Σελ. 97 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.441-1.455 από 1919
  1. #1441
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.302
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ρεύμα εξαρτάται από το μηχάνημα, γράφει πόσο θέλει. Φυσικά αν θέλει πχ 15Α θα πάρεις πάνω από 20Α για να μην είσαι οριακός.
    Η τάση είναι στα 13,8.
    Σταθεροποιημένα είναι όλα τα τροφοδοτικά, είτε είναι μεταβλητής τάσης, είτε όχι.
    Μάλλον εννοείς σταθερής τάσης, τέτοιο χρειάζεσαι, εκτός να θες να το χρησιμοποιείς και για άλλες εργασίες, οπότε θα πάρεις μεταβλητό.
    Σωστός!


    Έχω ενα της Alinco το DM-330FXE που έχει διακόπτη για σταθερά 13,8 βόλτ ή για μεταβλητό απο 5 έως 15 βόλτ. Ωραίο μηχάνημα και μαζεμένο.

    Γενικά πάντως αν θές τροφοδοτικό για πομποδέκτη καλύτερα να πάρεις ένα που είναι για ραδιοερασιτεχνική χρήση alinco, diamond, nevada κτλ και όχι κάποιο για γενική χρήση πώς π.χ. ένα εργαστηρίου ή για λέντ.
    Μπορεί να βρείς στα χαρακτηριστικά που χρειάζεσαι αλλά είναι και ο θόρυβος, παρεμβολές κτλ που δεν υπολογίζεται σε ένα τροφοδοτικό γενικής χρήσης.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  2. #1442
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Για ένα τόσο απλό πράμα όπως το τροφοδοτικό δες μήπως μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου.
    Μειονέκτημα: θέλει κάμποση δουλειά και εργαλεία ή γνωστό σιδερά η σε μηχανουργείο. Το οποίον τελικά δεν είναι απλό...

  3. #1443
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τα Hoxin είναι σχετικά καλή μάρκα; Βρήκα κάτι οδηγίες για μετατροπή τροφοδοτικού υπολογιστή σε τροφοδοτικό πομποδέκτη, αλλά είναι εξαιρετικά επίφοβο να το κάνω, δεν έχω τέτοιες γνώσεις ηλεκτρονικής, ένα λάθος μπορεί να οδηγήσει είτε σε ηλεκτροπληξία είτε σε ατύχημα και φωτιά είτε να κάψει τον πομποδέκτη.

  4. #1444
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.302
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Hoxin είναι σχετικά καλή μάρκα; Βρήκα κάτι οδηγίες για μετατροπή τροφοδοτικού υπολογιστή σε τροφοδοτικό πομποδέκτη, αλλά είναι εξαιρετικά επίφοβο να το κάνω, δεν έχω τέτοιες γνώσεις ηλεκτρονικής, ένα λάθος μπορεί να οδηγήσει είτε σε ηλεκτροπληξία είτε σε ατύχημα και φωτιά είτε να κάψει τον πομποδέκτη.
    Εγώ θα έλεγα να μην το κάνεις.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  5. #1445
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Για εισαγωγή σε dmr να προτιμήσω τον φτηνότερο radioddity gd-77 ή με τον tyt md-380 θα έχω αρκετά περισσότερες δυνατότητες;
    Σαν απλοί v/u πομποδέκτες πώς συγκρίνονται, έχουν διαφορές (πέραν του ότι ο tyt είναι single band);
    sv1oac

  6. #1446
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ το έχω το GD-77, είναι πολύ καλό για τα λεφτά του...έχει μερικά bugs σε σχέση με τα άλλα τα οποία είναι στην διαδικασία επιδιόρθωσης από την μαμά εταιρία...Το MD-380 κυκλοφορεί αρκετά....Αυτό που μ'άρεσε στο GD-77 είναι η καλή μπαταρία και το λεπτό σχετικά σχήμα του. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν είναι αδιάβροχο (σιγά το πράγμα, λες και δεν θα μπει θήκη μετά) και το ότι έχει κάποια bugs όπως είπα σε σχέση με τα άλλα. Το θεωρώ για entry level στα dmr μια καλή αρχή.

    Το GD-77 είναι και αναλογικό vhf/uhf και αφού περάσεις τις μνήμες, είσαι και στις αναλογικές συχνότητες.

    υ.γ έχω 'ψήσει' φίλους ραδιοερασιτέχνες να τα πάρουν και να μπουν και αυτοί στο dmr, το mode είναι πολύ καλό για φορητά/mobile, τέτοια ποιότητα πρόσβασης δεν έχω ξαναδεί σε αναμεταδότες !!! Φίλοι που έχουν ασχοληθεί με d-star λένε ότι το dmr είναι καλύτερο.

    υ.γ 2 Αν δεν θέλεις να περιμένεις πάρε το MD-380/390 από Ελλάδα, αν σε ενδιαφέρει να βγεις μόνο στα dmr και όχι κάπου αλλού. Συν ότι θα έχεις εγγύηση από ελληνικό μαγαζί. Βέβαια είναι πιο ακριβό από ότι βλέπω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sv2evs : 19-12-17 στις 17:32.

  7. #1447
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μάλλον για το GD77 θα πάω και εγώ.. Η καταχώρηση του callsign έχει κάποια δυσκολία;

  8. #1448
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Χρειάζεται μόνο την άδεια σε μορφή jpg, προφανώς μόνο την μπροστά όψη που αναγράφει το callsign...Τίποτα περισσότερο. Σου δίνει το id την ίδια ώρα απλά στο επιβεβαιώνει 1-2 μέρες αργότερα. Ελπίζω να σε ακούσω στο 202 ή στο 202030 ή όπου αλλού υπάρχει δυνατότητα.

    υ.γ κάτι που δεν είναι bug αλλά μάλλον πρόβλημα του φορτιστή είναι ότι ΠΙΘΑΝΟΝ όπως διαβάζω στο ίντερνετ να παίρνει λίγο περισσότερο ρεύμα η μπαταρία στην πλήρη φόρτιση με αποτέλεσμα να περνάει την 'χωρητικότητα της' κατά κάτι 0.1-2 milivolt και να βγαίνει ένας υψίσυχνος ήχος από το ηχείο μέχρι να πέσει στα 8.2 που είναι η αρχική της τιμή. Είναι γνωστό το πρόβλημα, κάποιοι το έχουν λύσει με κάποιο modification στον φορτιστή...εγώ ακόμα δεν το πείραξα, δεν με ενοχλεί τόσο...δεν διαρκεί πολύ αυτό το φαινόμενο ειδικά αν πατήσεις και 3-4 φορές να μιλήσεις όταν το ανοίξεις.

    μόλις το πάρεις έχω φτιάξει και ελληνικό group στο fb για το μηχάνημα εδώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sv2evs : 20-12-17 στις 00:38.

  9. #1449
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ωραία, μέχρι να έρθει από έξω θα αργήσει λίγο αλλά θα τα πούμε

    Με την ευκαιρία, για όσους γνωρίζουν σχετικά με το callsign και μια και θα πρέπει να κάνω εγγραφή...
    Από τότε που έβγαλα την άδεια μέχρι τώρα έχω αλλάξει διεύθυνση κατοικίας σε άλλη ραδιοερασιτεχνική περιοχή και επίσης ήμουν SW... Χρειάζεται να κάνω τροποποίηση των στοιχείων ώστε να επικαιροποιηθεί το διακριτικό στο καινούριο αριθμητικό και σε SV, ή μπορώ να περιμένω μέχρι την ανανέωση της άδειας και να ζητήσω τροποποίηση (αν γίνεται) στο dmr κατόπιν;

  10. #1450
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, μέχρι να έρθει από έξω θα αργήσει λίγο αλλά θα τα πούμε

    Με την ευκαιρία, για όσους γνωρίζουν σχετικά με το callsign και μια και θα πρέπει να κάνω εγγραφή...
    Από τότε που έβγαλα την άδεια μέχρι τώρα έχω αλλάξει διεύθυνση κατοικίας σε άλλη ραδιοερασιτεχνική περιοχή και επίσης ήμουν SW... Χρειάζεται να κάνω τροποποίηση των στοιχείων ώστε να επικαιροποιηθεί το διακριτικό στο καινούριο αριθμητικό και σε SV, ή μπορώ να περιμένω μέχρι την ανανέωση της άδειας και να ζητήσω τροποποίηση (αν γίνεται) στο dmr κατόπιν;
    αφου πήγες SV καλο ειναι να κάνεις αλλαγή στοιχείων στην αρμόδια υπηρεσία της περιοχής σου, ο αριθμός σου ομως δεν αλλάζει, αλλάζει μονο το πρόθεμα. Τώρα οσον αφορα την αλλαγή ραδιοερασιτεχνικής περιοχής, δεν υπάρχει πρόβλημα, οταν θα λες το callsign σου στον ασύρματο θα αναφέρεις π.χ sv3/sv4trp

  11. #1451
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Πήγε να κανει το αντίστοιχο ο γαμπρός μου sw->sv και του είπαν οτι θα γίνει αυτόματα με τη ανανέωση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, μέχρι να έρθει από έξω θα αργήσει λίγο αλλά θα τα πούμε :oneup
    Γερμανία ; Κίνα;

  12. #1452
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν θα λες το callsign σου στον ασύρματο θα αναφέρεις π.χ sv3/sv4trp
    Είχα την εντύπωση ότι θα βγαίνω σαν πχ. sv1xyz/a2 γιατί είχα δηλώσει τη μόνιμη πλέον διεύθυνσή μου σαν εναλλακτική τότε..
    Βέβαια, νομιζα ότι αν προσκόμιζα στοιχεία για μόνιμη αλλαγή διεύθυνσης κατά την ανανέωση της άδειας, θα άλλαζε και το αριθμητικό στο διακριτικό.

    Το θέμα είναι πώς θα πρέπει να γίνει η εγγραφή στο drm, τη στιγμή που η τρέχουσα άδεια (η οποία λήγει σε ενάμιση χρόνο) γράφει ακόμα sw. Δεν ξέρω αν αυτό δημιουργεί πρόβλημα ή τί έχουν κάνει συνάδελφοι με παρόμοιο διακριτικό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γερμανία ; Κίνα;
    Τον συγκεκριμένο πομποδέκτη gd-77 λίγο που το έψαξα, τον βρίσκω φτηνότερα στα 83 ευρώ από κινέζικο μαγαζί με αποστολή από γερμανική αποθήκη. Κατά διαστήματα υπήρξαν προσφορές σε αρκετά χαμηλότερη τιμή. Από Κίνα όπως έχουν γίνει τα πράγματα δεν συμφέρει πλέον λόγω χρόνου αναμονής και επιβολής δασμών. Θα το ψάξω όμως λίγο ακόμα πριν καταλήξω, με ενδιαφέρει και το aprs και θα ήθελα να κοιτάξω και πομποδέκτες με gps (δεκτές και προτάσεις για οικονομικό tnc που να συνεργάζεται με τον gd77)..

  13. #1453
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα την εντύπωση ότι θα βγαίνω σαν πχ. sv1xyz/a2 γιατί είχα δηλώσει τη μόνιμη πλέον διεύθυνσή μου σαν εναλλακτική τότε..
    Βέβαια, νομιζα ότι αν προσκόμιζα στοιχεία για μόνιμη αλλαγή διεύθυνσης κατά την ανανέωση της άδειας, θα άλλαζε και το αριθμητικό στο διακριτικό.

    Το θέμα είναι πώς θα πρέπει να γίνει η εγγραφή στο drm, τη στιγμή που η τρέχουσα άδεια (η οποία λήγει σε ενάμιση χρόνο) γράφει ακόμα sw. Δεν ξέρω αν αυτό δημιουργεί πρόβλημα ή τί έχουν κάνει συνάδελφοι με παρόμοιο διακριτικό.


    Τον συγκεκριμένο πομποδέκτη gd-77 λίγο που το έψαξα, τον βρίσκω φτηνότερα στα 83 ευρώ από κινέζικο μαγαζί με αποστολή από γερμανική αποθήκη. Κατά διαστήματα υπήρξαν προσφορές σε αρκετά χαμηλότερη τιμή. Από Κίνα όπως έχουν γίνει τα πράγματα δεν συμφέρει πλέον λόγω χρόνου αναμονής και επιβολής δασμών. Θα το ψάξω όμως λίγο ακόμα πριν καταλήξω, με ενδιαφέρει και το aprs και θα ήθελα να κοιτάξω και πομποδέκτες με gps (δεκτές και προτάσεις για οικονομικό tnc που να συνεργάζεται με τον gd77)..
    Σε γενικές γραμμές άφησε την άδεια σου όπως έχει και στην ανανέωση της θα γίνει απευθείας sv. Ισχύει ότι σου έγραψε ο gravis, γενικά λες το διακριτικό σου και το /sv1,sv2 κ.ο.κ ή το ανάποδο. Από το μαγαζί που βρήκες το έχει παραγγείλει φίλος και περιμένει να έρθει ελλάδα, καθυστέρησε λίγο παραπάνω από το κανονικό μάλλον έρχεται οδικός από ότι μου είπε. APRS μπορείς να κάνεις απλά και με ένα tiny track που όμως θα το συνδέσεις κάπου σε έναν πομποδέκτη για να στέλνει. Αν θέλεις να λαμβάνεις απλά αγοράζεις πομποδέκτη που να υποστηρίζει αυτό το mode. Πομποδέκτης με gps υπάρχουν, δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο aprs ή γενικά και στο DMR.

  14. #1454
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Μια προσπάθεια πήγε να γινει με το rfnews.gr τελικα δεν απέδωσε καρπούς, το εγκαταλείψανε

  15. #1455
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια προσπάθεια πήγε να γινει με το rfnews.gr τελικα δεν απέδωσε καρπούς, το εγκαταλείψανε
    Τι εννοείς ; Δεν κατάλαβα.

Σελ. 97 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107117 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. και εδώ τη γνώμη σας για νεο μηχανημα
    Από Amorfis στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-08, 10:55
  2. Ποιος απο εδώ ΔΕΝ εχει δει τον Τιτανικο και γνώμες σας...
    Από teo_L20 στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-06, 17:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας