Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2005
    Περιοχή
    ΣΑΓΕΪΚΑ ΑΧΑΪΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    αυτή την εποχ
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΓΕΪΚΑ
    Router
    Zte ZXV10
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους κ όλες,έχω το εξής πρόβλημα,έχω ένα ασύρματο router της TP-LINK το TL-WR941N,με το οποίο εκτός από το σπίτι μου δίνω internet και στο σπίτι της πεθεράς μου,περίπου στα 4-5 μέτρα το πολύ απόσταση,επειδή παρ'οτι έβαλα και μια μεγαλύτερη κεραία,5db το laptop το οποίο λαμβάνει στο κάτω σπίτι έπιανε περίπου 2 γραμμές,έβαλα ένα repeater της TP-LINK,αλλά δεν έχω δεί πολύ βελτίωση στην ταχύτητα του internet(έχω 8Mbps),κάποιες φορές αποσυνδέεται,δοκίμασα με ένα κινητό που έχω μήπως έφταιγε το laptop,αλλά περίπου τα ίδια,το router είναι ρυθμισμένο στο 11g mode,με ασφάλεια WPA.Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να βελτιώσω τη σύνδεση η πρέπει να κοιτάξω για powerline σύνδεση;

  2. #2
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madprofessorus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους κ όλες,έχω το εξής πρόβλημα,έχω ένα ασύρματο router της TP-LINK το TL-WR941N,με το οποίο εκτός από το σπίτι μου δίνω internet και στο σπίτι της πεθεράς μου,περίπου στα 4-5 μέτρα το πολύ απόσταση,επειδή παρ'οτι έβαλα και μια μεγαλύτερη κεραία,5db το laptop το οποίο λαμβάνει στο κάτω σπίτι έπιανε περίπου 2 γραμμές,έβαλα ένα repeater της TP-LINK,αλλά δεν έχω δεί πολύ βελτίωση στην ταχύτητα του internet(έχω 8Mbps),κάποιες φορές αποσυνδέεται,δοκίμασα με ένα κινητό που έχω μήπως έφταιγε το laptop,αλλά περίπου τα ίδια,το router είναι ρυθμισμένο στο 11g mode,με ασφάλεια WPA.Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να βελτιώσω τη σύνδεση η πρέπει να κοιτάξω για powerline σύνδεση;
    Θέλεις να δεις διαφορά στην ταχύτητα του ίντερνετ ή στην ποιότητα του ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ σου ; Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με την προυποθεση οτι εσυ μενεις επανω οροφο και η πεθερα σου κατω ακριβως απο εσενα.Γυρισε τις εξωτερικες κεραιες του ρουτερ που ειναι επανω και του φορητου που ειναι κατω (αν εχουν εξωτερικες κεραιες) παραλληλα προς το εδαφος.Δηλ το ελευθερο ακρο της κεραιας να μην σημαδευει προς την οροφη αλλα προς εναν πλαινο (καθετο) τοιχο.Αυτο θα σου δωσει καπως πιο ισχυρο σημα οσον αφορα το πανω/κατω.Οταν λοιπον κατεβαινεις στην πεθερα σου βαζε ετσι τις κεραιες και οταν θα εισαι σπιτι σου τις γυρνας στο κακονικο (ορθιες να σημαδευει η ακρη την οροφη).
    Επειδη πιθανον να σου δημιουργοιυν προβλημα και παρεμβολες απο γειτονικα δικτυα,καλο θα ειναι να κατεβασεις,εγκαταστησεις στον φορητο και οταν πας στην πεθερα σου να τρεξεις ενα απο τα προγραμματα του ειδους wifi discavery,wififinder κλπ για να δεις τι δυνατα σηματα παιζουν στο σημειο ακριβως που σε ενδιαφερει ανα καναλι και να δεις ποιο καναλι ειναι ελευθερο ή εχει τα λιγοτερα και μκροτερα σηματα και να ρυθμισεις το ρουτερ σου να δουλευει σε ενα τετοιο ησυχο καναλι.Εμενα σε παρομοια περιπτωση με βολεψε το Netsurveyor.
    Eιναι δωρεαν και κανε αναζητηση στο google αναλογα με το λειτουργικο που φορας στον φορητο σου πχ netsurveyor windows 7.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  4. #4
    Εγγραφή
    07-09-2005
    Περιοχή
    ΣΑΓΕΪΚΑ ΑΧΑΪΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    αυτή την εποχ
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΑΓΕΪΚΑ
    Router
    Zte ZXV10
    Path Level
    Interleaved
    δεν είμαι σε πολυκατοικία,είναι 2 σπίτια σε μικρή απόσταση,και υπάρχει οπτική επαφή,έβαλα εκείνο το προγραμματάκι (netsurveor),διαπίστωσα ότι το πρόβλημα υπάρχει στο range extender,καθώς το απενεργοποίησα,πιάνει έστω και λίγο σήμα από την κεραία που έχω βάλει κοντά σε ένα παράθυρο,και πηγαίνει πολύ καλά,σε ευχαριστώ για την βοήθεια

  5. #5
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οκ.Εφοσον κανεις την δουλεια σου οπως θελεις,ολα καλα.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι φταίει και δεν τρεχει?
    Από Ioanna123 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-12, 13:04
  2. Το memtest86+ δεν τρέχει καθόλου
    Από petasis στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-08, 11:00
  3. το MSN live δεν τρεχει!!!
    Από deminior21 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-07, 07:24
  4. Το pc δεν τρέχει ταινίες dvd...
    Από paranoir στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-07, 06:23
  5. Πρόβλημα με Java (δεν τρέχει).
    Από sv2evs στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-06, 12:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας