Σελ. 90 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 708085888990919295100110 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.336-1.350 από 1919
  1. #1336
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρωτάω για το qrz.com γιατί κάθε διακριτικό που έχω ακούσει μέχρι στιγμής με μια αναζήτηση κατευθείαν βρήκα όλα τα στοιχεία, καθώς και βλέπω ότι όλοι τα συνδυάζουν και με ανοιχτά FB, οπότε με το που ακούσεις ένα διακριτικό ξέρεις αυτόματα όνομα, διεύθυνση, τηλέφωνο, φυσιογνωμία, αυτοκίνητο, κτλ κτλ, το οποίο είναι τρομακτικό.

    Το Δεκέμβρη εξετάσεις και διακριτικό καλώς εχόντων των πραγμάτων.

    Επειδή σκοπεύω να λαμβάνω σχεδόν αποκλειστικά με SDR, θα πάρω απλά ένα Baofeng UV-5R για τις ελάχιστες φορές που ίσως μιλήσω. Δεν με απασχολεί τι κάνουν εδώ τα καταστήματα, έτσι κι αλλιώς θα το πάρω από κίνα για να εντάξω κάθε πιθανό αξεσουάρ στην τιμή που θα το έπαιρνα σκέτο στην Ελλάδα.

  2. #1337
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, εφόσον έχεις διακριτικό και έχεις πετύχει στις εξετάσεις καλώς ήρθες στην μεγάλη ραδιοερασιτεχνική 'οικογένεια':

    1. Υπάρχουν μηχανήματα για ότι σηκώνει το πορτοφόλι σου...απο πολύ φθηνά μέχρι πολύ ακριβά...τα κινέζικα τύπου baofeng,tyt κ.τ.λ εκπέμπουν/λαμβάνουν αλλά υστερούν σε λειτουργίες των άλλων πιο ακριβών μηχανημάτων.
    2. Αξιόπιστες μάρκες σίγουρα είναι τα Kenwood/Yaesu/Icom που είναι τα πιο ακριβά...για τα κινέζικα δεν ξέρω να σου απαντήσω καθώς έχω μόνο ένα κινέζικο τύπου φορητό το Albrecht που είναι κινέζικο με άλλο όνομα...κακής ποιότητας ακόμα και αν το συγκρίνω με το πρώτο kenwood th-28 που είχα όταν πήρα την άδεια.
    3.Τα καλώδια usb είναι κυρίως για την διαχείριση των συχνότήτων/μνημών απο τον υπολογιστή για να μην περνάς τις συχνότητες με το χέρι καθώς στα κινέζικά απλά μπορεί να σου σπάσει έτσι απλά τα νεύρα στις πρώτες 10 μνήμες που θα βάλεις
    4. Στα περισσότερα μαγαζιά απο ότι ξέρω δεν ζητούσαν μέχρι πρόσφατα σχετικά...εφόσόν δηστυχώς αγοράζουν ακόμα και κυνηγοί τέτοια μηχανήματα χωρίς άδειες δηστυχώς...τώρα αν έχει αλλάξει κάτι, αυτό για τους νόμιμους θα είναι κάτι υπερ-θετικό γιατί θα μειωθούν οι παράνομοι.
    Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά μεταξύ ισχύος εκπομπής 8W και 10W, γενικά μέχρι πόση απόσταση μπορεί να φτάσει η εκπομπή σήματος τέτοιας ισχύος; Γνωρίζω οτι παίζει ρόλο το μέρος αν υπάρχουν εμπόδια κτλ, εγώ είμαι σε πυκνοκατοικημένη περιοχή εντός οικίας φυσικά. Είμαι μεταξύ πομποδεκτών recent (10W) και intek (8W). Επίσης μου κάνει εντύπωση που ορισμένοι πομποδέκτες λ.χ της ΤΥΤ έχει πεδίο συχνοτήτων μέχρι 500 κάτι MHz, ενώ άλλοι είναι αυστηρά στα όρια που επιτρέπει ο νόμος, θα μου πεις εφόσον απαγορεύεται να εκπέμψεις πέρα από αυτά τα όρια, τζάμπα έχουνε μεγαλύτερο όριο συχνοτήτων ορισμένοι πομποδέκτες, πιθανόν είναι μόνο για ακρόαση.

  3. #1338
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωτάω για το qrz.com γιατί κάθε διακριτικό που έχω ακούσει μέχρι στιγμής με μια αναζήτηση κατευθείαν βρήκα όλα τα στοιχεία, καθώς και βλέπω ότι όλοι τα συνδυάζουν και με ανοιχτά FB, οπότε με το που ακούσεις ένα διακριτικό ξέρεις αυτόματα όνομα, διεύθυνση, τηλέφωνο, φυσιογνωμία, αυτοκίνητο, κτλ κτλ, το οποίο είναι τρομακτικό.

    Το Δεκέμβρη εξετάσεις και διακριτικό καλώς εχόντων των πραγμάτων.

    Επειδή σκοπεύω να λαμβάνω σχεδόν αποκλειστικά με SDR, θα πάρω απλά ένα Baofeng UV-5R για τις ελάχιστες φορές που ίσως μιλήσω. Δεν με απασχολεί τι κάνουν εδώ τα καταστήματα, έτσι κι αλλιώς θα το πάρω από κίνα για να εντάξω κάθε πιθανό αξεσουάρ στην τιμή που θα το έπαιρνα σκέτο στην Ελλάδα.
    Αν έχεις κινητό, ξέρουν τα πάντα για εσένα ήδη και εδώ στην Ελλάδα, το να έχεις τις πληροφορίες σου διαθέσιμες για να σε 'βρουν' οι άλλοι ραδιοερασιτέχνες....είναι απόφαση του καθένα...όσο απόφαση σου θα ήταν να κολλήσεις ένα χαρτί στο αμάξι σου ή επάνω σου που να έχει τα στοιχεία σου. Μερικοί θα ασχοληθούν, οι περισσότεροι θα αδιαφορήσουν.

    Το sdr είναι πολύ καλό, αρκεί φυσικά να έχεις μια σωστή κεραία για να ακούσεις. το πρώτο και βασικότερο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά μεταξύ ισχύος εκπομπής 8W και 10W, γενικά μέχρι πόση απόσταση μπορεί να φτάσει η εκπομπή σήματος τέτοιας ισχύος; Γνωρίζω οτι παίζει ρόλο το μέρος αν υπάρχουν εμπόδια κτλ, εγώ είμαι σε πυκνοκατοικημένη περιοχή εντός οικίας φυσικά. Είμαι μεταξύ πομποδεκτών recent (10W) και intek (8W). Επίσης μου κάνει εντύπωση που ορισμένοι πομποδέκτες λ.χ της ΤΥΤ έχει πεδίο συχνοτήτων μέχρι 500 κάτι MHz, ενώ άλλοι είναι αυστηρά στα όρια που επιτρέπει ο νόμος, θα μου πεις εφόσον απαγορεύεται να εκπέμψεις πέρα από αυτά τα όρια, τζάμπα έχουνε μεγαλύτερο όριο συχνοτήτων ορισμένοι πομποδέκτες, πιθανόν είναι μόνο για ακρόαση.
    ΚΕΡΑΙΑ ! Το νούμερο ένα είναι η ΚΕΡΑΙΑ ! Όχι τα 8 με τα 10 watt δεν έχουν διαφορά και ειδικά αν το φορητό δεν συνδέεται άμεσα με το ρεύμα για να τροφοδοτείται από αυτό και παίζει με την μπαταρία...τα 10w και τα 8 δεν θα κρατήσουν ούτε για 5 πατήματα....Οπότε, ΚΕΡΑΙΑ και μια καλή κάθοδο αν έχεις πολλά μέτρα απο αυτή (πάνω απο 15). Αν σου αρέσει να ακούς συχνότητες και να έχεις το φορητό να ψάχνει όλη μέρα...ναι, έχει σημασία...αν όχι, το αφήνεις...γιατί ΧΩΡΙΣ κεραία δεν θα ακούσει ούτε στους 500, ούτε στους 1000...Γενικά δηλαδή, αν θέλεις μόνο να ακους παίρνεις έναν σωστό δέκτη που κάνει και πιο καλή δουλειά με όλες τις διαμορφώσεις ssb κ.τ.λ για να ακους αυτά που θέλεις...τα φορητά vhf άντε να ακούσουν fm/ράδιο...άντε και να ακούσεις και καμιά εταιρία σκυροδέματος κοντά σου...μετά χάνεις πολλά...

    υ.γ ΚΕΡΑΙΑ το νούμερο ένα !

  4. #1339
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τώρα με έβαλες σε σκέψεις να σε ρωτήσω περισσότερα πράγματα.

    Οι φορητοί πομποδέκτες έχουνε καλώδιο για να παίρνουν απευθείας τροφοδοσία από το δίκτυο του ηλεκτρικού; Ή μήπως εννοείς να είναι αφημένος ο πομποδέκτης επάνω στην βάση του η οποία φορτίζει την μπαταρία και έτσι ουσιαστικά σαν να παίρνει ρεύμα από την πρίζα;

    Για τις κεραίες, να επιλέξω κάποια καλύτερη πέραν από αυτή που έχει το μηχάνημα;

  5. #1340
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Οι παλιότεροι είχαν, οι νεώτεροι έχουν μόνο βάση φόρτισης την οποία μπορείς να έχεις μεν συνέχεια στο ρεύμα αλλά δεν μπορείς προφανώς να 'μιλάς' την ώρα που φορτίζει γιατί δεν καλύπτεται ειδικά όταν μιλάς με πλήρη ισχύ.

    Ναι, να επιλέξεις σίγουρα μια καλύτερη κεραία...θα έχεις καλύτερη λήψη/εκπομπή.

  6. #1341
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H268Q
    SNR / Attn
    20.7(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα και καλη εβδομαδα,

    Μια ερώτηση σε εσάς που συμμετέχετε στο νήμα και βλέπω ότι είστε σχετικοί:

    Πρόσφατα αγόρασα αυτό το KIT από ebay 433ΜΗΖ για μεταφορά κυρίως δεδομένων άσχετα αν ειναι για Drones κτλ:

    http://www.ebay.com/itm/3DR-Radio-Te...-/252681506224

    Με αυτές τις ρυθμίσεις:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  21432785_10211566210764904_6068564946051591862_n.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  72,6 KB 
ID: 186384

    α) ειμαι νομιμος? Αυτα κιτ λενε οτι ειναι νομιμα στην ευρωπη.Βρηκα αυτο http://www.eett.gr/opencms/export/si...ment/104v2.pdf

    β) μπορω να αλλαξω ρυθμισεις (πχ To ΤΧ Power παει μεχρι 20) ή κεραια για να κερδίσω σε απόσταση? αυτη την στιγμη ειμαι στα 1800m Max
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GeorgeVasil : 25-09-17 στις 12:39.

  7. #1342
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    οι συχνότητες στα 433MHz που είναι η ISM μπάντα χρησιμοποιούνται από πολλές και διάφορες συσκευές που λειτουργούν ασύρματα
    πχ τηλεκοντρόλ από γκαραζόπορτες και ασύρματοι αισθητήρες από οικιακούς μετεωρολογικούς σταθμούς
    λογικά αν δε σκαλίσεις τη συσκευή που πήρες θα είσαι νόμιμος (εφόσον η συσκευή έχει CE σήμανση κλπ μάλλον θα είναι νόμιμη)
    το να αλλάξεις κεραία παίζει να θεωρείται "σκάλισμα" οπότε ίσως να μην είσαι νόμιμος μετά αλλά δε νομίζω να ασχοληθεί κανείς να το ψάξει αυτό

    edit:
    τελικά δεν είναι απόλυτα νόμιμες οι συσκευές αυτές λόγω μεγάλης ισχύος 500mW

  8. #1343
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H268Q
    SNR / Attn
    20.7(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι συχνότητες στα 433MHz που είναι η ISM μπάντα χρησιμοποιούνται από πολλές και διάφορες συσκευές που λειτουργούν ασύρματα
    πχ τηλεκοντρόλ από γκαραζόπορτες και ασύρματοι αισθητήρες από οικιακούς μετεωρολογικούς σταθμούς
    λογικά αν δε σκαλίσεις τη συσκευή που πήρες θα είσαι νόμιμος (εφόσον η συσκευή έχει CE σήμανση κλπ μάλλον θα είναι νόμιμη)
    το να αλλάξεις κεραία παίζει να θεωρείται "σκάλισμα" οπότε ίσως να μην είσαι νόμιμος μετά αλλά δε νομίζω να ασχοληθεί κανείς να το ψάξει αυτό

    edit:
    τελικά δεν είναι απόλυτα νόμιμες οι συσκευές αυτές λόγω μεγάλης ισχύος 500mW
    Σίγουρα δεν έχουν CE, ωστόσο χρησιμοποιουνται σε αυτες τις ρυθμισεις απο αλλους χρήστες στην ευρωπη (που εχω επικοινωνια).

    Επισης επειδη ειναι κινεζικο σιγα μην ειναι 500mw ...η εταιρεια που τα βγαζει , βγαζει μεχρι 100mw

    Οποτε πρεπει να υπαρχει αδεια?

  9. #1344
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    δε μπορείς να βγάλεις άδεια για τις συγκεκριμένες συχνότητες
    είναι γενικής χρήσεως υπό συγκεκριμένες συνθήκες

  10. #1345
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά, κάηκε το IC-7000 μου...πήρε φωτιά, πλακέτα, 2 τρανζίστορ εξόδου και ένα ακόμα...πίκρα...

  11. #1346
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, κάηκε το IC-7000 μου...πήρε φωτιά, πλακέτα, 2 τρανζίστορ εξόδου και ένα ακόμα...πίκρα...
    Στα καλα καθούμενα εγινε αυτο? η το ζόρισες?

  12. #1347
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    όταν λες πήρε φωτιά το εννοείς κυριολεκτικά;

  13. #1348
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    ήμουν στα 17m όπου συντονίζει η ground plane και έβαλα το tuner ενδιάμεσα για να πάρω μερικά watt παραπάνω για να κάνω ένα dx. Το tuner έδειχνε 20w με λίγα στάσιμα, όταν το συντόνισα και όταν πάτησα με full power έδειξε τα ίδια...μετά απλά βγήκε καπνός από μέσα, έχουν καεί τα τρανζίστορ εξόδου και ένα driver...

    Από ότι μου είπε κάποιος συνάδελφος από το εξωτερικό, αυτό γίνεται στα tuner, να δείχνει χαμηλά στάσιμα αλλά να είσαι στην αντίθετη από την σωστή θέση του tuner και να πάνε όλα τα watt πίσω. Εκτός και αν ήταν ήδη ζορισμένα και ήταν να καούν...Πήρε φωτιά μέσα μια πλακέτα η οποία θα διορθωθεί/επισκευαστεί και θα ξαναμπεί στην θέση της.

  14. #1349
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, κάηκε το IC-7000 μου...πήρε φωτιά, πλακέτα, 2 τρανζίστορ εξόδου και ένα ακόμα...πίκρα...
    Έψαξα να δω τι μηχάνημα έχεις, κρίμα και είναι ακριβό μηχάνημα, πόσο θα στοιχήσει τώρα η επισκευή του?

  15. #1350
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αυτό γίνεται στα tuner, να δείχνει χαμηλά στάσιμα αλλά να είσαι στην αντίθετη από την σωστή θέση του tuner και να πάνε όλα τα watt πίσω.
    εννοείς σύνδεσες κατα λάθος αντίστροφα τους κονέκτορες στον tuner (δλδ τον κονέκτορα της κεραίας στον ασύρματο και του ασύρματου στην κεραία);

    εντάξει αφού λες όμως είναι μια πλακέτα μόνο λογικά θα φτιάχνεται σχετικά εύκολα, δεν πάει για πέταμα δλδ ευτυχώς

Σελ. 90 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 708085888990919295100110 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. και εδώ τη γνώμη σας για νεο μηχανημα
    Από Amorfis στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-08, 10:55
  2. Ποιος απο εδώ ΔΕΝ εχει δει τον Τιτανικο και γνώμες σας...
    Από teo_L20 στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-06, 17:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας