Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 53
  1. #31
    Εγγραφή
    26-04-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    23(dB) / 17,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Done, έκανα και γω αίτηση αλλά αν δεν επενδύσουν οι εταιρίες σε drivers για τις κάρτες μας δε μπορεί να γίνει τίποτα... Έτσι νομίζω, εκτός και αν αναγκαστούν από τέτοιες κινήσεις και δούμε φως.

  2. #32
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vumba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία αυτά που λες αλλά μην νομίζεις ότι το Linux θα μείνει πίσω σε αυτή την ροή τον πραγμάτων. Είχα βάλει το Ubuntu 12.04 και είχε μέσα μια υπηρεσία που την ονομάζουν Ubuntu One που αντίστοιχες υπηρεσίες είναι το Drive της Google το Skydrive της Microsoft κλπ.
    To Ubuntu One υπάρχει εδώ και 2 χρόνια, περίπου, δεν είναι κάτι καινούργιο. Το πρόβλημα δεν είναι όταν το λειτουργικό σου υποστηρίζει τέτοιες υπηρεσίες, αλλά όταν σε "υποχρεώνει" να τις χρησιμοποιήσεις (ή, για να ακριβολογούμε, όταν σου κάνει τη ζωή δύσκολη αν δεν τις χρησιμοποιήσεις, για να σε πείσει ότι οι υπηρεσίες της προσφέρουν κάποια διευκόλυνση). Τέλος πάντων, δε θέλω να ακούγομαι ως "τεχνοφοβικός" ή κάτι τέτοιο, σίγουρα είναι χρήσιμη κάθε υπηρεσία, απλώς παρατηρώ μία τάση "sync-to-cloud or die", στην αγορά (με δούρειο ίππο τα smartphones/tablets).

  3. #33
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19.872/1.312
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 20,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liberostelios Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Ubuntu One υπάρχει εδώ και 2 χρόνια, περίπου, δεν είναι κάτι καινούργιο. Το πρόβλημα δεν είναι όταν το λειτουργικό σου υποστηρίζει τέτοιες υπηρεσίες, αλλά όταν σε "υποχρεώνει" να τις χρησιμοποιήσεις (ή, για να ακριβολογούμε, όταν σου κάνει τη ζωή δύσκολη αν δεν τις χρησιμοποιήσεις, για να σε πείσει ότι οι υπηρεσίες της προσφέρουν κάποια διευκόλυνση). Τέλος πάντων, δε θέλω να ακούγομαι ως "τεχνοφοβικός" ή κάτι τέτοιο, σίγουρα είναι χρήσιμη κάθε υπηρεσία, απλώς παρατηρώ μία τάση "sync-to-cloud or die", στην αγορά (με δούρειο ίππο τα smartphones/tablets).
    Όταν μια υπηρεσία πεθαίνει μια άλλη γεννιέται. Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις ακριβώς ! Αλλά, προσωπικά μου αρέσει η εφαρμογή τις υπηρεσίας Cloud στο Antivirus που είχα ( Avast, Internet Security ) ή στο κάθε Antivirus Που την υποστηρίζει σιγά σιγά για ποιο γρήγορη και καλή ενημέρωση. Επίσης μου αρέσει το Steam που μου προσφέρει με cloud τα δεδομένα που είχα στα παιχνίδια που αγόρασα από το Steam και τα κατεβάζω μόνο. Είναι η προσωπική μου γνώμη.
    Πάντως γενικά είναι δύσκολο να έχεις υπολογιστή που να μην είναι συνδεδεμένος με το διαδίκτυο .

  4. #34
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vumba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν μια υπηρεσία πεθαίνει μια άλλη γεννιέται. Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να πεις ακριβώς ! Αλλά, προσωπικά μου αρέσει η εφαρμογή τις υπηρεσίας Cloud στο Antivirus που είχα ( Avast, Internet Security ) ή στο κάθε Antivirus Που την υποστηρίζει σιγά σιγά για ποιο γρήγορη και καλή ενημέρωση. Επίσης μου αρέσει το Steam που μου προσφέρει με cloud τα δεδομένα που είχα στα παιχνίδια που αγόρασα από το Steam και τα κατεβάζω μόνο. Είναι η προσωπική μου γνώμη.
    Πάντως γενικά είναι δύσκολο να έχεις υπολογιστή που να μην είναι συνδεδεμένος με το διαδίκτυο .
    Δεν είναι κακό ότι σου αρέσει, κι εγώ έχω αγορασμένα πράγματα από DRM stores και, μάλιστα, στο FIFA από Origin όντως χρησιμοποιώ τα cloud settings (δεν είμαι σίγουρος γιατί, απλά όταν με ρώτησε του είπα "ναι" ). Δε λέω ότι είναι κακό το cloud ή ο συγχρονισμός, αλλά υπάρχουν πολλά παραδείγματα στη (σύγχρονη) ζωή μας που σχεδόν μας επιβάλλονται με το ζόρι. Για παράδειγμα, στο Android phone που έχω, με το που δώσω gmail για να μπω στο Google Play ή στο Gmail μέσω της εφαρμογής, πάει μόνο του και μου συγχρονίζει τις επαφές με το google account μου! Για 2 χρόνια το πάλευα με νύχια και με δόντια, από ROM σε ROM που πήγαινα, τελικά αφού έχασα μπόλικες επαφές στη διαδικασία "διαγραφή από Google acount και Backup/Restore με άλλη εφαρμογή", αναγκάστηκα να υποκείψω. Αντίστοιχα πράγματα γίνονται με τον Chrome (γνωστός μου άνοιξε τον browser του και είδα "φάτσα-κάρτα" το username/password κάποιου που απλά είχε μπει στο gmail από το κινητό του). Το ίδιο βλέπω ότι προσπαθεί με κάθε τρόπο να μιμηθεί η MS (σχεδόν κάθε εφαρμογή των Windows 8 σου ζητάει microsoft account). Γενικώς, έχω την αίσθηση ότι έχει αρχίσει να εξαπλώνεται μία υπερβολή με το Cloud, την ίδια ώρα που ως χρήστες (αλλά, πολλές φορές, και οι ίδιοι οι πάροχοι των υπηρεσιών αυτών) δεν είμαστε αρκετά ώριμοι να τις διαχειριστούμε.

    Ξαναλέω, δεν είναι καθόλου κακό να υπάρχει η επιλογή και όποιος θέλει να τη χρησιμοποιεί, όταν του χρειάζεται. Αυτή, όμως, η υποχρέωση που νιώθω ότι μας βάζει στο τριπάκι να τα περάσουμε όλα στο σύννεφο για να ησυχάσουμε, είναι εκνευριστική (και ανούσια, πολλές φορές).

    Για το internet, πάντως, πολλοί από εμάς δεν έχουμε net στο εξωχικό μας (ή έχουμε κάποιο στικάκι με περιορισμένο όγκο, που δε θέλουμε να το επιβαρύνουμε με ανούσια sync data).

  5. #35
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Η ερώτηση είναι το «Όλα στο σύννεφο ή πέθανε», φτιάχτηκε για να πουλήσουν ή να ελέγξουν;

    Εγώ νομίζω και για τα δυο.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  6. #36
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19.872/1.312
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 20,5(dB)
    Πρακτικά κατάλαβα τι θέλεις να πεις liberoStelios και συμφωνώ με αυτό που λες αλλά νομίζω ότι με τον καιρό θα δούμε εάν θα αντέξει ή όχι αυτή η υπηρεσία και πως θα μπορέσουμε να εξοικειωθούμε για να την εκμεταλλευτούμε 100%.

    Konenas, δεν ξέρω αλλά εγώ προσωπικά με βάση την υπάρξει τις υπηρεσίες αυτής μπήκα σε ένα καινούργιο τρυπά κι και άρχισα να ψάχνω διάφορα προγράμματα για κρυπτογράφηση τον αρχείο που θα την κάνω εγώ και όχι αυτή μόνο εάν θέλουν και είναι μάγκες ας κρυπτογραφήσουν τα κρυπτογραφημένα αρχεία

  7. #37
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Αν έχεις gmail και σου στείλει κάποιος δεν θα είναι κρυπτογραφημένο
    Πρέπει να ακολουθήσουμε όλοι την κρυπτογράφηση
    Βέβαια με τα τελευταία συστήματα σπάει εύκολα όποια κρυπτογράφηση δεν είναι πάνω από 1024b

    Η καλύτερη κρυπτογράφηση είναι το μυαλό μας, αν και τώρα τελευταία συζητιέται
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  8. #38
    Εγγραφή
    29-07-2005
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    239
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    OpenWRT
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια με τα τελευταία συστήματα σπάει εύκολα όποια κρυπτογράφηση δεν είναι πάνω από 1024b
    Το AES σπάει δηλαδή ? Μάλιστα...

  9. #39
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DarkSky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το AES σπάει δηλαδή ? Μάλιστα...
    In July 2010 Vincent Rijmen published an ironic paper on "chosen-key-relations-in-the-middle" attacks on AES-128.[22]

    The first key-recovery attacks on full AES were due to Andrey Bogdanov, Dmitry Khovratovich, and Christian Rechberger, and were published in 2011.[23] The attack is based on bicliques and is faster than brute force by a factor of about four. It requires 2126.1 operations to recover an AES-128 key. For AES-192 and AES-256, 2189.7 and 2254.4 operations are needed, respectively.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  10. #40
    Εγγραφή
    29-07-2005
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    239
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    OpenWRT
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    In July 2010 Vincent Rijmen published an ironic paper on "chosen-key-relations-in-the-middle" attacks on AES-128.[22]

    The first key-recovery attacks on full AES were due to Andrey Bogdanov, Dmitry Khovratovich, and Christian Rechberger, and were published in 2011.[23] The attack is based on bicliques and is faster than brute force by a factor of about four. It requires 2126.1 operations to recover an AES-128 key. For AES-192 and AES-256, 2189.7 and 2254.4 operations are needed, respectively.
    Δεν έσπασε. Απλά μειώθηκε το keyspace κατά 4. Από 2^128 σε ~2^126. Είναι και πάλι τεράστια νούμερα για τα "σημερινά συστήματα".

  11. #41
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DarkSky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έσπασε. Απλά μειώθηκε το keyspace κατά 4. Από 2^128 σε ~2^126. Είναι και πάλι τεράστια νούμερα για τα "σημερινά συστήματα".
    Εννοείς C2D 4GHz ή clusters? ( They have the power! )
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  12. #42
    Εγγραφή
    20-01-2010
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19300/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ZYXEL P-660HW-Τ3
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αντε να δουμε περισσοτερη υποστηριξη για linux,απο εμπορικες εταιρειες.

  13. #43
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.587
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο CoD κόλλησες εσύ?
    ε ναι αμα ειναι αποτυχια ενα παιχνιδι πιο το νοημα να το ανοιξεις σε αλλες πλατφορμες?(call me ea)

  14. #44
    Εγγραφή
    29-07-2005
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    239
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    OpenWRT
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς C2D 4GHz ή clusters? ( They have the power! )
    Είμαστε και offtopic ..
    Σημερινά συστήματα δεν εννοώ τα desktop pc μας, αλλά clusters από custom hardware (fpga, asic κλπ) που φτιάχτηκαν να κάνουν αυτή τη δουλειά.

    Στη τελική μιλάμε για αποθήκευση δεδομένων στο cloud/mail, δεν είναι τόσο πολύ ευαίσθητα τα δεδομένα σου για να μπαίνεις στα μονοπάτια του τύπου, μήπως δεν είναι ασφαλής ο AES κλπ.
    Ούτως ή άλλως το laptop/desktop/nas σου είναι σε χειρότερη θέση, μόνο και μόνο που βρίσκεται αφύλακτο στο σπίτι σου, εκτός κι αν μένεις σε κανά bunker υπόγεια .

  15. #45
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.725
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    On topic σήμερα έλαβα ένα email ότι γράφτηκα στη Steamlinuxbeta mailing list, αλλά το μοναδικό link που περιέχει και οδηγεί στο site του Steam δεν έχει κάτι ιδιαίτερο για τον linux client. Το μοναδικό download link που βλέπω που δίνει ένα .msi αρχείο.

    Πήρε κανείς άλλος τίποτε;
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας