω στη γραμμή μεταφοράς θα παίρνεις διαφορετική αντίσταση εισόδου και μόνο μετρώντας σε απόσταση λ/2 (ή πολλαπλάσιο) από το σημείο που σε ενδιαφέρει μπορείς να πάρεις την ίδια αντίσταση εισόδου. Άρα, για να μετρήσεις, με όποιον τρόπο, την αντίσταση εισόδου της κεραίας ή θα μετρήσεις στα άκρα της ή σε απόσταση nλ/2 από τους ακροδέκτες της στη συχνότητα που σε ενδιαφέρει. Αν, τέλος, η κεραία είναι προσαρμοσμένη για μηδενικό ανακλώμενο σε οποιοδήποτε σημείο θα πάρεις την ίδια μέτρηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeronero : 18-05-19 στις 23:25.

  11. #1751
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Μάλιστα.

    Έκανα κάποιες δοκιμές πριν λίγο, άλλαξα θέση σε δύο καλώδια και πιο συγκεκριμένα, το καλώδιο που ήταν μεταξύ Π/Δ - γέφυρας το έβαλα μεταξύ γέφυρας - antenna tuner, ενώ αυτό που ήταν μεταξύ γέφυρας - antenna tuner το έβαλα μεταξύ Π/Δ - γέφυρας, τα καλώδια είναι 30 εκ σε μήκος περίπου και προσπάθησα να μετρήσω με πολύμετρο την αντίσταση του αγωγού μαζί με τους κονέκτορες, μου έβγαζε 0.5 -0.7Ω.

    Αυτό βέβαια που μου έκανε εντύπωση είναι οτι με αυτή την αλλαγή στην θέση των καλωδίων έγιναν δύο πράγματα, αυξήθηκαν τα db του σήματος λήψης, ενώ όταν δοκιμάζω να εκπέμψω βλέπω μεγαλύτερη ισχύ εξόδου αλλά και στάσιμα κύματα, τα στάσιμα αδυνατώ να τα ρυθμίσω και να τα μειώσω σε κάποια χαμηλή τιμή, τα καταφέρνω μόνο στους 21mhz, στις χαμηλότερες μπάντες είναι επίφοβο να εκπέμψω λόγψ υψηλών στάσιμων, τα στάσιμα είναι αρκετά ήση με ισχύ 1W (αν και σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή η γέφυρα ςτης daiwa ενεργοποιείται και μετράει με ισχύ από 5W και πάνω).

  12. #1752
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    ακόμα και το μήκος των καλωδίων αυτών μεταξύ γέφυρας μηχανήματος παίζει ρόλο έχε υπόψη...

  13. #1753
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ισχύει δηλαδή ο κανόνας οτι όσο μικρή η απόσταση μεταξύ των μηχανημάτων τόσο λιγότερες οι απώλειες ή δημιουργούνται άλλου είδους προβλήματα?

    Τα καλώδια αυτά μεταξύ πομποδέκτη - γέφυρας και γέφυρας - atu έχουν μήκος 20 - 30 εκατοστά. Μήπως να δοκιμάσω να φτιάξω ένα άλλο 50 εκ. π.χ να δω πως θα συμπεριφερθεί στα στάσιμα και την προωθούμενη ισχύ.

  14. #1754
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό ακριβώς να κάνεις, χρειάζεται να δεις με τι μήκος γέφυρας/καλωδίου έχει καλύτερη συμπεριφορά.

  15. #1755
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Έφτιαξα ένα νέο καλώδιο λίγο μεγαλύτερο, αφαίρεσα τους κονέκτορες απ' το παλιό, διαπίστωσα οτι ο ένας κονέκτορος είχε πρόβλημα και σε αυτό οφειλόταν το γεγονός οτι με το κούνημα της συσκευής και του καλωδίου έχανα ντεσιμπελ στο σήμα λήψης, έβαλα έναν άλλο χρησιμοποιημένο κονέκτορα και βελτίωσα το σήμα λήψης. Όσον αφορά την εκπομπή, παραμένουν τα υψηλά στάσιμα εκτός στις μπάντες προς το τέλος των βραχέων. Το μόνο που μένει είναι να κοιτάξω την θέση της κεραίας, ακόμα δεν την πείραξα για να βελτιώσω την θέση της.

Σελ. 117 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 97107112115116117118119122127 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. και εδώ τη γνώμη σας για νεο μηχανημα
    Από Amorfis στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-08, 10:55
  2. Ποιος απο εδώ ΔΕΝ εχει δει τον Τιτανικο και γνώμες σας...
    Από teo_L20 στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-06, 17:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας