Σελ. 123 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 103113118121122123124125 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.831-1.845 από 1919
  1. #1831
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπερα στην παρεα,
    Θα ηθελα να αγορασω αυτον τον πομποδεκτη απλα δεν εχω ιδεα απο τεχνικα χαρακτηριστικα οσον αφορα πομποδεκτες και θα ηθελα να μου πειτε πρωτον αν ειναι ξεκλειδωτος ο συγκεκριμενος ( ξεκλειδωτος πρεπει να σημαινει λογικα οτι πιανει απτηβ πιο μικρη μεχρι την πιο μεγαλη συχνοτητα!? ) δευτερον αν δεν ειναι αν ξεκλειδωνει μεσω pc και τριτον αμα με το σκαναρισμα οντας ξεκλειδωτο μπορεις να πιασεις συχνοτητες απο ταξι, αστυνομια, πυροσβεστικη κλπ. Δεν με νοιαζει να υποκλεψω συνομιλιες για παρανομες δραστηριοτητες απλα ειναι αυτη η περιεργεια που με διατρεχει απο μικρος παιδι :P επισης ποιες ειναι οι χρησες ενος πομποδεκτη? Ποιος μπορει να το χρησιμοποιησει και για ποιους λογους? Π. Χ αμα θελω να μιλησω με εναν φιλο για χαβαλε απο σπιτι σε σπιτι θα ηταν χαζο και ανουσιο? Αναφερομαι σε λογους περαν του επαγγελματικου παντα

    Υ. Γ Επισης ξερω οτι θελεις αδεια ραδιοερασιτεχνη για να μπορεσεις να χρησιμοποιησεις πομποδεκτη ( εκτος των πομποδεκτων συγκεκριμενης συχνοτητας )

    https://www.walkie-talkies.gr/baofen...l-band-vhf-uhf

  2. #1832
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    99.9% είναι ξεκλείδωτος και αν δεν είναι ξεκλειδώνει με το CHIRP (δωρεάν) και ένα καλώδιο των 2 ευρώ.
    Μπορείς να πιάσεις τα πάντα εκτός από ότι έχει γίνει ψηφιακό (τίποτα σχεδόν στην Ελλάδα).
    Για εμένα δε χρειάζεται να απολογείσαι για το ότι θες να ακούσεις commercial εκπομπές, η Ελλάδα είναι από τις ελάχιστες χώρες στον κόσμο με τριτοκοσμικούς νόμους απαγόρευσης κατοχής ασυρμάτων και σκάνερ. Το λογικό είναι να ακούς ότι θες και να απαγορεύεται μόνο η εκπομπή. Για όποιον θέλει να κρύψει κάτι υπάρχουν κρυπτογραφημένα ψηφιακά συστήματα.
    Οι νόμιμες χρήσεις στην Ελλάδα είναι η επαγγελματική και η ραδιοερασιτεχνική, καμία άλλη. Για απλή επικοινωνία υπάρχουν τα PMR.

    Όσον αφορά το νομικό καθεστώς στην Ελλάδα, η κατοχή ασυρμάτου χωρίς άδεια διώκεται, έχει μέχρι και αυτόφωρο. Σαν ραδιοερασιτέχνης αδειούχος σου επιτρέπεται η κατοχή και εκπομπή σε ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες, και νομικά επιτρέπεται η η ακρόαση παντού, με κάποιες επιφυλάξεις. Φυσικά και σαν νόμιμος αδειούχος δεν βγάζεις άκρη με μπάτσους αν σε πιάσουν να τους ακούς, και πιθανό να σου κάνουν και καψώνια σε έλεγχο ακόμα και αν είσαι 100% νόμιμος (τύπου να σου πάρουν τον πομποδέκτη με το ζόρι και αν είναι ξεκλείδωτος να σε κατηγορήσουν ότι είναι για να τους ακούς κτλ κτλ). Αν γίνει το ίδιο και δεν έχεις άδεια θα έχεις άσχημα μπλεξίματα, οπότε αυστηρά σπίτι σου αν θες τη συμβουλή μου.

    Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι αυτοί που κάνουν τον παράνομο έλεγχο μια και δεν έχουν κανένα δικαίωμα να σου πάρουν τον ασύρματο από τα χέρια εφόσον είσαι αδειούχος, έχουν παράνομα φορητά τα οποία χρησιμοποιούν για να ακούν το κέντρο τους.

    Από το σχετικό ΦΕΚ:
    Η λειτουργία ραδιοερασιτεχνικών δεκτών εκτός των ζωνών ραδιοερασιτεχνικών συχνοτήτων επιτρέπεται με την επιφύλαξη της παραγράφου 15.
    [...]
    15. Απαγορεύεται ο ραδιοερασιτέχνης να χρησιμοποιεί τον εξοπλισμό του με σκοπό την παραβίαση του απορρήτου των επικοινωνιών.
    Από όσο ξέρω καταδίκη ραδιοερασιτέχνη για ακρόαση δεν έχει υπάρξει ποτέ στην ιστορία, ωστόσο μπορεί να έχεις σοβαρά τραβήγματα με συλλήψεις, κατασχέσεις κτλ ώσπου να γίνει το δικαστήριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kourampies : 27-01-20 στις 15:13.

  3. #1833
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Spoiler:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    99.9% είναι ξεκλείδωτος και αν δεν είναι ξεκλειδώνει με το CHIRP (δωρεάν) και ένα καλώδιο των 2 ευρώ.
    Μπορείς να πιάσεις τα πάντα εκτός από ότι έχει γίνει ψηφιακό (τίποτα σχεδόν στην Ελλάδα).
    Για εμένα δε χρειάζεται να απολογείσαι για το ότι θες να ακούσεις commerical εκπομπές, η Ελλάδα είναι από τις ελάχιστες χώρες στον κόσμο με τριτοκοσμικούς νόμους απαγόρευσης κατοχής ασυρμάτων και σκάνερ. Το λογικό είναι να ακούς ότι θες και να απαγορεύεται μόνο η εκπομπή. Για όποιον θέλει να κρύψει κάτι υπάρχουν κρυπτογραφημένα ψηφιακά συστήματα.
    Οι νόμιμες χρήσεις στην Ελλάδα είναι οι επαγγελματική και οι ραδιοερασιτεχνική, καμία άλλη. Για απλή επικοινωνία υπάρχουν τα PMR.
    Όσον αφορά το νομικό καθεστώς στην Ελλάδα, η κατοχή ασυρμάτου χωρίς άδεια διώκεται, έχει μέχρι και αυτόφωρο. Σαν ραδιοερασιτέχνης αδειούχος σου επιτρέπεται η κατοχή και εκπομπή σε ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες, και νομικά επιτρέπεται η η ακρόαση παντού, με κάποιες επιφυλάξεις. Φυσικά και σαν νόμιμος αδειούχος δεν βγάζεις άκρη με μπάτσους αν σε πιάσουν να τους ακούς, και πιθανό να σου κάνουν και καψώνια σε έλεγχο ακόμα και αν είσαι 100% νόμιμος (τύπου να σου πάρουν τον πομποδέκτη με το ζόρι και αν είναι ξεκλείδωτος να σε κατηγορήσουν ότι είναι για να τους ακούς κτλ κτλ). Αν γίνει το ίδιο χωρίς άδεια θα έχεις άσχημα μπλεξίματα, οπότε αυστηρά σπίτι σου αν θες τη συμβουλή μου.


    Σευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δεν απολογουμαι απλα στο γκρετσια αμα πεις οτι θες να ακουσεις αστυνομια κλπ αυτοματως κατατασεσαι ως μελος την 17Ν :-P

    Μια αλλη ερωτηση (2 βασικα), αυτος ειναι στα 8w π.χ γνωριζουμε εμβελεια? Πως υπολογιζεται αυτο? απο τι εξαρταται? Επισης εννοειται για σπιτι μονο δεν ειμαστε για προστιματα και προσαγωγες...


    Υ. Γ Να το πω και ωμα, εχει καθολου φαση το πραγμα? :-P Δουλευα τετρα αρκετο καιρο αλλα ηταν κλειδωμενο σε συγκεκριμενη συχνοτητα το ατιμo :-D

  4. #1834
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avatar21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:



    Σευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δεν απολογουμαι απλα στο γκρετσια αμα πεις οτι θες να ακουσεις αστυνομια κλπ αυτοματως κατατασεσαι ως μελος την 17Ν :-P

    Μια αλλη ερωτηση (2 βασικα), αυτος ειναι στα 8w π.χ γνωριζουμε εμβελεια? Πως υπολογιζεται αυτο? απο τι εξαρταται? Επισης εννοειται για σπιτι μονο δεν ειμαστε για προστιματα και προσαγωγες...


    Υ. Γ Να το πω και ωμα, εχει καθολου φαση το πραγμα? :-P Δουλευα τετρα αρκετο καιρο αλλα ηταν κλειδωμενο σε συγκεκριμενη συχνοτητα το ατιμo :-D
    Και τίποτα να μην ακούς ο ασύρματος στα χέρια σου αρκεί για να τραβάς βλέμματα, ελέγχους και καψώνια σαν μαγνήτης.
    Η εμβέλεια εξαρτάται 90% από τη θέση, γνώμη μου είναι ότι σε φορητό με εργοστασιακή κεραία, 4, 5 και 8 watt δεν έχουν καμία διαφορά. Δες αυτόν τον οδηγό.
    Ενδιαφέρον έχει να ακούς, περνάει η ώρα. Μη περιμένεις να ακούσεις κάτι συγκλονιστικό, τα σοβαρά τα λένε τηλεφωνικά.

    Για αυτό αντιλαμβάνομαι ότι θες για εμένα καλύτερο είναι να πάρεις ένα RTL-SDR και μια μικρή κεραία βάσεως και να ακούς με τον υπολογιστή σου. Εκτός και αν σε ενδιαφέρει να βγάλεις άδεια μελλοντικά, οπότε αυτός ο ασύρματος είναι τίμια επιλογή.

  5. #1835
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τίποτα να μην ακούς ο ασύρματος στα χέρια σου αρκεί για να τραβάς βλέμματα, ελέγχους και καψώνια σαν μαγνήτης.
    Η εμβέλεια εξαρτάται 90% από τη θέση, γνώμη μου είναι ότι σε φορητό με εργοστασιακή κεραία, 4, 5 και 8 watt δεν έχουν καμία διαφορά. Δες αυτόν τον οδηγό.
    Ενδιαφέρον έχει να ακούς, περνάει η ώρα. Μη περιμένεις να ακούσεις κάτι συγκλονιστικό, τα σοβαρά τα λένε τηλεφωνικά.

    Για αυτό αντιλαμβάνομαι ότι θες για εμένα καλύτερο είναι να πάρεις ένα RTL-SDR και μια μικρή κεραία βάσεως και να ακούς με τον υπολογιστή σου. Εκτός και αν σε ενδιαφέρει να βγάλεις άδεια μελλοντικά, οπότε αυτός ο ασύρματος είναι τίμια επιλογή.
    Δεν εχω πισι αυτον τον καιρο αλλιως αυτο θα εκανα. Το link που παρεθεσες αφορα συγκεκριμενα τον F8 που εστειλα? Και δεν καταλαβα τι ειναι το HAM. Αν βαλω την κεραια που λενε ολοι ( nagoya) θα βοηθησει καθολου?

  6. #1836
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avatar21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω πισι αυτον τον καιρο αλλιως αυτο θα εκανα. Το link που παρεθεσες αφορα συγκεκριμενα τον F8 που εστειλα? Και δεν καταλαβα τι ειναι το HAM. Αν βαλω την κεραια που λενε ολοι ( nagoya) θα βοηθησει καθολου?
    Γενικά για φορητά είναι, 5 watt είναι το κανονικό. Όπως σου είπα εκτός και αν μιλάμε για εξωτερική κεραία η ισχύς δεν έχει διαφορά. Η γνωστή Nagoya ίσως έχει μια μικρή βελτίωση αλλά δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου. Καλύτερα Signal Stick στα ίδια λεφτά. Σε εσωτερικό χώρο πάντως ότι και να βάλεις δεν θα έχει διαφορά.

  7. #1837
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Για να ακούς μέσα από το σπίτι, όπως λέει και ο συνάδελφος πάρε rtl-sdr...με 20-30 ευρώ δέκτη, θα ακούς μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων και διαμορφώσεων.
    Δες εδώ και εδώ, έχει παρόμοιους αρκετούς στο ίντερνετ.

    Αυτά παίζουν καλά και με raspberry και γίνονται και online δέκτες.

  8. #1838
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα στην παρέα, μετά από 2 μήνες αναμονή ως SY2DFT!!!

  9. #1839
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotirisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα, μετά από 2 μήνες αναμονή ως SY2DFT!!!
    Καλή αρχή, αντε και SV

  10. #1840
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή αρχή, αντε και SV
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Τώρα προσπαθώ να δω λίγο το echolink πως δουλεύει (δεν βγάζω άκρη πως συνδέεται ο ασύρματος ).

  11. #1841
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotirisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα, μετά από 2 μήνες αναμονή ως SY2DFT!!!
    καλώς ήρθες...τυχαίνει να ξέρω τον SV2DFT τον Κυριάκο...73 καλές επαφές.

  12. #1842
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλώς ήρθες...τυχαίνει να ξέρω τον SV2DFT τον Κυριάκο...73 καλές επαφές.
    Σ΄ευχαριστώ πολύ!

  13. #1843
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο site που να έχει σε απόθεμα το tyt 380 ή 390. Με το freebytes που μίλησα, μου είπαν ότι δεν έχουν κάποια ημερομηνία για διαθεσιμότητα (άλλο μαγαζί δεν γνωρίζω) . Σας ευχαριστώ!

  14. #1844
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    οι περισσότεροι από τον Freebytes τα παίρνουν προφανώς...έχει καιρό που δεν έχει απόθεμα..και εγώ ψάχνω για φίλο.

  15. #1845
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι περισσότεροι από τον Freebytes τα παίρνουν προφανώς...έχει καιρό που δεν έχει απόθεμα..και εγώ ψάχνω για φίλο.

    Γνωρίζεις τις διαφορές που έχει το 380 με το 390; Το μονο που είδα είναι ότι το 390 είναι αδιάβροχο.

Σελ. 123 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 103113118121122123124125 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. και εδώ τη γνώμη σας για νεο μηχανημα
    Από Amorfis στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-08, 10:55
  2. Ποιος απο εδώ ΔΕΝ εχει δει τον Τιτανικο και γνώμες σας...
    Από teo_L20 στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-06, 17:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας