Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 63
  1. #16
    Εγγραφή
    28-06-2007
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    Baudtec TW263R4-A0
    SNR / Attn
    32.6(dB) / 11.8(dB)
    Άρα μάλλον ο περιορισμός έχει αρθεί; @Ionlab είχες καμία επίσημη ενημέρωση από ΕΔΕΤ/Vodafone;

  2. #17
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είχα τηλεφωνική επικοινωνία αλλά πριν επιλυθεί το πρόβλημα. Από ΕΔΕΤ μου είχαν πει ότι θα επιλυθεί, από την Vodafone όμως δεν είχα ποτέ ρητή διαβεβαίωση καθώς πάντα "το κοιτάζει το αρμόδιο τμήμα".

    Πάντως απάντηση γραπτή από την Vodafone στο email που τους είχα στείλει δεν έχω λάβει ακόμα, καθώς ζητούσα ενημέρωση και για την αυθαίρετη παράλειψη των φοιτητών του ΕΑΠ από τα φοιτητικά πακέτα του CU (κάτι το οποίο το παρακολουθώ ιδιαιτέρως στενά).

    Απλώς όσον αφορά το τελευταίο, αποφάσισα να μην κλιμακώσω τις ενέργειές μου, καθώς το σφάλμα για την παράλειψη αυτή δεν τους βαρύνει αποκλειστικά, καθότι οι φοιτητικές ταυτότητες του ΕΑΠ είναι διαφορετικές, και επιπλεόν θέλω να πιστεύω ότι θα δείξουν την απαιτούμενη εταιρική υπευθυνότητα και θα το επιλύσουν από μόνοι τους.

    Σε κάθε περίπτωση ακόμα και με το κλείδωμα (το οποίο παρακάμπτεται πολύ εύκολα) το συγκεκριμένο πακέτο ήταν ΠΟΛΥ χρήσιμο και αξίζουν συγχαρητήρια στο ΕΔΕΤ για την προσπάθεια, αλλά και την ευαισθησία που επέδειξε στο θέμα.

    Παραθέτω και την απάντηση της Vodafone...

    "Αγαπητέ κύριε....

    Σχετικά με το email που μας αποστείλατε, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το VOiP είναι ανοιχτό στη σύνδεσή σας. Επίσης, επιβεβαιώνουμε πως το πρόγραμμα λειτουργεί με sim data only.

    Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.
    Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας."


    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Όσον αφορά το ερώτημα για την SIM να σημειωθεί πως στους όρους του διαγωνισμού έλεγε ότι ο φοιτητής μπορεί να επιλέξει αν θέλει την ενεργοποίηση με υπηρεσίες φωνής ή όχι κατ' επιλογήν του (αυτό τουλάχιστον κατάλαβα από μια πρόχειρη ανάγνωση). Φυσικά κάτι τέτοιο ΔΕΝ συμβαίνει όπως βλέπετε και από την επίσημη απάντηση της Vodafone. Όμως με το άνοιγμα των υπηρεσιών VOIP αυτό δεν έχει καμία ουσιαστική σημασία (ο νοών νοείτω).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ionlab : 16-11-12 στις 09:57. Αιτία: Απάντηση της Vodafone. Σχολιασμός SIM data only

  3. #18
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Πάντως διαβάζοντας την ανωτέρω απάντηση της vodafone καταλαβαίνω ότι ξεκλείδωσαν το voip για "ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΝΟ", όχι για όλους!

    Λέει το εξής:
    Σχετικά με το email που μας αποστείλατε, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το VOiP είναι ανοιχτό στη σύνδεσή σας. Επίσης, επιβεβαιώνουμε πως το πρόγραμμα λειτουργεί με sim data only.

  4. #19
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σαν Adslgr έχουμε στείλει σχετική ερώτηση για το θέμα κλειδώματος Voip υπηρεσιών και στους 3 πάροχους, αναμένουμε απαντήσεις.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #20
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Αναμένουμε εναγωνίως την απάντηση!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ...

  6. #21
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η απάντηση απευθυνόταν σε εμένα αλλά από την αναφορά του tsomby αλλά και οι ενέργειες από το ΕΔΕΤ αφορούν όλους τους χρήστες.

    @nnn Ελπίζω να ρωτήσατε και για μια απάντηση για τους λόγους που εξαιρούνται οι φοιτητές του ΕΑΠ από τα φοιτητικά προγράμματα CU της Vodafone, αλλά και για την πρακτική ενεργοποίησης σε Data Only SIM του University Mobile Internet σε αντίθεση με τους όρους του διαγωνισμού. Για το πρώτο θέμα θα ξεκινήσω petition πολύ σύντομα, το αλλό δεν με πολυαπασχολεί δεν πάει όμως να αποτελεί παρέκκλιση από τις προδιαγραφές του διαγωνισμού.


    Μάλιστα επειδή πιθανόν μερικοί να αντιμετωπίσουν δυσκολίες στην ανεύρεση του τεύχους από την ιστοσελίδα του ΕΔΕΤ καθότι το link ΔΕΝ λειτουργεί το ανεβάζω αυτούσιο εδώ. Αναφέρομαι στο κείμενο στην σελίδα 13 πριν την τελευταία παράγραφο.
    Επίσης σαν πρώτη μορφή διαμαρτυρίας για τον αποκλεισμό των φοιτητών του ΕΑΠ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΞΗΓΗΣΗ από φοιτητικό CU παρόλο που υπάρχουν τα δικαιολογητικά που ζητάνε (φοιτητική ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ) οδηγός DEBRANDING του Vodafone K3770 3G USB Modem για να μπορέσετε να το χρησιμοποιήσετε με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ SIM.

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...dem-DEBRANDING
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 3G_rfp_final.pdf  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ionlab : 21-11-12 στις 15:33.

  7. #22
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Έκανα κι εγώ αίτηση να μου ξεκλειδώσουν τα voip και περιμένω απάντηση σε 5 εργάσιμες μέρες είπανε. Το καλό που τους θέλω είναι να μείνουν συνεπείς στο net neutrality.

  8. #23
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για την ώρα έχουμε πάρει απάντηση από την Cosmote μόνο, από όσο μπορώ να γνωρίζω.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #24
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω πως μόνο η Vodafone εφαρμόζει αυτές τις πρακτικές (βλεπε iphone tethering κτλ.)

    Ας μην γελιομαστε αν δεν ηταν το ΕΔΕΤ στη μεση τιποτε δεν θα ειχε αλλαξει. Εμενα μου κανει εντυπωση που ο φιλος χρειαστηκε να κανει αιτηση για το ανοιγμα της συνδεσης του. Περιμενα οτι θα γινοταν αυτοματα σε ολους. Θα το επιβεβαιωσω συντομα.

  10. #25
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Μου ξεκλείδωσαν το voip. Μου απάντησαν μόλις 2 μέρες μετά την υποβολή του τηλεφωνικού αιτήματός μου.
    Λειτουργεί κανονικά το skype πλέον. Θέλω βέβαια να το τεστάρω 1-2 εβδομάδες για να βεβαιωθώ ότι πρόκειται για μόνιμη αλλαγή και όχι για μια "ευκαιριακή" καλή κλήση που μπόρεσε να βγει για τυχαίους λόγους.

  11. #26
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως εγώ που δοκίμασα σε σύνδεση φίλου (που έγινε μετά τις 14/11 και ο οποίος δεν έκανε καμία άλλη ενέργεια) skype αλλά και voip δούλεψε κανονικά. Άρα το ξεκλείδωμα λογικά είναι σε όλους και όχι κατα περίπτωση.

  12. #27
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Για πρώτη φορά στη ζωή μου είδα τόσο ποιοτική VOIP κλήση μέσω 3g. Δεν το περίμενα!

  13. #28
    Εγγραφή
    09-09-2009
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παιδιά κάτι άσχετο με το voip, τώρα η voda έβγαλε αυτή την προσφορά https://www.youtube.com/watch?featur...&v=yialh_5lNl0 ισχύει κανονικά κ για το δικό μας internet ?

  14. #29
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Να ενημερώσω ότι έχω κάνει ήδη εδώ και 1 μήνα αρκετές voip κλήσεις μέσω vodafone 3g και η ποιότητα των κλήσεων είναι πολύ καλή. Τελικά πράγματι το ξεμπλοκάρανε και λειτουργεί πολύ καλά.

    Αναφορικά με το ερώτημα του φίλου πιο πάνω για το δωρεάν ιντερνετ στις γιορτές ΕΧΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΡΘΗΣ ΧΡΗΣΗΣ; Δεν βρήκα στο site της vodafone κάτι (δεν έψαξα και πολύ καλά βέβαια). Γιατί αν είναι έτσι, θα πρέπει να φάμε τα 4gb του προγράμματος ΕΔΕΤ-(4.74ευρώ) μέχρι τις 24/12 ώστε για το υπόλοιπο διάστημα (24/12-1/1) να απολαύσουμε το δωρεάν internet.

  15. #30
    Εγγραφή
    09-09-2009
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    μας πιάνει κανονικά και έχει πολιτική ορθής χρήσης 1.5 GB.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-12, 13:40
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-12, 15:50
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-10, 05:41
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-10, 21:12
  5. Mobile Internet Connection Card της Vodafone
    Από lamainmusain στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-05, 20:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας