Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Γεια σας.

    αντιμετωπιζω ενα προβλημα. νομιζω πως καποιος υπεκλεπτει τα μηνυματα, κλησεις, chat κτλ απο το BLACKBERRY 9800.
    Eχω διαβασει οτι υπαρχουν προγραμματα που κανουν αυτο που σας ανεφερα, οπως το flexispy.
    Αυτο που θελω να ρωτησω είναι αν ξερει κάποιος πως μπορω να δω μεσω του κινητου μου αν καποιος υποκλεπτει τα δεδομενα μου (μηνυματα, κτλ)
    Κοιταξα ηδη στα διαχειρηση εφαρμογων, αλλα δεν εχω βρει κατι...

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28 mbps/5 mbps
    ISP
    Q-Wind
    DSLAM
    Wind - ΣΟΥΔΑ
    Router
    Zyxel VMG3925-B10B
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολυ τηλεοραση βλεπεις...

  3. #3
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tazmanoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας.

    νομιζω πως καποιος υπεκλεπτει τα μηνυματα, κλησεις, chat κτλ απο το BLACKBERRY 9800.

    τι σε κανει να το νομίζεις αυτο? υποψιν ειναι πολυ δυσκολο σε BlackBerry OS

  4. #4
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ τηλεοραση βλεπεις...
    Μαλλον εσυ ζεις σε γυάλα...

    Ειδικα σε εργασιακά περιβάλλοντα που τα κινητά έιναι στο όνομα της εταιρίας
    αυτό συνηθίζεται κατά κόρον...(αθανατα ελληνικα αφεντικα )

    Εν πάσει περιπτώσει επείδη έχω κι εγω την ίδια απορία εάν υπάρχει τρόπος
    να κατευθύνει κάποιος τα μυνήματα σου σε blackberry σε κινητό τρίτο ας απαντήσει


    Πιθανολογώ οτι ενα hard reset θα σου λυσει τοπροβλημα καθως επαναφέρει
    τις εργοστασιακές ρυθμίσεις ...

    Ας μας πει κάποιος που είναι πιο ειδικός όμως ... ή καποιος που έιχε αντίστοιχο πρόβλημα

  5. #5
    ακριβως αυτο που ειπες, σχετικα με τα εργασιακα κτλ... Εκτος και αν αυτο που γινεται τις τελευταιες μερες ειναι απλα πολλες μαζεμενες συμπτωσεις... καθε φορα που χτυπαει sms, facebook ειδοποιηση κτλ χτυπαει ταυτοχρονα και στον προισταμενο.

    δειτε λιγο το παρακατω και θα καταλαβετε τι εννοω. Εκτος απο το παρακατω ειναι και αλλα αντιστοιχα προγραμματα που κανουν αυτη τη δουλεια.


    Βασικα εγω θελω να ξερω αν εχω πεσει θυμα και πως μπορω να μπλοκαρω την οποια εφαρμογη. Κανοντας hard reset λυνει μονο προσωρινα το προβλημα. Διοτι αν το ιδιο ατομο σου στειλει ενα sms (ειτε το ανοιξεις ειτε οχι) τοτε απλα ξαναμπαινει (αυτα εχω διαβασει).

    Παρακαλω αν μπορει καποιος να απαντησει... Ευχαριστω και παλι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 18-10-12 στις 09:13. Αιτία: αφαιρέση λινκ

  6. #6
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    με καθε σεβασμο ποσων χρονών εισαι?

  7. #7
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Με ένα πρόχειρο googlάρισμα φίλε tazmanouli βρήκα το παρακάτω κείμενο.Αφορούσε μια πρ'οσφατη περ'ιπτωση 33χρονού που πούλαγε
    τέτοιο λογισμικό σε εταιρίες...και τον έπιασε η δίωξη!

    Επαναλαμβανω δεν είμαι ειδικός σε τέτοια θέματα αλλά αφου κανείς δεν βοηθά σοβαρα τον φίλο λέγοντας του κάποιες συμβουλές πέρα απ το hard reset (Αθανατη ελληνική ειρωνεία ) ας μένουμε προς το παρών στο κείμενο ...




    Πώς «δουλεύουν» όμως, τα διάφορα λογισμικά παρακολούθησης των smartphone; Tα λογισμικά που κυκλοφορούν στην αγορά με την ονομασία «SMS trackers», όπως το Spybubble ή το SMS Tracking for Android, είναι αρκετά δημοφιλή για ευνόητους λόγους.(!) Επιτρέπουν στον «χρήστη» να εγκαταστήσει το λογισμικό αυτό στο smartphone του συντρόφου του ή των παιδιών και μέσα από τη «δική του» συσκευή, να:
    Καταγράφει κλήσεις
    Να βλέπει όλα τα εισερχόμενα και εξερχόμενα SMS
    Να βλέπει όλη την δραστηριότητα στον browser του smartphone
    Να κρατά αρχείο και διάρκεια κλήσεων
    Να καταγράφει την τοποθεσία του χρήστη μέσω GPS
    Να έχει πλήρη πρόσβαση στην λίστα επαφών
    Και όλη αυτή η παρακολούθηση να περνά απαρατήρητη από τον χρήστη της συσκευής. Αυτού του είδους το λογισμικό λειτουργεί οπουδήποτε στον κόσμο, δεν έχει σημασία ποιο τηλεφωνικό δίκτυο χρησιμοποιεί κάποιος και η αποστολή των στοιχείων γίνεται μέσα από την σύνδεση δεδομένων. Ο «πελάτης» τότε, έχει κάνει log-in σε μία πλατφόρμα ή έχει κατεβάσει την αντίστοιχη εφαρμογή στη δική του συσκευή και παρακολουθεί την επικοινωνία του «θύματός» του.
    Γιατί είναι παράνομο; Μα φυσικά γιατί εγκαθίσταται χωρίς τη γνώση του «θύματος» και παρακολουθείται η επικοινωνία του, η οποία προστατεύεται από απόρρητο. Κανένας μα κανένας δεν έχει δικαίωμα να παραβιάζει το απόρρητο αυτό, εκτός κι αν έχει εισηγηθεί κάποιος εισαγγελέας. Γιατί είναι ανήθικο; Για τον ίδιο λόγο που είναι παράνομο. Η τηλεφωνική και ηλεκτρονική επικοινωνία είναι απόρρητη και προσωπική. Έχει δικαίωμα να την διαχειρίζεται ο κάθε χρήστης με τον τρόπο που επιθυμεί αυτός και δεν αφορά κανένα άλλο. Ούτε καν τον πάροχό του. Άλλωστε, θα θυμάστε τα άπειρα σκάνδαλα που έχουν δημιουργηθεί από εφαρμογές που καταγράφουν την τοποθεσία ή το αρχείο κλήσεων συνδρομητών ή κατόχων smartphones.
    Το θέμα του SMS tracking όμως, δεν είναι καινούριο καθώς, αρκετό καιρό κυκλοφορούν στο διαδίκτυο προγράμματα γι αυτή τη χρήση, κι ας είναι παράνομα. Τα περισσότερα βέβαια, είτε δεν λειτουργούν σε κάθε περίπτωση, είτε είναι φορτωμένα με «ιούς», οπότε βλάπτουν τις συσκευές. Έτσι λοιπόν, εμφανίζονται «γνώστες» όπως ο 33χρονος που υπόσχονται «αποτελεσματικότητα» στην παρακολούθηση.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2006
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28 mbps/5 mbps
    ISP
    Q-Wind
    DSLAM
    Wind - ΣΟΥΔΑ
    Router
    Zyxel VMG3925-B10B
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 7.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LSKOSTAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον εσυ ζεις σε γυάλα...

    Ειδικα σε εργασιακά περιβάλλοντα που τα κινητά έιναι στο όνομα της εταιρίας
    αυτό συνηθίζεται κατά κόρον...(αθανατα ελληνικα αφεντικα )

    Εν πάσει περιπτώσει επείδη έχω κι εγω την ίδια απορία εάν υπάρχει τρόπος
    να κατευθύνει κάποιος τα μυνήματα σου σε blackberry σε κινητό τρίτο ας απαντήσει


    Πιθανολογώ οτι ενα hard reset θα σου λυσει τοπροβλημα καθως επαναφέρει
    τις εργοστασιακές ρυθμίσεις ...

    Ας μας πει κάποιος που είναι πιο ειδικός όμως ... ή καποιος που έιχε αντίστοιχο πρόβλημα
    δεν ζω σε γυάλα,άλλα στην πραγματικότητα. εσύ ζεις μάλλον σε κάποιο ενυδρείο. για να έχει κάποιος λόγο να σε παρακολουθεί σημαίνει ότι είσαι CEO η EXECUTIVE MANAGER η πολίτικο πρόσωπο και θέλει να έχει πρόσβαση στης προσωπικές πληροφορίες σου. σε ποια κατηγορία ανήκεις; εάν δεν ανήκεις σε καμμια και εξακολουθείς να έχεις υποψίες να χρησιμοποιείς ένα δικό σου τηλέφωνο για να έχεις πρόσβαση σε όλα τα προσωπικά σου και να αφήσεις το εταιρικό blacberry μόνο για τα εργασιακά σου.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kstefanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    με καθε σεβασμο ποσων χρονών εισαι?
    Σε τι θα βοηθησει αυτο ακριβως?

    Η υποκλοπη γινεται και στα java based phones οχι μονο τσα smartphones.

    Φιλε ταζμανουλη, ξαναδες αν σε περιπτωση που σου ερθει καποια ειδοποιηση και χτυπησει και στον προιστμενο σου, πολυ απλα μπορεις να του το αναφερεις. Χωρια απο το facebook, Αν ειναι της δουλειας το τηλεφωνο, μηπως οι κλησεις και τα sms προωθουνται και στο αλλο κινητο?

  10. #10
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnPro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τι θα βοηθησει αυτο ακριβως?
    να αντιληφθώ με ποιον μιλάω..

  11. #11
    Εγγραφή
    27-07-2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    878
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kstefanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    να αντιληφθώ με ποιον μιλάω..
    Ποιος ο λογος και παλι? Ποιος ο λογος να ειναι ας πουμε ενα 12χρονο και να κανει αυτην την συζητηση. Ή αν ειναι 70 χρονων?

  12. #12
    Εγγραφή
    22-11-2010
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στειλε ενα sms στο αλλο κινητο και προσεξε εαν θα λαβει δυο ειδοποιησεις. Επίσης η λυση με το hard reset που προτεινεται παραπανω ειναι εξαιρετικη.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-05-2007
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    Το hard reset δεν είναι πανάκεια... Όπως μερικά αντικλεπτικά προγράμματα, έτσι κι αυτό μπορεί να εγκαθίσταται στο σύστημα και να φεύγει μόνο με εγκατάσταση rom από την αρχή..

  14. #14
    Καλησπερα σας.

    Ειμαι 35 ετων. Εργαζομαι σε πολυεθνικη εταιρεια και το κινητο δεν ειναι εταιρικο... ειναι δικο μου.
    Δεν ειμαι CEO, ειμαι απλος υπαλληλος. Αν googlarete λιγο θα δειτε οτι εως το 5% των ατόμων που εχουν smartphone παρακολοθουνται. Δειτε παρακάτω...

    http://www.madata.gr/diafora/technology/37355.html

    Ρε παιδια, απλα δεν μπορω να δεχτω οτι καποιος μπορει να εχει προσβαση σε προσωπικα δεδομενα.
    Εχω κανει κάποια τεστ, εχω στειλει sms απο ενα κινητο στο αλλο και είδα οτι ταυτοχρονα χτυπησε και το κινητο του προισταμενου... δεν ξερω αν ειναι τυχαιο... Ισως επεσα σε μια σειρα συμπτωσεων...
    Το μονο που θελω να ρωτησω και παρακαλω απαντηστε μου οσοι μπορειτε να καταλαβετε το προβλημα, ειναι πως θα δω αν καποιος εχει βαλει κακοβουλο λογισμικο στο κινητο μου.

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

  15. #15
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnPro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ο λογος και παλι? Ποιος ο λογος να ειναι ας πουμε ενα 12χρονο και να κανει αυτην την συζητηση. Ή αν ειναι 70 χρονων?
    εαν δεν αντιλαμβάνεσαι την διαφορά δεν θα στην εξηγήσω , υπάρχει ομως.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tazmanoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας.

    Ειμαι 35 ετων. Εργαζομαι σε πολυεθνικη εταιρεια και το κινητο δεν ειναι εταιρικο... ειναι δικο μου.
    Δεν ειμαι CEO, ειμαι απλος υπαλληλος. Αν googlarete λιγο θα δειτε οτι εως το 5% των ατόμων που εχουν smartphone παρακολοθουνται. Δειτε παρακάτω...

    http://www.madata.gr/diafora/technology/37355.html

    Ρε παιδια, απλα δεν μπορω να δεχτω οτι καποιος μπορει να εχει προσβαση σε προσωπικα δεδομενα.
    Εχω κανει κάποια τεστ, εχω στειλει sms απο ενα κινητο στο αλλο και είδα οτι ταυτοχρονα χτυπησε και το κινητο του προισταμενου... δεν ξερω αν ειναι τυχαιο... Ισως επεσα σε μια σειρα συμπτωσεων...
    Το μονο που θελω να ρωτησω και παρακαλω απαντηστε μου οσοι μπορειτε να καταλαβετε το προβλημα, ειναι πως θα δω αν καποιος εχει βαλει κακοβουλο λογισμικο στο κινητο μου.

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

    Εχεις απόλυτο δικιο να μην γουστάρεις κάποιος να σε παρακολουθεί, το λινκ που δινεις ομως ειναι της πλακας οπως και η πηγη του δημοσιεύματος.

    Στο ψητο τωρα, εγω αν ήμουνα στην θεση σου θα φρόντιζα να εστελνα ενα μηνημα ή να έπαιρνα τηλέφωνο την ωρα που εβλεπα την οθόνη του κινητού που λειτουργεί ως τρίτος αποδέκτης.

    Εαν δεις κατι που δεν θα έπρεπε να υφίσταται και πλεον εισαι σίγουρος το προωθείς στην Υποδιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παρακολούθηση μεσω κινητου τηλ (SPYMIGO)
    Από angie4 στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-11, 21:20
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-10, 21:29
  3. Παρακολουθηση κινητου????????
    Από maria e στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-09, 18:44
  4. Παρακολούθηση Μηνυμάτων
    Από hercules_j στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-09, 13:36
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-06, 06:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας