Σελ. 116 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 96106111114115116117118121126 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.726-1.740 από 1919
  1. #1726
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, υπαρχει καποιος που να ασχολειται με τους 400-440 Mhz? θελω να κανω καποιες δοκιμες μιας και τωρα μπαινω σε αυτο το χωρο ειμαι καπως ασχετος.
    Ειμαι κεντρο Αθηνας αν παιζει ρολο.

    Ευχαριστω
    73
    Μένω κέντρο Αθήνας, βέβαια δεν έχω αγοράσει ακόμα μηχάνημα για vhf.uhf, προσανατολίζομαι να ασχοληθώ με τα βραχέα.

    Όπως προαναφέρθηκε, οι σωστές αματερικές μπάντες που σχετίζονται με την δραστηριότητά μας στα uhf είναι τα 430-440 και οχι 400-440.

  2. #1727
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    tomson wireless router
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι εκτός Αθηνών, τι εννοείς όμως 400-440mhz ; Η Ζώνη που επιτρέπεται είναι 430-440mhz για τους ραδιοερασιτέχνες.
    μιλαω για τη μπαντα και συγκεκριμενα εκει που ειναι που τα repeaters.

    συγμεκριμενα αυτο SW1N Repeater - 439.300/431.700Mhz
    www.steki-psychologias.gr
    Συζητησεις που αφορουν την ψυχικη υγεια.

  3. #1728
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιλαω για τη μπαντα και συγκεκριμενα εκει που ειναι που τα repeaters.

    συγμεκριμενα αυτο SW1N Repeater - 439.300/431.700Mhz
    Τα ραδιοερασιτεχνικά repeater είναι 430-440 και όχι πάνω ή κάτω από αυτή την ζώνη συχνοτήτων.

  4. #1729
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Θέλω γνώμες για γέφυρες στάσιμων. Είμαι ανάμεσα σε Diamond SX20 c και Daiwa CN901HP. Ο πομποδέκτης εκπέμπει μέγιστο στα 100W στα βραχέα.

    Απ' την μια η Diamond κοστίζει γύρω στο 70-80αρι αλλά διαβάζω στο eham.net για χαμηλές κριτικές, κάπου 2.5-3 στα 5 την βαθμολογού και αυτό με βάζει σε σκέψεις μήπως δεν είναι καλή. Απ' την άλλη η δεύτερη είναι κορυφαία μάρκα με άριστες κριτικές, δεν θα έχει λογικά καθόλου προβλήματα αλλά έχει την υπερδιπλάσια τιμή.

  5. #1730
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Αρκετοί συνάδελφοι έχουν την SX-200...δες και αυτή.

  6. #1731
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Φαίνεται καλή επιλογή.

  7. #1732
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    θα σου πρότεινα cross-needle γέφυρα για να βλέπεις PWR και SWR ταυτόχρονα κι επίσης γιατί οι άλλες θέλουν calibration κάθε φορά που αλλάζεις ρύθμιση.
    προσωπικά πέρσι τέτοιο καιρό που έψαχνα για γέφυρα κατέληξα και πήρα την maas rx-600
    https://www.maas-elektronik.com/MAAS...R-Meter.2.html
    (υπάρχει η ίδια και με αυτοκόλλητα από άλλη εταιρία αν θυμάμαι καλά)

    επίσης μου είχε αρέσει τότε πολύ και μια ψηφιακή που κυκλοφορεί (με αυτοκόλλητα διάφορων εταιριών πάνω) αλλά δεν την προτίμησα γιατί αν μια βελόνα μετακινείται γύρω από ένα σημείο μπορείς να καταλάβεις το νούμερο που δείχνει, ενώ σε ψηφιακή ένδειξη (και χωρίς λειτουργία AVG, γιατί η συγκεκριμένη δεν έχει) αν βλέπεις νούμερα να αναβοσβήνουν δε καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα

  8. #1733
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Έχει και για uhf/vhf! Καλή περίπτωση, αν θες πες μου εδώ ή σε προσωπικό μήνυμα από πιο μαγαζί την έκανες παραγγελία, με ένα ψάξιμο βρίσκω μόνο ένα μαγαζί στην Ελλάδα στο οποίο δεν είναι διαθέσιμη.

  9. #1734
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    προσωπικά πήγα στον Καράογλου στη Θεσσαλονίκη (γιατί εκεί βρίσκομαι) και του ζήτησα να μου την φέρει
    νομίζω όμως μπορείς να την βρεις και ebay

  10. #1735
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τελικά χωρίς πολλά πολλά, αγόρασα μια daiwa cn901 HP για να έχω όσο το δυνατόν υψηλότερη αξιοπιστία.

    Τώρα να δω αν θα καταφέρω να μιλήσω με κανέναν στα βραχέα. Ακούω συνεχώς από τις συχνότητες ειδικά στα 40μ και τα 20μ να μιλάνε συνεχώ; Ρώσσοι ή κάποιοι από τα βαλκάνια, έλληνες με το σταγονόμετρο και η συνομιλία με δυσκολία και παράσιτα.....

  11. #1736
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά χωρίς πολλά πολλά, αγόρασα μια daiwa cn901 HP για να έχω όσο το δυνατόν υψηλότερη αξιοπιστία.

    Τώρα να δω αν θα καταφέρω να μιλήσω με κανέναν στα βραχέα. Ακούω συνεχώς από τις συχνότητες ειδικά στα 40μ και τα 20μ να μιλάνε συνεχώ; Ρώσσοι ή κάποιοι από τα βαλκάνια, έλληνες με το σταγονόμετρο και η συνομιλία με δυσκολία και παράσιτα.....
    Γενικά χωρίς να έχω κάποια εμπειρία δε βλέπω το appeal των βραχέων. Ακριβότερα μηχανήματα, μεγάλες κεραίες, και η περισσότερη χρήση είναι dx που με προσπαθείς να καταγράψεις απλά τα διακριτικά σαν κυνηγημένος.

    Δεν ξέρω αν φταίει η διάδοση, το αν το χόμπι παρακμάζει γενικότερα η κάτι άλλο, αλλά συνομιλίες ελληνικές σε αποστάσεις ας πούμε απλά λίγο μεγαλύτερες από αυτές των VU πάρα πολύ σπάνια βλέπω να γίνονται.

  12. #1737
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά τα 'ελληνικά καφενεία' είναι σε συγκεκριμένες συχνότητες στα 40 και στα 80m...για επαφές, ότι καλύτερο έχεις για κεραία είναι ότι το πιο σωστό που μπορείς να κάνεις, ανεξάρτητα από τον πομποδέκτη που παίζει επίσης σημαντικό ρόλο στην λήψη/εκπομπή. Δοκίμασε να συγκρίνεις την κεραία σου με κάποια websdr κυρίως ελληνικά για να δεις τι ακούς και τι όχι.

    @kourampies στα βραχέα υπάρχει πολύ κόσμος, ειδικά σε contest...και όταν 'βγαίνουν' κάποια dx-peditions. Σε καθημερινή βάση όμως γίνονται ΠΟΛΛΕΣ επαφες ανάλογα την ώρα και κυρίως την διάδοση που υπάρχει. Υπόψη ότι είμαστε στο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ σημείο του ηλιακού κύκλου, βελτίωση από το 2020 και μετά προς τα πάνω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά χωρίς πολλά πολλά, αγόρασα μια daiwa cn901 HP για να έχω όσο το δυνατόν υψηλότερη αξιοπιστία.

    Τώρα να δω αν θα καταφέρω να μιλήσω με κανέναν στα βραχέα. Ακούω συνεχώς από τις συχνότητες ειδικά στα 40μ και τα 20μ να μιλάνε συνεχώ; Ρώσσοι ή κάποιοι από τα βαλκάνια, έλληνες με το σταγονόμετρο και η συνομιλία με δυσκολία και παράσιτα.....
    Ελπίζω να έχει το μηχάνημα σου κάποια φίλτρα και να τα έχεις σωστά ρυθμισμένα για να ακούς όσο το δυνατόν καλύτερα. Επίσης σημαντικό θα ήταν αν μπορείς να δοκιμάσεις και με ένα sound card interface τα ψηφιακά modes RTTY,PSK,FT8.

  13. #1738
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Γενικώς δύσκολα βγάζω άκρη με την εκπεμπόμενη ισχύ απ' τον πομποδέκτη, η γέφυρα στάσιμων που πήρα λέει διαφορετική τιμή ισχύος αρκετές φορές σε σχέση με την βελόνα από το tuner. Ένα άλλο θέμα είναι οτι κάτι συμβαίνει με τις κλίμακες μέτρησης στην γέφυρα της DAIWA, π.χ ρυθμίζω να εκπέμψω με 10W και έχω πατημένο το κουμπί για την κλίμακα 0-20w που σημαίνει οτι κάθε γραμή είναι 1W σύμφωνα με τις ενδείξεις και τις οδηγίες, απ' οτι βλέπω στην πράξη όμως πρέπει να το έχουνε ρυθμίσει να είναι 0.1W γιατί η βελόνα της γέφυρας δεν πάει στα 10W αλλά στο 1W.

    Προσπαθώ να ρυθμίσω το tuner σε κάθε μπάντα για να έχω λιγότερα στάσιμα, αρκετές φορές όσο μειώνονται τα στάσιμα μειώνεται και η εκπεμπόμενη ισχύς, επίσης η κεραία μου καλύπτει από τα 80m ως τα 10m, φαίνεται οτι μπορώ να συντονίσω εύκολα με την κλασσική μεθοδολογία που διάβασα στις ακραίες μπάντες π.χ 3.7mhz ή 28mhz, όταν παω στις ενδιάμεσες μεταξύ αυτών π.χ 7MHz, 14MHz, 21 κοκ, τα όργανα δεν δείχνουν τίποτα, σχεδόν μηδενική εκπεμπόμενη ισχύ και καθόλου στάσιμα.....

    Ο συντονισμός γίνεται πάντα σε RTTY mode, στα ΑΜ βγαίνει χαμηλότερη ισχύς, στα ssb δεν βλέπω σχεδόν τίποτα.

    Μια συχνότητα που θα ακούσετε συνεχώς συζητήσεις ελλήνων είναι στα 3.770mhz. Δοκίμασα να μιλήσω αλλα΄δεν μου απαντάει κανένας.

  14. #1739
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Το σετάρισμα του tuner είναι μερικές φορές δύσκολη υπόθεση..θα χρειαστεί λίγος χρόνος για να το 'εμπεδώσεις'.
    Προσπάθησε να συντονίζεις με την λιγότερη δυνατή ισχύ και μετά να ανεβάζεις και να αλλάζεις τις επιλογές.

    Αυτό με την εκπεμπόμενη ισχύ το παθαίνω και εγώ, το βασικότερο είναι να μπορείς να πετύχεις τα 50 ομ αντίσταση ή τουλάχιστον να βλέπει αυτό το μηχάνημα. εκεί θα έχεις την μέγιστη ισχύ εξόδου. Καλό θα ήταν επίσης να συντονίζεις και να βλέπεις τι εκπέμπεις με ένα κλειδί cw πατώντας παύλες.

  15. #1740
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Το κακό είναι οτι δύσκολα μπορείς να πετύχεις συντονισμό με μηδενικά στάσιμα και ισχύ κοντά σε αυτή που εκπέμπεις, με την περιστροφή των κομβίων στο tuner αλλάζει τόσο η εκπεμπόμενη όσο και τα στάσιμα, οπότε κοιτάς για βέλτιστη λύση.....

    Αύριο θα αγοράσω ένα ραδιοφωνάκι βραχέων, θα δω αν ακούγομαι σε ορισμένες μπάντες των βραχέων με ΑΜ διαμόρφωση. Δοκίμασα να δω αν ακούγεται μέσω websdr από τον σταθμό κάποιου ραδιοερασιτέχνη στην Αθήνα, αλλά δεν ακούγεται τίποτα όταν εκπέμπω....

Σελ. 116 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 96106111114115116117118121126 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. και εδώ τη γνώμη σας για νεο μηχανημα
    Από Amorfis στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-08, 10:55
  2. Ποιος απο εδώ ΔΕΝ εχει δει τον Τιτανικο και γνώμες σας...
    Από teo_L20 στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-06, 17:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας