Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    γεια χαρα νταν!
    ειδα προσφατα καποια βιντεο με αυτη την πατεντα που βαζουν σωληνες στο τζακι και λειτουργει σαν αεροθερμο.
    ξερει κανεις αν αξιζει ή αν εχει αρνητικα? ως προς την αποδοση, μια συγκεκριμενη εταιρεια λεει οτι φτανει τα 50.000btu
    και 200 κυβικα μετρα την ωρα. εχει δει κανενας απο κοντα κατι τετοιο?

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Σιγουρα αξιζει.Βεβαια ειδα κατι τιμες 300+ οποτε τσουχτερη μου φαινεται.
    50000 ουτε στα πιο τρελα τους ονειρα.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    μάλλον αξίζει, υπάρχουν όμως κάποιες ενδεχόμενες παρενέργειες. Το βίντεο με το "πατέντα ελληνική νέα" κτλ είναι μούφα. Είχε ένα βίντεο στο youtube, το δοκίμασα τώρα γιατί είχα κρατημένο το Link και δυστυχώς το έχουν σβήσει (πριν λίγους μήνες δούλευε) που είχε παρουσίαση αυτό το εργαλείο πριν 4-5 χρόνια από αμερικάνους..
    Έχει αρκετά καλά , αλλά αυτό που έλεγε το βίντεο είναι ότι οι καμινάδες των τζακιών είναι φτιαγμένες για να καίγονται τα "εξερχόμενα αέρια-υπολείμματα" σε τάδε θερμοκρασίες, αυτό το μαραφέτι με το να σκορπάει τον αέρα αλλού ζεσταίνει όντως το σπίτι αρκετά, αλλά έτσι δεν ανεβαίνει όσο πρέπει η θερμοκρασία στην καμινάδα, οπότε δεν καίγονται σωστά αυτά, οπότε δημιουργείται μια στρώση στερεών καταλοίπων, τα οποία για να καθαριστούν δε γίνεται ούτε με βούρτσα μετά από κάποιο καιρό, θέλει ισχυρά ειδικά χημικά κτλ... Οπότε έλεγε ότι είτε μη το κάνετε, είτε αν το κάνετε να κάνετε κάθε 1 μήνα το πολύ καθαρισμό της καμινάδας με βούρτσα, πριν μαζευτούν πολλά (και όχι κάθε 2 χρόνια που κάνουμε ας πούμε συνήθως).
    Πέραν τούτων, μου είπε ένας γνωστός ότι θα το παραγγείλει..αλλά αν μπορείς να περιμένεις κανά μήνα (ή δεν ξέρω πότε θα το βάλει αυτός και θα πιάσουν και κρύα) θα μπορέσω να σας πω και σχόλια από το πως αποδίδει , αν δεν αλλάξει γνώμη εν τω μεταξύ.. Περιμένω κι εγώ με περιέργεια είναι η αλήθεια!

  4. #4
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    πραγματικα το καλυτερο ειναι να μας πει καποιος που το εχει αγορασει και το δοκιμασε! θα περιμενουμε νεα σου!

  5. #5
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο ειναι ευρεσιτεχνια δικη μου, εχω ΔΕ εθνικο (ισχυει μονο για τ χωρα μας) και πληρωνω τελη προστασιας στον ΟΒΙ. Το σκεφτηκα μονος, ειχα σχαρα για να καινε τ ξυλα στ τζακι μου κ ολο ελιωνε, στραβωνε, εσπαγε, σκεφτομουν οπως τ κοιτουσα καθε βραδυ να βρω ενα σχημα σωληνων να αεριζονται (να κρυωνουν ωστε να αντεχουν) με καποιον τροπο ωστε να αντεχει η σχαρα κ ετσι εφτασα σε αυτο, εκανα τ χαρτια και μετα απο εναμιση χρονο βρεθηκαν στ παγκοσμια ερευνα πολλα, καμια δεκαπενταρια!
    Ποια Αμερικη λετε? Σε Γερμανια, Αυστρια, Καναδα, βρεθηκε παντου...
    Ολα Εθνικα ΔΕ, αυτο θα πει οτι.. προστατευεται στ χωρα αυτην! Εαν καποιο απο αυτα ηταν παγκοσμιο, ισως δεν θα ειχα κανενα δικαιωμα. Στην Ελλαδα ειναι δικο μου και οτι Ελληνικο εμφανιζεται με κλεβει! Οτιδηποτε εισαγομενο ειναι νομιμο ΜΟΝΟΝ.. εαν αποδεδειγμενα (αποδεδειγμενα ειναι μονον εαν εχει ΔΕ σε αλλο κρατος πριν το 2007, η αν εχει παρουιαστει πριν το 2007 επισημα, σε εκθεση, οπως το Γερμανικιο καλντοφα πχ) ειναι προγενεστερο του δικου μου. Ουτε ειναι τυχαιο το οτι ολα εδω ξεκινησαν απ το 2010-11 αφου αρχισα να το δειχνω. Απο μενα το ξεσηκωσαν εδω. Εχω αλλες τρεις εφευρεσεις σε εξελιξη τωρα, οποια βγει (αν βγει..) δεν θα την δει κανεις ξανα, η μια εφαρμοζεται ηδη σε τζακια μου..
    Ζεστη βγαζει παρα πολυ και αυτα περι επικαθησεις στ καπνοδοχο ειναι μπαρουφες, αλλα.. και δεν ειναι.
    Στην μορφη που το κυκλοφορουν.. ναι ειναι μ.λ.κ..α για ανοιχτο τζακι. Κρυωνει τ βαση τ φωτιας με αποτελεσμα πολυ κακη καυση. Η μορφη αυτη ειναι ενα απο τα 4-5 σχηματα που κατοχυρωσα, σε ανοιχτο τζακι αυτο το σχημα ειναι τελειως ΛΑΘΟΣ, διοτι βγαζει μεν ζεστη αλλα η καταναλωση στ ξυλα παραμενει η κλασικη σε ανοιχτο τζακι. 50000 μπι τι γιου μπορει να βγαλει αν καψει κανεις ξυλα για... 300000 μπι τι γιου, αντιθετα στ σωστο σχημα θα ξεπερασει (με αποδειξεις αυτο) την αποδοση ακομη κ ενος ενεργειακου με πορτα..
    Θα τα πουμε με ολους αυτους.. Ξαφνικα γεμισε η Ελλαδα με εφευρετες μαιμουδες! Οποιος λεει οτι ειναι πατεντα του (στην τηλεοραση βγαινουν οι αλητες! Σας δουλευουν!) θα τον αποκαλεσω για πολλοστη φορα ΔΗΜΟΣΙΑ ΨΕΥΤΗ! Κ ΚΛΕΦΤΗ! Και μακαρι αυτο το μην μου να ναι προκληση να μου κανουν μηνυση οι ελλεεινοι..

  6. #6
    Εγγραφή
    26-10-2012
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    τα fireplace heater η αεροθερμα τζακιου εχουν ξεκινήσει απο την δεκαετια του 70 στην αμερικη παραθέτω τις παγκοσμιες πατεντες που μετα τα 10 χρονια , μπορει ο καθενας να εκμεταλευτει εμπορικα . Αλλιως αυτοκινητα θα εφτιαχνε μονο η ford τηλεφωνα μονο ο bell κτλ
    http://www.google.com/patents?id=2E0...page&q&f=false

    http://www.google.com/patents/US4203417

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  imagesCART9YDL.jpg 
Εμφανίσεις:  255 
Μέγεθος:  3,1 KB 
ID: 111153

  7. #7
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το θεμα ειναι... εχει αποτελεσμα? οντως προκειται για πολια πατεντα συμφωνα με αυτα που λες, γιατι ομως εμφανιστηκε τωρα στη χωρα μας?

  8. #8
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.982
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Γιατι τωρα εχει παει στο θεο το πετρελαιο. Πριν δεν ειχες λογο να σκεφτεις εναλλακτικες "πατεντες" θερμανσης οταν ειχες προεγκατασταση καλοριφερ στο σπιτι σου και το πετρελαιο θερμανσης ηταν σε νορμαλ τιμες.

    Σε λιγο θα βγαλουν το μαγικο νερο του Καματερου που θα το πινεις και θα σε ζεσταινει μονο με 10 ευρω η γουλια. "Γουλια και συγχωριο" :-)

    Για του λογου το αληθες εχουν ηδη βγει και τα πουλανε στα κουποναδικα

    http://www.goldendeals.gr/deals/49-e...-constructions

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmk5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα ειναι... εχει αποτελεσμα? οντως προκειται για πολια πατεντα συμφωνα με αυτα που λες, γιατι ομως εμφανιστηκε τωρα στη χωρα μας?
    υπαρχει περιπτωση να μην εχει αποτελεσμα????και εσυ να κατσεις να φυσας την φωτια να μπαινει μεσα στο σπιτι αποτελεσμα θα εχει.
    Ξανααπντησα και πριν γιατι το θεμα δεν ειναι αν εχει αποτελεσμα αλλα αν αξιζει να δωσεις αυτα τα λεφτα.Αν εχει 350€ αυτο και ενα ενεργειακο εχει 600 (καπου εκει παιζουνε + εγκατασταση) τοτε δεν το συζηταμε.

    stelios2.δεν ξερω φιλε μου αν ειναι πατεντα σου,αυτο που ξερω ομως ειναι οτι για να γινει αυτη η παπα....ρια 50.000 btu θα πρεπει να πεταξεις 2 24αρια κλιματιστικα μεσα να καιει.Επισης πως μπορεις να φτασεις σε αποδοση ενα ενεργειακο που εχει διπλες σειρες κυκλοφοριας των καυσαεριων ωστε να αποβαλει οσο το δυνατον λιγοτερα ζεστα καυσαερια στο περιβαλον??

    οπως και για την καρβουνιλα που αναφερεται.τα ενεργειακα που εχουν πολυ χαμηλη θερμοκρασια καυσαεριων τι κανουν? βουλωνουν καθε μηνα??

  10. #10
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSCF2682.JPG 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  299,7 KB 
ID: 111168Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSCF2673.JPG 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  288,3 KB 
ID: 111159Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSCF2674.JPG 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  308,0 KB 
ID: 111160Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSCF2675.JPG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  304,7 KB 
ID: 111161Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSCF2676.JPG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  288,1 KB 
ID: 111162Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSCF2677.JPG 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  319,6 KB 
ID: 111163Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSCF2678.JPG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  295,5 KB 
ID: 111164Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSCF2679.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  291,2 KB 
ID: 111165Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSCF2680.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  296,1 KB 
ID: 111166Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSCF2681.JPG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  302,3 KB 
ID: 111167Βασιλημερτζανη τα ενεργειακα κανουν ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ καλη καυση λογω υψηλης θερμοκρασιας, αντιστοιχα υψηλοτερη απ τα απλα ειναι ΞΑΝΑ-ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ η θερμοκρασια τ καπνοδοχου τους. Κατι εχεις καταλαβει λαθος στην ολη ιστορια. Οι πρωτες εικονες ειναι μερικες απο τα παρα πολλα που βρεθηκαν παγκοσμια. Τα εχω ολα με τα σχεδια τους κτλ.. Οι εικονες με τα σχεδια ειναι 4 απο τα δικα μου σχηματα και εχω ΔΕ εθνικο εως το 2027 οπως βλεπετε. Αυτο θα πει οτι.. Επιτρεπεται να κυκλοφορει στην Ελληνικη αγορα 1ον!) Κανενα Ελληνικο. 2ο!)Εισαγομενα μονον οποια αποδεδειγμενα παρεαγοταν πριν το 2007.
    Γεμισε ο τοπος με εφευρετες απ την στιγμη που μιλησα γ αυτο και μετα.
    Προσεξετε σοβαρα τα σχεδια μου και θα καταλαβετε γιατι πηρα ΔΕ, διοτι το πηγα πολυ παρα περα. Δεν προχωρησα σε ευρωπαικο και παγκοσμιο γιατι δεν αντεχα τα εξοδα.
    Προσεξε Βασιλη τι λεω, λεω οτι σας δουλευουν οταν λενε βγαζει 50000 μπι τι γιου, διοτι θα τα βγαλει μεν αλλα η καπνοδοχος θα βγαλει εξω 250000 δε! Στο καταλληλο για ανοιχτο τζακι σχημα (δεν το δειχνω) ομως με καταναλωση 2-2,5 κιλα θα βγαλει σιγουρα οσο ενα 24αρι κλιματιστικο.

    - - - Updated - - -

    Ενεργειακα τζακια.
    Υποτιθεται οτι εχουν ελαχιστους ρυπους στ ατμοσφαιρα (χι χο χα) και ειναι ο κυριος λογος που διαφημιζονται τοσο διοτι υπαρχει σοβαροτατος ''κινδυνος'' να απαγορευτουν απ τα μεγαλα αστικα κεντρα. Υποτιθεται κανουν καλη καυση και αυτο ωφειλεται στην υψηλη θερμοκρασια του κλειστου θαλαμου καυσης, απ αυτην την καλη υποτιθεται καυση προκυπτει και η αυξημενη αποδοση τους. Ολο αυτο λοιπον το συνεδεσαν με απλη καθαρη λογικη σκεψη του καθε ανθρωπου οτι αποδοση ειναι να παρω οσο περισσοτερη ζεστη μπορω. Ειναι διαφορετικα πραγματα και ολα ειναι και λιγο σωστα και λιγο λαθος και γενικα μπαχαλο.
    Με 600 ευρω ενεργειακο δεν υπαρχει ουτε στην Κινα. Ενα τετραγωνο μεταλικο κουτι με πορτα δεν ειναι ενεργειακο, για μενα ουτε καν τζακι δεν ειναι. Παντως εγω ειμαι της λογικης.. να κερδισω οση περισσοτερη θερμοτητα γινεται, το αν ειναι καλη η κακη η καυση ας εξαρταται απ τα ξυλα και ας τα ελεγχουν να προστατεψουν και τ κοσμο απο κερδοσκοπους. Αν δεν ηταν η κριση ηδη θα απαγορευοταν σε Αθηνα θεσσαλονικη τα τζακια.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    με μπερδεψεις με το θεμα των καυσαεριων,
    το αεροθερμο τζακιου θα βγαζει ζεστο αερα μεν αλλα οχι υγιεινο?

  12. #12
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Εμενα λες ζμκ5? Οχι για τ καπνοδοχο ελεγα.
    Αν δεν υπαρχει ατομο με ιδιαιτερη ευαισθησια δεν υπαρχει προβλημα. Οσο ανθιγυεινο μπορει να ναι κ ενα αεροθερμο δωματιου.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    οκ, καταλαβα. απλα επειδη ακουσα οτι και το air condition οταν χρησιμοποιείται για θερμανση ειναι ανθυγιεινο διοτι καιγεται το οξυγονο μεινοντας το ετσι και κανοντας τον αερα ανθυγιεινο, ισχυει κατι τετοιο?

  14. #14
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Ποιος στα λεει αυτα? Μαλλον δεν καταλαβες εσυ φιλε μου. Οτιδηποτε ειναι αεροθερμο θερμαινει τ αερα στ χωρο και ο αερας μετα θερμαινει τ ογκους, τ πραγματα. Οταν εισαι κοντα στην αεροθερμη πηγη θερμανσης αναπνεεις αερα πιο ζεστο απ τον κανονικο και αρα πιο ξηρο, αυτο ειναι ολο.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmk5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το air condition οταν χρησιμοποιείται για θερμανση ειναι ανθυγιεινο διοτι καιγεται το οξυγονο μεινοντας το ετσι και κανοντας τον αερα ανθυγιεινο, ισχυει κατι τετοιο?
    Το air condition δεν καίει οξυγόνο, δεν καίει τίποτα, δεν έχει φλόγα! Τελέιως άλλη περίπτωση, μην την ανακατεύεις με τα τζάκια.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θέλω να καθαρίσω την καμινάδα του τζακιού!!!
    Από kinezos69 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-12, 07:00
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ
    Από thanos12 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 13:09
  3. Αεροθερμο, κλιματισμος ή ηλεκτρικο καλοριφερ?
    Από cool11 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-08, 12:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας