Σελ. 122 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 102112117120121122123124127 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.816-1.830 από 1919
  1. #1816
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δήλωσες νέα κατοικία (αλλαγή διεύθυνσης) ;
    Ναι, αν και την ειχα δηλωμενη και στην παλια σαν εναλλακτική. Το ότι είναι σβησμένος ο αριθμός με το χέρι με προβλημάτισε, δεν με ενοχλεί που αλλαξε ο αριθμός..
    Θυμαμαι παλια που ειχα ρωτησει σχετικά και μου είχαν πει ότι το διακριτικό θα ήταν πλέον της μορφης sv1xxx/2 και όχι sv2xxx..

  2. #1817
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Αν έκανες αλλαγή διεύθυνσης προφανώς γι'αυτό άλλαξε και ο αριθμός (εφόσον δεν είναι πλέον η εναλλακτική). Το ότι είναι με το χέρι, είναι προχειρο-δουλειά και δεν μπορώ να σου πω αν εγώ θα το δεχόμουν ή όχι να το πάρω.

  3. #1818
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    "Σε περιβάλλον IP λειτουργίας περνάει σταδιακά η ΕΡΤ και η πρώτη κίνησή της είναι να περάσει τη ραδιοφωνική εκπομπή και διανομή της ERT Word και της Φωνής της Ελλάδας στο διαδίκτυο. Η μετάδοση του ραδιοφωνικού σταθμού Voice of Greece παύει από τα Βραχέα και θα μεταδίδονται μόνο μέσω διαδικτύου με στόχο να φθάσει η «φωνή» τους σε όλους τους ομογενείς. Όπως δηλώθηκε πάντως στην παρουσίαση της ΕΡΤ, υπάρχει στόχος να αναπτυχθούν κι άλλα θεματικά ινετρνετικά προγράμματα, μιας και η δημόσια ραδιοτηλεόραση διαθέτει πλούσιο περιεχόμενο."

    Μια είδηση που πέρασε στα ψιλά γράμματα απο όλους. Επι εποχή βενιζέλου θέλανε να τερματίσουν τα βραχέα και μετα μεσαία αλλα τότε δημιουργήθηκαν έντονες αντιδράσεις.

  4. #1819
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Σε περιβάλλον IP λειτουργίας περνάει σταδιακά η ΕΡΤ και η πρώτη κίνησή της είναι να περάσει τη ραδιοφωνική εκπομπή και διανομή της ERT Word και της Φωνής της Ελλάδας στο διαδίκτυο. Η μετάδοση του ραδιοφωνικού σταθμού Voice of Greece παύει από τα Βραχέα και θα μεταδίδονται μόνο μέσω διαδικτύου με στόχο να φθάσει η «φωνή» τους σε όλους τους ομογενείς. Όπως δηλώθηκε πάντως στην παρουσίαση της ΕΡΤ, υπάρχει στόχος να αναπτυχθούν κι άλλα θεματικά ινετρνετικά προγράμματα, μιας και η δημόσια ραδιοτηλεόραση διαθέτει πλούσιο περιεχόμενο."

    Μια είδηση που πέρασε στα ψιλά γράμματα απο όλους. Επι εποχή βενιζέλου θέλανε να τερματίσουν τα βραχέα και μετα μεσαία αλλα τότε δημιουργήθηκαν έντονες αντιδράσεις.
    Δεν νομίζω ότι μας αφορά ιδιαίτερα σαν ραδιοερασιτέχνες, και καταλαβαίνω το σκεπτικό του να μη θέλουν να πληρώνουν και συντηρούν άλλο τέτοια μηχανήματα. Από την άλλη όμως είναι και ένα μέσο που μπορεί ενδεχομένως να αποφύγει τη λογοκρισία αν χρειαστεί, οπότε ίσως έχει και μια λογική η ύπαρξη του.

  5. #1820
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι οι μόνοι που σταματούν να χρησιμοποιούν βραχέα...πολύ κόσμος στρέφεται στα ψηφιακά (DMR,D-Star,-Yaesu Fusion)..

  6. #1821
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Τα βραχέα ειναι μαγεία είτε τα εκπέμπει ενας ραδιοφωνικός σταθμός είτε ενας ραδιοερασιτεχνικός σταθμός. Τα βραχέα ειναι ραδιοερασιτεχνισμός. Αν θέλουμε ψηφιακά το κάνει πάρα πολυ καλα το ιντερνετ και χωρίς να εμπλακεί κάποιος με το χόμπι. Αλλα τότε θα τελειώσει και το χόμπι αυτο με την μορφή που ειναι σήμερα

  7. #1822
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Συμφωνώ ότι σαν τα βραχέα δεν έχει, εξάλλου αυτά θα δουλέψουν ανεξάρτητα σε μια κατάσταση ανάγκης...το ότι υπάρχουν και τα ψηφιακά modes είναι απλά δεδομένο σαν εξέλιξη της τεχνολογίας πλέον.

    73.

  8. #1823
    Εγγραφή
    07-01-2020
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Φίλοι έδωσα το προηγούμενο μήνα εξετάσεις για εισαγωγικό επίπεδο SY και τώρα είμαι στην αναζήτηση φορητού πομποδέκτη σκέφτομαι για τον anytone 878 vhf uhf και dmr . Ακούω γνώμες για αυτόν η τι άλλο προτείνεται.

  9. #1824
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosrs180 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Φίλοι έδωσα το προηγούμενο μήνα εξετάσεις για εισαγωγικό επίπεδο SY και τώρα είμαι στην αναζήτηση φορητού πομποδέκτη σκέφτομαι για τον anytone 878 vhf uhf και dmr . Ακούω γνώμες για αυτόν η τι άλλο προτείνεται.
    Σίγουρα το 878 είναι η καλύτερη λύση για all around χρήση ψηφιακή και αναλογική, και αντικειμενικά εξαιρετικό μηχάνημα. Όμως δεν είναι και μικρό ποσό. Μετά από 2 χρόνια ενασχόλησης με το DMR, επιβεβαιώνω ότι θα "σου περάσει" κάποια στιγμή, και θα δώσεις περισσότερη βάση στο αναλογικό.
    Δε ξέρω τι άλλα μηχανήματα έχεις στην κατοχή σου, αλλά αν δεν έχεις, θα σου πρότεινα να διαχειριστείς αλλιώς αυτό το ποσό. DMR μηχάνημα παίρνεις και με λιγότερα λεφτά, και για να σου πω την αλήθεια έχω μετανιώσει που πήρα το Alinco DJ-ΜD5 και το TYT MD-UV380 για όλα σε ένα, μια και αν και δουλεύουν μια χαρά και αναλογικά, δε συγκρίνονται με dedicated αναλογικό μηχάνημα. Τώρα για DMR θα έπαιρνα το monobander 380 με κάτω από 50 ευρώ (το οποίο έρχεται με toolz από το ίδιο το freebytez πλέον) μια και στα 2 μέτρα δε προχώρησε το DMR στην Ελλάδα. Με τα "ρέστα" θα έπαιρνα mobile, καλύτερα αναλογικά φορητά, καμιά γέφυρα στάσιμων κτλ. Πχ αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα εξωφρενικά καλό σε λήψη φορητό με FULL DUPLEX, airband, γρήγορο σκανάρισμα και αρκετά άλλα στο 100ρικο (Wouxun KG-UV9K). Γέφυρα στάσιμων στο 30ρι (Surecom SW33 MK2), και άλλα πολλά.

  10. #1825
    Εγγραφή
    07-01-2020
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Φίλε μου το έχω το wouxoun το 9 το plus και όντως είναι μια χαρά μηχάνημα.

  11. #1826
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosrs180 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Φίλοι έδωσα το προηγούμενο μήνα εξετάσεις για εισαγωγικό επίπεδο SY και τώρα είμαι στην αναζήτηση φορητού πομποδέκτη σκέφτομαι για τον anytone 878 vhf uhf και dmr . Ακούω γνώμες για αυτόν η τι άλλο προτείνεται.
    Value for money το μηχάνημα τα αξίζει όλα τα λεφτά του...αν τα έχεις φυσικά. Αν θέλεις απλά να μπεις στο mode παίρνεις και φθηνότερο. Αν το συγκεκριμένο και οι λειτουργίες του σε καλύπτουν και τις θέλεις (bluetooth,gps) αξίζει 100% για εμένα. Εγώ βέβαια ξεκίνησα με μεταχειρισμένο radioddity gd-77 που απλά ήταν ένας v/u πομποδέκτης που όταν τον πήρα δεν είχε καν vfo, ήρθε στην πορεία με αναβάθμιση. ΟΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ, αυτό είναι και σε όλα τα μηχανήματα.

    73 SV2EVS

    υ.γ πολύ καλό συν η μεγαλύτερη των άλλων μπαταρία του 878, 3100mah.

  12. #1827
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα το 878 είναι η καλύτερη λύση για all around χρήση ψηφιακή και αναλογική, και αντικειμενικά εξαιρετικό μηχάνημα. Όμως δεν είναι και μικρό ποσό. Μετά από 2 χρόνια ενασχόλησης με το DMR, επιβεβαιώνω ότι θα "σου περάσει" κάποια στιγμή, και θα δώσεις περισσότερη βάση στο αναλογικό.
    Δε ξέρω τι άλλα μηχανήματα έχεις στην κατοχή σου, αλλά αν δεν έχεις, θα σου πρότεινα να διαχειριστείς αλλιώς αυτό το ποσό. DMR μηχάνημα παίρνεις και με λιγότερα λεφτά, και για να σου πω την αλήθεια έχω μετανιώσει που πήρα το Alinco DJ-ΜD5 και το TYT MD-UV380 για όλα σε ένα, μια και αν και δουλεύουν μια χαρά και αναλογικά, δε συγκρίνονται με dedicated αναλογικό μηχάνημα. Τώρα για DMR θα έπαιρνα το monobander 380 με κάτω από 50 ευρώ (το οποίο έρχεται με toolz από το ίδιο το freebytez πλέον) μια και στα 2 μέτρα δε προχώρησε το DMR στην Ελλάδα. Με τα "ρέστα" θα έπαιρνα mobile, καλύτερα αναλογικά φορητά, καμιά γέφυρα στάσιμων κτλ. Πχ αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα εξωφρενικά καλό σε λήψη φορητό με FULL DUPLEX, airband, γρήγορο σκανάρισμα και αρκετά άλλα στο 100ρικο (Wouxun KG-UV9K). Γέφυρα στάσιμων στο 30ρι (Surecom SW33 MK2), και άλλα πολλά.

    Καλησπέρα στην παρέα! Εν αναμονή και εγώ του διακριτικού SY2!! Επειδή είμαι και εγώ στην αναζήτηση, θα ήθελα να μου πεις σε ποια καταστήματα βρήκες τα παραπάνω μηχανήματα σε αυτές τις τιμες. Αν υπάρχει πρόβλημα και θεωρείτε διαφήμιση, μπορείς να μου στείλεις σε pm;Ευχαριστώ!!

  13. #1828
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotirisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα! Εν αναμονή και εγώ του διακριτικού SY2!! Επειδή είμαι και εγώ στην αναζήτηση, θα ήθελα να μου πεις σε ποια καταστήματα βρήκες τα παραπάνω μηχανήματα σε αυτές τις τιμες. Αν υπάρχει πρόβλημα και θεωρείτε διαφήμιση, μπορείς να μου στείλεις σε pm;Ευχαριστώ!!
    Καλή αρχή και καλά μυαλά, σε ένα hobby που ο μέσος συμμετέχων ασχολείται με παΐσιους, ψεκασμούς, στρατούς και θεωρίες συνωμοσίας κάθε νέος άνθρωπος είναι όαση.

    Τα DMR από Freebytes (ενδεχομένως θυμάμαι τις τιμές από το open day και να είναι ελάχιστα πιο ακριβά τώρα).
    Το Wouxun από Martin Lynch UK, τη Surecom από ebay.
    Δες και το QYT KT-8900 από ebay, αν θεωρείς ότι έχεις λύση για το τελωνείο, παίζει γύρω στα 55 και είναι πολύ τίμιο μηχάνημα για πρώτο mobile ή υπεροικονομική βάση. (προσοχή να είναι η έκδοση με το βύσμα του προγραμματισμού μπροστά και το ανεμιστηράκι πίσω.)

    Γενικά η γνώμη μου είναι ότι τα φθηνά μηχανήματα είναι η καλύτεροι σου φίλοι, σαφώς και κάποια ακριβότερα έχουν λόγο ύπαρξης, αλλά το κόστος είναι δυσανάλογο, και αν δε περάσεις από τα φθηνά δε θα καταλάβεις ποτέ γιατί ενδεχομένως να χρειάζεσαι τα ακριβά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kourampies : 12-01-20 στις 16:38.

  14. #1829
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή αρχή και καλά μυαλά, σε ένα hobby που ο μέσος συμμετέχων ασχολείται με παΐσιους, ψεκασμούς, στρατούς και θεωρίες συνωμοσίας κάθε νέος άνθρωπος είναι όαση.

    Τα DMR από Freebytes (ενδεχομένως θυμάμαι τις τιμές από το open day και να είναι ελάχιστα πιο ακριβά τώρα).
    Το Wouxun από Martin Lynch UK, τη Surecom από ebay.
    Δες και το QYT KT-8900 από ebay, αν θεωρείς ότι έχεις λύση για το τελωνείο, παίζει γύρω στα 55 και είναι πολύ τίμιο μηχάνημα για πρώτο mobile ή υπεροικονομική βάση. (προσοχή να είναι η έκδοση με το βύσμα του προγραμματισμού μπροστά και το ανεμιστηράκι πίσω.)

    Γενικά η γνώμη μου είναι ότι τα φθηνά μηχανήματα είναι η καλύτεροι σου φίλοι, σαφώς και κάποια ακριβότερα έχουν λόγο ύπαρξης, αλλά το κόστος είναι δυσανάλογο, και αν δε περάσεις από τα φθηνά δε θα καταλάβεις ποτέ γιατί ενδεχομένως να χρειάζεσαι τα ακριβά.

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!Τώρα είμαι με ένα baofeng uv-5ra αλλά δεν μου πολύ αρέσει ως προς την απόδοση. Περιμένω αρχές του επόμενου μήνα να πάρω το διακριτικό και να αρχίσω λίγο την επικοινωνία (2 μήνες αναμονή).

  15. #1830
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Οι τιμές είναι διαφορετικές, αυτή τη στιγμή στη σελίδα του καταστήματος δεν βγάζει καθόλου tyt uv-380-390 κ.τ.λ...κάποιος είπε ότι περιμένει παραγγελία μηχανήματα.

    Αντίθετα νομίζω είδα χθες,προχθές Anytone στη σελίδα.

Σελ. 122 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 102112117120121122123124127 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. και εδώ τη γνώμη σας για νεο μηχανημα
    Από Amorfis στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-08, 10:55
  2. Ποιος απο εδώ ΔΕΝ εχει δει τον Τιτανικο και γνώμες σας...
    Από teo_L20 στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-06, 17:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας