Σελ. 143 από 171 ΠρώτηΠρώτη ... 123133138141142143144145148153163 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.131-2.145 από 2555
  1. #2131
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Όσοι μπορείτε να κάνετε καθαρή εγκατάσταση τα 8.1, προτιμήστε το.

  2. #2132
    Εγγραφή
    10-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Πραγματι δεν δουλευουν καποια πραγματα. Πχ, δεν μου βλεπει με τιποτε τον ασυρματο προσαρμογεα......ετσι εβαλα εξτρα USB κεραια που χρησιμοποιουσα στο Desktop..........καθαρη εγκατασταση δεν μπορουσα να κανω, ειχα ενα σωρο αρχεια στο δισκο και ο εξωτερικος ειναι χαλασμενος οποτε......απλη αναβαθμιση. Θα το περασουμε και αυτο.......καλα τα βλεπω, ισως ειναι και λιγο πιο ευχρηστα θα ελεγα.

  3. #2133
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για μένα είναι σαν να έχεις 2 λειτουργικά... όταν θέλεις να κάνεις δουλειά, είσαι στην επιφάνεια εργασίας και όταν θες χαζολόγημα (skype, FB κλπ.) είσαι στο μενού... Μάλλον ευχάριστο περιβάλλον θα το χαρακτήριζα... Σημαντικές διαφορές δεν βρήκα στα 8.1 σε σχέση με windows 8 και δεν μπορώ να καταλάβω πως δικαιολογούνται τα σχεδόν 3gb του update...

  4. #2134
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Δε δικαιολογείται. Όλο το iso image είναι 3,05 GB. Όσοι μπορείτε κάντε καθαρή εγκατάσταση. Μια ζωή στα μεγάλα updates της microsoft είτε κάτι δε δουλεύει σωστά είτε το σύστημα αργεί είτε χάνονται κάποια GB χώρου με update φακέλους και ξεχασμένα από το σύστημα αρχεία.

  5. #2135
    Εγγραφή
    09-10-2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akismaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματι δεν δουλευουν καποια πραγματα. Πχ, δεν μου βλεπει με τιποτε τον ασυρματο προσαρμογεα......ετσι εβαλα εξτρα USB κεραια που χρησιμοποιουσα στο Desktop..........καθαρη εγκατασταση δεν μπορουσα να κανω, ειχα ενα σωρο αρχεια στο δισκο και ο εξωτερικος ειναι χαλασμενος οποτε......απλη αναβαθμιση. Θα το περασουμε και αυτο.......καλα τα βλεπω, ισως ειναι και λιγο πιο ευχρηστα θα ελεγα.
    εγω τα ελεγα απο την αρχη με τα 8

  6. #2136
    Εγγραφή
    24-12-2012
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα!Επανέρχομαι με το γνωστό θέμα που είχα και πριν από λίγες μέρες το οποίο εξακολουθεί.Να το θυμίσω όσο πιο σύντομα γίνεται...
    Εδώ και μέρες το laptop κλείνει μόνο του τις καρτέλες και μετά σε ένα μικρό τετραγωνάκι με ένα θαυμαστικό δίπλα μέσα σε ένα τρίγωνο βγάζει ένδειξη των win 8 για χαμηλή μνήμη.
    Για επαναφορά αρκετής μνήμης ώστε τα προγράμματα να λειτουργούν κανονικά,μου προτείνει να αποθηκεύσω τα αρχεία κ έπειτα να κλείσω ή να επανεκκινήσω όλα τα ανοιχτά προγράμματα.
    Κάνω εκκαθάριση μνήμης και βελτιώνεται για λίγο αλλά μετά από λίγο πάλι τα ίδια.Επίσης μου είχατε προτείνει να τσεκάρω το μέγεθος σελιδοποίησης και μου είχε βγάλει μια τιμή 11776 mb για το τρέχον μέγεθος αρχείου σελιδοποίησης του υπάρχοντος δίσκου,πολύ μεγαλύτερη από την προτιμώμενη.Άλλωστε δεν τρέχω κάποια βαριά προγράμματα.Και μετά πάλι με πρόταση των παιδιών εδώ έκανα προσαρμογή μεγέθους στo page file...σταμάτησα τη διαχείρισή του από τα win8 και έκανα χειροκίνητη ρύθμιση για 1024mb αρχικό και 4096mb μέγιστο.Αυτό βελτίωσε την κατάσταση για μια-δυο μέρες αλλά τώρα πάλι τα ίδια :/
    Παράλληλα να αναφέρω ότι εδώ και μήνες αντιμετωπίζω κι άλλο ένα πρόβλημα και με το chrome και με το mozilla όταν σερφάρω:συχνά δε φορτώνει κανονικά τις σελίδες,τις φορτώνει μισές ή χωρίς εικόνες ή με άλλο χρώμα.Είχα επισυνάψει και απόκομμα στη σελίδα 142 για να δείτε ένα παράδειγμα.Μοιάζει σαν να μην έχει καλή σύνδεση/ταχύτητα στο internet αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος γιατί με το κινητό μπαίνω μια χαρά.
    Θα εκτιμήσω πολύ αν μου βρει κάποιος μια οριστική λύση
    Edit:Μόλις τώρα κάνει το εξής:Βγάζει αντί για επιφάνεια εργασίας μια ανοιχτόχρωμη μπλε οθόνη εκτός από τη γραμμή στο κάτω μέρος της οθόνης που έχει τα σύμβολα των chrome,mozilla,utorrent,int.explorer κτλ απ'όπου μπαίνω και μπορώ να στείλω!Μήπως να πάρω μπλε μπογιά;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος efkola : 12-11-13 στις 18:02.

  7. #2137
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efkola Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!Επανέρχομαι με το γνωστό θέμα που είχα και πριν από λίγες μέρες το οποίο εξακολουθεί.Να το θυμίσω όσο πιο σύντομα γίνεται...
    Εδώ και μέρες το laptop κλείνει μόνο του τις καρτέλες και μετά σε ένα μικρό τετραγωνάκι με ένα θαυμαστικό δίπλα μέσα σε ένα τρίγωνο βγάζει ένδειξη των win 8 για χαμηλή μνήμη.
    Για επαναφορά αρκετής μνήμης ώστε τα προγράμματα να λειτουργούν κανονικά,μου προτείνει να αποθηκεύσω τα αρχεία κ έπειτα να κλείσω ή να επανεκκινήσω όλα τα ανοιχτά προγράμματα.
    Κάνω εκκαθάριση μνήμης και βελτιώνεται για λίγο αλλά μετά από λίγο πάλι τα ίδια.Επίσης μου είχατε προτείνει να τσεκάρω το μέγεθος σελιδοποίησης και μου είχε βγάλει μια τιμή 11776 mb για το τρέχον μέγεθος αρχείου σελιδοποίησης του υπάρχοντος δίσκου,πολύ μεγαλύτερη από την προτιμώμενη.Άλλωστε δεν τρέχω κάποια βαριά προγράμματα.Και μετά πάλι με πρόταση των παιδιών εδώ έκανα προσαρμογή μεγέθους στo page file...σταμάτησα τη διαχείρισή του από τα win8 και έκανα χειροκίνητη ρύθμιση για 1024mb αρχικό και 4096mb μέγιστο.Αυτό βελτίωσε την κατάσταση για μια-δυο μέρες αλλά τώρα πάλι τα ίδια :/
    Παράλληλα να αναφέρω ότι εδώ και μήνες αντιμετωπίζω κι άλλο ένα πρόβλημα και με το chrome και με το mozilla όταν σερφάρω:συχνά δε φορτώνει κανονικά τις σελίδες,τις φορτώνει μισές ή χωρίς εικόνες ή με άλλο χρώμα.Είχα επισυνάψει και απόκομμα στη σελίδα 142 για να δείτε ένα παράδειγμα.Μοιάζει σαν να μην έχει καλή σύνδεση/ταχύτητα στο internet αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος γιατί με το κινητό μπαίνω μια χαρά.
    Θα εκτιμήσω πολύ αν μου βρει κάποιος μια οριστική λύση
    Edit:Μόλις τώρα κάνει το εξής:Βγάζει αντί για επιφάνεια εργασίας μια ανοιχτόχρωμη μπλε οθόνη εκτός από τη γραμμή στο κάτω μέρος της οθόνης που έχει τα σύμβολα των chrome,mozilla,utorrent,int.explorer κτλ απ'όπου μπαίνω και μπορώ να στείλω!Μήπως να πάρω μπλε μπογιά;
    Τα πράγματα είναι ΠΑΡΑ πολύ απλά. Κάνε φορμάτ και πέρνα του τα 7.

  8. #2138
    Εγγραφή
    24-12-2012
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cyta Hellas
    Χαχα,απλά και κατανοητά!
    Το έχω σκεφτεί κι εγώ γιατί κάποιοι συνάδελφοι σχετικοί με το ''άθλημα'',δεν μπορούσαν με σαφήνεια να μου απαντήσουν τι ακριβώς μπορεί να φταίει για αυτά τα προβλήματα και αν ''γιατρεύονται''.Τόσο προβληματικά είναι τα win 8 ή έτυχε σ'εμένα η κέντα;;
    Το laptop είναι samsung και νομίζω πως δεν έχει κλείσει ακόμα χρόνο στα χέρια μου...με καλύπτει η εγγύηση(δε θυμάμαι καν αν ήταν για ένα ή δύο χρόνια) για τέτοιου τύπου προβλήματα;;

  9. #2139
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Όταν στο ξαναπαρουσιάσει το πρόβλημα ,άνοιξε την διαχείριση εργασιών και δες τι τρώει την μνήμη.
    Μήπως υπάρχει leak από κάποια εφαρμογή; Αν και σπάνιο φαινόμενο το leak
    στις σημερινές εφαρμογές και λειτουργικά, αλλά με τα 8 ποτέ δεν ξέρεις.

    Και δεν νομίζω να σε καλύπτει η εγγύηση αν είναι πρόβλημα Software.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  10. #2140
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Κοίτα... η αλήθεια είναι πως με τα 8 έχω βρει κι εγώ τον μπελά μου. Έχω ένα laptop που αρνείται κατηγπρηματικά να εκτελέσει οποιαδήποτε εφαρμογή. Έψαξα τα πάντα και έκανα ακόμη περισσότερα. Αυτό εξακολουθεί να αρνείται να εγκαταστήσει οποιοδήποτε πρόγραμμα. Οπότε... πάλι πίσω στα 7...

  11. #2141
    Εγγραφή
    09-10-2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Μπορεις να το στειλεις στο σερβις αν ειναι σοβαρο το προβλημα.
    (Απλα κανε εξοδο απο τους λογαριασμους σου στο ιντερνετ για σιγουρια)

  12. #2142
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeoMint Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να το στειλεις στο σερβις αν ειναι σοβαρο το προβλημα.
    (Απλα κανε εξοδο απο τους λογαριασμους σου στο ιντερνετ για σιγουρια)
    Δεν με απασχολεί και τόσο πολύ το θέμα, μιας και δεν είναι δικό μου το pc.
    Ευχαριστώ πάντως...

  13. #2143
    Εγγραφή
    24-12-2012
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα κύριοι!
    Πήγα την Τετάρτη στον ξάδερφο που είναι σχετικός με το ''άθλημα'' για να κάνουμε επιτέλους format και να αλλάξουμε software αλλά επειδή το cd με τα σπασμένα win7 μας έκανε τσαλίμια,καταλήξαμε σε ένα recovery των win8 στην κατάσταση που ήταν το pc όταν το αγόρασα καινούριο.Το πρόβλημα με την ανεπαρκή μνήμη δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί μέχρι τώρα αλλά το έτερο πρόβλημα με τις σελίδες που δε φορτώνονται κανονικά έχει ελαττωθεί αλλά δεν έχει εξαλειφθεί.Χθες το βράδυ λοιπόν που επισκέφτηκα ένα φιλικό σπίτι δοκίμασα να πάρω το laptop και να surfάρω από το δικό τους ασύρματο router(έχουν cyta) για να δω αν και εκεί υπάρχει πρόβλημα και μπορώ να πω ότι ξαφνιάστηκα λίγο γιατί το πρόβλημα παρουσιάστηκε ελάχιστες φορές ενώ από το δικό μου δίκτυο(forthnet)αυτό συμβαίνει συχνότερα.Να σημειώσω πως μετρώντας τις ταχύτητες στο speedtest.net,στο σπίτι των παιδιών έδειχνε κοντά στα 6mbps ενώ εγώ εδώ φτάνω μέχρι 12mbps,σχεδόν διπλάσια..επομένως δεν είναι θέμα ταχύτητας.
    Αν τελικά ένα από τα προβλήματα είναι και αυτό,είναι θέμα router ή εταιρείας...σκέφτεται κανείς κάτι;

  14. #2144
    Εγγραφή
    09-10-2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από efkola Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθες το βράδυ λοιπόν που επισκέφτηκα ένα φιλικό σπίτι δοκίμασα να πάρω το laptop και να surfάρω από το δικό τους ασύρματο router(έχουν cyta) για να δω αν και εκεί υπάρχει πρόβλημα και μπορώ να πω ότι ξαφνιάστηκα λίγο γιατί το πρόβλημα παρουσιάστηκε ελάχιστες φορές ενώ από το δικό μου δίκτυο(forthnet)αυτό συμβαίνει συχνότερα.Να σημειώσω πως μετρώντας τις ταχύτητες στο speedtest.net,στο σπίτι των παιδιών έδειχνε κοντά στα 6mbps ενώ εγώ εδώ φτάνω μέχρι 12mbps,σχεδόν διπλάσια..επομένως δεν είναι θέμα ταχύτητας.
    Αν τελικά ένα από τα προβλήματα είναι και αυτό,είναι θέμα router ή εταιρείας...σκέφτεται κανείς κάτι;
    Πρωτα απο ολα να ξερεις οτι η ταχυτητα ιντερνετ της CYTA ειναι πολυ χαμηλη αφου στην κυπρο δεν εχουν τοσο καλη τεχνολογια στο ιντερνετ τους σε σχεση με την forthnet που ξεκινησε στο ΙΤΕ και ειναι οτι καλυτερο βγαλανε αποφοιτοι πανεπιστημιου (χρονια δουλειας) οπως και αλλες μεγαλες εταιριες πχ ΟΤΕ

    ακομη το σημα του ειναι εξαιρετικο σε σχεση με τα 3mbps που βγαζει εμενα. ειναι απλα η φτηνη λυση και πρεπει να ειναι ευχαριστημενοι οι φιλοι σου.

    ακομα παιζει σχεση και η περιοχη που εισαι και ποση αποσταση πρεπει να διανυσει σε καλωδια και οπτικες ινες προκειμενου να φτασει σπιτι σου

    υπαρχουν παρα πολλα ακομα που παιζουν ρολο ειτε ειναι προβλημα hardware και software ειτε ειναι εξω απο το λαπτοπ σου.

    Το οτι εκανε recovery ηταν η καλυτερη λυση απλα δεν στο προτεινα γιατι δεν ξερω τι αλλαγες εχουν γινει στο μηχανημα σου και δεν ηθελα να προξενησω περισσοτερα προβληματα

  15. #2145
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ξερει κανεις, αν μπορω να πάρω/αποθηκευσω, διχως προβλημα, backups, με το ενσωματωμενο των windows, απο διαφορετικα pc, στον ίδιο εξωτερικο σκληρο δισκο;
    Δεν βλεπω και πολλες επιλογες παραμετροποιησης στο backup των windows. Δηλωνεις μονο το 'μεσο' στο οποιο θα το πάρεις (σκληρος, dvd, κλπ)
    Θα τα 'ξεχωρισει' καπως, ή οταν παει να παρει το backup απο το 2ο pc, ή θα μου τα μπερδεψει, ή θα μου σβήσει το backup του 1ου pc ?

Σελ. 143 από 171 ΠρώτηΠρώτη ... 123133138141142143144145148153163 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread των fanfilms και των fanedits
    Από WAntilles στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-10, 02:04
  2. Το thread των Jumbo Frames
    Από WAntilles στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-08, 04:19
  3. Το thread των Bluewhite64 και Slamd64
    Από DaveMurray στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-07, 11:28
  4. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-06, 14:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας