Σελ. 127 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.891-1.905 από 1919
  1. #1891
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Με την πρώτη αναζήτηση στο google δες εδώ ή εδώ ή και εδώ

    Γενικά αν το ψάξεις στο google πάντως θα βρεις πολλές σελίδες...καλό θα είναι το καλάμι να είναι τουλάχιστον 10m και να φτιάξεις αν μπορείς και ένα balun στο κάτω μέρος σε ένα μικρό κουτί.

    υ.γ θα χρειάζεσαι μετά και antenna tuner για να κάνεις εκπομπή στα βραχέα, εκτός και αν έχεις πολύ χώρο γύρω από την κεραία και την γεμίσεις με ground radials.

  2. #1892
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τον χειμώνα θα αγοράσω μια κάθετη βραχέων, σκέφτομαι μήπως μπορώ να φτιάξω μια δική μου από καλάμι για να μου βγει φθηνότερα.

    Έχω antenna tuner.

  3. #1893
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον χειμώνα θα αγοράσω μια κάθετη βραχέων, σκέφτομαι μήπως μπορώ να φτιάξω μια δική μου από καλάμι για να μου βγει φθηνότερα.

    Έχω antenna tuner.
    Σίγουρα είναι πιο οικονομικό το καλάμι, αρκεί φυσικά να γίνει σωστά η εγκατάσταση και μακρυά από παρεμβολές. Καλή επιτυχία.
    υ.γ οι κάθετες ναι μεν καλές αλλά δεν αποδίδουν όλες το ίδιο...ψάξε πριν κάνεις αγορά.

  4. #1894
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αν αγοράσω κάποια θα αγοράσω μόνο την sigma eurocom sx80 και θα την βάλω πάνω σε 4 ή και 8 μέτρα εστία να βρίσκεται όσο ψηλά γίνεται.

    Προς το παρών έχω μείνει με μια end fed αλλά τα στάσιμα είναι πάρα πολλά και μόνο σε συχνότητες λίγο πριν τους 30MHz μπορείς να εκπέμψεις με ασφάλεια αλλά ακόμα κι έτσι, η φωνή δεν ακούγεται καθόλου έστω εντός Αττικής που μένω, θα κοιτάξω κάποια μικρή βελτίωση της τοποθέτησης της end fed αλλά δεν αναμένω να αλλάξει κάτι σημαντικά δεδομένου οτι από σχόλια ραδιοερασιτεχνών που διάβασα οι end fed δεν είναι κατάλληλες για κάτω από τους 14MHz, έλα όμως που από τους 14 και πάνω ελάχιστοι ασχολούνται να εκπέμψουν, οι συχνότητες είναι νέκρα σχεδόν.

  5. #1895
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Για το ύψος θα το αφήσω στις δοκιμές που θα κάνεις εφόσον πάρεις όπως λες την κάθετη. Όσο για την end fed που λες δεν έχω εγκαταστήσει ούτε δουλέψει ποτέ με τέτοια. Πάντως όσο πιο ψηλά, τόσο πιο καλά ακόμα και για αυτές. Προσπάθησε αν μπορείς βέβαια να μετακινήσεις την κεραία μήπως καταλάβεις τι της προκαλεί τα στάσιμα, δεν μπορεί να είναι ψηλά σε όλες τις μπάντες....κάπου θα κάνει 'κοιλιά' που λένε η καμπύλη. Αν φεύγει απλά εκτός μπάντας και πέφτουν εκεί, τότε υποφέρεις όπως πολλοί από παρεμβολές.

    Όσο για τους 14 και πάνω, εκεί συνήθως εκπέμπουν όσοι ασχολούνται με τα dx και τις επαφές εκτός χώρας κυρίως...υπάρχει κόσμος όμως να μιλήσεις είτε φωνή είτε cw ή ψηφιακά. Πολύ κόσμος...!

  6. #1896
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Η κεραία end fed έχει μηδενικά στάσιμα σχεδόν στους 28mhz και πάνω, εκεί για να δεις στάσιμα πρέπει να ανεβάσεις πολύ την ισχύ. Όσο κατεβαίνεις στις συχνότητες τόσο αυξάνονται τα στάσιμα ώστε κάτω από τους 21 είναι απαγορευτικό σχεδόν να εκπέμψω ή εκπέμπω με 2-3W. Στο μεταξύ ένα πρόβλημα που δεν κατάφερα να λύσω είναι το τροφοδοτικό το οποίο όταν εκπέμψεις μετά από χ διάστημα ή έχει θερμανθεί τρίζει και πέφτει η τάση με αποτέλεσμα να κλείνει ο πομποδέκτης λόγω πτώσης τάσης, θα κοιτάξω να δω αν μπορέσω να γειώσω την κεραία σε τίποτε κάγκελα.

  7. #1897
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Τι τροφοδοτικό χρησιμοποιείς ;

  8. #1898
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #1899
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Με μια γρήγορη αναζήτηση στο google: Εδώ

  10. #1900
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μια γρήγορη αναζήτηση στο google: Εδώ
    ευχαριστω !
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #1901
    Εγγραφή
    13-09-2021
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σας μέλη. Είμαι καινούργιος στο Forum και σύντομα γίνομαι και ραδιοερασιτέχνης. Έχω όμως μία ανησυχία.
    Τους τελευταίους έξι μήνες είμαι εθελοντής σε εθελοντική ομάδα δασοπροστασίας στον δήμο μου, τυχαίνει να κατέχω δικό μου φορητό V/UHF και να έχω περασμένες τις συχνότητες της ΠΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, για να μπορώ να ακούω αποκλειστικά την Πυροσβεστική, (ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΠΕΡΑΣΜΕΝΕΣ πχ Αστυνομία).
    Διάβαζα όμως τον νόμο και έλεγε (πέρα από την κατοχή χωρίς άδεια) ότι απαγορεύεται να έχεις περασμένες συχνότητες ΜΗ ραδιοερασιτεχνικές (πχ 160.000 κλπ) ακόμη και εάν είσαι εθελοντής.
    Εάν πχ με σταματήσει έξω ομάδα ΔΙΑΣ και τους πω ότι τον έχω πάρει από την ομάδα μου και ότι ο ασύρματος δεν μου ανήκει διότι δεν έχω άδεια, υπάρχει κάποιος τρόπος να το διαπιστώσουν;
    Θα πω ότι είχα βάρδια και τον πήρα μαζί μου καταλάθος και πως θα τον έχω κλειστό μέχρι να τον δώσω πίσω.
    Υπάρχει θέληση και δυνατότητα κάλυψης και από τους ανώτερους της ομάδας. Θα μπορέσουν να με βοηθήσουν σε καμία στραβή ή τρίχες;
    Το να τον αφήσω σπίτι δεν είναι λύση.

    Σας ευχαριστώ θερμά όλους.

  12. #1902
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vrnsn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας μέλη. Είμαι καινούργιος στο Forum και σύντομα γίνομαι και ραδιοερασιτέχνης. Έχω όμως μία ανησυχία.
    Τους τελευταίους έξι μήνες είμαι εθελοντής σε εθελοντική ομάδα δασοπροστασίας στον δήμο μου, τυχαίνει να κατέχω δικό μου φορητό V/UHF και να έχω περασμένες τις συχνότητες της ΠΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, για να μπορώ να ακούω αποκλειστικά την Πυροσβεστική, (ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΠΕΡΑΣΜΕΝΕΣ πχ Αστυνομία).
    Διάβαζα όμως τον νόμο και έλεγε (πέρα από την κατοχή χωρίς άδεια) ότι απαγορεύεται να έχεις περασμένες συχνότητες ΜΗ ραδιοερασιτεχνικές (πχ 160.000 κλπ) ακόμη και εάν είσαι εθελοντής.
    Εάν πχ με σταματήσει έξω ομάδα ΔΙΑΣ και τους πω ότι τον έχω πάρει από την ομάδα μου και ότι ο ασύρματος δεν μου ανήκει διότι δεν έχω άδεια, υπάρχει κάποιος τρόπος να το διαπιστώσουν;
    Θα πω ότι είχα βάρδια και τον πήρα μαζί μου καταλάθος και πως θα τον έχω κλειστό μέχρι να τον δώσω πίσω.
    Υπάρχει θέληση και δυνατότητα κάλυψης και από τους ανώτερους της ομάδας. Θα μπορέσουν να με βοηθήσουν σε καμία στραβή ή τρίχες;
    Το να τον αφήσω σπίτι δεν είναι λύση.

    Σας ευχαριστώ θερμά όλους.
    Η κατοχή ραδιοερασιτεχνικού ασυρμάτου (με εισαγωγή συχνότητας) είναι νόμιμη μόνο για αδειούχους ραδιοερασιτέχνες, δεν υπάρχει καμία άλλη πρόβλεψη. Συνήθως υπάρχει σχετική ανοχή στις εθελοντικές οργανώσεις ανάλογα τα κέφια του εκάστοτε σερίφη, τις γνωριμίες, το πόσο κομάντο φαίνεστε από τις στολές σας. Θα σε βοηθήσουν από το σύλλογο μόνο εφόσον έχουν διάθεση οι σερίφηδες να συνεργαστούν και να ακούσουν, αν το πάνε δικαστικά δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς.

  13. #1903
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vrnsn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας μέλη. Είμαι καινούργιος στο Forum και σύντομα γίνομαι και ραδιοερασιτέχνης. Έχω όμως μία ανησυχία.
    Τους τελευταίους έξι μήνες είμαι εθελοντής σε εθελοντική ομάδα δασοπροστασίας στον δήμο μου, τυχαίνει να κατέχω δικό μου φορητό V/UHF και να έχω περασμένες τις συχνότητες της ΠΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, για να μπορώ να ακούω αποκλειστικά την Πυροσβεστική, (ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΠΕΡΑΣΜΕΝΕΣ πχ Αστυνομία).
    Διάβαζα όμως τον νόμο και έλεγε (πέρα από την κατοχή χωρίς άδεια) ότι απαγορεύεται να έχεις περασμένες συχνότητες ΜΗ ραδιοερασιτεχνικές (πχ 160.000 κλπ) ακόμη και εάν είσαι εθελοντής.
    Εάν πχ με σταματήσει έξω ομάδα ΔΙΑΣ και τους πω ότι τον έχω πάρει από την ομάδα μου και ότι ο ασύρματος δεν μου ανήκει διότι δεν έχω άδεια, υπάρχει κάποιος τρόπος να το διαπιστώσουν;
    Θα πω ότι είχα βάρδια και τον πήρα μαζί μου καταλάθος και πως θα τον έχω κλειστό μέχρι να τον δώσω πίσω.
    Υπάρχει θέληση και δυνατότητα κάλυψης και από τους ανώτερους της ομάδας. Θα μπορέσουν να με βοηθήσουν σε καμία στραβή ή τρίχες;
    Το να τον αφήσω σπίτι δεν είναι λύση.

    Σας ευχαριστώ θερμά όλους.
    Δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα. Όσοι κατέχουν ασυρμάτους με περασμένες τις συχνότητες της πυροσβεστικής και ανήκουν σε σώμα εθελοντών πυροσβεστών, αν φοβούνται περίπτωση ελέγχου, ζήτα κάποια βεβαίωση από το σώμα που ανήκεις πως νόμιμα σου έχουν παραχωρήσει τον ασύρματο, είναι νόμιμο και όχι παράνομο αυτό. Για τον ραδιοερασιτεχνικό ασύρματο, θα έχεις την άδεια ραδιοερασιτέχνη οπότε είσαι οκ.

  14. #1904
    Εγγραφή
    13-09-2021
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ο επικεφαλής της ομάδας με διαβεβαίωσε πως δεν θα έχω πρόβλημα σε περίπτωση ελέγχου και πως αν συμβεί το οτιδήποτε να τον καλέσω αμέσως και να δώσω το τηλέφωνο στα παιδιά της ΔΙΑΣ. Το θέμα είναι τι θα κάνω σε περίπτωση που αυτό δεν δουλέψει καθώς ο ασύρματος είναι δικός μου και όχι της ομάδας. Εάν τους πω και καλά ότι ο ασύρματος είναι της ομάδας υπάρχει τρόπος να το εξακριβώσουν; Υπενθυμίζω πως ο επικεφαλής μπορεί να υποστηρίξει το παραμύθι. Ακόμη και άδεια ραδιοερασιτέχνη να βγάλω, εξακολουθώ να είμαι παράνομος έχοντας κλειδωμένες συχνότητες της ΠΥ στο VHF μου. Ευχαριστώ πολύ που το συζητάτε μαζί μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vrnsn : 14-09-21 στις 01:43. Αιτία: προσθήκη πληροφοριών

  15. #1905
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vrnsn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο επικεφαλής της ομάδας με διαβεβαίωσε πως δεν θα έχω πρόβλημα σε περίπτωση ελέγχου και πως αν συμβεί το οτιδήποτε να τον καλέσω αμέσως και να δώσω το τηλέφωνο στα παιδιά της ΔΙΑΣ. Το θέμα είναι τι θα κάνω σε περίπτωση που αυτό δεν δουλέψει καθώς ο ασύρματος είναι δικός μου και όχι της ομάδας. Εάν τους πω και καλά ότι ο ασύρματος είναι της ομάδας υπάρχει τρόπος να το εξακριβώσουν; Υπενθυμίζω πως ο επικεφαλής μπορεί να υποστηρίξει το παραμύθι. Ακόμη και άδεια ραδιοερασιτέχνη να βγάλω, εξακολουθώ να είμαι παράνομος έχοντας κλειδωμένες συχνότητες της ΠΥ στο VHF μου. Ευχαριστώ πολύ που το συζητάτε μαζί μου.
    O επικεφαλής η οποιοσδήποτε της ομάδας δεν μπορεί να κάνει τίποτα νομικά. Είσαι παράνομος αν έχεις ραδιοερασιτεχνικό ασύρματο χωρίς άδεια. Συνήθως υπάρχει κατανόηση ή άγνοια του ότι είναι παράνομο εφόσον είσαι εθελοντής η έμμισθος ένστολος, δεν είμαι όμως απόλυτο. Αν πέσεις σε ορεξάτους θα έχεις σοβαρό θέμα. Στην καλύτερη θα τρέχεις στο τμήμα, στη χειρότερη θα πας δικαστικά και θα είσαι 100% ένοχος.
    Έχοντας άδεια είσαι νομικά καλυμμένος να ακούς ότι θες. Πρακτικά όμως, ο κανόνας είναι ότι τραμπουκίζουν άσχημα όποιον αντιλαμβάνονται να ακούει αστυνομία (είτε άγνοια του νόμου που επιτρέπει την ακρόαση παντού σε ραδιοερασιτέχνες, είτε πάτημα στην παράγραφο περί διασφάλισης περί απόρρητου τηλεπικοινωνιών, κοινώς θα σε κατηγορήσουν ότι τους ακούς για να ξέρεις πως να τους αποφύγεις και να κάνεις κάποια παρανομία). Για τις άλλες υπηρεσίες μια από τα ίδια αλλά σε μικρότερο βαθμό. Όταν πάρεις την άδεια σου φρόντισε να έχεις πάντα μαζί σου το σχετικό ΦΕΚ και να ξέρεις τον νόμο, και να είσαι έτοιμος για ελέγχους και προσαγωγές χωρίς λόγο δυστυχώς.

Σελ. 127 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. και εδώ τη γνώμη σας για νεο μηχανημα
    Από Amorfis στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-08, 10:55
  2. Ποιος απο εδώ ΔΕΝ εχει δει τον Τιτανικο και γνώμες σας...
    Από teo_L20 στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-06, 17:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας