Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 63
  1. #31
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Στο πρόγραμμα mobile internet 4gb/4.74 ευρώ του ΕΔΕΤ, ο υπολογισμός της κατανάλωσης γίνεται από 1 έως 31 του μήνα ή από την ημερομηνία που έκανες το συμβόλαιο μέχρι την αντίστοιχη ημέρα του επόμενου μήνα; Πρέπει να φας δηλαδή τα 4gb από 1 του μηνός έως 31 του μηνός ή από π.χ. 12 του μηνός (που έκανα το συμβόλαιο) μέχρι 12 του μηνός του επομένου μήνα; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  2. #32
    Εγγραφή
    09-09-2009
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    σε εμένα κάθε πρώτη τ μήνα μπαίνουν πάλι τα GB αν αυτό ρωτάς... και την σύνδεση την έκανα 28 τ μήνα...

  3. #33
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitrisc5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε εμένα κάθε πρώτη τ μήνα μπαίνουν πάλι τα GB αν αυτό ρωτάς... και την σύνδεση την έκανα 28 τ μήνα...
    Νομίζω ότι η κατανάλωση γίνεται με βάση την ημερομηνία του συμβολαίου, όχι με βάση τον ημερολογιακό μήνα. Οπότε προσοχή!

  4. #34
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε ipad 3ης γενιάς είναι κλειδωμένο το Wifi Hotspot!!! H τεχνική υποστήριξη της Vodafone σηκώνει τα χέρια ψηλα. Λέει ότι αυτό συμβαίνει σε ΟΛΑ τα συμβόλαια δεδομένων τους (δεν έχω microSIM άλλου δικτύου ή άλλου προγράμματος για να το δοκιμάσω) και προτείνουν την χρήση 3rd party tethering προγράμματος. Το PDAnet που εγκατέστησα είναι δωρεάν και λειτουργεί (1-2 λεπτά που το δοκίμασα). Για όποιον θέλει να το κυνηγήσει η λύση είναι η ενεργοποίηση και φωνής στη SIM

  5. #35
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ionlab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ipad 3ης γενιάς είναι κλειδωμένο το Wifi Hotspot!!! H τεχνική υποστήριξη της Vodafone σηκώνει τα χέρια ψηλα. Λέει ότι αυτό συμβαίνει σε ΟΛΑ τα συμβόλαια δεδομένων τους (δεν έχω microSIM άλλου δικτύου ή άλλου προγράμματος για να το δοκιμάσω) και προτείνουν την χρήση 3rd party tethering προγράμματος. Το PDAnet που εγκατέστησα είναι δωρεάν και λειτουργεί (1-2 λεπτά που το δοκίμασα). Για όποιον θέλει να το κυνηγήσει η λύση είναι η ενεργοποίηση και φωνής στη SIM
    Η sim που δίνει η vodafone για το mobile internet των 4.74 ευρώ / 4 GB είναι data-only απ' ότι ξέρω. Έχεις βρει τρόπο να ενεργοποιήσεις ΦΩΝΗ πάνω σε αυτή τη sim. Αν θες πες μας λίγο πιο κατανοητά τι εννοείς φίλε. Ευχαριστώ.

  6. #36
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω έχει να κάνει με την carrier version που έχεις στο iphone. Παλιά πράγματι ήταν κλειδωμένο, στην 12 που έχω εγω είναι ξεκλείδωτο. Πάνε στο settings general about μήπως σου βγάλει για update και δες τι carrier version έχεις.

    Η apple έχει database με όλες τις ρυθμίσεις των παρόχων και καλά για έλεγχο της εμπειρίας χρήσης και για να μην χρειαστεί εσύ να κάνεις κάτι, και στις περνάει στο τηλέφωνο. Κάποιες εταιρίες έχουν απενεργοποιημένα κάποια features όπως πχ το hotspot.

  7. #37
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η sim που δίνει η vodafone για το mobile internet των 4.74 ευρώ / 4 GB είναι data-only απ' ότι ξέρω. Έχεις βρει τρόπο να ενεργοποιήσεις ΦΩΝΗ πάνω σε αυτή τη sim. Αν θες πες μας λίγο πιο κατανοητά τι εννοείς φίλε. Ευχαριστώ.

    Φυσικά και όχι, αλλά σύμφωνα με τον διαγωνισμό του ΕΔΕΤ η Vodafone είναι υποχρεωμένη ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ να ενεργοποιεί το πακέτο σέ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ σύνδεση φωνής. Μάλιστα επι ποινής αποκλεισμού. Εγώ ήδη ενημέρωσα το ΕΔΕΤ για την παρέκκλιση από τους όρους του διαγωνισμού και αυτό που έγινε ήταν να εξαφανιστεί το pdf με το τεύχος του διαγωνισμού από το site τους. Αλλά επειδή είχα ήδη κρατήσει αντίγραφο το έχω ανεβάσει εδώ http://www.adslgr.com/forum/attachme...9&d=1353497902 για όποιον το θέλει. Επειδή έχω κουραστεί να κυνηγάω τις εταιρίες για τις παρατυπίες τους ανέφερα ότι όποιος θέλει μπορεί να στραφεί εναντίον τους και να διεκδικήσει ΚΑΙ φωνή στην ίδια SIM (κάτι που θα έλυνε και τα προβλήματα του ipad tethering). Και για του λόγου το αληθές δείτε στην παράγραφό Α.3.1.3 όπου αναφέρεται αυτολεξεί

    "Η προσφορά θα
    μπορεί να διατίθεται είτε σε αυτοτελή σύνδεση (data-only subscription) ή θα μπορεί
    να εντάσσεται σε άλλη συνδρομή, που περιλαμβάνει και φωνή. Η επιλογή θα
    γίνεται από τον δικαιούχο φοιτητή.
    "

    Επι του θέματος μέχρι και η Vodafone μου είχε απαντήσει ότι "Επίσης, επιβεβαιώνουμε πως το πρόγραμμα λειτουργεί με sim data only". Το ΕΔΕΤ δεν έχει κάνει τίποτε για να τους συμμορφώσει καθώς ως συνήθως οι όροι υπάρχουν για να κάνουμε τελικά του κεφαλιού μας χωρίς κανένα φόβο.

    Αν θες όμως και φωνή ενεργοποιείς ένα νουμεράκι στη Viva και με 1Ε το μήνα έχεις ΚΑΙ "φωνή" (και μάλιστα "σταθερό").
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ionlab : 26-01-13 στις 03:03.

  8. #38
    Εγγραφή
    19-06-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Wind - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ionlab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και όχι, αλλά σύμφωνα με τον διαγωνισμό του ΕΔΕΤ η Vodafone είναι υποχρεωμένη ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ να ενεργοποιεί το πακέτο σέ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ σύνδεση φωνής. Μάλιστα επι ποινής αποκλεισμού. Εγώ ήδη ενημέρωσα το ΕΔΕΤ για την παρέκκλιση από τους όρους του διαγωνισμού και αυτό που έγινε ήταν να εξαφανιστεί το pdf με το τεύχος του διαγωνισμού από το site τους. Αλλά επειδή είχα ήδη κρατήσει αντίγραφο το έχω ανεβάσει εδώ http://www.adslgr.com/forum/attachme...9&d=1353497902 για όποιον το θέλει. Επειδή έχω κουραστεί να κυνηγάω τις εταιρίες για τις παρατυπίες τους ανέφερα ότι όποιος θέλει μπορεί να στραφεί εναντίον τους και να διεκδικήσει ΚΑΙ φωνή στην ίδια SIM (κάτι που θα έλυνε και τα προβλήματα του ipad tethering). Και για του λόγου το αληθές δείτε στην παράγραφό Α.3.1.3 όπου αναφέρεται αυτολεξεί

    "Η προσφορά θα
    μπορεί να διατίθεται είτε σε αυτοτελή σύνδεση (data-only subscription) ή θα μπορεί
    να εντάσσεται σε άλλη συνδρομή, που περιλαμβάνει και φωνή. Η επιλογή θα
    γίνεται από τον δικαιούχο φοιτητή.
    "

    Επι του θέματος μέχρι και η Vodafone μου είχε απαντήσει ότι "Επίσης, επιβεβαιώνουμε πως το πρόγραμμα λειτουργεί με sim data only". Το ΕΔΕΤ δεν έχει κάνει τίποτε για να τους συμμορφώσει καθώς ως συνήθως οι όροι υπάρχουν για να κάνουμε τελικά του κεφαλιού μας χωρίς κανένα φόβο.

    Αν θες όμως και φωνή ενεργοποιείς ένα νουμεράκι στη Viva και με 1Ε το μήνα έχεις ΚΑΙ "φωνή" (και μάλιστα "σταθερό").
    Ναι αλλά τότε θα κοστίζει η προσφορά 5,74

  9. #39
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InTranceWeTrust Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά τότε θα κοστίζει η προσφορά 5,74
    Αν δεν θες να κοστίζει παραπάνω τότε στείλε εμαιλ παραπόνων στο ΕΔΕΤ και την Vodafone και ποσταρε εδώ την απάντηση τους.

  10. #40
    Εγγραφή
    19-06-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Wind - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ionlab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν θες να κοστίζει παραπάνω τότε στείλε εμαιλ παραπόνων στο ΕΔΕΤ και την Vodafone και ποσταρε εδώ την απάντηση τους.
    Εσύ δηλαδή θέλεις να κοστίζει παραπάνω ?

  11. #41
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Πάντως θέλω να σε συγχαρώ φίλε που αποκαλύπτεις τη λαμογιά της vodafone. Μου αρέσουν πολύ οι σκεπτόμενοι καταναλωτές που διεκδικούν τα δικαιώματά τους. Πού πρέπει να απευθυνθούμε για να βρούμε το δίκιο μας πιστεύεις; Στη vogafone ή στην ΕΕΤΤ;;

  12. #42
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InTranceWeTrust Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ δηλαδή θέλεις να κοστίζει παραπάνω ?
    Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι έγραψα. Προτείνω να ξαναδιαβάσεις τα παραπάνω και να προσπαθήσεις να τα καταλάβεις.

    @almounia
    Για να βρεις το δίκιο σου πρέπει να απευθυνθείς κατ' αρχάς στην Vodafone. Ανάλογα με την απάντηση καθορίζεις και την πορεία σου. Απλώς αυτό που σκέφτομαι είναι ότι είναι μια αξιόλογη προσπάθεια από το ΕΔΕΤ και πολύ χρήσιμη. Από την στιγμή που μπορεί να δουλέψει VOIP (οπότε η μη ύπαρξη καναλιού φωνής αντιμετωπίζεται με πλάγιο τρόπο), αν η ποινή για τη μη συμμόρφωση είναι ο αποκλεισμός και δεν υπάρξει άλλη εταιρία να πάρει την θέση της Vodafone τότε για minor παρατυπία, δημιουργείται major πρόβλημα. Απλώς επισημαίνω τις παρατυπίες για να μην νομίζουν ότι δεν τις πέρνουμε χαμπάρι.

  13. #43
    Εγγραφή
    19-06-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Wind - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ionlab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι έγραψα. Προτείνω να ξαναδιαβάσεις τα παραπάνω και να προσπαθήσεις να τα καταλάβεις.

    @almounia
    Για να βρεις το δίκιο σου πρέπει να απευθυνθείς κατ' αρχάς στην Vodafone. Ανάλογα με την απάντηση καθορίζεις και την πορεία σου. Απλώς αυτό που σκέφτομαι είναι ότι είναι μια αξιόλογη προσπάθεια από το ΕΔΕΤ και πολύ χρήσιμη. Από την στιγμή που μπορεί να δουλέψει VOIP (οπότε η μη ύπαρξη καναλιού φωνής αντιμετωπίζεται με πλάγιο τρόπο), αν η ποινή για τη μη συμμόρφωση είναι ο αποκλεισμός και δεν υπάρξει άλλη εταιρία να πάρει την θέση της Vodafone τότε για minor παρατυπία, δημιουργείται major πρόβλημα. Απλώς επισημαίνω τις παρατυπίες για να μην νομίζουν ότι δεν τις πέρνουμε χαμπάρι.
    έχω καταλάβει πολύ καλά τι έγραψες. Η λύση που πρότεινες σου απάντησα ξεκάθαρα ότι κοστίζει +1Ε. Το αν θα στείλω email ή όχι και που είναι άλλη υπόθεση...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος InTranceWeTrust : 29-01-13 στις 19:53.

  14. #44
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Δεν είναι για το 1 ευρώ παίδες. Είναι για το ότι ΔΕΝ ΤΗΡΕΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ (τους όρους του διαγωνισμού εν πορκειμένω) η vodafone. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική μια ιδιωτική εταιρία αυθαιρετεί γιατί ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΙ.

  15. #45
    Εγγραφή
    19-06-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Wind - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι για το 1 ευρώ παίδες. Είναι για το ότι ΔΕΝ ΤΗΡΕΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ (τους όρους του διαγωνισμού εν πορκειμένω) η vodafone. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική μια ιδιωτική εταιρία αυθαιρετεί γιατί ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΙ.
    Ακριβώς +1

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-12, 13:40
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-12, 15:50
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-10, 05:41
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-10, 21:12
  5. Mobile Internet Connection Card της Vodafone
    Από lamainmusain στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-05, 20:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας